Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #671  
Vechi 27.03.2012, 02:44:56
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana98 Vezi mesajul
La rându-mi, multumesc si eu pentru Lumina lina. Tocmai am ascultat înregistrarea cu Pr. Constantin Necula din si despre Duminica Ortodoxiei, care mi-a mers la inima.
Mă bucur că a fost de folos...găsești și la audio înregistrări...de asemenea filmul Ostrovul îl recomand.
Reply With Quote
  #672  
Vechi 29.03.2012, 23:16:50
Adriana98's Avatar
Adriana98 Adriana98 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Una dintre cele mai viguroase mărturisiri pe care le-am citit în ultima vreme pe forum, o intervenție care deturnează înspre adevăr discuțiile aberante de pe acest topic. (sper să nu-i fie spre sminteală autoarei aprecierea mea sinceră!).
Si eu sper sa nu-mi fie spre sminteala. Oricum, multumesc de încurajare.
Reply With Quote
  #673  
Vechi 29.03.2012, 23:44:13
Adriana98's Avatar
Adriana98 Adriana98 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Ei, daca se pune mare accent pe evolutie la scoala, ce sa faca si tinerii, mai ales daca nu au educatie religioasa la scoala. Mintile lor sunt zapacite rau de tot de atatea infromatii false invatate la scoala. Eu sincer, cand am vazut cate minciuni am invatat la scoala, mi s-a facut putin scarba de ea. In fine..
Nu vreau sa se înteleaga ca as da vina pe tineri, ca doar nu ei au inventat aceasta aberatie. Ei sunt mai degraba victime ale unei îndoctrinari asidue. Totusi, le-as recomanda sa nu mai creada în toate basmele astea cu pretentii de stiinte. Sa-si puna mereu întrebari, sa nu se multumeasca doar cu ce li se serveste la scoala. În orice caz, sa caute adevarul si sa aiba curajul de a-L primi. Adevarul nu trebuie inventat, nici construit, ci primit.
Citat:
"Noi am aratat asa in trecut,plin de par si cu bate in spate"."Noi traiam in copaci". "Noi avem urmas comun cu maimutele" si cate si mai cate, asa mare accent s-a pus..ei, m-am enervat si am renuntat la curs :)) am avut optiunea asta; initial eu credeam ca voi invata despre psiholiogie,filozofie si logica, nu despre evolutie.In sfarsit. Te duci la scoala sa inveti mai multe, dar defapt vii acasa mai prost. [vorba vine.]
Asta îmi aminteste de vorba unui om fara prea multa scoala, în schimb de-o inteligenta sclipitoare, care întrebat fiind de ce nu a studiat mai departe, de ce s-a multumit doar cu câteva clase de scoala, el a raspuns: "ca sa nu-mi stric mintea, ca sa nu-mi încarc memoria cu lucruri inutile".
Daca ai sti ce greu îi este omului sa-si faca ordine în minte dupa ce a adunat o multime de "informatii" inutile, ba chiar daunatoare ...
Reply With Quote
  #674  
Vechi 30.03.2012, 00:02:21
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana98 Vezi mesajul
Nu vreau sa se înteleaga ca as da vina pe tineri, ca doar nu ei au inventat aceasta aberatie. Ei sunt mai degraba victime ale unei îndoctrinari asidue. Totusi, le-as recomanda sa nu mai creada în toate basmele astea cu pretentii de stiinte. Sa-si puna mereu întrebari, sa nu se multumeasca doar cu ce li se serveste la scoala. În orice caz, sa caute adevarul si sa aiba curajul de a-L primi. Adevarul nu trebuie inventat, nici construit, ci primit.

Asta îmi aminteste de vorba unui om fara prea multa scoala, în schimb de-o inteligenta sclipitoare, care întrebat fiind de ce nu a studiat mai departe, de ce s-a multumit doar cu câteva clase de scoala, el a raspuns: "ca sa nu-mi stric mintea, ca sa nu-mi încarc memoria cu lucruri inutile".
Daca ai sti ce greu îi este omului sa-si faca ordine în minte dupa ce a adunat o multime de "informatii" inutile, ba chiar daunatoare ...
Nu am facut nici o aluzie. Doar am vrut sa scot in evidenta indoctrinarea asta din scoala si unele cauze ptr. confuzia continua in care traiesc tinerii. Si am povestit putin cum a fost la fosta mea scoala de aici. Prea mult se pune accent pe stiinta. Stiinta nu poate explica totul, si cand nu poate scorneste aberatii si teorii. Daca omul cauta cu ardoare si vrea sa cunoasca Adevarul, il va gasi mai devreme sau mai tarziu. Dar depinde de el. Multi nici nu mai cauta. Se opresc asupra unei teorii,unui concept care le palce si le aproba traiul si actiunile. In sfarsit.
Reply With Quote
  #675  
Vechi 07.07.2012, 21:58:49
roxanapopa70 roxanapopa70 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2008
Mesaje: 102
Implicit

azi am luat decizia :nu mai fac donatiii nici la BOR nici la BRC (m-am convins si cu biserica catolica are aceleasi bube ca si BOR)nici la alta biserica evanghelista sau de care o fi.taxa care o dadeam la BOR /ajun craciun/ajun boboteaza sau banii pt acatiste vor merge la bolnavii de cancer sau cumpar alimente la familiile sarace cu multi copii.Doamne iarta-ma !
Reply With Quote
  #676  
Vechi 07.07.2012, 22:02:55
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roxanapopa70 Vezi mesajul
azi am luat decizia :nu mai fac donatiii nici la BOR nici la BRC (m-am convins si cu biserica catolica are aceleasi bube ca si BOR)nici la alta biserica evanghelista sau de care o fi.taxa care o dadeam la BOR /ajun craciun/ajun boboteaza sau banii pt acatiste vor merge la bolnavii de cancer sau cumpar alimente la familiile sarace cu multi copii.Doamne iarta-ma !
Dumnezeu nu are nevoie de donatii ci de inima ta.Aceasta cui o dai?
Reply With Quote
  #677  
Vechi 07.07.2012, 22:11:47
roxanapopa70 roxanapopa70 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2008
Mesaje: 102
Implicit

cred in Dumnezeu dar nu mai am incredere in biserici.si catolicii din familia mea au ajuns la concluzia asta.
Reply With Quote
  #678  
Vechi 07.07.2012, 22:20:02
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Dumnezeu să vă ierte!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #679  
Vechi 07.07.2012, 22:33:10
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roxanapopa70 Vezi mesajul
cred in Dumnezeu dar nu mai am incredere in biserici.si catolicii din familia mea au ajuns la concluzia asta.
Am inteles ca la Biserica v-ati referit,prin gestul acela simbolic,de a nu mai dona.
Si banii pt bolnavii de cancer, tot la Dumnezeu ajung.
Atata vreme cat va pastrati credinta in Dumnezeu,chiar fara Biserica, mai aveti sansa ca intr-o zi ,Dumnezeu sa va reimpace cu Biserica.
Faceti doar astfel de gesturi de bunatate ,si veti vedea ca Dumnezeul cel Viu este peste tot,si va veti umple de intelegerea Sa. Atunci nimic nu va va mai tine departe de invatatura Bisericii,caci o veti vedea ca o continuare a credintei din sufletul dv.
Daca Dumnezeu este dragoste si Biserica este tot dragoste . Si daca Dumnezeu vi se descopera in viata dv prin dragoste ,pina la urma veti accepta ca si Biserica sa ,e doar o continuare a adoratiei fata de El. Nu dati vina neaparat pe Biserica,oricat vi s-ar pare ea de stramba.Ci ganditi-va ca poate nu a-ti inteles inca intreaga dragoste a lui Dumnezeu...
Reply With Quote
  #680  
Vechi 08.07.2012, 23:43:19
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
ganditi-va ca poate nu a-ti inteles inca intreaga dragoste a lui Dumnezeu...
Tu ai inteles intreaga draoste a lui Dumnezeu ? ? ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Detasare de religie disbel Generalitati 57 12.04.2013 14:13:16
Conservatorismul in Religie eodor nastasa Generalitati 92 15.04.2010 12:28:25
Religie Darkanian Pocainta 4 07.12.2009 12:20:13
Olimpiada de religie amica-x Generalitati 3 12.02.2007 23:11:46