Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 21.04.2019, 21:38:26
MGTOW4life
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Bun. Ipostasuri. Fie.

Explicati mi va rog urmatorul pasaj.
Biblia. Coloseni 2:9-10
[9]Căci în El locuiește trupește toată plinătatea Dumnezeirii.
[10]Voi aveți totul deplin în El, care este Capul oricărei domnii și stăpâniri.

Adică în El se află toată cele trei ipostasuri? El este Capul adică Tatăl? Si dacă în El se află totul, si pe deasupra este Capul adică Tatăl cum ar mai putea să fie un alt Tată în altă parte?

Si unde apare în scriptură ca Fiul s ă născut din Tatăl? Eu stiu de Cuvântul care e în sânul Tatălui, dar nu ca s ar fi născut din El ...

Ps. După înviere Domnul suflă peste apostoli si spune luați Duh Sfânt arătatand ca El este Tatăl și Dumnezeul ce suflă peste Adam făcându l viu.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 22.04.2019, 01:58:45
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
... Cele trei ipostasuri sunt egale in "putere". Daca nu ar fi asa, nu am putea vorbi de "tri-unitate".
Ordinea de precedenta (Tatal mai intai) se refera la generare (Tatal a nascut pe Fiul si nu invers, iar acest lucru s-a petrecut in pre-eternitate ("mai inainte de toti vecii")) si in niciun caz o ordine in putere ori prerogative...
Ordinea de precedenta(generare) de care vorbiti este numai de sorginte lumeasca(parerea mea), pentru ca, desi sunteti de parere ca s-ar fi petrecut "inainte de toti vecii", ar sugera ca atunci Dumnezeu n-ar fi fost vesnic, ceea ce nu e corect.

La aceasta neconcordanta se adauga si formularea perfectibila din CREZUL(compus de Sinodul de la Nicea din 325), "Carele din Tatal S-a nascut mai inainte de toti vecii"; mai potrivit ar fi fost compozitia "Carele din Tatal e nascut..." (parerea mea).
Trecutul(perfectul compus) sugereaza distinct un eveniment petrecut si incheiat, prezentul sugereaza vesnicia.

Spre deosebire de cronologie, eu as avansa o ierarhie, sa-i zicem, asemanatoare cu cea a "statului", in care Tatal este Statul, Fiul este Guvernul, iar Duhul Sfant este Constitutia.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #93  
Vechi 22.04.2019, 02:04:20
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MGTOW4life Vezi mesajul
Explicati mi va rog urmatorul pasaj.
Biblia. Coloseni 2:9-10
[9]Căci în El locuiește trupește toată plinătatea Dumnezeirii.
Fiul este Dumnezeu deplin. In el locuieste plinatatea Dumnezeirii, adica nu doar o parte din ea. Fiul nu este o parte din Dumnezeu. Nici Tatal nu este o parte din Dumnezeu, ci Dumnezeu deplin. La fel, Sf Spirit. Altfel spus, substanta Dumnezeirii este simpla (=necompusa): nu este impartita, ci este comuna celor Trei.

Citat:
[10]Voi aveți totul deplin în El, care este Capul oricărei domnii și stăpâniri.
Fiul este cap nu numai al Bisericii, ci cap al intregii creatii vizibile si invizibile (domniile si stapanirile: cinurile ingeresti).

Citat:
Adică în El se află toată cele trei ipostasuri? El este Capul adică Tatăl?
Aici, deviati. Nu scrie nici ca in El se afla toate cele trei ipostasuri, nici prin "Cap" nu se intelege "Tatal".

Sensul este ca "a-L avea pe Cristos" e echivalent cu "a avea Dumnezeirea". Vedem bine, in Ioan cap 14, cum Filip, demult elev al lui Isus, cere sa Il vada pe Tatal. Ce raspunde Domnul in Ioan 14 cu 9 ? Acelasi sens il au si versetele citate din Coloseni.

Citat:
cum ar mai putea să fie un alt Tată în altă parte?
Dumnezeu Unul, prin cele trei ipostasuri, este nu in alta parte, ci peste tot (omniprezent).

Citat:
Si unde apare în scriptură ca Fiul s ă născut din Tatăl?
Fiul ne spune asta, in numeroasele situatii in care spune "Tata" si "Fiu". Tatal, la randul Lui, ne spune asta: "Acesta e Fiul meu preaiubit" (Matei 3 cu 17). Dar nu numai noua, ci si intre ei: Tatal ii spune Fiului: "Fiul Meu esti Tu: Eu astazi Te-am nascut". (Fapte 13:33, citand Ps 2).

Citat:
Ps. După înviere Domnul suflă peste apostoli si spune luați Duh Sfânt arătatand ca El este Tatăl și Dumnezeul ce suflă peste Adam făcându l viu.
Corect, aici intuiti bine. Acelasi Dumnezeu care l-a plamadit pe Adam si a suflat viata peste el sufla si Spiritul Sfant vivificant peste Apostoli. Inca o data: opera Creatiei si toata lucrarea cea de dinafara (=ad extra) a lui Dumnezeu nu e lucrarea (doar) a Tatalui, ci lucrarea lui Dumnezeu Unul, adica Tatal, Fiul si Sfantul Spirit. Proiectul, ca si realizarea, apartine Sfintei Treimi, in Sfatul cel Vesnic. Ea, Sfanta Treime, Dumnezeu Unul, a spus "sa facem om dupa chipul si dupa asemanarea noastra."
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 22.04.2019 at 02:09:47.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 22.04.2019, 16:11:57
MGTOW4life
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Inteleg. Tatal este Dumnezeu omnipresent, Duhul Sfant este lucratorul, iar Fiul este esența lui Dumnezeu întrupată în om. La asta se refera trinitatea.*

Însă ceea ce spun eu e ca Dumnezeu e mai mult decât 3 e de fapt 7. Iar pentru a ajunge la acest 7 trebuie sa înțelegem un lucru esențial, si anume "uraciunea pustiitorului" ~ fiul pierzaniei ~omul păcatului ~ tatăl minciunii* de care se vorbește în Daniel, Evanghelie si epistolele lui Pavel.


*Biblia. 2 Tesaloniceni 2:3-4
[3]și de a se descoperi omul fărădelegii, fiul pierzării,
[4]potrivnicul care se înalță mai presus de tot ce se numește „Dumnezeu” sau de ce este vrednic de închinare. Așa că se va așeza în Templul lui Dumnezeu, dându-se drept Dumnezeu.

1. Care e templul lui Dumnezeu?* Corpul uman al lui Mesia. "distrugeti acest templu si a 3 a zi il ridic"

2. De ce se numește "tatăl minciunii"?
*Pentru a intelege acest aspect trebuie sa intelegem Facerea. Dumnezeu l a creat pe om după chipul Său : Bărbat- Femeie. In cap.2 avem dihotomia din Eden dintre Adam - Eva pe de o parte si Dumnezeu - Șarpe (nachash - stralucitor) pe de alta parte . Adică Șarpele o seduce pe Eva iar Dumnezeu il trage la răspundere pe Adam. Iar dacă Dumnezeu este iubire atunci șarpele ce este? Eros. Asta nu aveau voie să "mănânce" - sex. Pentru ca imediat dupa ce au mâncat din pom nu și-au acoperit gurile ci organele sexuale. Cu alte cuvinte au căzut din iubirea divină a Tatălui* (Agape) si au intrat în eros ~iubirea sexuală a Mamei. Asta a făcut Șarpele, a uzurpat dreptul Tatălui, dându se un "tată" fals, de aceea se si spune că adevăr nu se află în "el" .
*Și așa cum Dumnezeu este iubire iar Șarpele(soția Lui) sexualitate, la fel si noi oamenii suntem creați după chipul lor. Barbatul cauta sexualitatea femeii, să fie stimulat sexual de ea, iar femeia cauta iubirea bărbatului, să fie ținuta în brațe, mângâiată, răsfățată si iubită.

3. De ce trebuie "omul fărădelegii, fiul pierzării" să se așeze în Templul lui Dumnezeu?*
Asa cum din Adam, Eva a fost făcută din coasta lui, trup din trupul lui sânge din sângele lui, asa si consoarta Tatălui, Lucifer (Mama) trebuie sa vina in Templul (trupul) Tatălui pentru a fi una în spirit.
"Il va nimici cu strălucirea venirii sale" adică îi va revela ei ca ea e femeie si ca răzvrătirea ei de a se da bărbat este un păcat.
" îl va ucide cu suflarea gurii Sale" - prin cascare* expira răul acumulat spiritual.

4. potrivnicul care se înalță mai presus de tot ce se numește „Dumnezeu” ~ Dumnezeu fiind Bărbat - Femeie, potrivnicul reprezentând homosexualitatea, Ea fiind în spirit femeie dându se bărbat, tot de un bărbat e atrasă promovând homosexualitatea. La Daniel se specifică asta, ca nu are atracție fața de femei ...

5. Ea apare în scriptură dar este tăinuită:

Biblia. Isaia 47:7-8,10
[7]Tu ziceai: ‘În veci voi fi împărăteasă!’ și nu te-ai gândit, nici n-ai visat că lucrul acesta are să se sfârșească.
[8]Ascultă însă acum, tu, cea dedată plăcerilor, care stai fără grijă și zici în inima ta: ‘Eu, și numai eu, nu voi fi niciodată văduvă și nu voi fi niciodată lipsită de copii!’
[10]Căci te încredeai în răutatea ta și ziceai: ‘Nimeni nu mă vede!’ Înțelepciunea și știința ta te-au amăgit, de ziceai în inima ta: ‘Eu și numai eu.’

"Nimeni nu o vede" - acest mesaj este clar adresat unui spirit. Dumnezeu este spirit si s-a revelat ca bărbat în scriptură vorbind către alt spirit feminin numind-o adversar.
Dacă observăm în lume femeia este mult mai* subtilă, mai vicleană capabilă de a testa de a seduce si ispiti.

Si in momentul in care omul pierzarii va fi nimicit atunci Dumnezeu va fi deplin Bărbat și Femeie astfel cele 7 spirite fiind în armoniei El fiind Capul oricărei domnii si stapaniri...

*Biblia. Apocalipsa 3:1
[1]Îngerului Bisericii din Sardes scrie-i: ‘Iată ce zice Cel ce are cele șapte Duhuri ale lui Dumnezeu și cele șapte stele: «Știu faptele tale: că îți merge numele că trăiești, dar ești mort.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 23.04.2019, 12:42:39
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.264
Implicit Mincinos, viclean, rău ca un trădător-prădător de Dumnezeu.

Dragă MGTOW4life,

Omul fărădelegii este defapt un fiu al păcatelor lumii, un om al lumii, un EU, un TU, un EL ai lumii care fiind trădători și lepădători de Dumnezeu, neascultători și risipitori de cele sfinte personifică defapt dezbinarea și deznădejdea ''eroică'' făcând comuniune de tip comunistoid. Se adună și se dau și se cred mari sfințișori așa ca masonii, exclusiviștii, mari iubitori, oameni de bine, drepți și adevărați. Bătându-se în piept cu neipocrismul greșit înțeles, îmbracă haina credinței așa ca un bețiv ce se laudă cu fărădelegile, așa ca ereșii tăgăduind puterea credinței și a lui Dumnezeu și folosește biserica sau bisericile lumii și toate cele afierosite Domnului în interes personal negativ speculativ și de lux, cu scop de exercitare a puterii proprii și personale ateiste prin viclenie și minciună, prin terosism și ispită, ducând totul la distrugere cu nepăsare pentru satisfacțiile voii sale proprii și doar pentru a-și păstra supremația de smințișor ''drept'' și ''adevărat'' în ochii lui și ai oamenilor. Este practic un viciu ca o ''femeie'' egoistă și trufașe a omului necredincios, neascultător. Starea asta decăzută și deznădăjduitoare este practic așa ca un potir al spurcăciunilor pe care omul le percepe ca eroisme, ca fericiri, ale orgoliului, ale bărbăției, ale slavei de la lume și din pricina asta bea fără minte și cu multă poftă pătimașă până cade.

Dacă faci așa o combinație între ispitism, sartanism, securism, comunism, bordelatorie, tot felul de ateisme și între toate păcatele lumii care își zic loruși marele EU, TU, EL, EA și care se îmbracă în haine de sac sau strălucitoare de biserică pentru a putea vorbi apoi din dreptul lui Dumnezeu ca să păcălească pe toți oamenii și pe toți credincioșii lăudându-se cu copiii EUlui, TUului, și dându-se în ascuns mai mare ca Dumnezeu căci nu-i pasă de Voia Lui Dumnezeu, se obține imaginea acestui fiu al lumii, al păcatului, al necredinței și neascultării, un fiu rău al trădării binelui, al risipirii și pierzării celor sfinte, un fiu deznădăjduit dar care se mândrește așa ca o victimă vrednică în sufletul său dându-se în smințișorenia sa mai mare ca Hristos și mai mare ca Dumnezeu și duhorile ce ies din carnea sa spurcăcioasă le vede sfinte și le consideră mântuitoare, călcând cu trufie totul în picioare ca tankul căci inima lui este o inimă-bolovan în care locuiește obrăznicia și nesimțirea, sfidarea și pisma, invidia, desfrânarea, lăcomia, mândria, hula, curiozitatea cunoștințelor deșarte, bârfa, denigrarea și răzbunarea cea mai cruntă.

Astfel de fii au fost și sunt mereu prin lume, fiii lumii care travestiți și plini de ipocrizie păcălesc masele că cică ei îi cârmuie bine și drept spre cele bune când colo defapt le rătăcesc foarte departe de Dumnezeu și îi pierd nu numai pe oameni ci pe mulți dintre credincioși, pentru că aceștia îi iau pe ei de buni, de onorabili, necunoscându-le adevărata fața și faptele cele reale ascunse prin care mint,fură, ucid nu numai trupul ci Duhul, dezbină, trufesc, viclenesc și fac răul și orice fel de fărădelege.

Până în '89 în România se făcea la scară mare numai politica lui, al fiului fărădelegii, materializat în beneficiarii sistemului comunist și terorist.

Deci fiul păcatului e un fel de sumă a păcatelor lumii, nu așa ca Iuda Iscarioteanul care a făcut câteva greșeli de s-a sinucis ci e un mod de viață ''sănătos'' care îmbracă toate trădările iubirii și toate păcatele necredincioase ale lumii și se simte așa ocrotit de lume și de dreptatea ei și e foarte fericit să-și stârngă luxuri și experiențe negative din care trage cunoștințe închinându-se la sine și la mamona ca la un dumnezeu mai mare ca Dumnezeu, aducând jertfe și binefaceri la picioarele orgoliului egoismului său foarte ''altruist'' cu care se laudă plin de îngâmfare.

E atât de trist și dezolant că mai bine nu scriam ceva atât de dureros și amar... cu atât mai mult cu cât mulți vicioși mândrii smințișori ne simțim direct vizați.

Nu am dorit să jignesc pe nimeni și nici să bat apropoul la cineva care se regăsește direct sau indirect în acest portret satanico-luxiferic.

Să nu uităm că pentru salvarea, întoarcerea și mântuirea unor astfel de fii ai pierzării, ai lumii și ai păcatului a fost trimis Domnul Iisus și Duhul Sfânt de Tatăl ca să-i găsească și să-i învie din moarte și din omorâre distrugtivă auto-apărantă. Mulți dintre ei sunt fiii cei căzuți din Rai la început, cei ai cârtirii pe vremea lui Moise, cei căzuți ai casei lui Avraam și a lui Israel acum 2000 de ani și astăzi sunt fiii căzuți ai casei creștinismului și ai ortodoxiei.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 24.04.2019 at 13:22:44.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 24.04.2019, 14:44:24
MGTOW4life
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Domnul Maroco un desen ca sa intelegi la ce ma refer.

Tată și nu ne duce pe noi în ceasul ispitei ce va să vină peste toată lumea, ca să încerce pe cei ce locuiesc pe pământ și ne izbaveste de cel viclean.
Attached Images
File Type: jpg Imparatia cerurilor-270x480-202x359.jpg (18,4 KB, 10 views)
Reply With Quote
  #97  
Vechi 24.04.2019, 15:34:03
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.264
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MGTOW4life Vezi mesajul
Domnul Maroco un desen ca sa intelegi la ce ma refer.

Tată și nu ne duce pe noi în ceasul ispitei ce va să vină peste toată lumea, ca să încerce pe cei ce locuiesc pe pământ și ne izbaveste de cel viclean.
Problema e că respectivul tiranEUTU ascuns își programează sau i se auto-programează sau se lasă programat și reprogramat direct în iubirea din inimă, făcând și iubind nazurile egoiste, ca să preschimbe darurile Dumnezeiești, Harul, Duhul, Femeia, Aproapele în tot felul de desfrânări de tip jucăroade ale pomului vieții pe care le folosește ca să-și întrețină supremația neascultării sale și ''viața veșnică'' a gLhumii.

E greu de înțeles cu sau fără desen... pentru că omul e foarte naiv și ușuratic... și volensc nolensc mai devreme sau mai târziu se lasă sedus de mitomania șarpelui pentru tot felul de privilegii, privilegiile trădătoriei și prădătoriei de Femeie, de mai Mici, de Apropiați și bineînțeles de Dumnezeu.

E trist pentru că în general omul se auto-exclude când e vorba de răspundere.

Dacă-i întrebi, niciunii nu corespund portretului robot al fiului pierzării, al fiului risipitor, al fiului păcatului, al fiului lumii... dar dacă ai trăi ce trăim și ai fi lipsit de subiectivism te-ai lua cu mâinile de cap și te-ai îngrozi.

Oricine poate cădea în ispită și se va recunoaște cine este defapt dar trebuie să asculți de Dumnezeu și să ieși din ispită și din capcana vieții tale cu orice risc. Trebuie să te ridici și să ieși din iubirea egoistă dacă n-ai fost în stare să iei aminte mai înainte la rugăciune.

Deci e greu dar nu imposibil ca să rabzi patimile și crizele pentru fericirea Vieții de după curățire.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 24.04.2019 at 15:40:40.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 03.05.2019, 11:47:02
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MGTOW4life Vezi mesajul
Inteleg. Tatal este Dumnezeu omnipresent, Duhul Sfant este lucratorul, iar Fiul este esența lui Dumnezeu întrupată în om. La asta se refera trinitatea.*

Însă ceea ce spun eu e ca Dumnezeu e mai mult decât 3 e de fapt 7. Iar pentru a ajunge la acest 7 trebuie sa înțelegem un lucru esențial, si anume "uraciunea pustiitorului" ~ fiul pierzaniei ~omul păcatului ~ tatăl minciunii* de care se vorbește în Daniel, Evanghelie si epistolele lui Pavel.


*Biblia. 2 Tesaloniceni 2:3-4
[3]și de a se descoperi omul fărădelegii, fiul pierzării,
[4]potrivnicul care se înalță mai presus de tot ce se numește „Dumnezeu” sau de ce este vrednic de închinare. Așa că se va așeza în Templul lui Dumnezeu, dându-se drept Dumnezeu.

1. Care e templul lui Dumnezeu?* Corpul uman al lui Mesia. "distrugeti acest templu si a 3 a zi il ridic"

2. De ce se numește "tatăl minciunii"?
*Pentru a intelege acest aspect trebuie sa intelegem Facerea. Dumnezeu l a creat pe om după chipul Său : Bărbat- Femeie. In cap.2 avem dihotomia din Eden dintre Adam - Eva pe de o parte si Dumnezeu - Șarpe (nachash - stralucitor) pe de alta parte . Adică Șarpele o seduce pe Eva iar Dumnezeu il trage la răspundere pe Adam. Iar dacă Dumnezeu este iubire atunci șarpele ce este? Eros. Asta nu aveau voie să "mănânce" - sex. Pentru ca imediat dupa ce au mâncat din pom nu și-au acoperit gurile ci organele sexuale. Cu alte cuvinte au căzut din iubirea divină a Tatălui* (Agape) si au intrat în eros ~iubirea sexuală a Mamei. Asta a făcut Șarpele, a uzurpat dreptul Tatălui, dându se un "tată" fals, de aceea se si spune că adevăr nu se află în "el" .
*Și așa cum Dumnezeu este iubire iar Șarpele(soția Lui) sexualitate, la fel si noi oamenii suntem creați după chipul lor. Barbatul cauta sexualitatea femeii, să fie stimulat sexual de ea, iar femeia cauta iubirea bărbatului, să fie ținuta în brațe, mângâiată, răsfățată si iubită.

3. De ce trebuie "omul fărădelegii, fiul pierzării" să se așeze în Templul lui Dumnezeu?*
Asa cum din Adam, Eva a fost făcută din coasta lui, trup din trupul lui sânge din sângele lui, asa si consoarta Tatălui, Lucifer (Mama) trebuie sa vina in Templul (trupul) Tatălui pentru a fi una în spirit.
"Il va nimici cu strălucirea venirii sale" adică îi va revela ei ca ea e femeie si ca răzvrătirea ei de a se da bărbat este un păcat.
" îl va ucide cu suflarea gurii Sale" - prin cascare* expira răul acumulat spiritual.

4. potrivnicul care se înalță mai presus de tot ce se numește „Dumnezeu” ~ Dumnezeu fiind Bărbat - Femeie, potrivnicul reprezentând homosexualitatea, Ea fiind în spirit femeie dându se bărbat, tot de un bărbat e atrasă promovând homosexualitatea. La Daniel se specifică asta, ca nu are atracție fața de femei ...

5. Ea apare în scriptură dar este tăinuită:

Biblia. Isaia 47:7-8,10
[7]Tu ziceai: ‘În veci voi fi împărăteasă!’ și nu te-ai gândit, nici n-ai visat că lucrul acesta are să se sfârșească.
[8]Ascultă însă acum, tu, cea dedată plăcerilor, care stai fără grijă și zici în inima ta: ‘Eu, și numai eu, nu voi fi niciodată văduvă și nu voi fi niciodată lipsită de copii!’
[10]Căci te încredeai în răutatea ta și ziceai: ‘Nimeni nu mă vede!’ Înțelepciunea și știința ta te-au amăgit, de ziceai în inima ta: ‘Eu și numai eu.’

"Nimeni nu o vede" - acest mesaj este clar adresat unui spirit. Dumnezeu este spirit si s-a revelat ca bărbat în scriptură vorbind către alt spirit feminin numind-o adversar.
Dacă observăm în lume femeia este mult mai* subtilă, mai vicleană capabilă de a testa de a seduce si ispiti.

Si in momentul in care omul pierzarii va fi nimicit atunci Dumnezeu va fi deplin Bărbat și Femeie astfel cele 7 spirite fiind în armoniei El fiind Capul oricărei domnii si stapaniri...

*Biblia. Apocalipsa 3:1
[1]Îngerului Bisericii din Sardes scrie-i: ‘Iată ce zice Cel ce are cele șapte Duhuri ale lui Dumnezeu și cele șapte stele: «Știu faptele tale: că îți merge numele că trăiești, dar ești mort.
deci Treimea este defapt...septime?
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #99  
Vechi 03.05.2019, 14:54:30
MGTOW4life
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Septime?* Ok. Cele spate Duhuri ale lui Dumnezeu nu au personalitate, adică nu au voia lor proprie. Personalitatea o are DumnezeuCapul adică Mesia care este Tatăl.

El sta pe scaunul de domnie,* iar cele șapte duhuri ce fac? Stau înaintea Lui, adică sunt supuse Lui, voii Lui. El fiind Capul (o singura persoană, o singură voie)

Iar pentru cei care zic ca substanta Dumnezeirii* este simplă nu compusă să explice cum de are nu un(1) Duh ci Șapte(7)...
Reply With Quote
  #100  
Vechi 04.05.2019, 00:33:28
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MGTOW4life Vezi mesajul
Septime?* Ok. Cele spate Duhuri ale lui Dumnezeu nu au personalitate, adică nu au voia lor proprie. Personalitatea o are DumnezeuCapul adică Mesia care este Tatăl.

El sta pe scaunul de domnie,* iar cele șapte duhuri ce fac? Stau înaintea Lui, adică sunt supuse Lui, voii Lui. El fiind Capul (o singura persoană, o singură voie)

Iar pentru cei care zic ca substanta Dumnezeirii* este simplă nu compusă să explice cum de are nu un(1) Duh ci Șapte(7)...
Asemenea brambureala logica si dogmatica rar am vazut.

De ce brambureala logica ? Fiindca voia proprie tine de duh. Dumneata ai o voie proprie, iar eu am o voie proprie diferita. Asta se explica prin faptul ca dumneata ai un duh (=un spirit), iar eu am alt duh (=spirit). Sunt atatea vointe cate spirite sunt. Un duh (om, sau inger, sau Dumnezeu) are o vointa.


De ce brambureala dogmatica ? Fiindca scrie inca de pe prima pagina a Bibliei dumitale, chiar in versetul doi din Geneza cate duhuri are Dumnezeu. Zice asa: "Duhul lui Dumnezeu se purta deasupra apelor". Nu zice "cele sapte Duhuri ale lui Dumnezeu faceau hora peste ape".


Si atunci de ce la Revelatie scrie de sapte duhuri ale lui Dumnezeu ? Fiindca e vorba de alte duhuri decat Sfantul Duh. Sa fie oameni sau ingeri ? Fiindca, in afara de Dumnezeu, oameni si ingeri, alte existente spirituale nu cunoastem. Citind cum trebuie pana mai incolo, vedem ca e vorba de ingeri.


Dumneata ai vazut "Toti oamenii Presedintelui?". Un film exceptional, il recomand oricui din toate inima. Titlul nu inseamna ca presedintele exista in mai multi oameni, ci inseamna ca e vorba acolo de oameni fideli presedintelui. Ei bine, tot asta inseamna si "Cele sapte duhuri ale lui Dumnezeu".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
manuscrisele de la marea moarta pavel92 Generalitati 3 14.06.2018 15:17:08
Christofobie în Marea Britanie laurastifter Stiri, actualitati, anunturi 107 26.04.2012 17:27:30
Marea provocare OmuBun Teologie si Stiinta 2 18.02.2011 23:03:22
Marea schisma paradosis Biserica Romano-Catolica 25 14.01.2011 09:39:43
Marea Judecata Capy Generalitati 6 21.01.2008 23:57:54