Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.09.2010, 16:27:33
roman2010 roman2010 is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.03.2010
Mesaje: 43
Implicit Miercuri pomana

Daca inmormantarea este miercuri la pomana se mananca de post ???
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.09.2010, 16:32:50
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roman2010 Vezi mesajul
Daca inmormantarea este miercuri la pomana se mananca de post ???
Ce legătură are pomana cu postul?
Da, se mânăncă de post.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.09.2010, 16:35:47
Belphegor's Avatar
Belphegor Belphegor is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.09.2010
Locație: wish you were here
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 76
Implicit

Daca inmormantarea cade miercurea si vinerea se da pomana de post,desigur.A fost si Sfanta Maria si din cate ai observat si tu, s-a dat dezlegare numai la peste ,ce sa mai zic de o inmormantare care nu cade in asemenea sarbatoare importanta.
__________________
Caci omul nu-i,ci mereu fi-va binecuvântat de cel ceresc,
Iar sufletu-i stingher ,prins în carcasa muritoare,
Va pribegi,tânjind după odihna-n viata viitoare.
Iata sărmanul indian,cu mintea-i neplivita!
Lui mandra știința nu i-a purtat sufletul potopit de-ardoare
Către înaltul neștiut,ivind Calea Lactee și câmpiile solare.
Insa natura pura a răspuns speranței,deschizând cărări gentile,
Sub piscu-încununat de nori,spre paradisuri mai umile.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.09.2010, 20:21:27
roman2010 roman2010 is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.03.2010
Mesaje: 43
Angry

pfffffff am fost la o inmormantare miercuri si a venit preotul a spus rugaciunea Tatal nostru dar pe mese nu era de post mancarea si am mancat
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.09.2010, 06:13:59
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

mai sunt si 'crestini' din astia care habar nu au ce trebuie sa puna pe masa, nici macar nu intreaba inainte sa se apuce de pregatiri si pun de fapt preotul intr-o postura ingrata cand vine sa dea binecuvantarea la masa. ce sa faca, sa le rastoarne si sa-i lase fara pomenire? cred ca atat i-ar trebui.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.09.2010, 21:33:47
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roman2010 Vezi mesajul
Daca inmormantarea este miercuri la pomana se mananca de post ???
De regula inmormantarile nu se fac in zi de miercuri dar in anumite situatii daca se fac obligatoriu mancarea este de post altfel nu mai e pomana ci iti aduni pacate...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.09.2010, 21:36:49
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
mai sunt si 'crestini' din astia care habar nu au ce trebuie sa puna pe masa, nici macar nu intreaba inainte sa se apuce de pregatiri si pun de fapt preotul intr-o postura ingrata cand vine sa dea binecuvantarea la masa. ce sa faca, sa le rastoarne si sa-i lase fara pomenire? cred ca atat i-ar trebui.
Si totusi, preotul ar fi trebuit sa le spuna atunci macar, daca ei au fost inconstienti si nu s-au interesat!De prea multe ori se jeneaza preotul ca sa nu supere omul dar nu ar trebui sa se fereasca in a spune! Ce este da, da iar ce este nu, nu!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.09.2010, 22:38:31
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Si totusi, preotul ar fi trebuit sa le spuna atunci macar, daca ei au fost inconstienti si nu s-au interesat!De prea multe ori se jeneaza preotul ca sa nu supere omul dar nu ar trebui sa se fereasca in a spune! Ce este da, da iar ce este nu, nu!
Aveți dreptate, dar...

Dacă veți urmări topicurile acestui forum, veți constata atitudinea unor creștini ortodocși vis-a-vis de unele canoane și reguli bisericești. Nu sunt dintre cele mai onorabile. Preoții sunt judecați cu multă asprime, chiar și când e vorba de menținerea creștinismului în viață printre atâtea ideologii religioase străine.

Ce-ar fi să spună popa: fraților, nu mâncați "de dulce" că e miercuri și e post. Știți ce vor răspunde unii "ortodocși" (și poate cei mai mulți)? Eu o aud toată ziua: "nu e păcat ce bagi în gură, e păcat ce scoți pe gură". Ș-apoi e pomană că doar n-oi posti acum când vine atâta lume și trebuie să fac pregătiri, fiindcă, zic eu, uneori pomana e asimilată "chefului" (bairamului). Ehei, luptă-te cu asta! Eu, în schimb, am o replică: dacă nu ești atent la ce bagi în gură, nu vei fi atent nici la ce scoți pe stimabila gură, de la care ni se cam trag 90% din păcate! Inclusiv, revolta și protestul față de canoanele creștine pe care, dintr-o suficiență arogantă sau ignoranță involuntară (și poate că nu de rea credință), le combați.

Și un exemplu concludent de pe acest forum: zaharia_2009 care nu face altceva decât să prezinte adevărata spiritualitate ortodoxă, citiți numai câte acuzații nefondate își atrage și câți sunt de partea sa. Puțini, chiar foarte puțini...
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre postul de miercuri si vineri mela me Postul 2 19.01.2011 12:53:05
Pomana julline Generalitati 57 20.11.2010 19:29:36
Pomana ,instrumentele,SF Canoane Gyulia Generalitati 22 13.09.2010 13:00:26
Rugaciunea de Miercuri ANDRIES ARISTITA Intrebari utilizatori 0 24.02.2010 10:02:01
nunta-se poate da de pomana? nicosim Nunta 2 03.02.2010 19:57:58