Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.06.2012, 16:19:55
mihaiB mihaiB is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.02.2011
Mesaje: 165
Implicit

Suntem ca si trestile in vant, nu ne putem opune. Ei au invins ....
Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.06.2012, 16:26:53
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Este nerușinare doar în măsura în care rezultatele unuei asemenea cercetări științifice vor fi interpretate și utilizate în moduri neavenite.

Altfel, după cum bine arăta mai sus un coforumist, originea etnică nu impietează asupra modului în care un individ și-a dat aportul la dezvoltarea politică, socială, culturală a unei națiuni. Un Carol I, spre exemplu, a fost mai român decât 99% din clasa politică postdecembristă.

Dar, din punct de vedere științific, mi se pare o problemă interesantă, cu atât mai mult cu cât nu cred în naționalism ca ideologie.
exact!
ne afecteaza cu ceva ca primul rege al Romaniei nu a fost roman?
nu! chiar a fost la concurenta cu Stefan cel Mare pentru locul de CEL MAI MARE ROMAN.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 30.06.2012, 16:29:17
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaiB Vezi mesajul
Dar tu esti roman????
din cate stiu da.
dar nu m-ar afecta sa aflu ca am si stramosi straini de neamul meu.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 30.06.2012, 21:01:34
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Chiar vorbeam ieri cu un coleg despre asta, intrebandu-ne cu ce anume vor compara probele ADN. Oricum, ipoteza cum ca Basarab I, cel care a luptat la Posada, era cuman, a fost avansata de mult de Iorga, e sustinuta de unii istorici, nu a aparut asa, din neant. Existau cumani in regiunea Fagarasilor in acea perioada. Chiar sunt curioasa ce vor descoperi si ce va scoate la iveala proba ADN.

Multe dintre exponatele pe care oamenii le admira intr-un muzeu provin din morminte: vrand-nevrand, arheologii gasesc muuulte cadavre pe teren, iar accesoriile conservate ale acestora, daca au valoare de patrimoniu, ajung in institutii culturale. Asa ca nu ar trebui sa ne oripilam. E drept insa ca actiunea aceasta cu ADN-ul domnitorilor este ad hoc si nu intamplatoare.

Mormantul lui Stefan cel Mare a fost deschis de doua ori pana acum - http://www.hotnews.ro/stiri-arhiva-1...nte-moarte.htm

Mormantul unui Basarab inmormantat la Curtea de Arges descoperit si deschis in 1920 stiu ca oferise niste date importante despre fastul de la curtea domnitorilor - http://ro.wikipedia.org/wiki/Morm%C3..._de_Arge%C8%99. Iacata, paftaua de aur a acestuia, luata din mormant, este un obiect de tezaur.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 30.06.2012, 22:04:52
mihaiB mihaiB is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.02.2011
Mesaje: 165
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
din cate stiu da.
dar nu m-ar afecta sa aflu ca am si stramosi straini de neamul meu.
De unde sti ca esti roman.
Ai si dovada? Ma refer la proba ADN...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 01.07.2012, 00:54:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
nu! chiar a fost la concurenta cu Stefan cel Mare pentru locul de CEL MAI MARE ROMAN.
Seara glumelor?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 01.07.2012, 00:55:51
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
C Iacata, paftaua de aur a acestuia, luata din mormant, este un obiect de tezaur.
Cu destinatia asta fusese pusa acolo?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 01.07.2012, 00:56:50
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Este nerușinare doar în măsura în care rezultatele unuei asemenea cercetări științifice vor fi interpretate și utilizate în moduri neavenite.
Tot incerc sa-mi imaginez un mod "avenit" care sa aiba cat de cat o utilitate si nu-l gasesc.

In schimb nu e greu sa-ti imaginezi cel putin vreo 2 care nu sunt tocmai "avenite".

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Dar, din punct de vedere științific, mi se pare o problemă interesantă, cu atât mai mult cu cât nu cred în naționalism ca ideologie.
Observ ca ar fi o trasatura catolica.
Bun, tu doar "nu crezi", altii sunt mult mai agresivi la capitolul asta..

Last edited by AlinB; 01.07.2012 at 00:58:53.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 01.07.2012, 01:12:00
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cu destinatia asta fusese pusa acolo?
Come on, nimic din ce este expus prin muzee nu a fost creat initial avand aceasta destinatie. Hai sa desfiintam atunci toate muzeele din lume, printre altele, ca oricum poseda ce nu e al lor!

Nu aveau cum sa nu o puna in muzeu, sunt niste legi in acest sens, sunt niste criterii care fac ca un anumit obiect sa fie tezaurizat sau sa intre in patrimoniu. Zi mersi ca a ramas la noi in tara si nu s-a facut disparuta!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 01.07.2012, 01:22:05
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Come on, nimic din ce este expus prin muzee nu a fost creat initial avand aceasta destinatie. Hai sa desfiintam atunci toate muzeele din lume, printre altele, ca oricum poseda ce nu e al lor!
Depinde despre ce vorbim .. unele lucruri au o valoare care tine de sacralitate, crezi ca scopul si locul lor original valoreaza mai putin decat o curiozitate de multe ori plictisita din spatele unei perechi de ochi care viziteaza un muzeu?

Citat:
Nu aveau cum sa nu o puna in muzeu, sunt niste legi in acest sens, sunt niste criterii care fac ca un anumit obiect sa fie tezaurizat sau sa intre in patrimoniu. Zi mersi ca a ramas la noi in tara si nu s-a facut disparuta!
Esti sigura?
Auzisem niste zvonuri ca de fapt o parte din tezaur n-ar mai fi in tara, a fost "exportat" ca garantie pentru imprumuturile din care se platesc pensii, se proptesc bancile si se imbogatesc politicienii.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Istorie adevărată Decebal Generalitati 13 16.12.2012 11:01:35
Istorie, subiectivism confesional si dublul standard Theodor_de_Mopsuestia Biserica Romano-Catolica 8 30.09.2011 22:10:17
Icoane si Cruci cu luminite - o profanare? colaps Generalitati 37 16.11.2010 12:19:25
Istorie a islamului si Coranului Petruta2 Religia Islamica 0 24.05.2007 01:43:36