Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Moaste
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.05.2010, 21:58:34
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Arrow Inca o minune a Sfantului Nectarie de Eghina

De necrezut, dar adevarat. Cea mai mare minune a secolului petrecuta in Romania.






Intr-un sat micut din Romania nu exista nici un preot si locuitorii mergeau adeseori la Patriarh sa-i solicite sa gaseasca pe cineva pentru ocuparea locului liber. Patriarhul nu avea inca o solutie pentru satisfacerea cererii lor. Satenii au mers de nenumarate ori, dar Patriarhul le spunea acelasi lucru.. ca nu are nici un preot disponibil caci altfel ar fi trimis unul si in satul lor.
Intre timp oamenii mureau fara slujba de inmormantare, altii aveau relatii si copii fara sa fie cununati, iar copiii ca si adultii nu erau botezati. Apoi, intr-o zi, langa biserica a oprit o masina din care a iesit un preot care a inceput sa-i cheme pe oameni. Satenii erau uluiti. Au mers la biserica, i-au urat bun venit si i-au zis: Cum de ai venit in satul nostru daca Patriarhul ne-a zis ca nu este nici un preot disponibil?
Atunci preotul le-a zis: Nu asta v-ati dorit? Ati vrut un preot? Iata-l ca a venit.
Toti satenii erau bucurosi de prezenta noului preot. Acesta a inceput sa lucreze imediat. A mers la toate mormintele si a citit slujbele de inmormantare. I-a botezat si i-a cununat pe toti din sat si le-a dat Sfanta Impartasanie. Intr-o zi i-a chemat pe toti la biserica si le-a spus: Voi pleca acum, misiunea mea este indeplinita. Satenii erau foarte socati de mesajul lui si i-au spus: Acum ca ai venit, vrei sa pleci? Oricum, preotul nu a ascultat comentariile lor si a facut intocmai cum a zis. Cand si-au dat seama ca nu mai puteau face nimic, i-au multumit.
Dupa mai multe zile, satenii s-au dus la Patriarh si i-au multumit ca le-a trimis un preot. Totodata i-au cerut sa le trimita un alt preot cat de curand, dar Patriarhul nu stia nimic. El le-a zis ca nu a trimis nici un preot intrucat nu avea nici unul liber. Oricum, le-a spus ca trebuie sa sa verifice cu Protosinghelul sa vada daca nu cumva el a trimis preotul. I-a telefonat Protosinghelului, dar nici el nu a trimis pe nimeni. Patriarul i-a intrebat ce a facut acel preot pentru ei. Satenii i-au spus ca i-a cununat, i-a botezat si le-a citit slujbele funerare, adica a facut tot ceea ce orice preot ar fi facut pentru ei. Atunci Patriarhul i-a intrebat daca preotul le-a dat si acte. Satenii au raspuns ca bineinteles ca le-a dat si acte pe care le-a inscris si in cataloagele/manuscrisele Bisericii.
- A vazut cineva ce a scris? Si cu ce nume a semnat?
- Toate documentele erau scrise in romana, dar semnatura lui era scrisa intr-o limba necunoscuta noua.
Patriarhul le-a cerut sa ii aduca manuscrisele sa vada cine era acel preot. Cand s-au intors cu manuscrisele, Patriarhul a ramas fara grai. Nu-i venea sa creada ochilor, dar intr-adevar toate documentele erau scrise in romana, in timp ce numele preotului era scris in limba greaca: Nectarie, episcopul Pentapolei.


Sursa: Demetrios Velaoras

Documentul original in limba greaca se afla aici: http://ierosnaosagandreou.blogspot.c...post_1466.html


Cu rugaciunile Sfantului Ierarh Nectarie, Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi. Amin.


Stire copiata de pe http://simplyxpress.wordpress.com/20...rie-de-eghina/
__________________
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.05.2010, 22:25:00
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

În pustiita lume, cu doruri prea deșarte,
A înflorit în taină un iubitor de carte,
Ce-a vrut ca tot ce-nvață, în adevăr să fie,
Gând transformat în faptă, exemplu cu tărie.

Dârzenia-i e blândă, el are darul milei,
Pe oameni îi ajută și-așteaptă geana Zilei;
Trăiește-n veșnicie, deși este în lume,
Cinstește-n toate cele al Domnului Sfânt nume.

Îi strălucește chipul, îi strălucește viața,
În orice loc slujește, fapta îi e măreață;
Cuvântul lui alină, ruga - vindecătoare,
Răbdarea lui sporește în orice-mprejurare!

Cu ochiul înspre moarte, ca punte înspre viață,
Pășește, Sfânt Episcop, fără să se oprească,
Pășește înspre inimi amarnic zăvorâte,
Pentru a le deschide în sfinte doruri, mute...

Moaștele-nmiresmate le-mparți între biserici,
Dorind s-ajuți pe oameni pierduți în întuneric;
Reverși minuni nespuse, cu har de la Stăpânul,
Nealinat nu pleacă, de la tine, niciunul!

Îți mulțumim, Părinte, pentru oblăduire,
Picură har din ceruri, prin a ta mijlocire!

Autor: Prof. Religie Mirela Șova
__________________
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.05.2010, 22:25:33
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

incredibil....
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.05.2010, 22:43:08
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
De necrezut, dar adevarat. Cea mai mare minune a secolului petrecuta in Romania.






Intr-un sat micut din Romania nu exista nici un preot si locuitorii mergeau adeseori la Patriarh sa-i solicite sa gaseasca pe cineva pentru ocuparea locului liber. Patriarhul nu avea inca o solutie pentru satisfacerea cererii lor. Satenii au mers de nenumarate ori, dar Patriarhul le spunea acelasi lucru.. ca nu are nici un preot disponibil caci altfel ar fi trimis unul si in satul lor.
Intre timp oamenii mureau fara slujba de inmormantare, altii aveau relatii si copii fara sa fie cununati, iar copiii ca si adultii nu erau botezati. Apoi, intr-o zi, langa biserica a oprit o masina din care a iesit un preot care a inceput sa-i cheme pe oameni. Satenii erau uluiti. Au mers la biserica, i-au urat bun venit si i-au zis: Cum de ai venit in satul nostru daca Patriarhul ne-a zis ca nu este nici un preot disponibil?
Atunci preotul le-a zis: Nu asta v-ati dorit? Ati vrut un preot? Iata-l ca a venit.
Toti satenii erau bucurosi de prezenta noului preot. Acesta a inceput sa lucreze imediat. A mers la toate mormintele si a citit slujbele de inmormantare. I-a botezat si i-a cununat pe toti din sat si le-a dat Sfanta Impartasanie. Intr-o zi i-a chemat pe toti la biserica si le-a spus: Voi pleca acum, misiunea mea este indeplinita. Satenii erau foarte socati de mesajul lui si i-au spus: Acum ca ai venit, vrei sa pleci? Oricum, preotul nu a ascultat comentariile lor si a facut intocmai cum a zis. Cand si-au dat seama ca nu mai puteau face nimic, i-au multumit.
Dupa mai multe zile, satenii s-au dus la Patriarh si i-au multumit ca le-a trimis un preot. Totodata i-au cerut sa le trimita un alt preot cat de curand, dar Patriarhul nu stia nimic. El le-a zis ca nu a trimis nici un preot intrucat nu avea nici unul liber. Oricum, le-a spus ca trebuie sa sa verifice cu Protosinghelul sa vada daca nu cumva el a trimis preotul. I-a telefonat Protosinghelului, dar nici el nu a trimis pe nimeni. Patriarul i-a intrebat ce a facut acel preot pentru ei. Satenii i-au spus ca i-a cununat, i-a botezat si le-a citit slujbele funerare, adica a facut tot ceea ce orice preot ar fi facut pentru ei. Atunci Patriarhul i-a intrebat daca preotul le-a dat si acte. Satenii au raspuns ca bineinteles ca le-a dat si acte pe care le-a inscris si in cataloagele/manuscrisele Bisericii.
- A vazut cineva ce a scris? Si cu ce nume a semnat?
- Toate documentele erau scrise in romana, dar semnatura lui era scrisa intr-o limba necunoscuta noua.
Patriarhul le-a cerut sa ii aduca manuscrisele sa vada cine era acel preot. Cand s-au intors cu manuscrisele, Patriarhul a ramas fara grai. Nu-i venea sa creada ochilor, dar intr-adevar toate documentele erau scrise in romana, in timp ce numele preotului era scris in limba greaca: Nectarie, episcopul Pentapolei.


Sursa: Demetrios Velaoras

Documentul original in limba greaca se afla aici: http://ierosnaosagandreou.blogspot.c...post_1466.html


Cu rugaciunile Sfantului Ierarh Nectarie, Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi. Amin.


Stire copiata de pe http://simplyxpress.wordpress.com/20...rie-de-eghina/
incredibil
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.05.2010, 10:19:50
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Despre ce sat este vorba?
Si care este acest document? Nu am vazut nici un document scanat pe acele link-uri.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.05.2010, 12:24:44
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Despre ce sat este vorba?
Si care este acest document? Nu am vazut nici un document scanat pe acele link-uri.
Pentru ca e inca o poveste inventata! Uite de ce cred asta:
1) Nu se specifica locul sau data intamplarilor (exact ce ai spus si tu).
2) la ce inflatie de popi e la noi astazi, cat de naiv trebuie sa fii sa crezi ca nu exista niciun catindat?!!? Nici plasarea povestii in alte timpuri nu rezolva problema.
3) povestea e la a nspea traducere. De ce nu a aparut direct la noi? Imagineaza-ti ca era vb de un sat oarecare. Pai nu ar fi sarit televiziunile sa documenteze minunea? Asa e mai simplu sa apara o poveste in alta tara de unde e infinit mai greu sa-i verifici autenticitatea. Si la noi apar minuni din Rusia. Cine sta sa le verifice? Dar cati nu se arunca sa le creada?
4) Satenii stateau nebotezati, necununati. La cum merg lucrurile la noi se gasea solutie de imprumut. Asta mai ales daca ne gandim la tarife.
In plus, la bunicii mei in sat tot venea un alt preot care mai rezolva din treburi. Unde ar fi fost problema sa se procedeze la fel si in satul respectiv.


Povestea pur si simplu suna bine, dar nerealist.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.05.2010, 12:40:30
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Pentru ca e inca o poveste inventata! Uite de ce cred asta:
1) Nu se specifica locul sau data intamplarilor (exact ce ai spus si tu).
2) la ce inflatie de popi e la noi astazi, cat de naiv trebuie sa fii sa crezi ca nu exista niciun catindat?!!? Nici plasarea povestii in alte timpuri nu rezolva problema.
3) povestea e la a nspea traducere. De ce nu a aparut direct la noi? Imagineaza-ti ca era vb de un sat oarecare. Pai nu ar fi sarit televiziunile sa documenteze minunea? Asa e mai simplu sa apara o poveste in alta tara de unde e infinit mai greu sa-i verifici autenticitatea. Si la noi apar minuni din Rusia. Cine sta sa le verifice? Dar cati nu se arunca sa le creada?
4) Satenii stateau nebotezati, necununati. La cum merg lucrurile la noi se gasea solutie de imprumut. Asta mai ales daca ne gandim la tarife.
In plus, la bunicii mei in sat tot venea un alt preot care mai rezolva din treburi. Unde ar fi fost problema sa se procedeze la fel si in satul respectiv.

Povestea pur si simplu suna bine, dar nerealist.
Este o poveste si atat. Nimic real. O poveste cu puternic miros de manipulare.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.05.2010, 14:14:14
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Este o poveste si atat. Nimic real. O poveste cu puternic miros de manipulare.
Sa nu uitam credulitatea pentru ca manipularea de una singura ar fi cel mult hilara si deloc eficienta.
De ce s-or lauda unii ca virgula cred in orice?

Last edited by ai2; 19.05.2010 at 14:22:36.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.05.2010, 14:44:27
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Minunea aceasta mi-a fost povestita si de un preofesor de la Teologie, pana sa o gasesc scrisa pe net, apoiacum 3 luni in urma mi s-a povestit de un Staret de la o Manastire si cu inca un parinte Ieromonah, care au fost de curand in Sf.Munte!
M-am uimit, si m-am bucurat de lucrarea Sf.Nectarie!

Chiar daca sunt oameni care nu cred, asta nu inseamna ca Sf.Nectarie nu lucreaza si in acest fel! EU am gasit minunea in greaca, deoarece intru pe site-uri grecesti si caut mereu noi minuni ale Sf.Nectarie!!

Nevoie de detalii??? NU isi au rostul!!! De ce? ex: nici in Sf.Scriptura nu se spune unde stateau ascunsi Apostolii si in ce an, cand a intrat Domnul Hristos prin usile incuiate!!!! Credinta conteaza!!!

Daca ne va fi de folos sa stim UNDE s-a intamplat minunea, adica in CARE sat, ne va arata Sf.Nectarie!!!


Cert este, ca am auzit-o NU o singura data, ci de mai multe ori, de la persoane importante si nu orice necredincios! Numai ca niciuna dintre ele, nu mi-au spus detaliile necesare! Altfel, veneam in completare!

Oricum daca voi afla detaliile acestei minuni cu Sf.Meu drag NECTARIE, nu va voi lipsi de ele!
__________________
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.05.2010, 15:03:27
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Pe blogul Manastirii Darvari este mentionata aceasta Minune a Sf.Nectarie, deci calugarii de aici nu sunt nebuni, dupa cum acuza „desteptii” comentatori ai acestei minuni pe „credulii” minunii....

Aceasta minune a Sfantului Nectarie circula printre credinciosii din Grecia si USA…Nimeni nu stie cand s-a petrecut si cum a aparut… insa ea vorbeste despre minunile Sf Nectarie….”
http://www.schituldarvari.ro/blog/?p=500

Iar minunea relatata de parintii calugari, nu se mentioneaza ca s-au dus oamenii la PATRIARH ci la „EPSICOP”! Ideea este ca si unul si altul sunt IERARHI! Ca a fost unul sau altul, nu conteaza, ci MINUNEA S-A FACUT!!!!
__________________
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Nectarie din Eghina Dodi Intamplari adevarate 8 08.08.2011 20:24:33
Manastirea Sfantului Nectarie din Eghina diaden Intrebari utilizatori 0 29.04.2011 02:04:14
Un site al Sf.Nectarie din Eghina! mary20 Moaste 2 04.03.2010 14:39:53
Viata Sfantului Nectarie din Eghina geo.nektarios Diverse Sarbatori 32 26.01.2009 04:20:42
Moastele Sfantului Nectarie de la Eghina Ionelaangel Moaste 1 30.10.2006 02:54:45