Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Moaste
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 02.07.2009, 08:54:21
C0rneliu C0rneliu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de icamilin Vezi mesajul
Ma iertati, am omis a adauga atasamentul.
Scuze, dar cred ca faci o confuzie. Nu e acela mormantul Cuviosului Paisie Aghioritul. El se afla la Manastirea Sf. Ioan Teologul din Suroti, Grecia in vecinatatea Salonicului.
__________________
Doamne Iisuse Christoase, Fiul lui Dumnezeu, milueste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 03.07.2009, 00:48:00
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Iertare!

Chiar am facut confuzie, Corneliu. Ai dreptate. In imaginea postata e mormantul parintelui Iacov Talikis. Nu gasesc poza cu mormantul cuviosului Paisie Aghioritul. Am sa o postez cand o voi gasi. Doamne ajuta!
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #23  
Vechi 04.07.2009, 01:13:37
mihnea45
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cuviosul Parinte Paisie Aghioratul

Reply With Quote
  #24  
Vechi 14.07.2009, 10:51:33
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Fotografia mormantului Parintelui Paisie

Nu ma satur citind cartile scrise despre Parintele Paisie.
Dumnezeu si Maica Sfanta mi-a facut un nepretuit dar descoperindu-mi existenta acestui mare duhovnic si sfant.
Dumnezeu sa-l rasplateasca in ceruri pentru marea lui bunatate.
Incerc sa postez fotografia mormantului parintelui, aflat la Manastirea Surotti.

Citat:
În prealabil postat de C0rneliu Vezi mesajul
Scuze, dar cred ca faci o confuzie. Nu e acela mormantul Cuviosului Paisie Aghioritul. El se afla la Manastirea Sf. Ioan Teologul din Suroti, Grecia in vecinatatea Salonicului.
Attached Images
File Type: jpeg images31.jpeg (5,3 KB, 19 views)
File Type: jpeg imagesk.jpeg (5,3 KB, 22 views)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 26.07.2009, 20:57:37
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Nu stiti cand va fi dezgropat Parintele Paisie? Ma scuzati ca va intreb, poate ca nu e o intrebare prea cuviincioasa.
Eu sunt sigura ca a fost Sfant si m-as bucura sa il canonizeze :)

Sfinte Parinte Paisie roaga-te pentru noi pacatosii ca sa ne miluiasca Domnul nostru si ajuta-ne in drumul credintei noastre ca sa nu ne mai poticnim de lucruri desarte! Amin!



Last edited by zoridezi; 26.07.2009 at 21:01:26.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 26.07.2009, 21:34:34
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Inregistrari cu vocea Parintelui Paisie:

http://www.youtube.com/watch?v=CkV9r2vuMr8
http://www.youtube.com/watch?v=3vJRVPzn6R0
http://www.youtube.com/watch?v=R-a9i8ZmS8o
Reply With Quote
  #27  
Vechi 26.07.2009, 23:19:47
caminaris's Avatar
caminaris caminaris is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru caminaris
Implicit o carte online

Sa stiti ca puteti citi online o carte tot despre Cuviosul Paisie Aghioritul: "Marii initiati ai Indiei si Parintele Paisie". Este impresionanta. Foarte bine scrisa dar nu numai asta. Ce e cu adevarat impresionant e cat de bine e acolo surprinsa marea iubire a Cuviosului pt orice om, oricat de pacatos ar fi el (cum era autorul cartii). Va dati voi seama daca autorul era incurcat cu satana pana-n panzele albe!? Cititi si-o sa va cutremure cata iubire avea Cuviosul si cate minuni a facut numai cu el. Daramite cate o mai fi facut cu atatia altii! A fost Sfant si inca un MARE Sfant.
http://www.crestinortodox.ro/carte-8...atre-cititor-1

mihai
Reply With Quote
  #28  
Vechi 26.07.2009, 23:47:07
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caminaris Vezi mesajul
Sa stiti ca puteti citi online o carte tot despre Cuviosul Paisie Aghioritul: "Marii initiati ai Indiei si Parintele Paisie". Este impresionanta. Foarte bine scrisa dar nu numai asta. Ce e cu adevarat impresionant e cat de bine e acolo surprinsa marea iubire a Cuviosului pt orice om, oricat de pacatos ar fi el (cum era autorul cartii). Va dati voi seama daca autorul era incurcat cu satana pana-n panzele albe!? Cititi si-o sa va cutremure cata iubire avea Cuviosul si cate minuni a facut numai cu el. Daramite cate o mai fi facut cu atatia altii! A fost Sfant si inca un MARE Sfant.
http://www.crestinortodox.ro/carte-8...atre-cititor-1

mihai
Asta a fost prima mea carte ortodoxa pe care am citit-o pana la capat :) E impresionanta, chiar ma gandeam zilele trecute sa o cumpar ca si eu tot de pe calculator am citit-o :)
Este si va ramane cartea mea preferata!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 26.07.2009, 23:56:40
C0rneliu C0rneliu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Asta a fost prima mea carte ortodoxa pe care am citit-o pana la capat :) E impresionanta, chiar ma gandeam zilele trecute sa o cumpar ca si eu tot de pe calculator am citit-o :)
Este si va ramane cartea mea preferata!
La fel si eu... interesant cum lucreaza Dumnezeu... :)
__________________
Doamne Iisuse Christoase, Fiul lui Dumnezeu, milueste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 27.07.2009, 00:05:25
caminaris's Avatar
caminaris caminaris is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru caminaris
Implicit

Eu am citit mai intai Viata Cuviosului si m-a miscat pana la lacrimi asa ca pe urma am cautat tot ce a aparut legat de Cuviosul Paisie si nu cred ca mi-a scapat ceva. A mai aparut o carte dupa cea a ieromonahului Isaac, cea scrisa de Nicolae Zurnazoglu, apoi cele 5 volume cu cuvinte pentru suflet, apoi cele scrise de chiar Cuviosul: Epistole, Sfantul Arsenie Capadocianul, Staretul Hagi-Gheorghe Athonitul si inca una despre parintii din Sfantul Munte.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Acatistul Cuviosului Părintelui nostru Paisie Aghioritul andreuza Mari Duhovnici si predicile lor 29 09.01.2018 16:10:58
Fericirile Părintelui Paisie Aghioritul geo.nektarios Mari Duhovnici si predicile lor 14 22.03.2014 17:44:59
Cuviosul Paisie Aghioritul OvidiuO Mari Duhovnici si predicile lor 21 14.07.2011 19:52:04
Despre evlavie - Parintele Paisie Aghioritul Rodica50 Intrebari utilizatori 0 01.12.2010 21:12:37
Cuviosul Paisie Aghioritul: Ortodocsii se vor ciocni cu cei din NATO tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 8 25.03.2010 12:38:29