Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Moaste
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 27.07.2009, 00:13:49
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C0rneliu Vezi mesajul
La fel si eu... interesant cum lucreaza Dumnezeu... :)
Da, sa stii ca... eu una am citit-o intr-un moment de mare ratacire (cazusem prada minciunilor new-age), dar uite ca Parintele Paisie a avut grija sa lase in urma sa 'colaci salvatori' :)

Last edited by zoridezi; 27.07.2009 at 02:16:49.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 24.08.2009, 18:29:16
stefanos93 stefanos93 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.08.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 7
Implicit Cuv. Paisie Aghioritul

Din scrierile Cuv. Paisie Aghioritul am invatat multe. Este unul din marii vietuitori din Sfantul Munte Athos desi a fost doar simplu monah.http://viatalatara.files.wordpress.c...aghioritul.jpg. Chipul sau radiaza a sfintenie.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 07.01.2010, 23:20:08
Brielle's Avatar
Brielle Brielle is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.01.2010
Mesaje: 24
Implicit

Eu am primit de la parintele nostru , de la biblioteca bisericii noastre doua carti de inceput :

"Cu durere și cu dragoste pentru omul contemporan"
si
"Viața de familie" din care am invatat foarte mult.

Trebuie sa spun ca abia m-am abtinut sa ma opresc din lectura:)

Este fantastic prin cata simplitate de exprimare reuseste Cuviosul Paisie sa cuprinda sfaturi atat de intelepte care te ung la suflet si te invata pur si simplu cum sa vezi amanunte pe care pana acum nu le-ai inteles sau carora nu le-ai dat importanta.Am realizat totodata cate lucruri as fi putut schimba la timp in viata dar din pacate uneori este tardiv.

Desigur ca te simti mic de tot , cat o furnica in credinta ta atunci cand vezi de cata dragoste pentru Dumnezeu si pentru omul de rand poate fi capabil cineva ca parintele Paisie, dar parintele nostru mi-a spus ca in acest fel se cladeste smerenia :) .

Am asteptat sa treaca vanzoleala de Sarbatori si ma duc sa-mi imprumut si restul de carti din colectia preotului nostru :) .

Trebuie sa recunosc cu pacat ca prefer sa merg acolo pentru a-mi gasi linistea si sincer astept sa treaca Sarbatorile pentru ca romanii care se aduna la aceasta biserica in aceasta perioada produc enorm de multa agitatie...
Reply With Quote
  #34  
Vechi 08.01.2010, 00:34:33
11111111
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Un adevarat FORUM CRESTIN...asta-i Parintele Paisie

Citat:
În prealabil postat de Brielle Vezi mesajul
Eu am primit de la parintele nostru , de la biblioteca bisericii noastre doua carti de inceput :

"Cu durere și cu dragoste pentru omul contemporan"
si
"Viața de familie" din care am invatat foarte mult.

Trebuie sa spun ca abia m-am abtinut sa ma opresc din lectura:)

Este fantastic prin cata simplitate de exprimare reuseste Cuviosul Paisie sa cuprinda sfaturi atat de intelepte care te ung la suflet si te invata pur si simplu cum sa vezi amanunte pe care pana acum nu le-ai inteles sau carora nu le-ai dat importanta.Am realizat totodata cate lucruri as fi putut schimba la timp in viata dar din pacate uneori este tardiv.

Desigur ca te simti mic de tot , cat o furnica in credinta ta atunci cand vezi de cata dragoste pentru Dumnezeu si pentru omul de rand poate fi capabil cineva ca parintele Paisie, dar parintele nostru mi-a spus ca in acest fel se cladeste smerenia :) .

Am asteptat sa treaca vanzoleala de Sarbatori si ma duc sa-mi imprumut si restul de carti din colectia preotului nostru :) .

Trebuie sa recunosc cu pacat ca prefer sa merg acolo pentru a-mi gasi linistea si sincer astept sa treaca Sarbatorile pentru ca romanii care se aduna la aceasta biserica in aceasta perioada produc enorm de multa agitatie...
si in continuare ti-as recomanda sa-l citesti si pe "Bunicutul", Parintele Porfirie, ...alt izvor de Hrana Vie...

Domnul cu a Sa Maica sa ne ocroteasca!
Amin!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 08.01.2010, 00:39:16
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

da da da!! il recomand calduros pe Parintele Porfirie!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 18.04.2010, 16:25:50
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2009
Mesaje: 729
Smile Parintelul Paisie

Il puteti vedea aici in miscare, la minutul 4:42
http://www.youtube.com/watch?v=aJNICscAInk
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Acatistul Cuviosului Părintelui nostru Paisie Aghioritul andreuza Mari Duhovnici si predicile lor 29 09.01.2018 16:10:58
Fericirile Părintelui Paisie Aghioritul geo.nektarios Mari Duhovnici si predicile lor 14 22.03.2014 17:44:59
Cuviosul Paisie Aghioritul OvidiuO Mari Duhovnici si predicile lor 21 14.07.2011 19:52:04
Despre evlavie - Parintele Paisie Aghioritul Rodica50 Intrebari utilizatori 0 01.12.2010 21:12:37
Cuviosul Paisie Aghioritul: Ortodocsii se vor ciocni cu cei din NATO tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 8 25.03.2010 12:38:29