Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.09.2007, 05:13:08
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

De ce preotii din Ardeal nu boteaza copii in cazanul cu apa?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.09.2007, 08:10:00
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

stiu c e cumva la antipozi cu titlul topicului, dar fiindca veni vorba de Ardeal... de ce in Ardeal nu se face coliva?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.09.2007, 08:16:31
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
stiu c e cumva la antipozi cu titlul topicului, dar fiindca veni vorba de Ardeal... de ce in Ardeal nu se face coliva?
Eu stiu ca se faca coliva in Ardeal.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.09.2007, 08:21:40
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

la biserica noastra de aici din Ridgewood, NY sunt multi veniti din Ardeal si am vorbit cu multe femei de acolo care mi-au spus ca la ei nu se face coliva :dozingoff: ... in schimb daca cineva face parastas aici la biserica mananca si ei din coliva care se sfinteste si se pune la masa.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.09.2007, 22:15:08
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Poate nu stiu sa faca. Fiarta in 7 ape ... etc Fierbi de dimineata pana seara. Ca arpacas cam greu cred ca se gaseste acolo.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.09.2007, 22:33:25
kvlr kvlr is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.09.2007
Mesaje: 78
Implicit

in ardeal se boteaza prin stropire sub influenta romano catolica totusi nu e o grava abatere canonica... se face in rest din acelasi molitfelnic ca in toata BOR...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.09.2007, 23:46:10
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford
De ce preotii din Ardeal nu boteaza copii in cazanul cu apa?
de ce crezi?
ce alta Biserica mai boteaza asa?
si, din pacate, s-a extins acest obicei prin toata tara... ne indreptam spre unirea cu Vaticanul si pt ca brusc nu se poate, au apelat la pasi marunti, aparent neimportanti, dar siguri. pt ca lumea sa se obisnuiasca... si uite asa au ajuns unii sa spuna ca nu-i mare diferenta dintre ortodoxie si catolicism... si, intr-un final, de ce sa nu ne unim? :hmmm:
de sigur... cine n-a cercetat ma va contrazice...
dupa cum spunea un parinte, e suficient sa faci o fisura cat un ac in barajul Vidraru... se va mari pe parcurs

Citat:
in ardeal se boteaza prin stropire sub influenta romano catolica totusi nu e o grava abatere canonica...
nici nu stiu ce sa fac... sa plang sau sa rad... cum iti furi singur caciula...
1. canoanele spun foarte clar ca botezul se face prin afundare (nu prin stropire sau turnare) si NUMAI in cazuri exceptionale prin stropire sau turnare e valid. exceptia a devenit regula.
2. bun... deci daca nu e grava abaterea, putem trece cu vederea canonul fara probleme, nu? hai ca de la o concesie nu se va mari prea mult fisura...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.09.2007, 01:25:16
kvlr kvlr is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.09.2007
Mesaje: 78
Implicit

se vede k tu ai studiat...noi cei kre nu am facut o poate o sa t contrazicem...dar sincer nu cred k merita osteneala...vad ca paranoia unirii cu roma face numeroase victime... se pare k cei botezati in ardeal prin stropire nici nu au un botez valid...si au compromis mantuirea... nu am spus k e corect dar oare asta are vreun efect nociv asupra celui botezat?! pote se va exprima BO in privinta asta... Sa nu vanam vant... e normal k sa existe anumite influnte in zonele in care traiesc mai mult confesiuni doar nu au fiecare planeta lor... razi sau plangi, fa c vrei...doar e democratie! poate e si aici mana ecumenistilor si a masonilor... traim adevarate zile ale conspiratiilor... in capurile noastre! Dumnezeu sa ne lumineze!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.09.2007, 01:47:34
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit


Eu sunt din Ardeal..aici se boteaza copii in cristelnita..doar in cazuri speciale (in caz de boala, de urgenta majora) se boteaza prin stropire.. cat despre coliva intradevar nu se face..dar asta nu cred ca este foarte important
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.09.2007, 04:09:55
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.464
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ispita_ta
ne indreptam spre unirea cu Vaticanul si pt ca brusc nu se poate, au apelat la pasi marunti, aparent neimportanti, dar siguri. pt ca lumea sa se obisnuiasca... si uite asa au ajuns unii sa spuna ca nu-i mare diferenta dintre ortodoxie si catolicism... si, intr-un final, de ce sa nu ne unim?
Bine punctat Ispita-ta, atunci se vor vedea faptele ierarhilor prin care vom sti cu adevarat daca sint pentru sau impotriva Ortodoxiei. Parerea mea si am mai spus-o este ca noi suntem considerati de Vatican &Co o natie fara coloana vertebrala care nu va reactiona in fata tavalugului si deci nu vor trebui sa aibe cu ai nostri conversatii de genul celei scrise de cineva unde bombardarea Serbiei era solutia, insa daca asta va trebui sa se intimple vom vedea daca Patriarhul va spune precum C. Brincoveanu in fata turcului : Eu nu-l tradez pe Hristos!,Loveste! acelea sunt momentele de rascruce pe care ni le pregatesc americanii demult insa sunt "prietenosi" cu noi de ce, deoarece suntem deja categorisiti ca fiind caldicei, si vom marsalui dupa bataile tobelor lor.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Botezul in BOR orthodoxia.i.thanatos Botezul 594 26.01.2010 02:33:12
botezul dulcineea Mirungerea(Ungerea cu Mir) 70 09.09.2008 11:17:27
Botezul ionut Botezul 33 03.12.2006 13:48:10
botezul mircea/ovidiu Mirungerea(Ungerea cu Mir) 0 28.08.2005 02:10:00