Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.11.2008, 15:17:18
ichim ichim is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2007
Mesaje: 20
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ichim Vezi mesajul
Multumesc pentru sfaturile intelepte! Sunt pe acest forum pentru ca iubesc credinta Ortodoxa, dar asta nu este suficient. Ar trebui ca in fiecare zi a existentei mele, la fiecare pas pe care il fac, sa ma gandesc la Dumnezeu care m-A Creat. Nu fac asta ... iar asta nu este credinta...este doar lauda...
Am incercat sa traiesc in curatenie si umilinta, sa ma gandesc in fiecare clipa la Dumnezeu...Pot sa va spun ce s-a intamplat atunci? Am avut cea mai fericita perioada din viata mea...Imi revin in minte, de multe ori, acele clipe de curatenie si simt ca acele clipe au fost cu adevarat fericite...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.11.2008, 15:20:16
limostingeorge limostingeorge is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.09.2006
Mesaje: 7
Implicit

fiecare pas pe care reusesti sa-l faci il faci pt. ca vrea Dumnezeu...nu ca vrei tu.."Nimic fara Dumnezeu"....lauda este atunci cat vorbesti despre faptele tale bune...in gura mare!!! tu doar mergi, taci....si poarta-L pe El in inima ta...iar restul vor veni de la sine...!!(sa sti ca smerenia este o sabie cu 2 taisuri )
Reply With Quote
  #13  
Vechi 12.11.2008, 15:21:49
ichim ichim is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2007
Mesaje: 20
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ichim Vezi mesajul
Am incercat sa traiesc in curatenie si umilinta, sa ma gandesc in fiecare clipa la Dumnezeu...Pot sa va spun ce s-a intamplat atunci? Am avut cea mai fericita perioada din viata mea...Imi revin in minte, de multe ori, acele clipe de curatenie si simt ca acele clipe au fost cu adevarat fericite...
Daca eu, un pacatos, am simtit aceste lucruri...atunci cu siguranta inteleg fericirea unui preot Ortodox, ferice de ei!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.11.2008, 15:27:00
ichim ichim is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2007
Mesaje: 20
Implicit

Citat:
În prealabil postat de limostingeorge Vezi mesajul
fiecare pas pe care reusesti sa-l faci il faci pt. ca vrea Dumnezeu...nu ca vrei tu.."Nimic fara Dumnezeu"....lauda este atunci cat vorbesti despre faptele tale bune...in gura mare!!! tu doar mergi, taci....si poarta-L pe El in inima ta...iar restul vor veni de la sine...!!(sa sti ca smerenia este o sabie cu 2 taisuri )
Care ar fi cel de-al doi-lea tais al smereniei?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.11.2008, 15:27:53
limostingeorge limostingeorge is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.09.2006
Mesaje: 7
Implicit

da...pot spune ca si eu am trecut si trec prin ce spui tu....imi aduc aminte de clipele cand il simteam pe Dumnezeu ffffoarte aproape...dar de multe ori simt acea chemare launtrica care-mi zice sa ma intorc de unde am plecat...dar in acelasi timp stiu ca nu am fost si nu voi fi niciodata singur!!ca toti oamenii....avem ratacirile noastre...dar ce este foarte important e ca Dumnezeu ne ingaduie, nu ne pierde pt. ca vrea sa ne castige.Ce trebuie sa facem noi e sa ne gandim ca timpul trece, sa nu mai amanam mantuirea pe maine, ca maine poate nu mai santem si din pacate mantuirea o putem atinge numai in aceasta viata ...zi rugaciunea: "Doamne iisuse Hristoase fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine pacatosul/pacatoasa"....sa o zici mereu si oriunde.....sa vezi ca de roade....
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.11.2008, 15:31:08
limostingeorge limostingeorge is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.09.2006
Mesaje: 7
Implicit

al doile taisi?.....este fatarnicia ascunsa...(o mandrie care-ti te duce la gandul ca tu esti cel mai bun, cel mai credincios.......am patit-o!!)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.11.2008, 15:38:12
ichim ichim is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2007
Mesaje: 20
Implicit

Citat:
În prealabil postat de limostingeorge Vezi mesajul
da...pot spune ca si eu am trecut si trec prin ce spui tu....imi aduc aminte de clipele cand il simteam pe Dumnezeu ffffoarte aproape...dar de multe ori simt acea chemare launtrica care-mi zice sa ma intorc de unde am plecat...dar in acelasi timp stiu ca nu am fost si nu voi fi niciodata singur!!ca toti oamenii....avem ratacirile noastre...dar ce este foarte important e ca Dumnezeu ne ingaduie, nu ne pierde pt. ca vrea sa ne castige.Ce trebuie sa facem noi e sa ne gandim ca timpul trece, sa nu mai amanam mantuirea pe maine, ca maine poate nu mai santem si din pacate mantuirea o putem atinge numai in aceasta viata ...zi rugaciunea: "Doamne iisuse Hristoase fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine pacatosul/pacatoasa"....sa o zici mereu si oriunde.....sa vezi ca de roade....
Multumesc mult pentru sfat!
Poate acum, cand nu mai traiesc ca atunci, cu pacate si rautati...este un moment in care Dumnezeu imi arata cat de gol sunt...Nu stiu? ori incerc eu sa-mi spun ca este bine ca se intampla si asa...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.11.2008, 15:39:56
ichim ichim is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2007
Mesaje: 20
Implicit

Citat:
În prealabil postat de limostingeorge Vezi mesajul
al doile taisi?.....este fatarnicia ascunsa...(o mandrie care-ti te duce la gandul ca tu esti cel mai bun, cel mai credincios.......am patit-o!!)
Nu am incercat acest gand atunci...sper ca nu m-am pacalit singur!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 12.11.2008, 15:43:26
ichim ichim is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2007
Mesaje: 20
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ichim Vezi mesajul
Multumesc mult pentru sfat!
Poate acum, cand nu mai traiesc ca atunci, cu pacate si rautati...este un moment in care Dumnezeu imi arata cat de gol sunt...Nu stiu? ori incerc eu sa-mi spun ca este bine ca se intampla si asa...
Rectific! m-am exprima gresit!
Poate acum, cand nu mai traiesc ca atunci, ci cu pacate si rautati...este un moment in care Dumnezeu imi arata cat de gol sunt...Nu stiu? ori incerc eu sa-mi spun ca este bine ca se intampla si asa...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 12.11.2008, 15:56:29
limostingeorge limostingeorge is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.09.2006
Mesaje: 7
Implicit

analizeaza-ti greselile,cerceteaza-te, du-te la duhovnic, descarca-te de pacate si vei simti o mare eliberare....parca respiri mai usor dupa spovedanie....iar apoi incerci sa nu mai gresesti.Nadejdea este una din cele trei mari virtuti teologice!!! Bucura-te ca esti viu si ca ai timp sa te indrepti....!!!! Bafta multa...o sa reusesti...nu dispera!!!!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sufletul dupa moarte ...? Templier Knight Generalitati 3 30.11.2010 00:58:26
Moarte dupa 2 saptamani ? Robertworld Generalitati 6 03.08.2010 13:26:33
Despre viata de dupa moarte georgian_osa Din Noul Testament 30 14.03.2010 18:49:29
Adventistii neaga viata sufletului dupa moarte Iustin32 Secte si culte 1872 20.12.2009 22:41:43