Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.05.2009, 12:36:01
AdeLlA's Avatar
AdeLlA AdeLlA is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2008
Mesaje: 11
Implicit Cum putem lua legatura cu cei adormiti?

Cum putem lua legătura cu cei adormiți? Atunci când ne sfâșie dorul de ei, ce putem face?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.05.2009, 12:46:25
CosminPopescu's Avatar
CosminPopescu CosminPopescu is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.04.2009
Locație: Constanța
Religia: Ortodox
Mesaje: 79
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdeLlA Vezi mesajul
Cum putem lua legătura cu cei adormiți? Atunci când ne sfâșie dorul de ei, ce putem face?
Îi trezești
Chiar nu știu la ce te referi ? adică la creștinii "adormiți" cum se discută pe subiectu cu ortodocșii de ocazie ? sau la cei care au murit ? poți să aștepți 60-80 de ani și îi vezi iarăși.
__________________
[COLOR="DarkGreen"]Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, ai milă de mine, păcătosul.[/COLOR][/b][/center]
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.05.2009, 12:48:07
CosminPopescu's Avatar
CosminPopescu CosminPopescu is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.04.2009
Locație: Constanța
Religia: Ortodox
Mesaje: 79
Implicit

scuze pt greșeala cu semnu întrebării, eram grăbit și cu mintea în altă parte
__________________
[COLOR="DarkGreen"]Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, ai milă de mine, păcătosul.[/COLOR][/b][/center]
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.05.2009, 12:48:21
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdeLlA Vezi mesajul
Cum putem lua legătura cu cei adormiți? Atunci când ne sfâșie dorul de ei, ce putem face?

Crestineste si biblic e interzis sa folosesti orice forma de spiritism, nadejdea revederii celor adormiti este Hristos si imparatia Sa, pana atunci , pomeneste pe cei adormiti in rugaciunile tale si nadajduieste in Mantuitorul Iisus Hristos
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.05.2009, 13:03:17
AdeLlA's Avatar
AdeLlA AdeLlA is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2008
Mesaje: 11
Implicit

Nu mă refer la practici oculte, ci numai la mila lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.05.2009, 13:09:53
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Mergi la cimitir, aprinde o lumanare si stai langa mormant.
Gandeste'te la dragostea pentru ei, iar viul pe care'l vei simti te va umple de nadejdea revederii.

Sa nu iti fie teama de cimitire si morminte. Acolo este o parte din cei dragi.
Ai grija de mormintele celor dragi si ii vei simti mai aproape.
Pomeneste'i la fiecare rugaciune, spre odihna si impreuna petrecere in lumina.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.05.2009, 13:16:13
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Prin rugaciune,vise (cateodata).Dar daca intr-adevar iti doresti sa iei legatura o sa-l simti pentru ca Hristos e mare.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.05.2009, 22:11:51
AdeLlA's Avatar
AdeLlA AdeLlA is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2008
Mesaje: 11
Implicit

Vă mulțumesc pentru răspunsuri. Sunt atât de epuizată sufletește încât nu mai pot merge nici la cimitir. Nu am fost de două săptămâni fiindcă mă termină neputința. Când plec de acolo mă simt lipsită de putere, îmi vine să dau laoparte tot pământul ăla... Mă rog în fiecare seară, implor mila lui Dumnezeu dar nimic.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.05.2009, 22:39:30
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Roaga-te si fa pomenile cuvenite. E bine sa mergi chiar la mai multe manastiri sa dai pomelnice pentru cei adormiti, caci nu se stie cu ce ,,bagaje'' au plecat. S-ar putea ca nici ei sa nu-si fi gasit linistea... E bine sa vorbesti si cu duhovnicul despre acest lucru.

In fiecare duminica sa duci la Sfanta Liturghie pomelnic pentru vii si pentru morti, o lumanare pentru vii si una pentru morti. Poti citi Acatistul pentru cei adormiti oricand te apuca dorul de cei plecati dintre noi. Rugaciunile noastre si milostenia le sunt de un real folos. Deznadejdea si lacrimile noastre nu-i ajuta cu nimic.

Eu simt o mare mangaiere cand fac parastase si cand ma rog pentru ei. Uneori adaptez chiar rugaciunea inimii in asa fel incat sa ma pot ruga si pentru cei adormiti. Nu stiu daca e bine. Spun ,,Preasfinte Doamne Iisuse Hristoase, miluieste pe X si pe mine, pacatoasa.'' Astfel incredintez persoanele dragi grijii lui Dumnezeu, Care le vede si le poate ocroti cu adevarat acolo unde se afla.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.05.2009, 22:44:05
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb Offff

Citat:
În prealabil postat de AdeLlA Vezi mesajul
Vă mulțumesc pentru răspunsuri. Sunt atât de epuizată sufletește încât nu mai pot merge nici la cimitir. Nu am fost de două săptămâni fiindcă mă termină neputința. Când plec de acolo mă simt lipsită de putere, îmi vine să dau laoparte tot pământul ăla... Mă rog în fiecare seară, implor mila lui Dumnezeu dar nimic.
Roagă-te și-ți va apărea poate în vis. După moartea unei foarte bune prietene care, din păcate, s-a sinucis, nu mă puteam opri din plâns. Mi-era dor de ea, milă infinită pentru sufletul ei, neputință de a-i înțelege gestul... Mă rugam întruna să o ierte Domnul pe ea, iar pe mine să mă liniștească. După patru luni de zbucium, de plâns continuu, am visat-o într-o noapte. În acel vis mă ruga să nu mai plâng pentru că nu ajută cu nimic, dimpotrivă... De-a doua zi pur și simplu nu am mai putut plânge. Le-am povestit și părinților ei visul. Și ei, sărmanii, avuseseră un vis asemănător.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugăciuni pentru cei adormiti+ cristiboss56 Rugaciuni 30 05.06.2020 22:32:48
Cum putem ii mai putem ajuta pe cei dragi care s-au stins? alex190 Spiritualitatea ortodoxa 14 12.09.2012 21:24:24
rugaciuni pentru cei adormiti vidoveczandrei Rugaciuni 7 20.08.2010 22:53:20
Cum putem ajuta sufletele celor adormiti din familia noastra? Carmen FUNIERU Slujba inmormantarii 33 24.03.2010 19:47:51
Rugaciunile pt cei adormiti danyel Rugaciuni 0 03.06.2007 21:18:43