Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 30.06.2009, 00:45:46
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Se pot scrie si lucruri in care nu credem?
Credeam ca punctul nostru de vedere ne reprezinta. Pe mine cel putin. Mai ales ca stiu acum ca vom da socoteala de fiecare cuvant de prisos.
Pai cum adica, nu pot sa redau si punctul de vedere al cuiva, precizand ca nu este al meu si al bisericii ortodoxe?
(In caz ca nu am precizat destul de clar, greseala este a mea, dar nu a fost intentionata.)

Nu am auzit de nimeni care sa nu faca asta! Si sfantul Pavel face asta in epistole.
Sau in psalmi: "Zis-a nebunulm in iniùa lui: nu este Dumnezeu!' - asta inseamna ca David spune ca nu exista Dumnezeu??
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #132  
Vechi 30.06.2009, 01:17:10
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Pai cum adica, nu pot sa redau si punctul de vedere al cuiva, precizand ca nu este al meu si al bisericii ortodoxe?
(In caz ca nu am precizat destul de clar, greseala este a mea, dar nu a fost intentionata.)

Nu am auzit de nimeni care sa nu faca asta! Si sfantul Pavel face asta in epistole.
Sau in psalmi: "Zis-a nebunulm in iniùa lui: nu este Dumnezeu!' - asta inseamna ca David spune ca nu exista Dumnezeu??
Doar asa, cu precizarea ca nu reprezinta punctul tau de vedere; altfel poate oricine crede ca este punctul tau de vedere.
Reply With Quote
  #133  
Vechi 30.06.2009, 01:24:13
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Doar asa, cu precizarea ca nu reprezinta punctul tau de vedere; altfel poate oricine crede ca este punctul tau de vedere.
Pardon, poate nu ma exprimasem eu clar. Credeam ca zisesem 'in BC se spune' sau 'catolicii cred'. In fine, sa nu mai taiem firul in patru, nu e vorba aici de cine a gresit.. Noapte buna.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #134  
Vechi 30.06.2009, 02:40:42
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da, Fani, e bine sa ne exprimam clar.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Minunile ortodoxiei pentru ora de religie spre_rasarit Sectiune dedicata profesorilor de religie 43 21.03.2014 19:21:41
O alimentatie corecta ovidiu b. Generalitati 469 26.07.2013 19:03:38
Chemare la rugaciune individuala pentru conversia la credinta a dusmanilor ortodoxiei spre_rasarit Generalitati 45 21.07.2011 01:23:02
care varianta e corecta? victortiti89 Generalitati 76 16.06.2011 17:14:43
Bun simț si intelegere I.Calin Generalitati 7 24.08.2010 20:10:13