Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.10.2009, 16:35:56
Bautar's Avatar
Bautar Bautar is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.07.2009
Locație: Banat
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bautar
Implicit

Cei care au trăit asemenea experiențe le țin, de obicei, sub tăcere. Le e teamă să nu fie catalogați drept nebuni. Relatările lor conțin asemănări care demonstrează că trăirile din timpul morții clinice nu au nici o legătură cu fabulația.
Drumul dinspre viață către moarte începe cu senzația parcurgerii unui tunel. Punctul culminant este întâlnirea cu o persoană foarte dragă, care a decedat sau, mai frecvent, cu o ființă luminoasă, caldă și iubitoare. Unii spun că ar fi Dumnezeu sau Hristos, alții vorbesc despre un înger sau despre un Supra-eu. În partea finală a viziunii, subiectul ajunge la un hotar între viața pământească și o altă dimensiune a existenței, percepută fie ca pozitivă și liniștitoare, fie ca negativă și terifiantă. Toți au sentimentul despărțirii de corpul fizic, văzându-și adesea de undeva, de sus, propriul corp, zăcând inert. Dacă experiența este pozitivă, nu mai vor să se întoarcă.
__________________
MAICUTA SFANTA PAZESTE-MA SUB ACOPERAMANTUL TAU.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.10.2009, 16:41:09
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bautar Vezi mesajul
Moartea clinică reprezintă o situație aflată la limita dintre viață și moarte, de cele mai multe ori fiind vorba despre pacienți aflați în sitații critice din punct de vedere medical, având funcțiile vitale biologice-activitatea cardiacă și respirația-abolite pentru anumite perioade de timp. Moartea clinică reprezentând de fapt perioada de timp în care organismul mai poate reacționa la diverși stimuli interni sau externi care pot determina reluarea activității automate a miocadului (mușchiul inimii) și a respirației, respectiv a centrilor nervoși cardio-respiratori,situați în trunchiul cerebral. Reluarea activității automate ale acestor centri, care descarcă ritmic impulsuri nervoase către mușchii ce coordonează circulația sanguină(miocard), respectiv respirația(musculatura intercostală și diafragmul)reprezintă resuscitarea propriu zisă, intervalul de resuscitare(de la oprirea funcțiilor vitale pană la reluarea lor) reprezentând de fapt fenomenul cunoscut sub numele de moarte clinică. Intervalul de resuscitare sau durata de timp în care un organism poate fi în moarte clinică, depinde de viabilitatea celulei nervoase, fenomenul devenind ireversibil în momentul în care centrii nervoși cerebrali sunt lipsiți de aportul de oxigen pe o perioadă de timp ce depășește 5-10 minute.

Durata timpului după care mai este posibilă resuscitarea cardio-respiratorie variază în funcție de vârstă, sex, diverse boli sau tare ale organismului, precum și în funcție de împrejurarea care a determinat evenimentul declanșator. Există situații când pacienți considerați decedați prin submersie(înnec) în apă rece, au putut fi resuscitați după perioade de timp considerate inițial depășite pentru resuscitare, adică de ordinul orelor. Aceasta explicându-se prin faptul că la o temperatură scazută, nevoia de oxigen a celulelor nervoase este mult diminuată, ceea ce permite supraviețuirea lor un timp mai îndelungat. Faptul că oameni aflați în moarte clinică relatează diverse fenomene )desprinderea de trup, vizualizarea unor imagini sau diverse alte percepții, se poate explica prin activitatea centrilor corticali, care rămâne prezentă în toata perioada intervalului de resuscitare.
Citat:
În prealabil postat de Bautar Vezi mesajul
Cei care au trăit asemenea experiențe le țin, de obicei, sub tăcere. Le e teamă să nu fie catalogați drept nebuni. Relatările lor conțin asemănări care demonstrează că trăirile din timpul morții clinice nu au nici o legătură cu fabulația.
Drumul dinspre viață către moarte începe cu senzația parcurgerii unui tunel. Punctul culminant este întâlnirea cu o persoană foarte dragă, care a decedat sau, mai frecvent, cu o ființă luminoasă, caldă și iubitoare. Unii spun că ar fi Dumnezeu sau Hristos, alții vorbesc despre un înger sau despre un Supra-eu. În partea finală a viziunii, subiectul ajunge la un hotar între viața pământească și o altă dimensiune a existenței, percepută fie ca pozitivă și liniștitoare, fie ca negativă și terifiantă. Toți au sentimentul despărțirii de corpul fizic, văzându-și adesea de undeva, de sus, propriul corp, zăcând inert. Dacă experiența este pozitivă, nu mai vor să se întoarcă.
Uuuu...foarte interesant, mai ales partea a 2 a!
Am inteles ca unii mai trec prin diferite stari si in timpul anesteziei de exemplu...cred ca mai mult in cazul celei generale.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 07.10.2009, 17:02:52
Bautar's Avatar
Bautar Bautar is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.07.2009
Locație: Banat
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bautar
Implicit

Si acum sa va spun o intamplare prin care eu am trecut.Probabil ca o sa deviez un pic de la subiect.Ce va povestesc mi s-a intamplat cand aveam o luna ,adica bebelus.Acest lucru il stiu de la bunica mea caci mamei mele i-a fost frica sa isi mai aduca de aminte.
Mama mea m-a nascut cu greutate prematura ,undeva la nici 2kg.Fiind mica si neavand forta ,mama mea nu a putu sa ma alapteze si treb sa fiu alimentata artificial.
Dupa un timp cand am mai prins sa zicem un pic de putere (am uitat sa mentionez ca mama mea 2 zile mergea acasa din spital cu mine si dupa 2 zile trebuia din nou sa ma duca la spital unde statea saraca cu saptamanile pana prindeam putere),in salon cu mama mea era si o femeie roma, ca nu vreau sa jignesc pe nimeni.Bunica mea se afla atunci si ea la noi ,deoarece ne ajuta fiind ca ii era greu mamei mele.M-a luat femeia aceea in brate si a vrut sa ma alapteze ,in momentul cand m-a luat in brate s-a uitat la mine si i-a spus mamei mele,citez"Vai ce ochi mari si frumosi are fetita ta".Din momentul acela am inchis ochii,au alertat medicii,mi-au fost facute fel de fel de injectii si tratamente de urgenta ca sa imi revin,dar fara rezultat.Au zis ca sunt gata si nu mai au ce sa imi faca.
Am fost pusa la aparate.Bunica mea atunci fiiind o femeie fff credincioasa a luat un pahar cu apa si mi-a descantat de 3 ori cu miez de paine si zacand fara incetare rugaciunile catre Dumnezeu si Maica Sfanta.Dupa ce mi-a dat a treia oara paine pe buze,am deschis ochii si am inceput sa plang si sa imi revin.Vreau sa va spun ca totul a durat ca 12 ore.
Repet acest lucru mi s-a intamplat cand eram bebelus,prin anul 1970.Va rog sa nu radeti de mine ,dar atunci ai mei din spusele medicilor trebuiau sa se pregateasca de mormantare.
Spuneti-mi va rog ,ce a putut fi acest lucru?
Va multumesc !
__________________
MAICUTA SFANTA PAZESTE-MA SUB ACOPERAMANTUL TAU.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 07.10.2009, 17:47:56
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bautar Vezi mesajul
Si acum sa va spun o intamplare prin care eu am trecut.Probabil ca o sa deviez un pic de la subiect.Ce va povestesc mi s-a intamplat cand aveam o luna ,adica bebelus.Acest lucru il stiu de la bunica mea caci mamei mele i-a fost frica sa isi mai aduca de aminte.
Mama mea m-a nascut cu greutate prematura ,undeva la nici 2kg.Fiind mica si neavand forta ,mama mea nu a putu sa ma alapteze si treb sa fiu alimentata artificial.
Dupa un timp cand am mai prins sa zicem un pic de putere (am uitat sa mentionez ca mama mea 2 zile mergea acasa din spital cu mine si dupa 2 zile trebuia din nou sa ma duca la spital unde statea saraca cu saptamanile pana prindeam putere),in salon cu mama mea era si o femeie roma, ca nu vreau sa jignesc pe nimeni.Bunica mea se afla atunci si ea la noi ,deoarece ne ajuta fiind ca ii era greu mamei mele.M-a luat femeia aceea in brate si a vrut sa ma alapteze ,in momentul cand m-a luat in brate s-a uitat la mine si i-a spus mamei mele,citez"Vai ce ochi mari si frumosi are fetita ta".Din momentul acela am inchis ochii,au alertat medicii,mi-au fost facute fel de fel de injectii si tratamente de urgenta ca sa imi revin,dar fara rezultat.Au zis ca sunt gata si nu mai au ce sa imi faca.
Am fost pusa la aparate.Bunica mea atunci fiiind o femeie fff credincioasa a luat un pahar cu apa si mi-a descantat de 3 ori cu miez de paine si zacand fara incetare rugaciunile catre Dumnezeu si Maica Sfanta.Dupa ce mi-a dat a treia oara paine pe buze,am deschis ochii si am inceput sa plang si sa imi revin.Vreau sa va spun ca totul a durat ca 12 ore.
Repet acest lucru mi s-a intamplat cand eram bebelus,prin anul 1970.Va rog sa nu radeti de mine ,dar atunci ai mei din spusele medicilor trebuiau sa se pregateasca de mormantare.
Spuneti-mi va rog ,ce a putut fi acest lucru?
Va multumesc !
Posibil sa fie deochi??? Eu as vrea sa nu cred in vraji si in lucruri de astea, dar s-ar parea ca nu eu hotarasc in cazul acesta.

Am intalnit oameni care dupa ce vorbeau cu cineva li se facea rau instant, am auzit de descantece care au avut efect...deci cred ca asta ar fi. Asa cum sunt oameni buni si induhovniciti sunt si din cei care nu prea au legatura cu Dumnezeu si pot face muult rau...parerea mea.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 08.10.2009, 19:12:34
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Pai Doamne fereste sa ajunga viu!!!...eu chiar la asta ma gandeam.


Multumesc pentru informatii. Stiam si eu de petele care se instaleaza, dar din ce am mai citit eu pe net se instaleaza si la cel care se afla in moarte clinica pentru ca inima isi inceteaza activitatea practic.
Ihmm, deci atunci cand exista dubii nu se recurge la autopsie timp de 24 de ore...insa din cate stiu eu perioada de 3 zile in care se lasa decedatul pana sa fie inmormantat, s-ar explica tocmai prin acest dubiu datorat pericolului mortii clinice :-?



Da, asa am citit si eu ca in momentul in care creierul isi inceteaza activitatea chiar si pe o perioada scurta exista pericolul ca persoana respectiva sa ramana o leguma.

Eu am mai scris la inceput ca am auzit de un caz in care " decedatul " in timp ce era condus cu alai spre cimitir s-a trezit si a facut ochii mari...acum nu mai stiu ce s-a intamplat cu el, in ce stare a ramas, dar mi se pare ciudat pentru faptul ca nu cred ca il duceau spre groapa la 5 ore dupa deces totusi :-?

De asemenea mi-a ramas mie in minte cazul interpretei Ileana Sararoiu, care atunci cand a fost dezgropata a creat rumoare prin faptul ca era intoarsa in sicriu ceea ce nu prea ar fi fost posibil in cazul in care ar fi fost decedata intr-adevar.
decedatul de care ai zis tu in mod normal dc ar fi fost in moarte clinica si l-ar fi imbalsamat nu mai avea cum sa se ridice ,deoarece odata ce formolul este bagat pe vena sangele ingheata au ceva de genul .sotului meu i-a picat niste formol,eu eram acolo ,si am vazut cum in cateva sec lichidul s.a transformat in ceva alb,care mirosea ingrozitor ...
poate in tecut au fost cazuri ,dar acum cu toata stiinta si to ce s.a descoperit cred ca este inadmisibil ca un medic legist si un autopsier sa declare moarta o persoana aflata in moarte clinica ...dar ...
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare