Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.06.2010, 09:21:58
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Manastirea Maicii Domnului din Saydnaya tine de Patriarhia Antiohiei (este ultima din lista de manastiri pe pagina).
Deci este ortodoxa.
Da, este ortodoxă. Am consultat mai multe situri care arată clar că e vorba de o mănăstire astăzi ortodoxă, fapt care reiese și din surse catolice ca aceasta: http://www.bru.ro/cluj-gherla/inchid...n-in-siria-ii/

Deci, am greșit. Mea culpa.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.06.2010, 17:27:36
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Panaghia Saidnaya O manastire ce tine de Patriarhia ortodoxa a Antiohiei.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.06.2010, 10:28:29
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Si nu vi se pare ciudat ca o asemenea minune e ignorata total de canalele de stiri si se regaseste doar pe site-uri religioase? Asta avand in vedere ca televiziunile fac din orice nimic o stire senzationala, chiar credeti ca ar ignora ceva care e chiar senzational?

Mie mi se pare ca e similara cu studiile alea facute de ilustri savanti rusi de care nu a auzit nimeni...
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.06.2010, 13:57:59
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Si nu vi se pare ciudat ca o asemenea minune e ignorata total de canalele de stiri si se regaseste doar pe site-uri religioase? Asta avand in vedere ca televiziunile fac din orice nimic o stire senzationala, chiar credeti ca ar ignora ceva care e chiar senzational?

Mie mi se pare ca e similara cu studiile alea facute de ilustri savanti rusi de care nu a auzit nimeni...
E o conspiratie de asta nu apare la tele<vizor .
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.06.2010, 17:44:51
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Si nu vi se pare ciudat ca o asemenea minune e ignorata total de canalele de stiri si se regaseste doar pe site-uri religioase? Asta avand in vedere ca televiziunile fac din orice nimic o stire senzationala, chiar credeti ca ar ignora ceva care e chiar senzational?

Mie mi se pare ca e similara cu studiile alea facute de ilustri savanti rusi de care nu a auzit nimeni...
Parca prefer sa nu ajunga minunile lui Dumnezeu subiect de "dezbateri" intre minunatii nostrii moderatori TV, prinse intre taierea salariilor si ultimul proces pentru droguri al lui Mutu.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 27.06.2010, 18:21:16
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Parca prefer sa nu ajunga minunile lui Dumnezeu subiect de "dezbateri" intre minunatii nostrii moderatori TV, prinse intre taierea salariilor si ultimul proces pentru droguri al lui Mutu.
Subscriu...
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.06.2010, 02:01:46
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Parca prefer sa nu ajunga minunile lui Dumnezeu subiect de "dezbateri" intre minunatii nostrii moderatori TV, prinse intre taierea salariilor si ultimul proces pentru droguri al lui Mutu.
Nu contest lipsa de profesionalism a juranlistilor romani. Dar cine zice ca jurnalistii romani sunt singurii de pe mapamond? Si cine zice ca doar jurnalistii autohtoni traiesc din setea de senzational a publicului?

In mod evident, "minunea" (ghilimele imi apartin, pentru ca nu cred ca exista minuni, doar fapte/situatii care nu au fost investigate suficient) nu e un secret, din moment ce discutam de ea pe forum. Nu vi se pare ciudat ca nu e mentionata de nici un site de stiri sau agentie de presa?
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.06.2010, 05:08:21
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

..ca doar a avut loc in perioada recenta cind avem camere foto si la brelocul de la chei :))
Unde sunt fotografiile?:)))
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.06.2010, 09:31:26
Unknown's Avatar
Unknown Unknown is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.04.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 45
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
..ca doar a avut loc in perioada recenta cind avem camere foto si la brelocul de la chei :))
Unde sunt fotografiile?:)))
Prietene, cand vad ca ti-ai pus la Religie: Ortodox, ma bufneste rasul... Ai niste postari penibile. In fine. Sa trecem peste asta, sa revenim la subiect.

Cred ca a spus clar acolo ca s-a facut mare tam tam la vremea respectiva in special acolo la ei.

De ce nu apare la televizor? In mass media romaneasca? Pentru ca e plina de... gunoaie, ca sa nu spun altceva. Pentru ca sunt preocupati si jurnalistii si prezentatorii si si romanii sa se uite la "m-a inselat prietena" "big brother" "tanar si-a violat bunica" si altele. Si sunt PREOCUPATI in mod si mai evident de distrugerea credintei, nu de aducere de dovezi pentru ceva bun. De asta vezi doar preoti hoti si homosexuali la televizor si nu ii vezi pe aia care chiar ajuta oameni. Si chiar exista si din aia.

De ce nu apare in presa straina? Zicea domnul konijiro mai sus. PENTRU CA NICI PRESA STRAINA nu e mai breaza. Pe cuvant domnilor, puneti nistre intrebari... minunate, mai rar asa ceva.

De ce, de Sfanta Lumina de la Ierusalim nu stiu nici macar toti ortodocsii, de ce nu se mediatizeaza? Si aia pana si musulmanii si ateii au vazut-o (chiar daca inca se CHINUIE sa dovedeasca ca e falsa si nu au reusit nici dupa 2000 de ani). Sunt inregistrari, se vede clar, facute cu camera PRO sau cu camera de la BRELOCUL DE LA CHEI. Sunt oameni care au probat focul. Cum sa o numim: COINCIDENTA(sper sa inteleaga toata lumea ironia), "precis exista o explicatie", etc. GATA STIU! E o marsavie, o bazaconie, un fals pus la cale de nebunii astia de crestini, batuti in cap, spalati pe creier, care cred in zane si dragoni...

Gata, caz rezolvat, toata lumea e multumita:)

Nu ne simtim toti mai bine?:)
__________________
"Dragostea îndelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste, nu se lauda, nu se trufeste. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandește raul. Nu se bucura de nedreptate, ci se bucura de adevar. Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata." (Corinteni I-13)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.06.2010, 09:56:26
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

E o poveste minunata. dar e greu d crezut. traim totusi intr-o lume unde dovezile primeaza. cred in Dumnezeu, Il iubesc, dar in aceasta situatie, ratiunea mea are nevoie de dovezi palpabile.
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hristos a inviat! Neagu Andrei Sfintele Pasti - Invierea Domnului 66 25.05.2023 16:05:04
Hristos a inviat! florin7 Intrebari utilizatori 12 02.05.2012 11:44:58
Hristos a inviat! mihai anton Sfintele Pasti - Invierea Domnului 39 19.06.2011 17:27:26
Hristos a inviat . cojanete Intrebari utilizatori 30 12.04.2010 15:16:30
Hristos a inviat! princess Calugarul 0 29.05.2008 22:18:35