Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.06.2013, 16:59:13
bahmudales bahmudales is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.06.2013
Mesaje: 1
Implicit Situatie delicata

Situatia este in felul urmator:
Mama, o persoana foarte credincioasa, merge in fiecare Duminica si in fiecare zi de sarbatoare la biserica din sat. Dupa finalizarea slujbei si golirea bisericii mai ajuta si la curatenie.
Acum ceva timp, mama a fost suspectata ca ar fi furat 50 de lei de la lumanari, lucru bineinteles ce nu este adevarat. La o discutie pe care a avut-o cu preotul, mama i-a spus ca nu a luat ea banii, la care acesta a raspuns: "Da, dar banii tot lipsesc". Dupa aceasta discutie, mama a observat ca este data la o parte de la treburile din biserica sau chiar urmarita prin biserica (ca nu cumva sa fure).
In tot acest timp ea a trait cu sentimentul ca preotul crede ca ea a luat banii.
Dupa ce mi-a povestit aceasta situatie, am indrumat-o sa mearga sa vorbeasca din nou cu preotul pentru a clarifica acest subiect.
Mama a mers sa discute cu preotul din nou si a incercat sa-i explice ca nu a luat ea banii, dar acesta a perceput ca mama a venit sa se scuze si a spus ca cine se scuza de fapt se acuza dupa care i-a spus mamei ca aceasta i-a tinut ura in aceasta perioada ca nu se mai poate impartasi.
A mai trecut ceva timp, iar mama a fost la spovedanie. In timpul spovedaniei mama si-a cerut iertare daca i-a gresit cu ceva legat de aceasta situatie, dar raspunsul preotului a fost urmatorul:
"Sa nu mai vii la mine la spovedanie, ca nu te mai suport."

Acum, intrebarile mele sunt:
1. A gresit mama asa de rau incat preotul nu s-a mai putut spovedi in acea zi?
2. Este normal sau conform legilor bisericesti ca singurul preot din sat sa alunge un credincios de la spovedanie si sa-l trimita sa-si gaseasca alt duhovnic?