Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 16.01.2017, 21:53:48
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
Am întîlnit cazuri deosebit de grave de-a lungul timpului.

Copii cu probleme de piele foarte urîte, orice contact este un chin pentru ei.

Copii cu afecțiuni psihice și / sau psihice, cine are tăria poate să-i vadă la Centrul de Recuperare și Reabilitare Neuropsihiatrică și la Protecția Copilului. Majoritatea sînt abandonați sau orfani sau smulși de la familiile lor care i-au traumatizat.

Mai este cazul lui Nectarie, unic, lui lipsindu-i o parte din esofag și din trahee - adică nu a mîncat niciodată normal și respiră printr-o canulă înfiptă în gît.

Copii din toată lumea care suferă de foame, de sete, lipsiți, abuzați, care de multe ori nici nu ajung la vîrsta tinereții.

Deci vorbesc doar despre copii aici. De ce atîta suferință pentru ei? Din cauza păcatelor înaintașilor, ale părinților?

Surprinzator, dar modul de gandire iudeo-crestin va evita intotdeauna sa priveasca aceasta situatie tragica din perspectiva copilului. Dreptului copilului.

Este evident ca daca avem o cauza de natura fiziologica sau un parinte abuziv, copilul va suferi (chiar un Adam care a corupt natura umana). Asa cum apa evident ca este uda.

Problema insa este una de natura morala, nu cauzala. Cum este posibil ca o fiinta nevinovata sa se nasca in suferinta sau intr-un mediu pervertit care o perverteste? Iar alt copil nevinovat beneficiaza de sanatate, parinti afectuosi, sansa la educatie religioasa?

O nevinovatie este superioara sau inferioara altei nevinovatii?

Un copil se naste in "poporul ales" iar altul se naste in "popor idolatru".

Exista totusi o explicatie la lipsa unei explicatii iudeo/crestine. Un raspuns rational la aceasta problema de natura morala ar presupune o revolutie dogmatica. Un demers de neconceput. Asa ca este mai simplu sa se apeleze la o "ratiune de neinteles".

Dumnezeu nu ne invata sa avem grija ca altii sa nu pacatuiasca pentru ca nu cumva sa suportam consecintele pacatelor lor, ci eventual sa-i ferim pe ei insisi de ei insisi.
__________________

Reply With Quote
  #22  
Vechi 16.01.2017, 21:54:19
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

CristianR a scris:

"Întrebarea asta i-a ispitit pe mulți. Nouă ni se pare că asta ar fi culmea nefericirii: suferința fizică a copiilor. Cred că Dumnezeu vede mai adânc și știe că nefericit cu adevărat este cineva sănătos și îndestulat dar care nu-L cunoaște pe El și, ca atare, nu are viață în sine.
Pe când un prunc din aceștia, trecând încă de la naștere prin durerile crucii, poate atinge înălțimi amețitoare pentru unii ca noi."

La mine nu functioneaza functia "quote". Nu stiu ce sa mai fac.

In fine.

Vreau sa spun ca eu sincer nu inteleg unele lucruri si nu va inchipuiti cat este de greu. Sunt lucruri care nu mi le pot explica.
Exista multi oameni care nu au treaba cu credinta si sunt si foarte fericiti. Ii vad in jurul meu.
Nu stiu daca vor avea candva vreo problema. Nu pot sa judec asta.
Dar vad oameni credinciosi si foarte nefericiti si invers si ma intreb de ce este asa.
Inseamna ca nu e vorba de aceeasi fericire. Voi vorbiti de o fericire metaforica.
Si cred ca or fi si oameni credinciosi cu adevarat si care sunt si sanatosi si fericiti din multe puncte de vedere.
Sunt de acord ca un copil sau un adult care sufera mult invata niste lucruri pe care noi restul nu le putem nici sti si nici invata.

Eu as vrea sa pricep legatura intre credinta si starea de bine (hai sa n-o numesc fericire, ca fiecare intelege altceva prin ea). Starea asta de bine eu o vad asa: sanatos, cu familie, cu serviciu potrivit si o viata moderata si lunga.
De ce sa nu se poata imbina asa o stare de bine cu credinta?
Mai multe nu comentez.
Cred ca multi au invatat de undeva un gand pe care il poarta tot timpul cu ei, dar nu stiu daca si cred asta sincer in sinea lor. Ma cam indoiesc.
Si acest lucru este: fericirea inseamna ceva dupa moarte. Acea mantuire probabil, Raiul. Aici pe pamant trebuie sa suferim

Intrebarea pusa de Florin mie mi se pare normal, fireasca.
Nu ni se spune mereu sa ne ocupam de copii? Nu este telul tuturor binele copilului?
Daca nu ma insel anul acesta este decretat de biserica a fi anul grijii pentru copii. Nu stiu unde am citit si cine a hotarat asta.

Si atunci venim si spunem aici ca de fapt copiii trebuie sa sufere ca sa fie in credinta?
Cum e posibil asa ceva?
Sau sa spunem ca trebuie sa stea prin spitale, sa se chinuie, sa moara?
Care om poate sa spuna din suflet asa ceva?

Si de ce sa n-avem voie sa ne punem intrebari normale? Pana si apostolii intrebau, nu intelegeau.

Oare ce cereti voi aici? Si de unde asa idei?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #23  
Vechi 16.01.2017, 22:19:03
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Credința, ca drum spre Dumnezeu, este plină de paradoxuri.
Unul este acela că, deși cauți să alini suferința altora, atunci când îți iese, totuși, în cale, o asumi și, în modul ăsta, te folosești de ea ca de combustibil pentru a te propulsa mai sus.

Un alpinist, care se supunea unor grele privațiuni (geruri, eforturi la limita puterilor, nesomn), riscându-și viața cu ocazia fiecărei expediții, spunea că n-ar putea face altceva întrucât pentru el asta este viața adevărată, în timp ce traiul confortabil l-ar resimți ca pe o moarte.

Părăsirea zonei de confort este și pentru călugărul creștin prima condiție ca să o apuce pe calea alpinismului duhovnicesc: se lipsește în bună măsură de hrană, de somn, chiar și de sănătate, subțiind cât mai mult legătura cu trupul și dobândind acea tensiune lăuntrică ce îl poate propulsa spre cer.

Ăsta este și sensul postului creștin și al oricărei suferințe binecuvântate, mai ales atunci când nu suferi din pricina ta; cum e cazul celor prigoniți pentru credință și aruncați prin închisori.

Ceea ce ne recomandă Hristos este să ne purtăm crucea, garantându-ne că în felul ăsta vom învia și noi așa cum a înviat El.

A nu se înțelege că doresc suferința copiilor, Dumnezeu să-i apere! Vreau doar să arăt că nu trebuie să ne supărăm pe Dumnezeu pentru asta; ci să răbdăm, suferind împreună cu acești copii, pe care-i putem ajuta, când vor crește, să găsească sens în suferința lor numai dacă noi înșine l-am găsit.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 16.01.2017 at 22:22:08.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 16.01.2017, 22:21:29
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Dar vad oameni credinciosi si foarte nefericiti
Eu, unul, nu am prea vazut oameni credinciosi si foarte nefericiti. Am vazut oameni credinciosi avand necazuri. Uneori, mari, pe care nu stiu daca le-as putea duce. Dar nefericiti, nu erau. Erau zambitori, calzi, privirea lor era luminoasa si gaseau mereu cuvinte ca sa-i aline si sa-i incurajeze pe cei din jurul lor.


Citat:
Pana si apostolii intrebau, nu intelegeau.
Care apostoli ? Cel spanzurat de cruce cu capul in jos ? Fratele lui, cel rastignit pe cruce in X ? Cel aruncat in inchisoare si apoi cu capul taiat ? Cel biciuit pana a murit ? Sau cel aruncat de la inaltime, dupa care a fost ucis cu bata fiindca nu murise ? Sau cel mai tanar dintre ei, minorul din clasa, cel pe care Isus il iubea cel mai mult, care a fost aruncat in baie de ulei incins ?

Sau poate apostolii timpurilor noastre ? Cei care au spus "Binecuvantata sa fii, inchisoare!"? Poate ca ei, Sophia, au inteles ceva ce nu putem intelege. Ceva ce Domnul nostru a inteles inaintea lor, din moment ce a sarutat Crucea.

Urmasii lui Isus, ca si cei care l-au anticipat, prin care Duhul Sfant a vorbit, care "au suferit batjocură și bici, ba chiar lanțuri și închisoare; au fost uciși cu pietre, au fost puși la cazne, au fost tăiați cu fierăstrăul, au murit uciși cu sabia, au pribegit în piei de oaie și în piei de capră, lipsiți, strâmtorați, rău primiți" au fost fericiti. Chiar asa le spunem: "Fericiti" cu "F" mare.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 16.01.2017 at 22:25:33.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 16.01.2017, 22:24:17
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
"Întrebarea asta i-a ispitit pe mulți. Nouă ni se pare că asta ar fi culmea nefericirii: suferința fizică a copiilor. Cred că Dumnezeu vede mai adânc și știe că nefericit cu adevărat este cineva sănătos și îndestulat dar care nu-L cunoaște pe El și, ca atare, nu are viață în sine.
Pe când un prunc din aceștia, trecând încă de la naștere prin durerile crucii, poate atinge înălțimi amețitoare pentru unii ca noi."
Problema nu rezida in discriminarea dintre "cineva sanatos si indestulat" si un prunc nefericit, ci in discriminarea dintre prunci.

Nevinovatia unui prunc nu este mai nevinovata decat nevinovatia altui prunc.

Si chiar pe rationamentul prezentat, de ce unii prunci sunt destinati unor "inaltimi ametitoare" prin mutilare fizica si sufleteasca (diverse forme de abuz) iar altii fara sansa la "mucenicie"?
__________________

Reply With Quote
  #26  
Vechi 16.01.2017, 22:40:00
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Florin Oltean:
Un personaj dintr-un film avea o vorbă: Este o binecuvântare și, totodată, un blestem.

Suferința nu te propulsează automat pe culmi. Ceea ce pentru unii este prilej mântuitor, pentru alții este cale spre iad.

Nu cred că Dumnezeu alege să dea suferință, respectiv boală unor prunci iar altora nu. Cred că boala este o conseciță în primul rând a degradării sănătății umane în general, ce a decurs din neascultarea de Dumnezeu, care pe unii i-a afectat mai mult iar pe alții mai puțin, așa încât unii părinți transmit genetic anumite boli pe când alții nu. Iar constituția calitativ mai slabă a unora dintre noi poate fi o consecință a păcatelor strămoșilor.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 16.01.2017, 22:51:16
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.881
Implicit

.............................
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 18:14:37.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 16.01.2017, 23:27:38
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
Nu cred că Dumnezeu alege să dea suferință, respectiv boală unor prunci iar altora nu. Cred că boala este o conseciță în primul rând a degradării sănătății umane în general, ce a decurs din neascultarea de Dumnezeu, care pe unii i-a afectat mai mult iar pe alții mai puțin, așa încât unii părinți transmit genetic anumite boli pe când alții nu. Iar constituția calitativ mai slabă a unora dintre noi poate fi o consecință a păcatelor strămoșilor.
Cristian, nimeni nu a afirmat ca Dumnezeu este datator de suferinta.

Unii insa incearca sa-si explice de ce anumiti prunci sunt favorizati de imprejurari (au acces la educatie religioasa) iar alti prunci sunt defavorizati - intr-o lume, o Creatie in care functioneaza dreptatea Lui Dumnezeu.

Ma mir ca nu intelegi miezul moral al acestei probleme.

Ca nu privesti din perspectiva copilului, dreptului nevinovatiei de a nu suferi.

Spunem ca Hristos a fost nevinovat si ca nu merita sa moara pe cruce, atunci niciun suflet de copil nu merita sa fie supus nici celei mai mici forme de suferinta.
__________________

Reply With Quote
  #29  
Vechi 16.01.2017, 23:53:41
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Iorest

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...=16550&page=23

Citeste acolo.

"În continuare, Patriarhul Ecumenic atrage atenția că Sărbătoarea Nașterii Pruncului Iisus Hristos este o invitație la purtarea de grijă față de copii, care sunt astăzi victime vulnerabile ale conflictelor și crizelor din lume.

Un semnal de alarmă este tras în ceea ce privește influențele nefaste ale televiziunii și internetului asupra minții copiilor. Patriarhul Bartolomeu avertizează că sufletul copiilor este afectat de consumul influent de media electronică, lucru care le alungă rapid inocența.
Date fiind amenințările constante la care sunt expuși copiii, Sanctitatea Sa Bartolomeu declară anul 2017 – An al Protecției și Sfințeniei Copilăriei, invitând pe toți să recunoască și să respecte drepturile și integritatea copiilor."

Mihnea

Ma refeream la apostoli care nu intelegeau pildele lui Iisus si ii puneau intrebari.
In rest am explicat despre cel fel de fericire vorbim. Tu te referi la altceva. Aceia au fost martiri pentru credinta.

In rest nu mai am ce sa spun.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #30  
Vechi 17.01.2017, 00:03:19
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Iorest

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...=16550&page=23

Citeste acolo.

"În continuare, Patriarhul Ecumenic atrage atenția că Sărbătoarea Nașterii Pruncului Iisus Hristos este o invitație la purtarea de grijă față de copii, care sunt astăzi victime vulnerabile ale conflictelor și crizelor din lume.

Un semnal de alarmă este tras în ceea ce privește influențele nefaste ale televiziunii și internetului asupra minții copiilor. Patriarhul Bartolomeu avertizează că sufletul copiilor este afectat de consumul influent de media electronică, lucru care le alungă rapid inocența.
Date fiind amenințările constante la care sunt expuși copiii, Sanctitatea Sa Bartolomeu declară anul 2017 – An al Protecției și Sfințeniei Copilăriei, invitând pe toți să recunoască și să respecte drepturile și integritatea copiilor."

Mihnea

Ma refeream la apostoli care nu intelegeau pildele lui Iisus si ii puneau intrebari.
In rest am explicat despre cel fel de fericire vorbim. Tu te referi la altceva. Aceia au fost martiri pentru credinta.

In rest nu mai am ce sa spun.
Ne purtam crucea, dar fiecare altfel. Crucea este altfel...
Inseamna cumva ca fiecare ne raportam altfel la credinta si mantuire, ca ne-a ales Dumnezeu altfel. Pe regi, imparati, refugiatii de razboi, africani, saraci, bogati, americani, romani, etc.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare