Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 17.01.2017, 00:23:46
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

.............................
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 18:13:30.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 17.01.2017, 01:01:47
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Cool

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Am întîlnit cazuri deosebit de grave de-a lungul timpului.

Copii cu probleme de piele foarte urîte, orice contact este un chin pentru ei.

Copii cu afecțiuni psihice și / sau psihice, cine are tăria poate să-i vadă la Centrul de Recuperare și Reabilitare Neuropsihiatrică și la Protecția Copilului. Majoritatea sînt abandonați sau orfani sau smulși de la familiile lor care i-au traumatizat.

Mai este cazul lui Nectarie, unic, lui lipsindu-i o parte din esofag și din trahee - adică nu a mîncat niciodată normal și respiră printr-o canulă înfiptă în gît.

Copii din toată lumea care suferă de foame, de sete, lipsiți, abuzați, care de multe ori nici nu ajung la vîrsta tinereții.

Deci vorbesc doar despre copii aici. De ce atîta suferință pentru ei? Din cauza păcatelor înaintașilor, ale părinților?
NU ei "bietii parinti" uneori nu au "nici o vina". Necunoasterea,necredinta,comoditatea ,superficialitatea parintilor, nu are "nici o urma" asupra urmasilor. Uite aici ei"raman fara dureri":
http://www.activenews.ro/prima-pagin...uropeana-10405
Cititi macar inceputul si va infiorati:
http://www.cuvantul-ortodox.ro/recom...5-martie-2013/

Urmariti filmuletul anti-abortion(Gov-video) de la pagina:

adevaruldespreavort
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela

Last edited by Jonnyw2013; 17.01.2017 at 01:04:16.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 17.01.2017, 03:01:40
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

.............................
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 18:12:34.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 17.01.2017, 10:26:09
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Cristian, nimeni nu a afirmat ca Dumnezeu este datator de suferinta.

Unii insa incearca sa-si explice de ce anumiti prunci sunt favorizati de imprejurari (au acces la educatie religioasa) iar alti prunci sunt defavorizati - intr-o lume, o Creatie in care functioneaza dreptatea Lui Dumnezeu.

Ma mir ca nu intelegi miezul moral al acestei probleme.

Ca nu privesti din perspectiva copilului, dreptului nevinovatiei de a nu suferi.

Spunem ca Hristos a fost nevinovat si ca nu merita sa moara pe cruce, atunci niciun suflet de copil nu merita sa fie supus nici celei mai mici forme de suferinta.
Bineînțeles că niciun copil nu merită suferința. Însă nu trăim încă într-o lume a dreptății, ci într-o lume căzută, în care Hristos a făcut o breșă, ca o rană în trupul Morții, care va dăinui până la sfârșitul veacurilor: Împărăția Sa, Biserica. Cine intră în ea va cunoaște fericirea, dar nu în sensul anulării suferinței, ci mai ales prin suferință. Cred că încă nu putem asimila cuvintele Lui în care ne spune cine este fericit: cel smerit, cel prigonit, cel ce plânge, cel blând ș.a.m.d.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #35  
Vechi 17.01.2017, 12:41:34
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Iorest

Am observat ca a aparut mesajul de doua ori.
Am niste probleme cu forumul in ultima vreme.
In afara de functia "quote" mai apar din cand in cand probleme si la corectare.
Daca dau "Edit" imi arata un mesaj gol, fara textul meu. Daca vreu sa ies din el imi spune ca textul e mai mic de 10 cuvinte si nu se poate.
Aseara mi-a aparut din nou mesajul dupa manevrele astea, am corectat si dupa ce l-am trimes am vazut ca aparuse publicat si cel anterior (cel necorectat).

Ii multumesc lui Demetrius pentru incercarea de ajutor, dar in mod normal trebuie sa mearga si functia "quote", adica citarea automata. Nu stiu daca este ceva la browser. Inteleg ca la voi merge bine totul.
Nu foloseste nimeni Mozilla?

O sa ajung sa scriu si adminului sa-l intreb.

Am gasit aici pe forum hotararea patriarhului ecumenic.
Unele biserici apartin de Constantinopol. Grecii apartin de el.
Stiu ca exista un patriarh pentru toti ortodocsii, acum ca unii nu vor sa apartina de el, e altceva. Nu ma pricep deloc la jurisdictiile astea, cine si de cine apartine.

CristianR

Sunt lucruri mai complicate, care ne depasesc pe noi oamenii.
Noi aici, pe acest fir, vorbim despre fericirea pamanteana, asa cum am descris-o mai sus.
Tu vorbesti despre altceva acum. Lucrurile pe care le spune Iisus in Fericiri nu sunt pe pamant.
Nu stiu cum sa va explica sa ma intelegeti.
Noi vorbim aici despre lucruri normale, omenesti, palpabile - hrana (materiala), apa, sanatate, integritate trupeasca si fizica iubire (din partea oamenilor).
Si autorul firului (se) intreaba de ce unii oameni, in speta copii, nu beneficiaza de acestea. Unii nu le au de la nastere, altii le-au avut si le-au pierdut etc.
Am incercat sa dam unele explicatii, tot lumesti.
Despre cele duhovnicesti, de la Dumnezeu, noi nu stim si nu putem vorbi. Niciodata nu vom sti.

Am mai discutat pe alt fir despre pruncii cu handicapuri si boli genetice si cromozomiale. Unii spun ca sunt fericiti. Eu am citat acolo un om foarte credincios, cred ca e chiar monah, care este orb. Si pana si el spune clar ca nu este fericit. S-a obisnuit, isi duce crucea, nu se plange, dar nu este fericit.

Inca o data - credinta e una (cu martiriu, cu fericiri duhovnicesti si etc.) si starea de bine (fericirea pamnteana, omeneasca) este altceva. Ori voi le tot amestecati.
Nimeni nu contesta ce spuneti voi, in felul vostru, dar aici se vorbeste despre altceva.
Exista totusi un punct de intersectie, atunci cand ne intreb daca aceste probleme sunt de la pacate de la generatii anterioare sau de la Dumnezeu. Eu as spune ca sunt de la toate la un loc.

Da, este suferinta in existenta noastra pe pamant. Nimeni nu este fara suferinta. De ce nu se poate credinta fara suferinta, ramane totusi intrebarea mea. Fiindca eu cred ca poate sa fie.
Ne si rugam pentru asta, chiar si in biserica, daca stau sa ma gandesc bine.
Dar poate sunt eu prea idealista si gresesc.
Din experienta mea pot sa spun ca daca ma simt bine si am cele necesare, am putere si bucurie sa ma rog, sa merg la biserica, sa fac fapte bune. Si atunci? E ceva ciudat aici.
Voi spuneti exact invers - daca ti-e foame, daca esti bolnav, daca esti sarac, esti mai bun in credinta, te rogi mai bine, te duci la biserica si etc.
Si totusi suntem toti oameni, cu aceleasi nevoi omenesti.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #36  
Vechi 17.01.2017, 12:51:13
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Dacă gândeau toți ca tine se ducea dracului, la propriu, creștinismul.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #37  
Vechi 17.01.2017, 17:12:24
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Iorest

Am gasit aici pe forum hotararea patriarhului ecumenic.
Unele biserici apartin de Constantinopol. Grecii apartin de el.
Stiu ca exista un patriarh pentru toti ortodocsii, acum ca unii nu vor sa apartina de el, e altceva. Nu ma pricep deloc la jurisdictiile astea, cine si de cine apartine.
Există un Patriarh onorific, dar Bisericile sunt autocefale, B.O.R. e autocefală de pe vremea lui Cuza, până și-n Grecia există un sinod care are cuvântul final, nu preia dictate de la Constantinopol.
B.O.R. are alt an onorific.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Din experienta mea pot sa spun ca daca ma simt bine si am cele necesare, am putere si bucurie sa ma rog, sa merg la biserica, sa fac fapte bune. Si atunci? E ceva ciudat aici.
Voi spuneti exact invers - daca ti-e foame, daca esti bolnav, daca esti sarac, esti mai bun in credinta, te rogi mai bine, te duci la biserica si etc.
Si totusi suntem toti oameni, cu aceleasi nevoi omenesti.
Din ce am văzut Sfântul Nectarie de exemplu a avut o copilărie săracă, și nu cred că e singurul ierarh sau Sfânt, chiar și cuviosul Porfirie Bairaktaris sau Paisie Aghioritul ai cărui părinți au prins și schimbul de populație și strămutarea din Capadocia în Grecia.
Plus că majoritatea statelor ortodoxe au fost sărace și prinse în diferite războaie, ba cu otomanii, ba conflicte zonale sau mondiale.

Deci sărăcia, lipsurile, foametea, au fost o constantă pentru ortodocși și totuși oamenii nu au renunțat la credință deși poate au avut multe meciuri de conștiință.

Acum există și tipologia omului care vrea o Evanghelie a prosperității, dar tipologia asta se pliază mai mult pe gândirea apuseană și materialistă.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 17.01.2017, 23:17:50
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cheia raspunsului este pacatul originar.
Asta mi se pare o confectie urata de tot.
Si cei sanatosi tot din pacatul originar vin, nu stiai asta.
Mi se pare trasa de par la maxim explicatia, fortata si nelalocul ei.

Dupa ... s-au intamplat multe de tot, a curs multa apa de atunci, cauzele sunt mainoi si contextuale.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 17.01.2017, 23:22:09
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

cauzele sunt

1. departarea de Dumnezeu
2. pedepsirea parintilor
3. boli si necazuri ale trupului care le suferim pe pamant ca si cruce data sau ca intamplare
4. asa e viata nu ai ce-i face
Reply With Quote
  #40  
Vechi 17.01.2017, 23:26:36
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Toată natura s-a stricat, s-a corupt, s-a îmbolnăvit de moarte în urma păcatului protopărinților. Neascultarea de Dumnezeu a însemnat o depărtare de El și pierderea harului care face viu. Firea întreagă s-a alterat și a început să sufere, alunecând, dureros, spre descompunere.

Deși pare o pedeapsă, eu cred că suferința este doar consecința depărtării de Viață. Restaurarea firii omenești începe cu Hristos, harul îl primim din nou, însă abia la a doua Sa venire va fi cer nou și pământ nou și tot ce va fi mântuit va deveni incoruptibil.

Copiii moștenesc de la părinți un corp stricăcios într-o măsură mai mică sau mai mare, iar pentru asta nu este vinovat nimeni sau suntem vinovați cu toții, pentru că Adam și Eva trăiesc în fiecare dintre noi.
Serios? Tare frumos le crosetati sa dea bine la socoteala.
si cei sanatosi si frumosinu ies tot din lumea asta stricata?????????????????????????????????????????? ??????????????????
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare