Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 26.04.2006, 11:07:19
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Raspuns pentru Eugen.
Tot ceea ce spui dumneata este foarte corect, foarte adevarat. Dar eu personal cred ca inainte de judecata finala (care -stim bine- nu e a noastra) ar fi bine sa-i vedem pe ceilalti ca pe cei pentru care a murit Hristos, nu ca pe niste "uscaturi pentru foc". Un sfant parinte spunea ca "dragostea Lui Dumnezeu fata de cel mai mare pacatos este mai mare decat dragostea celui mai mare sfant pentru Dumnezeu". In urma cu multi ani, incepusem sa frecventez o biserica baptista. Il cautam sincer pe Dumnezeu, nu m-au ademenit ei, eu singura m-am dus acolo. Nu am apucat sa ma botez acolo, pentru ca niste tineri din ASCOR m-au tratat cu prietenie si rabdare, nu asa cum cred unii ca sectantii trebuie ocoliti cate un metru pe strada. M-au luat la slujbele bisericii, mi-au explicat ce inseamna Sfintele Taine, si ca numai in Biserica Ortodoxa se transforma painea si vinul in chiar Trupul si Sangele Domnului. Unul dintre ei mi-a imprumutat o carte -din pacate nu-mi amintesc titlul si sunt acum in cautarea ei- despre aceste taine-, care mi-a deschis definitiv ochii. Am rupt orice legatura cu sectele. A urmat o perioada cumplita in care am avut de-a face cu demonii care ii stapanesc pe sectanti. Acum Ii multumesc Lui Dumnezeu pentru experienta respectiva, pentru ca nu mai pot fi pacalita de nici o toleranta ecumenica. Parintele Sofian Boghiu de la Antim era de parere ca sectantilor trebuie sa li se explice cu blandete adevarul. Daca dupa prima si a doua mustrare nu se trezesc... Dumnezeu sa ne fereasca pe toti.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 26.04.2006, 15:35:36
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

Sunt intru totul de acord cu tine si tot ceea ce ai postat este foarte corect. Asa este, trebuie sa-i vedem pe toti oamenii ca pe unii pentru care a murit Hristos si au fost rascumparati cu pret de sange, iar Dumnezeu poate face si din lemne uscate (precum a odraslit toiagul lui Aaron), crengi verzi cu roade.
Remarca aceea nu-mi apartine mie, eu numai am citat-o. Cealalta, cu dragostea lui Dumnezeu... apartine parintelui Arsenie Boca. In ce priveste parcursul tau duhovnicesc, te-a salvat sinceritatea ta, dorinta sincera de a-L gasi pe Dumnezeu, Care ti-a trimis povatuitor potrivit. Dar daca aveai mandrie, ai fi ramas acolo, te "impartaseai" de duhul lor si pocainta ar fi devenit cu neputinta. Din pacate, toti dintre ei care vin pe acest site, se cred in "duh si adevar" si vin sa ispiteasca, sa-si impuna "adevarul" lor, convinsi fiind ca ortodocsii nu citesc Scriptura, nu merg la Biserica si au numai un amestec de superstitii si obiceiuri pagane stravechi (feudale), ceea ce, cred ei, ii indreptateste sa ne "lumineze". Daca ar veni aici cu sinceritate sa intrebe ce-i cu credinta noastra si eu as fi mai tolerant cu ei. Din pacate am o lunga experienta de familie cu unii ca ei si-i cunosc la fel de bine, cum se spune, "ca pe propriile buzunare", de aceea par unora ca "Spinu" prea dur, folosind expresii nepotrivite unui crestin ortodox. N-am prea auzit de unii dintre ei care sa se intoarca, decat din cei care au fost autentici cautatori ai adevarului si sfinteniei, restul, chiar daca nu au gasit ceea ce se asteptau, s-au multumit cu satisfactii rationale sau pur si simplu le-a fost rusine sa se intoarca. De obicei, astfel de discutii devin interminabile si nu duc la nimic, decat la tulburare si la consum de timp si energie. Inca odata te felicit, pentru ca vad ca ai o profunda credinta lucratoare. Dumnezeu sa-ti ajute in continuare. HRISTOS A INVIAT!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 27.04.2006, 00:50:07
marinaru
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Salutari :) S-a spus ca sectantii sunt agresivi. Mai ales martorii. In ce sens sunt agresivi ? Nu de alta dar nu vreau sa patesc ceva :) Ce se intelege prin secta ? dintr-un punct de vedere si crestinismul este o secta :) Sa spunem ca noi daca suntem ortodoxi nu suntem o secta ar fi prea mult din moment ce ne numim crestini :)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 27.04.2006, 17:50:43
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

ADEVARAT A INVIAT,Eugen!
Si cineva dintr-ai mei este baptist, din pacate. Intr-adevar, orice discutie e inutila pentru el si foarte dureroasa pentru mine. Insa asa cum citeam undeva, atunci cand nu poti vorbi cu Cineva despre Dumnezeu, poti totusi vorbi cu Dumnezeu despre Cineva. Parintele Ilarion Argatu mi-a spus ca sunt datoare sa ma rog pentru el (ma rog, formulat putin altfel)- a recomandat post negru vinerea pana la ora 12 cu Acatistul Sfintilor Arhangheli Mihail si Gavriil (si cu smerenie adevarata, pentru ca daca incepem sa ne inchipuim ca noi suntem "salvatorii" celor din jur, care fara de noi s-ar pierde saracii, orice am face este in zadar). In plus, cum remarca cineva, daca noi ortodocsii am fi crestini autentici, mai putini s-ar sminti si s-ar rataci. Parintele Cleopa a reusit sa intoarca chiar si astfel de rataciti. "Dobandeste pacea si mii de oameni se vor mantui in jurul tau". Restul este vanare de vant. Toate cele bune.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 28.04.2006, 14:04:09
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Fratilor ortodocsi, va rog frumos sa ma iertati!
Eu de fapt am intrat pe acest forum doar ca sa aflu niste informatii, si m-am pomenit dandu-mi cu parerea, prosteste, intr-un domeniu in care nu am nici o competenta. Sper sa nu smintesc pe nimeni cu randurile scrise. Povestea mea este mai lunga si mai complexa decat se poate povesti in cateva propozitii, si n-as vrea sa se inteleaga ca incurajez la prietenie cu sectantii. Numai in situatia in care vedem ca avem cu cine sta de vorba , putem incerca o invitatie la slujbele Bisericii sau o carte potrivita. Pentru ca in final sa ii aducem in fata unui preot care se pricepe sa le explice mai bine. In rest, Insusi Dumnezeu nu ii ajuta pe cei ce nu vor sa fie ajutati (asa cum sunt majoritatea lor), si e o mandrie sa ne aruncam in lupte mai presus de noi, ca nu cumva in loc sa ajutam, sa cadem si noi insine. Avem nevoie in permanenta de ascultarea fata de un duhovnic priceput: cand intinzi mana cuiva din groapa trebuie sa te tina Biserica de picioare. Iar initiativa cu pliantele care ma preocupa de fapt este in cadrul Bisericii- numai cand vom avea binecuvantarea Ierarhului nostru le vom raspandi.
Numai bine tuturor.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 29.04.2006, 02:11:22
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

N-ai gresit cu nimic, nu trebuie sa-ti ceri scuze. Sunt impresionat, pacat ca nu sunt mai multe persoane ca tine pe acest forum. Dumnezeu sa-ti ajute! Ai luat o hotarare inteleapta si cred ca o voi urma si eu.
Pentru ceilalti: Ignorati-i pe cei ce pescuiesc in ape tulburi...
Reply With Quote
  #27  
Vechi 29.04.2006, 12:14:40
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

La sinceritate se raspunde cu sinceritate. Stiu ca ai dreptate in multe privinte si pe noi ne dor multe lucruri care NU MAI SUNT asa cum erau odata si trebuiau sa fie pana la sfarsit, dar... "Dar Fiul Omului, cand va veni, va gasi, oare, credinta pe pamant? (Lc. 18,8). Daca analizam putin cele postate de tine, se desprind urmatoarele concluzii:
1. Ai fost botezat de mic ca ortodox, dar "ortodox 100%" n-ai fost niciodata. Cresterea spirituala se face "cu varsta, cu intelepciunea si cu Harul". Pe un teren pe care se cultiva o planta, daca nu sunt plivite buruienile (daca nu se ocupa cei ce si-au asumat aceasta raspundere - nasii de botez si parintii), cresc buruienile mai mari decat planta si - din pacate - asa se intampla cu marea majoritate a crestinilor ce-si zic ortodocsi, dar nu mai sunt de mult (exista un canon care indeparteaza din comunitate pe cei ce nu se impartasesc trei duminici consecutiv, in afara de pricina de boala, care trebuie sa fie asa de grava, incat daca ia foc casa, sa nu poata iesi din ea). Inteleg ca ai crescut intr-un mediu care nu ti-a oferit nimic spiritual, desi e greu de crezut ca n-ai avut nici o tangenta cu persoane care te puteau indruma; cred ca nu le-ai luat in seama.
Am sa-ti spun cu toata sinceritatea, si o marturisesc ca pe un pacat al tineretii, ca si eu am crescut cam tot asa. Iar cand in comunitate a venit un preot tanar si ravnitor, impreuna cu prietenii mei - de aceeasi varsta si convingeri - n-am facut altceva decat sa-l batjocoresc si am reusit sa-l enervez. Astea erau convingerile mele atunci si nu pot invinovati pe nimeni pentru ele. Si eu eram tot rezultatul mediului, ateismului imprimat de comunisti si mediului familial deficitar sub aspect spiritual in care am crescut. Intamplarea (daca exista intamplare la Dumnezeu) meu a fost ca am intalnit un preot de manastire, un om cu adevarat sfant, care, cu rugaciunea si Sfintele Taine a vindecat-o pe sotia mea de o boala incurabila si cu o dragoste dupa care tanjesc si astazi. Acest preot, desi hulit de multi "carturari si farisei" din Biserica noastra, tocmai pentru dragostea de a dezlega si ierta pacatele oamenilor - care se schimbau apoi ca prin minune - a reusit sa sadeasca in pamantul arid al inimii mele, dorul de Dumnezeu. Cu toata dragostea sa, era o categorie de oameni cu care nu statea la discutii: cei ce s-au rupt de Biserica Ortodoxa si au capatat alte convingeri. Si repet, avea multe harisme, nu numai cea a vindecarilor, si cea a inainte-vederii, iar dupa ce m-am apropiat de el, de-a lungul multor ani am vazut adevarata realitate si m-am cutremurat vazand cata putere poate pune Dumnezeu intr-o faptura vremelnica si acum sunt convins ca ceea ce dezlega pe pamant era dezlegat si-n cer. A intors pe multi de pe calea pierzarii pe care apucasera, printre care si pe, de-acum cunoscutul, Danion Vasile.
Daca despre astfel de oameni se poate spune "nu te du la aia ca te prostesc si numa vor sa-ti ia banii" gresesti amarnic. Nu contest ca sunt destui si din acestia (poate chiar prea multi), dar nu prin astfel de oameni dainuie Biserica Ortodoxa.
2.Despre schimbarile care se petrec cu cei care au trecut "dincolo" nu e nevoie sa-mi povestesti - am o bogata experienta de peste 10 ani in care m-am confruntat cu mama, 2 surori, unchi, matusi, veri, verisoare si in afara de faptul ca au inceput sa duca o viata cat de cat morala (ceea ce se vedea la suprafata, ca in interior n-am vazut NICI O SCHIMBARE, adica au ramas aceiasi oameni meschini, ba chiar mai rai decat inainte). Da, aveau pe buze pe Domnul Iisus, dar nimic din focul pe care a venit sa-l arunce, nimic din acea metanoia, schimbare profunda pe care n-am observat-o nici atunci, nici peste 10 ani si nici mai tarziu. Da, se considerau sfinti, alesi, mantuiti ceea ce denota o mare mandrie. Nu mai am timp sa postez deocamdata, poate voi reveni.


Reply With Quote
  #28  
Vechi 30.04.2006, 01:05:43
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

Am sa postez in continuare un raspuns la problemele ridicate de tine.
1.Confunzi oamenii ignoranti (parinti, neamuri) cu Biserica Ortodoxa. I-ai vazut pe ai tai mergand duminica de duminica la biserica, postind, rugandu-se, spovedindu-se, impartasindu-se, ducand o viata morala, fara excese si vicii? Atunci, da, puteau constitui un exemplu pentru tine. Mai bine spune adevarul - ca la prima trezire a constiintei in tine, s-a gasit un "frate" care sa-ti descrie Biserica Ortodoxa in termenii pe care-i folosesti tu acum si pe care-i cunosc atat de bine! Nu stiu cati din cei din Biserica Ortodoxa fac voia lui Dumnezeu, dar stiu ca se straduiesc multi.

2.Vorbesti de oameni care "L-au cunoscut pe Dumnezeu, ". Cred ca e o confuzie de termeni. Una este "a auzi" de (despre) Dumnezeu si alta de "a-L cunoaste" pe Dumnezeu. Dumnezeu Se face cunoscut oamenilor prin Duhul Sfant, iar in Ortodoxie Acesta este permanent asupra celor sfinti, cum e cazul acelui preot de care am scris anterior si le descopera cele necesare pentru mantuirea celor ce vin la ei. Adica este vorba de o descoperire harismatica si nu de una rationala, pe baza citirii unor versete din Biblie sau Evanghelie.
Iarasi te inseli, confundand oameni care au venit tangential in legatura cu unele Taine sau Ierurgii ale Bisericii(Botez, Cununie, Inmormantare etc) cu adevaratii credinciosi ortodocsi, cei ce cunosc bine atat Sf. Scriptura (din care se citeste si se talcuieste in fiecare duminica si sarbatoare) De unde ai scos chestia aia ca li s-a ascuns Evanghelia lui Hristos? Stii mai bine din afara Bisericii - pe care n-ai frecventat-o niciodata - decat noi care o cunoastem, o urmam si o iubim? Nu crezi ca folosesti clisee de pe vremea catolicismului, cu care noi n-avem nimic de-a face? Sau va place sa fiti niste Don Quijote moderni, agitand fantomele trecutului in fata altora, asa ca sa va faceti de lucru si sa luptati cu morile de vant? Ce Evanghelie clara vrei de la niste bezmetici ca aia pe care i-ai avut pe langa tine? De ce nu i-ai invatat tu credinta? Pentru ca nici pe tine nu te-a interesat, asa ca n-are rost sa acuzi Biserica. Iar cand ai invatat ceva, au avut grija sa te invete lucruri de pierzare. "Şi mulţi se vor lua după învăţăturile lor rătăcite şi, din pricina lor, calea adevărului va fi hulită" (2 Petru 2,2).
Cati crestini nascuti din nou am vazut in Biserica Ortodoxa? In primul rand iti spun ca folosesti o terminologie neoprotestanta. Cuvinte ca: nascut din nou, copil al lui dumnezeu, etc. nu au echivalent ortodox, sunt folosite "sa dea bine la imagine". N-am auzit nici un ortodox, chiar din cei mai sporiti duhovniceste, sa aiba o asemenea lipsa de smerenie si sa se impopotoneze cu asemenea cuvinte. In Ortodoxie exista pocainta ca manifestare (prin post, rugaciune, nu la nivel declarativ) si credinta in Harul lui Dumnezeu din Sfintele Taine (in special Trupul si Sangele Domnului), care ne sfinteste si ne reface asemanarea cu Fiul lui Dumnezeu, pierduta la cadere. N-am timp sa mai postez acum, desi cred ca este inutil, dar cel putin va fi ca marturie la Judecata.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 01.05.2006, 12:45:55
marinaru
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eugen din cate stiu sunt in jur de 10.000 de religii incluzand si alte ramuri pagane...Si cu tot respectul si ortodoxismul este o secta conform istoriei laice pentru ca s-a desprins din Catolici...
Reply With Quote
  #30  
Vechi 02.05.2006, 12:55:26
Macarie Macarie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2006
Mesaje: 138
Implicit

Asta e o afirmatie copilareasca, dar acum nimeni nu spune sa fim teologi sau istorici ca sa scriem aici, doar ne spunem parerea.

Biserica Ortodoxa nu “s-a desprins din Catolici...”,(asta poate fi doar parerea unor catolici) si nici nu exista o “istorie laica”, istoria e istorie, adica o relatare a evenimentelor din trecut, religioase sau laice, care se vrea cat mai aproape de realiate. Ori pentru imprejurarile despartirii bisericilor nu prea sint necunoscute.

Cat despre secte, conform cu “World Christian Encyclopedia (2001), David B. Barrett, et al, spune ca exista "peste 33,000 denominatii in 238 de tari". In fiecara an e o crestere neta de 270 pana la 300 denominatii.”, asta referindu-se la cele desprinse din crestinism, nu la alte religii.

Numai la noi in tara sint inregistrate peste 5000 (cinci mii) de culte si organizatii religioase.
Asta ne pune serios pe ganduri daca e deajuns sa citesti Biblia ca sa intelegi adevarul, :-) asa cum ne sfatuiesc protestantii. Am cunoscut protestanti care au fost zdruncinati cand au aflat lucrurile astea, si au reconsiderat serios unele convingeri.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Inselatoria sectelor Andy00 Secte si culte 13 18.11.2013 19:15:55
Studentii in biblie o alta ramura a sectelor none Alte Religii 9 16.10.2010 17:52:29