Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 20.01.2010, 22:41:50
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Si totusi se cheama casatorie...sau convietuire si atat?
Reply With Quote
  #52  
Vechi 21.01.2010, 03:02:33
adelin's Avatar
adelin adelin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Casatoria alba este o practica a unor eretici numiti "Parascheviti" la noi in tara. In grecia, la kiprianiti se face astfel de nunti. Si se sare peste rugaciunea de inmultire si rod pantecului... in aceste ritualuri; deci, strica randuiala fireasca.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 21.01.2010, 03:33:26
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit nu cred

Eu nu cred ca ei pot sta ani impreuna si nu se pupa macar si preotul care ii cununa cum stie ca ei v-or trai curati?
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #54  
Vechi 21.01.2010, 12:43:51
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adelin Vezi mesajul
Casatoria alba este o practica a unor eretici numiti "Parascheviti" la noi in tara. In grecia, la kiprianiti se face astfel de nunti. Si se sare peste rugaciunea de inmultire si rod pantecului... in aceste ritualuri; deci, strica randuiala fireasca.
Ihm...pai tocmai asta era si semnul meu de intrebare, cum sa iti doresti o Sfanta Taina in care nu crezi, si sa participi la o slujba care nu ti se adreseaza?????

Interesant mod de a ciunti lucrurile, dar eu nu inteleg totusi cum se numesc acesti oameni...pentru ca termenul de casatorit nu ii defineste practic...deci ar trebui sa isi gaseasca o alta terminologie!
Reply With Quote
  #55  
Vechi 21.01.2010, 12:53:28
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Am nimerit si eu pe acest topic. Mare ti-e gradina, Doamne! Ori calugar, in saracie si curatie, ori casatorit si cu frica de Dumnezeu in intemeierea unei familii, ca doar asta e scopul casniciei! Mai multe nu zic, eu mi-am dorit intotdeauna sa am, la vremea cuvenita, barbat si copii. cei carora le trec asemenea lucruri prin cap ar trebui sa aiba o discutie serioasa cu duhovnicul, care sa ii indrepte pe una dintre cele doua cai. Ori laie, ori balaie!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 21.01.2010, 13:13:06
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Eu nu cred ca ei pot sta ani impreuna si nu se pupa macar si preotul care ii cununa cum stie ca ei v-or trai curati?
Da, dar chiar simt iubirea asa cum e ea, sau de fapt nici macar nu simt iubire pentru cel de alaturi??? Eu cred ca cei care se casatoresc cu acest gand, nu isi iubesc partenerul chiar la modul cum se intampla de obicei...ci isi aleg doar niste parteneri care sa fie de acord cu acest mod de convietuire si atat, deci nu niste sentimente prea puternice...ci mai altfel, moderate, de frate...ceva de genul!!!!

Pai banuiesc ca cel care ii cununa ar fi si duhovnicul lor!!!!
Reply With Quote
  #57  
Vechi 21.01.2010, 14:50:34
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Da, dar chiar simt iubirea asa cum e ea, sau de fapt nici macar nu simt iubire pentru cel de alaturi??? Eu cred ca cei care se casatoresc cu acest gand, nu isi iubesc partenerul chiar la modul cum se intampla de obicei...ci isi aleg doar niste parteneri care sa fie de acord cu acest mod de convietuire si atat, deci nu niste sentimente prea puternice...ci mai altfel, moderate, de frate...ceva de genul!!!!

Pai banuiesc ca cel care ii cununa ar fi si duhovnicul lor!!!!
Poi asa mai bine iti ei coleg/colega de camera(roomate)se cheama pe aici ce rost are sa mergi in fata altarului asa numai de forma asta e o prostie in capul lor.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #58  
Vechi 21.01.2010, 15:05:23
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Sa nu uitam ca au fost sfinti casatoriti care au trait astfel mai ales in primele secole.
Este un fel de monahism ascuns, probabil, in vremea cand a deveni monah era un eventual motiv de mandrie.
In acele vremuri au mai fost si tineri care erau casatoriti cu forta de parinti desi ei vroiau sa se calugareasca. Normal ca atunci nu aveau nici un chef de viata trupeasca cu partenerul.
Dar ar trebui sa fie ceva foarte, foarte rar, pentru motivele pe care le expun mai multi aici: nesocotirea tainei, fals angelism, ispite inutile, lipsa dragostei adevarate sau ura fata de cele truoesti pe care le acoperim cu pretextul sfinteniei etc.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #59  
Vechi 21.01.2010, 20:53:52
adelin's Avatar
adelin adelin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Ihm...pai tocmai asta era si semnul meu de intrebare, cum sa iti doresti o Sfanta Taina in care nu crezi, si sa participi la o slujba care nu ti se adreseaza?????

Interesant mod de a ciunti lucrurile, dar eu nu inteleg totusi cum se numesc acesti oameni...pentru ca termenul de casatorit nu ii defineste practic...deci ar trebui sa isi gaseasca o alta terminologie!
Sunt denumiti ERETICI! Pentru ca nici nu sporesc Biserica, dar si ingroapa talantul! fac aceasta pentru faima si nu pentru evlavie. Nu are cum sa existe evlavie in familia care nu doreste sa faca prunci!!! Ioachim si Ana VOIAU, DAR NU PUTEAU!!! Nu au fost Sfinti care sa fi fost casatoriti si sa nu doreasca sa faca prunci!!! Este o crima la adresa umanitatii. Eu consider ca aceasta nunta a fost intemeiata de greci, pentru a batjocori pe cei ce au fireasca placere de a trai cu o femeie, ei majoritar avand alte conceptii! Asta mi-a zis-o si duhovnicul meu, un preot foarte tanar, care stie si el multe lucruri. Mi-a spus ca acestia sunt eretici si ca isi bat joc de Taina Nuntii. Ei nu depun acea marturie prin care se precizeaza NASTEREA DE PRUNCI, ci raman fara blagoslovenia de a rodi!!! Ca urmare, si preotul care face aceasta nunta este eretic, pentru ca scade din darurile nuntii!!! Cum de pilda ar fi ca un preot hirotonit nu voieste sa slujeasca Sfanta Liturghie!! Asa si o nunta fara intemeierea unei familii, CACI SPUNE MANTUITORUL CA FEMEIA SE VA MANTUI PRIN NASTEREA DE PRUNCI!! Iar nu prin "trairea in evlavie cu barbatul ei". Care vor evlavie, se duc in Manastire. Acei care stau in astfel de nunti sunt URÂȚI DE Dumnezeu, pentru ca se mandresc!!! Ei spun in faptele lor ca sunt mai puternici decat monahii; ca monahii s-au dus ca nu pot avea puterea de a birui ispita cand sunt fatza in fatza cu ea. Acestia sunt niste oameni bolnavi si psihic, pentru ca in timp se imbolnavesc datorita hormonilor; iar mincinosii care pretind ca stau, dar pacatuiesc in ascuns, NU FAC NIMIC FIRESTE, CI IMPOTRIVA LUI DUMNEZEU, PENTRU CA EI AU INCERCAT SA-L MINTA PE DUMNEZEU ca ei nu vor face asa ceva
Reply With Quote
  #60  
Vechi 22.01.2010, 00:45:44
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai frate Adelin da de unde ai scos ca asta vine de la crestini ortodocsi greci?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
'CALUGARIA ALBA' Nosam Nunta 65 03.12.2020 14:32:51
Calugaria alba Angela Calugarul 169 06.01.2018 22:37:30
Casatoria alba Adriana_Crestina Nunta 7 11.08.2011 21:32:25
caut un duhovnic in jud.Alba Dobra Daniela Intrebari utilizatori 18 14.01.2011 23:01:13