Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.03.2011, 19:42:02
Sanduu's Avatar
Sanduu Sanduu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 125
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Sanduu
Question Gindurile!

Buna tuturor am deschis aceasta tema deoarece ma framinta o chestiune legata de pacat si anume gindurile si tulburarile care apar in suflet in urma gindurilor (de toate felurile dar mai ales cele necurate) am intrebat o data un preot din care moment noi pacatuim cu gindul mi-a raspuns ca din prima secunda ce simtim ca am avut acel gind,s-au ne-am simtit atinsi de pofta trupeasca si m-am incurcat...
Am avut de multe ori situatii de a vedea diferite lucruri poate o imagine pe strada nu prea ,,ortodoxa'' s-au anumite persoane imbracate necorespunzator de la care m-am cam tulburat sufleteste, m-am staruit sa alung aceasta din cap si m-am gindit atuncea ,, am pacatuit eu oare inaintea lui Dumnezeu? am facut tot ce am putut pentru a alunga aceste imagini din cap e clar m-am tulburat sufleteste si trupeste insa fara voie'' si m-am apucat a cauta diferite istorii prin internet pentru a ma lamuri si am aflat una ca un calugar asemenea se chinuia cu gindurile, poftele trupesti si sa crezut ca a cazut, ca e cel mai pacatos, si a vrut sa plece din manastire insa un glas ia spus ca pentru lupta avuta in acei 9 ani cu gindurile si poftele va primi cununi ... asemenea si unii prieteni Studenti la Teologie mi-au spus ca nu e pacat atitta timp cit nu le vrem si nu ne invoim cu acestea si luptam cu ele...
Voi ce parere aveti s-au ce stiti despre asta ?
p.s cer iertare pentru post daca vi se pare un pic indecent insa cu totii sintem oameni si mai ales sintem tineri si sintem supusi zilnic la multe ispite.
Reply With Quote