Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #14  
Vechi 24.10.2017, 16:13:53
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
Acestea le putem generaliza la majoritatea "vocationalilor". Si despre cei de la arte vizuale, si despre cei de la sport sau muzica putem lansa aceleasi afirmatii.
E jale in invatamant? De ce? Pentru ca ne-am invatat sa avem doar drepturi si nicio obligatie. Daca aplicam regulamente apar revolte si proteste, ba ca sunt sechestrati elevii in scoala, ba ca le este ingradita libertatea. Daca primesc prea multe teme e surmenant si e nasol. Daca le ti elevilor morala sar parintii cu petitii la minister (cum s-a intamplat in cazul profesoarei de romana de la liceul pe care l-ai absolvit). Si multe altele care isi au radacinile in cei 7 ani de acasa si in modelul moral oferit de familie.
Simplificați îngrozitor. De erorile din programe știți ceva? De neconcordanța materii scolare/bac și cerințele minime pe care trebuie să le îndeplinească un boboc la începerea facultății? De slaba pregătire a profesorilor plus lipsa coerenței sistemului? Se schimbă mai repede de patru ani reformele; ca exemplu, fac parte din generația care a prins și tezele unice (clasa a VII-a), și evaluare națională (final de a VIII-a). Credeți că e benefic și util pentru un copil să fie aiurit așa, aproape an de an sa se schimbe cerințele?

Să nu mai amintesc de bacalaureat, un dezastru în bună regulă, deși e alcatuit ca pentru idioți. Aici pot reveni cu un link, am scris în urmă cu doi ani mai multe despre.

În altă ordine de idei, am un frate de 12 ani și da, face teme până seara. Nu w olimpic și nici nu-i pretinde cineva performanță, e un elev cât se poate de obișnuit. Mediu.

N.b. Am trecut și prin învățămàntul vocațional (liceu de muzică) și pot compara. Da, și acolo situația e de plâns la materiile teoretice.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote