Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 01.04.2011, 12:58:57
Sanduu's Avatar
Sanduu Sanduu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 125
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Sanduu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Draga Sanduu, tu ai dreptate. Asa e, atata timp cat te lupti cu ele, nu se considera pacat. Pacatul incepe din momentul in care ai capitulat, ai cedat in fata lor. Ele sunt inerente la varsta voastra, ca mai lucreaza si hormonii. Cel care nu s-a luptat cu astfel de ganduri nu inseamna ca e mai puternic, caci va putea cadea mult mai usor la prima ispita. In schimb cel care s-a luptat cu ele si intr-un final le-a invins, acela se cheama virtuos. Virtutea nu se capata fara lupta. E ca in razboi (razboiul nevazut), daca adversarul se-mpiedica de-o pietricica, cade si moare, nu este declarat erou cel in fata caruia a cazut. Nici daca adversarul face stanga-nprejur si-o ia la fuga. Numai invingatorul in lupta e declarat erou si primeste cununa.
Har, smerenie si jertfa de sine.
Exact asa stiu si eu si asa mi-au spus si multi prieteni Studenti la Teologie insa raspunsul Preotului ca se considera pacat din prima clipa m-a cam incurcat...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 01.04.2011, 13:02:00
Sanduu's Avatar
Sanduu Sanduu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 125
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Sanduu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Uite Sandule, de pe un topic asemanator,despre ganduri:



Da click pe sageata si te duce in celalalt topic si ai mai multe raspunsuri.( daca stiai,ignora aceasta indrumare:-)) )
Mersi foarte mult, esti tare draguta :)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 01.04.2011, 15:46:52
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sanduu Vezi mesajul
Buna si tie :)
Pai nici nu zic ca nu e normal insa, vreau sa lupt si sa aflu din ce moment ne facem responsabili de pacat
Eu zic ca suntem responsabili de pacatul gandului NUMAI din momentul in care am constientizat ca-i gandul, pacatos.Constientizand,daca il alungam, il respingem sau chiar il dispretuim, putem spune ca NU pacatuim,ci luptam cu ispita.Daca din momentul constientizarii, noi lasam gandul sa-si faca culcus in noi, deci cu buna stiinta ne "savuram" gandul pacatos, eu zic ca abia din acel moment pacatuiesti.

Hai sa incerc un exemplu :

- vezi pe strada un cuplu oarecare; iti atrage atentia tinuta ei, foarte sexy si decoltata ;involuntar,o privesti admirativ ..e o chestiune de fractiuni de secunda pana iti dai seama ca, gandul tau a luat-o razna...eii,din acel moment,in care ai realizat asta, ACTIONEZI.Refuzi gandul,il respingi si te ajuti de rugaciunea inimii( Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul!") , ca sa-ti tii mintea "ocupata" si sa-ti fortezi constiinta sa se ridice la un nivel superior ..
Deci,parerea mea este ca abia atunci pacatuiesti, daca te complaci in acel gand, si in loc sa-l gonesti, il intretii sa mai ramana, ba chiar il chemi cand acesta pare sa plece la un moment dat, intr-un mod firesc..


Cu drag,
Reply With Quote
  #24  
Vechi 01.04.2011, 16:42:09
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Eu am inteles ca gandurile care le ai si care te ataca nu sunt pacate.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 01.04.2011, 17:22:53
Sanduu's Avatar
Sanduu Sanduu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 125
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Sanduu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Eu zic ca suntem responsabili de pacatul gandului NUMAI din momentul in care am constientizat ca-i gandul, pacatos.Constientizand,daca il alungam, il respingem sau chiar il dispretuim, putem spune ca NU pacatuim,ci luptam cu ispita.Daca din momentul constientizarii, noi lasam gandul sa-si faca culcus in noi, deci cu buna stiinta ne "savuram" gandul pacatos, eu zic ca abia din acel moment pacatuiesti.

Hai sa incerc un exemplu :

- vezi pe strada un cuplu oarecare; iti atrage atentia tinuta ei, foarte sexy si decoltata ;involuntar,o privesti admirativ ..e o chestiune de fractiuni de secunda pana iti dai seama ca, gandul tau a luat-o razna...eii,din acel moment,in care ai realizat asta, ACTIONEZI.Refuzi gandul,il respingi si te ajuti de rugaciunea inimii( Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul!") , ca sa-ti tii mintea "ocupata" si sa-ti fortezi constiinta sa se ridice la un nivel superior ..
Deci,parerea mea este ca abia atunci pacatuiesti, daca te complaci in acel gand, si in loc sa-l gonesti, il intretii sa mai ramana, ba chiar il chemi cand acesta pare sa plece la un moment dat, intr-un mod firesc..


Cu drag,
Am inteles asta demult, insa mersi pentru explicatie :)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 01.04.2011, 19:12:13
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sanduu Vezi mesajul
Am inteles asta demult, insa mersi pentru explicatie :)
ce tare...Pai inseamna ca EU n-am priceput ce anume n-ai inteles tu si vrei acum sa afli..

Last edited by Melissa; 01.04.2011 at 19:18:16.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 01.04.2011, 21:50:47
Sanduu's Avatar
Sanduu Sanduu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 125
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Sanduu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
ce tare...Pai inseamna ca EU n-am priceput ce anume n-ai inteles tu si vrei acum sa afli..
cer iertare daca te-am suparat...am inteles totul , cred ca m-am luminat si de acum voi sti cum sa lupt...
Reply With Quote
  #28  
Vechi 01.04.2011, 21:54:10
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de Sanduu Vezi mesajul
cer iertare daca te-am suparat...
Eeiii..cum sa ma superi?? Nu m-ai suparat deloc!

Doar ca e clar ca n-am inteles ce doresti sa sti..Daca am spus un lucru pe care-l stiai demult..:-)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 02.04.2011, 02:41:48
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Intreaba si un preot ortodox si vezi ce zice. Inainte de a intreba zi o rugaciune:

Doamne pune in gura preotului pe care am sa-l intreb tot ce trebuie sa stiu cu privire la ganduri .
Reply With Quote
  #30  
Vechi 02.04.2011, 03:05:12
lvlarian lvlarian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2011
Locație: intreBotosani si Londonsani
Religia: Ortodox
Mesaje: 7
Post

Citat:
În prealabil postat de Sanduu Vezi mesajul
Buna tuturor am deschis aceasta tema deoarece ma framinta o chestiune legata de pacat si anume gindurile si tulburarile care apar in suflet in urma gindurilor (de toate felurile dar mai ales cele necurate) am intrebat o data un preot din care moment noi pacatuim cu gindul mi-a raspuns ca din prima secunda ce simtim ca am avut acel gind,s-au ne-am simtit atinsi de pofta trupeasca si m-am incurcat...
Am avut de multe ori situatii de a vedea diferite lucruri poate o imagine pe strada nu prea ,,ortodoxa'' s-au anumite persoane imbracate necorespunzator de la care m-am cam tulburat sufleteste, m-am staruit sa alung aceasta din cap si m-am gindit atuncea ,, am pacatuit eu oare inaintea lui Dumnezeu? am facut tot ce am putut pentru a alunga aceste imagini din cap e clar m-am tulburat sufleteste si trupeste insa fara voie'' si m-am apucat a cauta diferite istorii prin internet pentru a ma lamuri si am aflat una ca un calugar asemenea se chinuia cu gindurile, poftele trupesti si sa crezut ca a cazut, ca e cel mai pacatos, si a vrut sa plece din manastire insa un glas ia spus ca pentru lupta avuta in acei 9 ani cu gindurile si poftele va primi cununi ... asemenea si unii prieteni Studenti la Teologie mi-au spus ca nu e pacat atitta timp cit nu le vrem si nu ne invoim cu acestea si luptam cu ele...
Voi ce parere aveti s-au ce stiti despre asta ?
p.s cer iertare pentru post daca vi se pare un pic indecent insa cu totii sintem oameni si mai ales sintem tineri si sintem supusi zilnic la multe ispite.
Doamne ajuta !Sandule nu te mai agita asa de mult cu kestii minore,am impresia ca te invarti in jurul cozii,esti ca intr un joc inselator in care raul te ameteste cu cine stie ce ca sa te faca sa nu fii atent de fapt la ce este mai important...dac vrei sa stii mai mute despre daca ai facut sau nu pacatul cu gandul atunci citeste Treptele Pacatului...apoi despre catalogare ori gravitatea pacatelor ia si citeste cu mare atentie Indrumar de spovedanie a Arhim.Cleopa Ilie,o sa gasesti acolo multe raspunsuri si o sa te lamuresti,atentie mare la explicatii...
inca ceva,mai multa rugaciune ,rugaciunea trebuie facuta DIN DRAGOSTE DE DUMNEZEU SI PENTRU DUMNEZEU,PENTRU SLAVA LUI,iar nu pentru cununile la care vad ca te gandesti...cununile ti se vor adauga negresit...Doamne ajuta si capul sus ca esti Moldovan de al lui Stefan cel Mare si Sfant!
Reply With Quote
Răspunde