Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.05.2011, 15:11:22
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit dilema

apropo de subiectul "Incredrea prea mare in Dumnezeu-un pacat?" care chiar m-a pus pe ganduri si de subiectul " familie sau cariera?"... deschid si eu un subiect ...

bineinteles eu ma refer la mine, dar generalizez cazul, pentru ca stiu ca sunt mai multe femei in situatia mea ... o mama a doi copii, cu studii superioare ... are aproape 30 de ani si a lucrat in cadrul facultatii, dar fara carte de munca ... (in cazul meu, eu sunt la doctorat, pe care sper sa il termin, ca daca nu este si mai rau, unde se recunoaste vechimea dar este fara carte de munca...deci experienta profesionala nu exista ).

isi doreste si al 3-lea copil ... asta insemnand ca o eventuala angajare ar fi dupa 30 31 de ani, ceea ce in ziua de azi este extraordinar de greu ... peste 30 de ani, fara experienta, fara o anumita pregatire profesionala extraordinara... dar totusi are incredere ca Dumnezeu o va ajuta sa isi gaseasca o slujba, cat de cat prin care poate sa isi creasca si cei 3 copii.

este pacat ca isi pune increderea in Dumnezeu? sau pacat nu cred ca este corect zis... este visatoare? este prea naiva? este cu capul in nori ? viata este foarte grea, dar totusi spera ca Dumnezeu o va ajuta.

sa nu mai faca al 3-lea copil? sa caute sa se angajeze ? (- in limita posibilitatilor - cine mai angajeaza o "baba" de 30 de ani fara experienta, care nu a muncit la viata ei, doar ca a absolvit o facultate, a facut un master si un eventual doctorat, cu 2,3 copii-- copiii fiind nascuti in timpul doctoratului, cu intreruperile de vigoare-- ) asta insemnand sa renunte la ceea ce isi doreste ea cel mai mult, sa aiba 3 copii de varsta apropriata, in situatia in care familia este pentru ea mai presus de orice, dar tine cont si de cariera, pentru ca si asta este importanta.

ce sa faca o femeie in asemenea situatie ?

Last edited by Mirela0110; 31.05.2011 at 15:16:46.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dilema luciamanta Pocainta 7 09.04.2012 20:57:46
Dilema Azzuurra Generalitati 32 06.10.2011 14:10:28
Dilema Adriana-Simona Biserica Romano-Catolica 11 24.01.2011 15:01:19
Dilema Tia Botezul 9 03.12.2009 15:04:22
dilema paraschiva Generalitati 8 19.10.2006 23:03:54