Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.06.2008, 17:06:37
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

o metafora? dar o metafora este doar ceva ce ai putea spune ca este mai mult poezie, deci un artificiu cultural, al unui scriitor, al unui artist.... pe cand Hristos ne-a aratat ca poate face fii ai lui Dumnezeu shi din pietre, pietre care ishi dau viatza lui Dumnezeu din dragoste de Hristos shi fratzii lor, shi rabda oricate chinuri ar fi de la lume shi de la cei rai... astea or fi fost metafore? acele suflete indumnezeite or fi fost poveshti shi poezii pline de metafore?

orice metafora de la Dumnezeu ce se implineshte devine mantuire pentru semeni... un om nou :)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.06.2008, 06:42:09
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

mda, cine citeste pe topicul asta isi poate face o idee... de unde vine vorba ca tot romanul s-a nascut poet :cool:
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.06.2008, 09:15:37
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Credeti ca e o metafora expresiile folosite de Ap. Pavel "omul vechi" si "omul nou"?
Sf Apostol Pavel se refera la Adam-omul cel vechi(si mostenitorii pacatului stramosesc) si Hristos-omul cel nou (si cei renascuti in Hristos prin botez)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.06.2008, 18:06:02
dragomirna dragomirna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 208
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
mda, cine citeste pe topicul asta isi poate face o idee... de unde vine vorba ca tot romanul s-a nascut poet :cool:
:D :p :rolleyes: Mda, si poate cei care ar avea ceva mai serios de argumentat, sunt prea ocupati momentan... Sau nu prea sunt luati in seama de obicei, si nici intelesi...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 13.06.2008, 09:35:15
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Un calugar in varsta mi-a dat niste lamuriri in aceasta privinta. Un om care se spovedeste cu multa cainta si renunta la o mare parte din pacatele in care s-a complacut mai inainte, pe plan duhovnicesc poate deveni un om nou. Cum? Staruind in rugaciune smerita pentru iertarea pacatelor si dobandirea Preasfantului Duh.

Un om despatimit, fie si in parte, chiar daca mai comite greseli mici, uraste pacatul si vrea sa fie mereu placut lui Dumnezeu. In gandirea unui astfel de om a intervenit o schimbare, pe care am putea s-o numim si cu alti termeni pana la urma. Acea stare a sufletului unui om cazut in pacate mari nu se mai poate asemana cu a aceluiasi om dupa ce s-a spovedit, a renuntat la o mare parte din pacatele sale si si-a remodelat gandirea dupa voia lui Dumnezeu.

Nu ma refer numai la Spovedanie, care adesea e condusa dupa conceptia ,,Iarta-mi , Doamne pacatele, sa pot face altele!", ci la lupta cu noi insine care incepe abia dupa Spovedanie cand diavolul se sileste sa ne atraga in pacate chiar mai mari decat cele pe care tocmai le-am spovedit. In viata multor oameni exista cel putin un astfel de moment in care , mai ales dupa ce am gustat din roscovele porcilor, tanjim dupa ceva mai bun, pe plan duhovnicesc, fireste, si ne hotaram sa facem o schimbare in viata noastra. Daca aceasta schimbare ne reuseste cat de cat, se cheama ca ne-am transformat duhovniceste, adica ne-am innoit prin botezul poacaintei. Dumnezeu sa ne ajute si noua sa punem inceput bun pocaintei adevarate!

Reply With Quote
  #16  
Vechi 13.06.2008, 10:16:57
dragomirna dragomirna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 208
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap
Un calugar in varsta mi-a dat niste lamuriri in aceasta privinta. Un om care se spovedeste cu multa cainta si renunta la o mare parte din pacatele in care s-a complacut mai inainte, pe plan duhovnicesc poate deveni un om nou. Cum? Staruind in rugaciune smerita pentru iertarea pacatelor si dobandirea Preasfantului Duh.

Un om despatimit, fie si in parte, chiar daca mai comite greseli mici, uraste pacatul si vrea sa fie mereu placut lui Dumnezeu. In gandirea unui astfel de om a intervenit o schimbare, pe care am putea s-o numim si cu alti termeni pana la urma. Acea stare a sufletului unui om cazut in pacate mari nu se mai poate asemana cu a aceluiasi om dupa ce s-a spovedit, a renuntat la o mare parte din pacatele sale si si-a remodelat gandirea dupa voia lui Dumnezeu.

Nu ma refer numai la Spovedanie, care adesea e condusa dupa conceptia ,,Iarta-mi , Doamne pacatele, sa pot face altele!", ci la lupta cu noi insine care incepe abia dupa Spovedanie cand diavolul se sileste sa ne atraga in pacate chiar mai mari decat cele pe care tocmai le-am spovedit. In viata multor oameni exista cel putin un astfel de moment in care , mai ales dupa ce am gustat din roscovele porcilor, tanjim dupa ceva mai bun, pe plan duhovnicesc, fireste, si ne hotaram sa facem o schimbare in viata noastra. Daca aceasta schimbare ne reuseste cat de cat, se cheama ca ne-am transformat duhovniceste, adica ne-am innoit prin botezul poacaintei. Dumnezeu sa ne ajute si noua sa punem inceput bun pocaintei adevarate!
Da, frumos, si pe intelesul tuturor... :D
Reply With Quote
  #17  
Vechi 13.06.2008, 12:40:04
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Omul vechi este omul dinainte de spovedanie iar omul nou este cel ce s-a curatat prin sfanta taina a pocaintei. In fiecare zi suntem nitel din omul vechi si omul nou.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 13.06.2008, 17:21:14
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Omul vechi isi doreste cu lacomie noi si noi bunuri materiale si ca urmare ajunge repede sa fie posedat de propriile lui posesiuni. Omul nou si atunci cand vorbeste despre om, da marturie despre Dumnezeu. Sfantul Serafim de Sarov spune ca "exista astazi, la limita, doar doua alternative pentru om, absolut de neimpacat: credinta in lume si in religia sinelui, al carui rod este moartea; si credinta in Hristos, Fiul lui Dumnezeu, singurul in Care este Viata cea vesnica".

Reply With Quote
  #19  
Vechi 18.06.2008, 16:32:32
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Credeti ca e o metafora expresiile folosite de Ap. Pavel "omul vechi" si "omul nou"?
Odata un frate mi-a spus ai doua personalitati…va spun sincer nu mi-a venit bine..am plans..m-am mahnit f. tare in adancul inimii mele. Am mers la duhovnic si l-am intrebat, parintele meu cum vine acesta? Unde gresesc? Va scriu aici (in parte) ce mi-a raspuns.
Omul are cu adevarat cu 2 personalitati. Unul este omul vechi si altul este omul nou asa cum bine spune Iosif. O parte din omul vechi, se manie, se lupta cu sinele, cade adesea in clevetire, in curvie, in lacomie, in judecata..NU se grabeste sa ierte ba mai mult judeca si loveste pe cel cazut…
Dar dragii mei frati, cand vine OMUL NOU.. Ahh.. atunci lacrimile incep a curge.. inima se revarsa… se trezeste Constiinta.
Dar acesta este abia prima treapta…sau poate nici macar aceea.. Cand omul ajunge sa nu mai caute mangaiere in nicio faptura (atunci abia..) pentru prima oara incepe a se bucura de Domnul. Atunci nici fericirea cea mai mare nu-l va inveseli nici durerea cea mai adanca nu il va duce la deznadeje. Ci se va lasa intreg in mainile Domnului. Acum….vad cat de multa dreptate avea fratele cand mi-a spus aceste cuvinte si cat de nepriceputa sunt…cum credeam ca sunt pe o cale dar eu nici macar lumina de inceput nu am vazut-o. DA Iosife, DA frate! Toti (cred ) avem doua personalitati, doua firi, una noua si una veche. Stapana mult milostiva ajuta-ne sa ne dezbracam de omul vechi pentru a lasa Omul nou sa traiasca spre viata vesnica AMIN!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 18.06.2008, 16:55:09
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Daca esti neatent fata de cuvintele pe care le pronunti, daca inima ta nu le resimte sau daca viata nu iti este indreptata in aceeasi directie cu rugaciunea ta, este o dovada ca esti un om vechi. Un prim pas spre a deveni om nou este sa gasesti o rugaciune pe care sa o poti spune cu toata mintea ta, cu toata inima si cu toata vointa ta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Omul blestemat ! adrian_b Vrajitoria 10 16.09.2011 19:38:25
Omul hazna George.m Spiritualitatea ortodoxa 30 02.09.2011 20:42:54
Omul..rob al lui Dumnezeu? voxdei55 Generalitati 26 10.02.2011 23:48:04