Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 02.08.2007, 11:40:43
pacatosu pacatosu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.09.2006
Mesaje: 23
Implicit

Citat:
În prealabil postat de wp
Dacă este ceva ce îmi doresc în mod sigur, este să nu fie ca Papa Ioan Paul al II-lea.
"Cum vreti sa fie noul patriarh?"
Cat de urat si sinistru suna aceasta mai ales acum cand stalpul BOR asteapta sa fie inmormantat. Nici nu s-a racit bine trupul neinsufletit al titanului ortodoxiei, si un gand diavolesc indeamna la ispita. Ba chiar se face si o comparatie; noul patriarh sa fie precum Papa Ioan Paul ultimul - Dumnezeu sa-l odihneasca si pe dansul in pace. Oare nici acum razboiul ascuns dintre cele doua biserici nu poate lua un moment de armistitiu? Cu siguranta ca da, dar numai daca cu frica si cu teama ne apropiem de evanghelie. Usa este deschisa inca dragi credinciosi. Cel putin acum in momentele despartirii de cel ce a fost carmaciul ortodoxiei sa fim mai buni sa gandim curat si fara dedesupturi.
Pentru noi crestinii nu conteaza cine v-a fi noul patriarh. Conteaza doar sa faca o buna pastorire a turmei, sa duca mai departe politica de pace si prietenie cu toate religiile lumii. Nu intereseaza nici viata plina de activitate a fostului papa. Acum nu mai intereseaza nici oprelistile la care a fost supus de catre comunism cel ce acum a drecut in lumea dreptilor. Sa ne rugam lui Dumnezeu Tatal si Maicii Domnului sa ierte pacatele adormitilor robilor lor, iar pe noi sa ne faca mai buni, mai ganditori in ale bisericii, sa ne intareasca in dreapta credinta !
Reply With Quote
  #82  
Vechi 02.08.2007, 12:06:50
Cristalin Cristalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2007
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacatosu
1) Pentru noi crestinii nu conteaza cine va fi noul patriarh.
2) Conteaza doar sa faca o buna pastorire a turmei, sa duca mai departe politica de pace si prietenie cu toate religiile lumii.
Cred ca te contrazici, adica "nu conteaza cine va fi" (pct 1) dar pana la urma conteaza in ceea ce spui mai departe, in sensul ca asa ar cam trebui sa fie dupa parerea ta (pct 2).

Si la inceput spui :
"Cum vreti sa fie noul patriarh?"
Cat de urat si sinistru suna aceasta mai ales acum cand stalpul BOR asteapta sa fie inmormantat. Nici nu s-a racit bine trupul neinsufletit al titanului ortodoxiei, si un gand diavolesc indeamna la ispita.


Iar eu iti raspund :
Nu e deloc sinistru decat daca ochiul tau tine sa vada asa. Este o manifestare fireasca a omului de a-si manifesta curiozitatea, de a-si spune parerea fara sa existe obligatoriu patima in asta, cel putin aici pe forum este absolut o discutie nevinovata si chiar normala din pct meu de vedere ca si din al tau in sensul ca fiecare ne dorim un stalp adevarat cu spirit de conducator si calitati de adevarat om si ierarh.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 02.08.2007, 12:21:55
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacatosu
Cat de urat si sinistru suna aceasta mai ales acum cand stalpul BOR asteapta sa fie inmormantat. Nici nu s-a racit bine trupul neinsufletit al titanului ortodoxiei, si un gand diavolesc indeamna la ispita. Ba chiar se face si o comparatie; noul patriarh sa fie precum Papa Ioan Paul ultimul - Dumnezeu sa-l odihneasca si pe dansul in pace. Oare nici acum razboiul ascuns dintre cele doua biserici nu poate lua un moment de armistitiu? Cu siguranta ca da, dar numai daca cu frica si cu teama ne apropiem de evanghelie. Usa este deschisa inca dragi credinciosi. Cel putin acum in momentele despartirii de cel ce a fost carmaciul ortodoxiei sa fim mai buni sa gandim curat si fara dedesupturi.
Pentru noi crestinii nu conteaza cine v-a fi noul patriarh. Conteaza doar sa faca o buna pastorire a turmei, sa duca mai departe politica de pace si prietenie cu toate religiile lumii. Nu intereseaza nici viata plina de activitate a fostului papa. Acum nu mai intereseaza nici oprelistile la care a fost supus de catre comunism cel ce acum a drecut in lumea dreptilor. Sa ne rugam lui Dumnezeu Tatal si Maicii Domnului sa ierte pacatele adormitilor robilor lor, iar pe noi sa ne faca mai buni, mai ganditori in ale bisericii, sa ne intareasca in dreapta credinta !
Nu vreau sa par absurd sau rauvoitor dar pt mine "stalpul BOR" sau "titanul ortodoxiei" este un Parinte Staniloe sau Parintele Iustin Parvu sau P Arsenie Papacioc,sau un Parinte Cleopa sau SFINTII POT FI CONSIDERATI TITANII ORTODOXIEI PT CA EI AU HARUL LUI DUMNEZEU ASUPRA LOR,EI SUNT IN COMUNIUNE CU DUMNEZEU,EI VINDECA OAMENII SI II INDREAPTA SPRE DUMNEZEU,EI AU PASTRAT VIE CREDINTA CEA DREAPTA DECI EI TREBUIE NUMITI TITANII ORTODOXIEI.

Reply With Quote
  #84  
Vechi 02.08.2007, 12:23:59
bm bm is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.07.2007
Mesaje: 10
Implicit

Topicul se intituleaza Noul Patriarh - cum doriti sa fie si nu cine doriti sa fie!:|
Reply With Quote
  #85  
Vechi 02.08.2007, 12:28:27
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacatosu
Pentru noi crestinii nu conteaza cine v-a fi noul patriarh. Conteaza doar sa faca o buna pastorire a turmei, sa duca mai departe politica de pace si prietenie cu toate religiile lumii.
Politica asta de "pace si prietenie cu toate religiile lumii" nu cred ca e buna deloc.

Adica nu trebuie sa fie razboi in lume dar noi credem Sfintilor Parinti care au zis ca Ortodoxia este calea cea dreapta si celelalte religii trebuie sa se intoarca de la ratacirile lor idolesti sau de la ereziile lor la ORTODOXIE.

Sfantul Chirii al Alexandriei (+444)
Atunci se mareste numele pacii, cand nu ne vom impotrivi parerilor Sfintilor, nici nu vom faptui impotriva hotarelor acelora." (Migne, PG 68-77)

Sfantul Maxim Marturisitorul (+662) " Bine este sa traim in pace cu toti, dar numai cu aceia care cugeta aceleasi despre buna credinta ortodoxa. Si este mai bine sa ne razboim, atunci cand pacea lucreaza conglasuirea catre rau." (Vietile Sfintilor din greaca, 21 ianuarie)
Reply With Quote
  #86  
Vechi 02.08.2007, 12:37:32
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Daca este asa eu propun pe P.S Daniil Partosanul episcop de Varset dar nu stiu daca are voie sa candideze.Nu stiu cum e treaba cu Sinodul?
Reply With Quote
  #87  
Vechi 02.08.2007, 12:45:49
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Si zic ca are de toate pentru a fi patriarh este si scolit are si credinta ..
Reply With Quote
  #88  
Vechi 02.08.2007, 12:55:11
bm bm is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.07.2007
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
Daca este asa eu propun pe P.S Daniil Partosanul episcop de Varset dar nu stiu daca are voie sa candideze.Nu stiu cum e treaba cu Sinodul?
cum a sesizat si bm Topicul se intituleaza Noul Patriarh - cum doriti sa fie si nu cine doriti sa fie!
Reply With Quote
  #89  
Vechi 02.08.2007, 13:09:20
Cristalin Cristalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2007
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bm
Topicul se intituleaza Noul Patriarh - cum doriti sa fie si nu cine doriti sa fie!:|
Cred ca aici fiecare a ajuns sa spuna CINE doreste sa fie tinand cont de calitatile celui propus si astfel raspunzand si la "cum sa fie".

Incercand sa ma limitez si la ideea ta as spune ca noul patriarh mi l-as dori destul de asemanator cu ultimul : personalitate puternica, bun diplomat, impozant si cu prestanta astfel impunand respect, caracter bland si docil, nepripit, intelept, cu viata si traire duhovniceasca si experienta administrativa.

Parerea mea este ca o astfel de functie iti impune sa fii mult mai mult decat smerit, sfatos si "cumintel" cu capul plecat ca asa e bine.
Biserica este a doua institutie in stat iar patriarhul este al doilea conducator al statului, si astfel trebuie sa indeplineasca duble conditii, sa stie sa ia decizii uneori spontane de care poate depinde viata celor pe care ii conduci, deci consider ca nu-i deloc o functie usoara sau o simpla meserie si sunt convinsa ca PF Teoctist a fost constient de asta de vreme ce a vorbit adesea public dupa revolutie despre ororile comuniste pe care cu multa diplomatie a incercat si uneori a reusit sa le elimine din Biserica, iar ceea ce nu a reusit a recunoscut si si-a cerut iertare de la toti crestinii in mod public, iar eu sunt sigur ca facand asta fata de oameni a avut grija sa-si faca canonul si fata de Dzeu.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 02.08.2007, 20:43:32
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cristalin
Eu cred ca exagerezi cu acest comentariu, nimeni nu si-a spus parerea cu patima fara sa tina cont ca PF Teoctist inca este intre noi.
Cu patima sau fara, nu asta conteaza. Ar fi trebuit sa luati exemplu de la Vincentiu Ploiesteanu, vicar patriarhal, care inca de la prima conferinta de presa dupa decesul PF Teoctist a refuzat sa discute in vreun fel problema succesiunii, subliniind ca nu este momentul deocamdata.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Serbia are un nou Patriarh cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 4 24.01.2010 21:57:31
Avem Patriarh danyel Stiri, actualitati, anunturi 34 11.02.2009 22:03:42
Ce credeti despre noul Patriarh andorueca Generalitati 14 19.05.2008 21:33:56
noul patriarh!o lovitura a politicului? iuliann Generalitati 26 29.08.2007 02:43:30