Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfintele Pasti - Invierea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 27.02.2012, 09:30:35
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Hmm... ar trebui sa renunt la multe in post,acum insa depinde cat voi si reusi. Cu TV-ul nu mai e problema,nu mai am. Deci am scapat oarecum,insa se compenseaza cu statul pe net,asa ca mare afacere tot n-am facut. Am insa o nedumerire: e pacat (ca baiat) sa te vezi cu fetele?
nu prietene, nu e pacat sa te vezi cu fete in perioada postului. Relatia dintre un barbat si o femeie doar Dumnezeu a lasat-o. Dumnezeu este iubire nu? Important e sa nu faceti "prostioare". Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #52  
Vechi 27.02.2012, 23:34:29
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de copilpierdut Vezi mesajul
De renuntat...as vrea sa renunt la multe; sa fiu mai calma, sa merg mai des la biserica, sa inlocuiesc toate ispitele si pacatele cu dragostea fata de Dumnezeu...
Imi aduce mangaiere acest cuvant... Va multumesc!
Cam asa doresc si eu, tare mult...:)
Exista insa o diferenta, anume ca eu nu pot dori sa inlocuiesc ispitele si pacatele cu dragostea de Dumnezeu.
Ci, in cazul meu, as dori sa fac fata atacurilor cu sabia dragostei (prin Mila Domnului) inaintea ispitelor si pacatelor. Asa incat sa triumfe Domnul!
Asa ma rog si asa m-as bucura nespus si pentru dumneavoastra!
Domnul sa ne daruiasca pocainta. Post binecuvantat!
Reply With Quote
  #53  
Vechi 28.02.2012, 01:23:12
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Gata,s-a dus prima zi! Ce-a fost mai greu a trecut
Reply With Quote
  #54  
Vechi 28.02.2012, 01:28:37
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Gata,s-a dus prima zi! Ce-a fost mai greu a trecut
In prima zi se tine post aspru?gen paine si apa?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 28.02.2012, 01:55:54
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
In prima zi se tine post aspru?gen paine si apa?
Cred ca este foarte optimist.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 28.02.2012, 02:10:39
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Cred ca este foarte optimist.
Da,exact.
Am vb cu tatal meu la tel si mi-a spus ca azi si maine se tine post aspru cu paine si apa(numai seara).
Sunt nedumerita caci in calendar nu apare...insa acum este prea tarziu sa intreb,deja am mancat ceva alaturi de painea aia :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 28.02.2012, 02:38:06
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Eu unul nu stiu nimic si nici nu m-am interesat. Intr-adevar,din ce stiu in prima si ultima saptamana se tine post aspru... Eu insa ma multumesc sa-l tin oricum,sa ma intareasca Dumnezeu numai... ca de unul singur,din proprie vointa,e cu neputinta sa-l pot tine. Stiu insa ca ce e cu neputinta la om e cu putinta la Dumnezeu,si ma incred in acest cuvant! Domnul sa ne dea putere!

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #58  
Vechi 28.02.2012, 02:58:02
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
...sa ma intareasca Dumnezeu numai... ca de unul singur, din proprie vointa, e cu neputinta sa-l pot tine. Stiu insa ca ce e cu neputinta la om e cu putinta la Dumnezeu, si ma incred in acest cuvant! Domnul sa ne dea putere!

Doamne-ajuta!
Asa sa ne ajute, frate, Bunul Dumnezeu!
Reply With Quote
  #59  
Vechi 28.02.2012, 11:30:10
Katyusk Katyusk is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.02.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 7
Implicit

Noi nu jertfim nimic, jertfa este Isus Hristos care s-a dat pe Sine pentru iertarea pacatelor noastre asa ca nu stiu ce jertfa mai mare am putea aduce noi...Evrei 10.19 "prin sangele lui Isus avem o intrare sloboda in Locul prea sfant"
Reply With Quote
  #60  
Vechi 28.02.2012, 12:40:47
andra_v andra_v is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Mesaje: 208
Talking

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Hmm... ar trebui sa renunt la multe in post,acum insa depinde cat voi si reusi. Cu TV-ul nu mai e problema,nu mai am. Deci am scapat oarecum,insa se compenseaza cu statul pe net,asa ca mare afacere tot n-am facut. Am insa o nedumerire: e pacat (ca baiat) sa te vezi cu fetele?
"Cu fetele" sau "cu o fata"?

In al doilea rand, nu cred ca este pacat sa te intalnesti cu prietena ta, mi se pare deosebit de importanta componenta sufleteasca a postului: un exercitiu de interiorizare, de intoarcere catre sine si catre Dumnezeu, motiv pentru care sunt recomandabile tacerea, contactul redus cu lumea exterioara - televizor, telefon, anturaj -.

Nu trebuie pierdut din vedere modul de relationare cu Dumnezeu si cu cei din jurul nostru pe care ni-l recomanda insusi Domnul Iisus Hristos: "Cautati mai intai Imparatia lui Dumnezeu si dreptatea Sa si toate dupa aceea vi se vor adauga voua". Postul chiar acest mod de raportare la lume, inclusiv la prieteni/prietene ni-l propune: a ne fundamenta viata pe increderea in Dumnezeu, sursa existentei, cel care ne sustine existenta in fiecare fractiune de secunda, ne ofera in dar "painea noastra cea spre fiinta", ne inspira toate simtamintele si gandurile utile, mai aproape decat aerul pe care il respiram. Punandu-ne nadejdea cu mai multa hotarare in Dumnezeu, toate aspectele vietii terestre (componenta orizontala a existentei), ne apar intr-o alta lumina. Prietena este receptata astfel ca un dar divin, relatia se spiritualizeaza, devine chiar mai durabila din moment ce ii cerem lui Dumnezeu toate cele de folos si sa ne ocroteasca de intamplarile nefericite.

Nu pledez in nici un caz pentru insingurare sau pentru eliminarea intalnirilor in week-end si de fiecare data cand partenerul se afla in nevoie, dar nu mi se pare lipsit de relevanta faptul ca, atunci exista iubire (iar dragostea este un cadou dumnezeiesc), poti fi impreuna cu persoana iubita, chiar daca, fizic, te aflii departe de ea. Dragostea desfiinteaza spatiul si timpul atunci cand porti fiinta draga in rugaciunea, gandul si sufletul tau (in acest context, mi se pare deosebit de util sa reflectam la zicala romaneasca "Mai rarut e mai dragut.").
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 13:34:53
Ce trebuie sa facem cand intram in biserica? costel Despre Biserica Ortodoxa in general 15 07.04.2014 20:39:41
* post * Jamaica Postul 63 15.02.2011 20:56:37
post dorinel78 Generalitati 16 25.03.2009 08:44:57
post sau nu ? andrei91 Generalitati 13 17.02.2009 19:07:46