Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.01.2011, 17:12:46
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Parintele Serafim Man, duhovnicul lui Nicolae Steinhardt

Parintele Serafim Man a fost duhovnicul parintelui Nicolae Steinhardt. A intrat in Manastirea Rohia la varsta de 17 ani si i-a fost alaturi Episcopului Iustinian , in anii '50, cand acesta ramasese singur la Rohia, manastirea fiind "ravasita de interdictii comuniste".

Ceea ce vreau sa subliniez este curajul sau de a-l gazdui si in cele din urma de a-l caugari pe Steinhardt care era evreu. Nu a fost usor acest lucru, iar gestul sau a deranjat multa lume la vremea aceea, motiv pentru care a patimit mult din aceasta cauza. De retinut e ca nu s-a plans si nu a reprosat nimanui nimic. Daca aveti invataturi, poze despre el, va rog sa le postati.

Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.02.2011, 12:36:36
addavv addavv is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2010
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 72
Implicit

Am citit mai demult, in "Lumea monahilor", ca parintele Serafim Man a fost foarte bolnav prin anii '80. Avea cancer care ajunsese in faza terminala, cu metastaza. Doctorul care-l ingrijea l-a trimis, neputincios, acasa, la Manastirea Rohia, spunandu-i ca mai are de trait doar cateva ore (nu zile, ci ore!).
Ajuns in Rohia, in pragul mortii, parintele s-a rugat fierbinte Mantuitorului rugandu-L sa-i ierte pacatele si sa-l lase in viata daca misiunea lui pe Pamant nu se terminase inca.
A cerut staruitor si ajutorul Maicii Domnului, sa mijloceasca pentru el la Hristos.

Si parintele ... s-a facut sanatos! Si traieste si azi!
Despre Maica Domnului spune: "Maica Domnului e advocata me'!"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.02.2011, 14:42:44
maria25 maria25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit Manastirea Rohia

Am cautat pe internet aceasta manastire. Imaginile sunt extraordinar de frumoase... incepand la manastire, peisajele de vis si inclusiv casa de oaspeti... Inspira foarte multa liniste si pace...

www.manastirea-rohia.ro
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.02.2011, 18:55:04
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Apropo de N. Steinhardt. Am citit "Jurnalul fericirii" și am văzut că de câteva ori, privea suicidul ca pe un act nobil. Nu știu dacă o făcea întenționat, sau nu cunoștea bine ortodoxia pt. că fusese evreu, dar treaba asta nu mi-a plăcut, consider că acele pasaje ar trebui șterse.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
man, serafim

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nicolae Steinhardt - 22 de ani de la trecerea la cele vesnice cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 24 15.05.2017 02:26:52
Nicolae Steinhardt costel Stiri, actualitati, anunturi 1 28.06.2012 20:31:57
Nicolae Steinhardt Grigorcea Stiri, actualitati, anunturi 3 12.07.2011 21:33:20
Parintele Nicolae Steinhardt georgeval Generalitati 14 17.06.2011 15:31:26
Parintele Nicolae Steinhardt - "NU, DOMNULE!" andrei_im Mari Duhovnici si predicile lor 2 18.12.2009 23:57:07