Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 13.11.2012, 18:30:38
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sergiu_B Vezi mesajul
Nope. Din pacate nu.
nope tu ti cu ursul mai!.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 13.11.2012, 19:40:31
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sergiu_B Vezi mesajul
Dar stai un pic. Nu a zis Hristos: unde sunt doi trei in numele meu, acolo sunt si eu?

Sau a vrut sa spuna: unde sunt doi trei ortodocsi in numele meu?
Vezi tu draga Sergiu asa sint cei caldicei ca tine orice relgie o ok sau tot ce zboara se mananca.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!

Last edited by Hartford; 01.12.2012 at 00:29:20.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 13.11.2012, 22:27:53
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Ateismul este o anomalie. Apare accidental... (de obicei in urma unor situatii dramatice... chiar tragice).
Mda, cunosc cel putin un caz..

Citat:
Oamenii in general sunt inclinati sa creada ca lumea are un sens, iar garantia acestui sens o reprezinta ideea de Dumnezeu nepatruns cu atribute infinite descris de crestinii cu o intelegere profunda a teologiei lor. Acest Dumnezeu poate fi foarte usor acceptat de atei... Unii dintre ei folosesc notiunea de Dumnezeu din crestinism ca metafora pentru a descrie aspiratiile lor!
Doar de ateii care corespund definitie tale atipice.

Citat:
Un ateu cum este Carl Sagan a afirmat ca Geneza reprezinta cea mai buna alegorie cu privire la conditia umana.
Nu stiu in ce context deci cine stie ce intelegea el prin asta..
Oricum - alegorie.

Citat:
Un alt ateu spune ca Dumnezeu este cea mai mare inventie.
Un fel indirect de a spune ca nu este real.

Citat:
In general unii savanti atei folosesc notiunea de Dumnezeu pentru asa numitele gauri de cunoastere... iar pentru ei descoperirile stiintifice reprezinta cunoasterea lui Dumnezeu.
Discutabil..

Citat:
Uneori marii ganditori atei sau credinciosi au o conceptie diferita de cea a maselor cu privire la Dumnezeu si par a fi in aceeasi barca.
Par.

Citat:
Ateismul nu poate fi conceput decat intr-un context crestin si el nu poate respinge decat conceptii idolatre despre Dumnezeu pe care le au marea majoritate a crestinilor din toate confesiunile crestine!
Este o definitie extrem de particulara..
Majoritatea celor ce se declara atei ar avea cu totul alta opinie.

Citat:
Nu este surprinzator ca unii atei ai secolului trecut la batranete s-au declarat credinciosi dupa zeci de ani de ateism mai mult sau mai putin militant (chiar si asa ei raman atei in relatie cu dumnezeul credinciosilor superstitiosi).
O conceptie filosofica care include ideea de Dumnezeu nu este acelasi lucru cu a crede in Dumnezeu.

De fapt, in sensul cel mai pur, clasic, crestin, a crede in Dumnezeu inseamna a-ti insusi jertfa lui Hristos.

Orice altceva e filosofie goala, fara continut si substanta si este intr-adevar ceva care poti respinge fara probleme de constiinta.

Citat:
Daca intraadevar exista Dumnezeu si exista mantuire (nu ma intereseaza sub ce forma) s-ar putea ca sa avem surpriza sa intalnim dupa judecata atei mantuiti care au fost atei pana in momentul mortii.(Pana aici am scris despre ateismul modern.)
Filosofia nu mantuieste.
De fapt aici cred ca se manifesta unele vicii de gandire ale neoprotestantismului care subtil, identifica credinta (chiar mantuitoare) cu non-ateismul, adica daca accepti o suma elementara de notiuni crestine ca fiind adevarate, esti mantuit.

Citat:
Exista si o forma postmoderna de ateism care este dea dreptul ridicola si care considera ideea de Dumnezeu ridicola. Ei considera religia o prostie (o dau in extreme respingand contributia ei la dezvoltarea europei... uita ca revolutia stiintifica a rezultat din incercarea de a-l cunoaste pe Dumnezeu... ). Genu asta de atei pot fi bagati in aceeasi oala cu neoprotestantii care s-au rupt de cele aproape doua milenii de crestinism.
Din pacate astia sunt majoritatea ateilor (militanti, daca vrei sa le spui asa).
Reply With Quote
  #54  
Vechi 14.11.2012, 09:52:16
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Bunul simt al fiecaruia. Prietenia trebuie sa fie atat de lunga incat sa nu duca la intimitati periculoase, dar nici sa nu se raceasca dragostea dintre cei doi. Iar cei doi sa faca in acest timp impreuna mai multe lucruri practice si folositoare (organizari, proiecte comune, cumparaturi), din care vor ajunge sa se cunoasca mai bine, si mai putin plimbari seara pe sub salcii pletoase..
probabil asta iti aminteste ceva din tinerete.........ca vorba cintecului:
glas8 -din tineretele mele,
multe patimi se lupta cu mine.....
Reply With Quote
  #55  
Vechi 23.11.2012, 21:56:26
Claudiu_FT Claudiu_FT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2011
Mesaje: 151
Implicit Salut

Ce sa le raspunzi? Nu teologhisi, evita polemicile, fi sincera cu tine insuti, si tezaurul cugetului pastreaza-l si protejeaza-l.

''Cel ce iubeste pe tata sau pe mama mai mult decat pe Mine, acela nu este vrednic de Mine. Cel ce iubeste pe fiu sau pe fiica mai mult decat pe Mine, acela nu este vrednic de Mine.''

Eu abordez logica cea mai simpla vizavi de alte ''ramuriri (sa nu le zic secte) ale crestinismului: Eu cred ca Mantuitorul a venit in lume acum 2000 de ani, nu in sec. 18 sau in alti ani in care au aparut aceste ''faramanituri'' ale crestinismului.

Si eu am avut cateva relatii nereusite, mereu domnitzele incercand sa ma acuze ca sunt prea religios, ca sunt prea ciudat, prea detasat, prea departat. Insa am ''taiat craca'' ori de cate ori a incercat sa imi atace cineva credinta; iubita, prietenii sau chiar parintii. ''Respecta-mi intimitatea sufletului asa cum si eu ti-o respect pe a ta...''

Mantuirea nu se negociaza!

Toate cele bune!
__________________
Iubesc românul ce-mi urează: Doamne ajută!
Reply With Quote
  #56  
Vechi 24.11.2012, 14:22:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Claudiu_FT Vezi mesajul
Si eu am avut cateva relatii nereusite, mereu domnitzele incercand sa ma acuze ca sunt prea religios, ca sunt prea ciudat, prea detasat, prea departat.
Poate un pic, asa, aveau si ele dreptate pe undeva..
Reply With Quote
  #57  
Vechi 24.11.2012, 16:01:48
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Claudiu_FT Vezi mesajul
Ce sa le raspunzi? Nu teologhisi, evita polemicile, fi sincera cu tine insuti, si tezaurul cugetului pastreaza-l si protejeaza-l.

''Cel ce iubeste pe tata sau pe mama mai mult decat pe Mine, acela nu este vrednic de Mine. Cel ce iubeste pe fiu sau pe fiica mai mult decat pe Mine, acela nu este vrednic de Mine.''

Eu abordez logica cea mai simpla vizavi de alte ''ramuriri (sa nu le zic secte) ale crestinismului: Eu cred ca Mantuitorul a venit in lume acum 2000 de ani, nu in sec. 18 sau in alti ani in care au aparut aceste ''faramanituri'' ale crestinismului.

Si eu am avut cateva relatii nereusite, mereu domnitzele incercand sa ma acuze ca sunt prea religios, ca sunt prea ciudat, prea detasat, prea departat. Insa am ''taiat craca'' ori de cate ori a incercat sa imi atace cineva credinta; iubita, prietenii sau chiar parintii. ''Respecta-mi intimitatea sufletului asa cum si eu ti-o respect pe a ta...''

Mantuirea nu se negociaza!

Toate cele bune!
mereu domnitzele incercand sa ma acuze ca sunt prea religios, ca sunt prea ciudat

Da culmea si cu domnitele nu mai stiu baietii cum sa se mai poarte cu ele daca is prea retrasi sint prosti daca sint prea smecheri si le fac sa sufere iar nu e bine....
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #58  
Vechi 26.11.2012, 16:45:56
Claudiu_FT Claudiu_FT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2011
Mesaje: 151
Implicit Re:

Inca o chestie as vrea sa mentionez:

Eu cred ca Dumnezeu a facut omul, barbat si femeie, nu in principiul egalitatii, ci pe baza echilibrului. Ca sa fiu on-topic, vreau sa spun ca nu sunt misogin, chiar sunt de partea persoanei care a deschis acest topic, incercand sa exprim faptul, ca desi Dumnezeu a pus pe barbat capul familiei, femeia e bine sa fie supusa barbatului. Insa tot El a dat omului o libertate sfanta, prin care omul prin vointa lui sa isi mantuiasca sufletul si sa se intoarca la Creator. Deci daca Dumnezeu respecta libertatea omului, atunci si in cazul de fata, in aceasta problema care se discuta pe acest topic, vreau sa evidentiez aceasta libertate si chemare.

Deci e bine uneori sa fim supusi si sa ne facem datoria fata de fire si fata de oamenii din jur, insa cand vine vorba de mantuirea sufletului, nu se pot face compromisuri.

Asa ca draga Ana, stiu ca uneori dragostea care uneste pe barbat si femeie e foarte puternica, incat devine principala sursa de energie din viata ta, insa cand vine vorba de dragostea pentru Dumnezeu, trebuie trecuta pe plan secundar.

Toate sunt bune dar nu toate sunt de folos sufletului!

Griji de tine si sper ca Dumnezeu sa te ajute sa ramai pe calea dreapta si prin asta sa ajuti si la mantuirea persoanei iubite.
__________________
Iubesc românul ce-mi urează: Doamne ajută!
Reply With Quote
  #59  
Vechi 25.04.2016, 03:28:41
AnaAllgood AnaAllgood is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.04.2016
Mesaje: 2
Implicit

Nu inteleg care este problema aici? Trebuie sa stabiliti doar in ce religie vor fi botezati copiii in cazul casatoriei.Parintii lui au ales sa schimbe religia ,nu el.Momentan si tu si el sunteti in aceeasi religie.Sufletul tau si credinta ta nu ti le pot schimba nimeni si nimic ,daca tu crezi.Asta nu te impiedica sa iubesti un alt om indiferent de religia lui .
Problema este alta ,daca voi oamenilor credeti in Dumnezeu,atunci cum de va permiteti a-i judeca pe altii oameni ca si voi prin prisma religiei lor? Oare credeti voi ca apartenenta la alta religie face omul mai putin bun ori credeti voi ca Dumnezeu v-a lasat in slujba judecatii altora cand voi oamenii fiind nu va puteti numara propriile pacate? Credeti voi ca Dumnezeu se opune iubirii si face discriminari pe baza religioasa? Dar ce-i mai important sa formezi o familie din iubire si la fel sa nasti si copii sau sa te casatoresti fara iubire din cauza religiei?Copiii au nevoie de un mediu iubitor.Dumnezeu este iubire,Dumnezeu vrea ca oamenii sa se iubeasca si daca 2 oameni se iubesc si pacat este ca unul sa isi "tradeze" religia pentru o alta ,dar nu exista o alta cale pentru a ajunge la cununie in fata Domnului Dumnezeu,atunci renuntam la iubire? Pai e placut lui Dumnezeu sa vada oameni care se iubesc.Rusine sa va fie ca incercati in "numele lui Dumnezeu" sa despartiti si nu sa uniti.Sunteti multi care vorbiti din surse "autorizate" ,dar in credinta pura fata de Dumnezeu ,rugaciunea ,iubirea si fapta buna fata de orice faptura si de "aproapele" aduce cinste bunului Dumnezeu...nu judecata voastra .
Reply With Quote
  #60  
Vechi 25.04.2016, 03:37:20
AnaAllgood AnaAllgood is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.04.2016
Mesaje: 2
Implicit

Mai oameni! Pai iubind oamenii din jurul nostru si acceptand pe fiecare asa cum este,inseamna sa respecti si sa ai iubire de Dumnezeu.Despre ce vorbim? Dumnezeule Mare,dar voi credeti ca orice apartine unei alte religii (indiferent ca de cele mai multe ori oamenii au fost botezati intr-o religie fara sa fie intrebati ce si cum vor,doar pe baza familiei lor si a zonei unde traiesc)nu suntem egali in fata lui Dumnezeu?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
gradinita ortodoxa lore86 Stiri, actualitati, anunturi 83 07.01.2014 23:16:47
Cultul crestin baptist sebislider Intrebari utilizatori 243 28.01.2013 23:13:47
Religia ne-Ortodoxă a lui O. T. doctor_faustus Alte Religii 39 12.12.2010 11:59:23
Biblioteca ortodoxa cred_cu_adevarat Resurse ortodoxe on-line 0 25.01.2010 16:10:17
Fratia Ortodoxa mihailt Biserica Ortodoxa Romana 10 04.08.2008 22:19:41