Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.03.2013, 20:48:59
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EzioAuditore Vezi mesajul
Pai despre asta vorbeam ... care cer , ca daca vorbim despre cerul pe care il vedem deasupra planetei nu e decat atmosfera, adica gaze, iar dupa intram in cosmos (stii spatiul acela care se comporta ca un vid, unde se afla planete si stele si nebuloase etc)
este evident ca nu se refera la cerul pamantesc (atmosfera)... ci se refera la Imparatia Cerurilor (matei5,3) , adica o alta dimensiune(decat a noastra) unde se afla Dumnezeu.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 24.03.2013, 20:54:00
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Aceasta intrebare este o capcana intru-cat Iisus Hristos nu are trup material in sensul perceput de noi iar lumea de dincolo nu are dimensiunile fizice percepute de intelegerea noastra omeneasca. Acolo nu se masoara in lungime, latime, timp, spatiu, greutate, adica toate masurile fizice stiute de noi si proprii acestei lumi.
De pilda trupurile duhovnicesti au alta substanta care daca sunt percepute de un om, prin mila si voia Domnului, sunt deseori imposibil de explicat intru-cat nu poti explica ceva mai presus de firea noastra prin mijloacele de exprimare proprii firii noastre.

Deci "cerul" nu se masoara fizic si nici nu este asezat in spatiu, fizic dupa modul cum percepem noi in aceasta lume cerul nostru de exemplu.
Deci dvs spuneti aici ca Iisus nu a inviat cu trup uman ca al nostru.

Atunci de ce spune asa :
Luca 24

"39. Vedeți mâinile Mele și picioarele Mele, că Eu Însumi sunt; pipăiți-Mă și vedeți, că duhul nu are carne și oase, precum Mă vedeți pe Mine că am.
40. Și zicând acestea, le-a arătat mâinile și picioarele Sale.
41. Iar ei încă necrezând de bucurie și minunându-se, El le-a zis: Aveți aici ceva de mâncare?
42. Iar ei i-au dat o bucată de pește fript și dintr-un fagure de miere.
43. Și luând, a mâncat înaintea lor."

Si lui Toma ii zice :
Ioan 20
"27. Apoi a zis lui Toma: Adu degetul tău încoace și vezi mâinile Mele și adu mâna ta și o pune în coasta Mea și nu fi necredincios ci credincios."
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.03.2013, 21:01:41
preamultadezbinare preamultadezbinare is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2009
Mesaje: 99
Implicit

Daca Isus e la "dreapta" lui Dumnezeu,asta presupune o existenta in spatiu,nu?
De fapt,daca nu stim ce anume e Dumnezeu,cum poate el sa aiba o "dreapta"?
Si,de fapt,Dumnezeu nu e format din 3 persoane(zic unii)?Deci Isus sta la dreapta Dumnezeului trinitar?
A,da,stiu,lumea de dincolo nu e ca cea de aici,functioneaza dupa alte reguli...
Atunci ce rost are sa vorbim de ea daca nu stim nimic despre ea?Fiecare isi poate imagina orice.
Apropo,cam naspa ca i-au trebuit atatia ani lui Dumnezeu ca sa descopere ca are un fiu si ca, de fapt,e un Dumnezeu trinitar.In tot Vechiul Testament,nu gasim nimic despre treaba asta.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 24.03.2013, 21:03:26
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
este evident ca nu se refera la cerul pamantesc (atmosfera)... ci se refera la Imparatia Cerurilor (matei5,3) , adica o alta dimensiune(decat a noastra) unde se afla Dumnezeu.
Alta dimensiune ????

Pai asta invata ortodoxia????

Ortodoxia spune ca pamantul va fi mostenit de sfinti, acest pamant nu alta dimensiune, ce este asta Kabbalah sau ORTODOXIE ?

Uite ce zice proorocul Daniel 7 :

"13. Am privit în vedenia de noapte, și iată pe norii cerului venea cineva ca Fiul Omului și El a înaintat până la Cel vechi de zile, și a fost dus în fața Lui.
14. Și Lui I s-a dat stăpânirea, slava și împărăția, și toate popoarele, neamurile și limbile Îi slujeau Lui. Stăpânirea Lui este veșnică, stăpânire care nu va trece, iar împărăția Lui nu va fi nimicită niciodată."

Spune-mi si mie vor fi popoare, neamuri si limbi in alta dimensiune ?

Si Daniel continua :

"17. "Aceste fiare, patru la număr, înseamnă că patru regi se vor ridica pe pământ,
18. Și sfinții Celui Preaînalt vor primi regatul și îl vor ține în stăpânire în veci și în vecii vecilor."

Deci nu e clar ?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 24.03.2013, 21:05:13
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Citat:
În prealabil postat de preamultadezbinare Vezi mesajul
..........
Apropo,cam naspa ca i-au trebuit atatia ani lui Dumnezeu ca sa descopere ca are un fiu si ca, de fapt,e un Dumnezeu trinitar.In tot Vechiul Testament,nu gasim nimic despre treaba asta.
Citeste Cartea Facerii (VT) si vei vedea cum este prezentata Prea Sfanta Treime. Dar pana atunci , nu mai lansa te rog vorbe goale luate de pe anumite siteuri.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 24.03.2013, 21:53:28
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Nu vedeti, oameni buni, ca e vorba, in fond, de un troll ? Nu e cineva care sa caute cu sinceritate raspunsul la anumite intrebari, ci e vorba de cineva care vrea sa va arate cat de mult gresiti voi, incercand sa-i raspundeti.

Don't feed the troll !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #17  
Vechi 24.03.2013, 22:00:21
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu vedeti, oameni buni, ca e vorba, in fond, de un troll ? Nu e cineva care sa caute cu sinceritate raspunsul la anumite intrebari, ci e vorba de cineva care vrea sa va arate cat de mult gresiti voi, incercand sa-i raspundeti.

Don't feed the troll !
Ti se pare ca intrebarile nu sunt logice si rationale ?

Daca eu sunt troll atunci dvs sunteti sigur papa francezc.

Te-ai dus in Franta ca sa stai 12/24 pe forum si sa vb de Romania. Nu poti sa ai o viata a ta, sa faci ceva pentru lumea asta ? Daca altii nu stau toata ziua pe forum si din cand in cand mai vin cu intrebari care sa cuprinda logica si ratiune e troll gata. Pentru ca nu stiti sa raspundeti. De ce? Pt ca lumina nu e cu voi.
Daca ai ceva de spus si care e de folos spune daca nu lasa pe altii.

Last edited by EzioAuditore; 24.03.2013 at 22:28:22.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 24.03.2013, 22:46:49
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

In umila mea parere si cunostinta, parca asa era:
Univers. In afara Universului ar fii Cerul. Parca asa era.

Deci cred ca din ce am zis eu, trupul ar fii in afara Universului fizic quadradimensional(sau hepta, sau undecdimensional, depinde pe cine intrebi).
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 24.03.2013, 23:39:43
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EzioAuditore Vezi mesajul
Ti se pare ca intrebarile nu sunt logice si rationale ?

Daca eu sunt troll atunci dvs sunteti sigur papa francezc.

Te-ai dus in Franta ca sa stai 12/24 pe forum si sa vb de Romania. Nu poti sa ai o viata a ta, sa faci ceva pentru lumea asta ? Daca altii nu stau toata ziua pe forum si din cand in cand mai vin cu intrebari care sa cuprinda logica si ratiune e troll gata. Pentru ca nu stiti sa raspundeti. De ce? Pt ca lumina nu e cu voi.
Daca ai ceva de spus si care e de folos spune daca nu lasa pe altii.
Depinde ce intelegi prin logic si rational. Explica tu logic si rational ce a facut Dumnezeu inainte de facerea lumii. Exista "inainte" de facerea lumii. Inainte este in timp. Daca timp nu exista nu exista nici inainte. Explica rational asta. Poti? Esti capabil? Este vreun om capabil? NU. Raspunsul este mai presus de fire si de intelegerea umana. Asa si Hristos, cu trupul cel inviat a trecut prin usile incuiate. Desi material Hristos nu "raspundea" legilor fizicii. Fizica nu poate explica cum nu a existat timp, cum Hristos a putut invia, cum a putut trece prin material solid. Asa nu poate sa "Il localizeze" fizic pe Hristos.
Da Hristos este intr-o alta dimensiune. Dar nu in sensul filmelor SF. NU. Este vorba de dimensiunea materie spiritualizata guvernata de cu totul alte legi. Si pare a fi sofism, dar legea ce o guverneaza este legea iubirii.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 25.03.2013, 01:39:04
bob2909 bob2909 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.07.2010
Mesaje: 279
Implicit

Eu vad un pic lucrurile diferit. Prin "cer" ma gandesc la ce spune Iisus, si anume ca va veni in slava Tatalui sau. Corelez cerul cu slava Tatalui, si anuma a doua venire va fi total diferita, de prima sa venire. El va veni ca un Imparat, va intemeia imparatia "cerurilor" pe pamant, va judeca neamurile, si nu in ultimul rand va mantui omul ca "fiinta decazuta".

Cat despre o alta dimensiune mi se pare pueril, de ce , pentru ca "cerul" simbolizeaza energiile necreate ale Duhul Sfant, SLAVA LUI DUMNEZEU, sfintii au cunoscut-o si au marturisit-o vorbindu-ne despre "cer" pentru ca ei traiau in el, in energiile necreate ale Duhului Sfant.

Eu o vad ca o mare taina care va surprinde lumea asta in momentul in care Hristos va implini ultimele 3 sarbatori din torah :

- sarbatoarea trambitelor
- ziua ispasirii
- sarbatoarea corturilor
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare