Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.06.2007, 14:00:44
GFV GFV is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2007
Mesaje: 2
Implicit

Credeti ca TV-ul poate sa fie nociv pentru populatie ?
Ce post TV credeti ca genereaza stres, prin emisiuni, filme si muzica ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.06.2007, 14:45:57
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

In general toate sunt nocive si stresante,dar de departe cel mai stresant e PROTV.Si culmea ca totusi are multi telespectatori.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.06.2007, 15:15:56
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Nocive pentru cine? Pentru Biserica(ex: Discovery)?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.06.2007, 01:32:00
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Cel mai stresant post este cel care ne ghiftuieste mai mult cu publicitate, stiti voi cine detine suprematia in asa ceva, nici nu mai trebuie sa mentionez ca se stie deja....
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.06.2007, 07:11:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GFV
Credeti ca TV-ul poate sa fie nociv pentru populatie ?
Ce post TV credeti ca genereaza stres, prin emisiuni, filme si muzica ?
Orice in asta lume fara cumpatare si discernamint este daunator si generator de stres. O exceptie de la cele de mai sus este rugaciunea, care ne ridica, ne purifica din toate punctele de vedere. Marea inventie in domeniul tv. este telecomanda prevazuta cu un buton rosu : STOP. Sa-l folosim din plin cind mintea ni se tulbura .
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.06.2007, 10:09:43
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

TV este icoana diavolului. Mananca timpul si cugeta in locul tau. Familia numai conteaza. Profesia numai conteaza. Nimic numai conteaza.

Sa zicem ca la TV avem 60 de posturi. Sa zicem ca vreau sa vad ceva frumos la TV in seara asta. Il deschid si caut un post, altul , altul si la final dupa ce m`am uitat la cele 60 de posturi cate 1 minut constat ca am capul varza si am pierdut si o ora din viata, asa ca ma culc. Maine seara incerc din nou.... Si uite asa mantuirea este amanata.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.06.2007, 00:27:23
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

hmmm. este foarte interesant ca in 2007, cand avem tv, gsm, pc-uri sa sunem ca tv-ul este noiv. tv nu este nociv atata timp cat este bine administrat. arta este nociva sau satanic. si mai nou tot ce inseamna modernitatea inseamna satanic.

nu ma uit la rtelevizor pentru ca nu am ce aleg, insa este ok sa vezi un film. cred ca daca ar exista un post de televiziune ortodox atunci TVul nu ar mai fi nociv ci ar deveni revelatie divina.

hmm, ipocrizia uneori atinge culmile inimaginabililui.

antena 1, Pro tv, prima sunt posturi particulare care nu neaparat pot sa le percep ca si obiective.

filmul si cinematografia este o arta. muzica la fel. si arta este dusmanul bisricii? pentru ca tine invidul departe de biserica. ii stimuleaza sensibilitatea (care nu ar trebui sa existe), stimuleaza gandirea (crede nu cerceta).

apoi sunt stirile: vede cum muslmani si evrei isi dau in cap, vedem "babe violate", politica si informatii dspre societatea, economia tarii in care traim.

icoana diavolului? pentru mintile speriate, ursuze, uzate, paranoice exista satan in orice aspect al existentei.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.06.2007, 19:53:03
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Romandragut,

Eu nu ma regasesc in TV. Tu poate te gasesti.

Eu prefer sa citesc si daca imi ajuta Dumnezeu sper sa nu ma uit la TV tot postul Sf Ap Petru si Pavel.

Tot ce vezi la TV este digerat de altcineva. Poate si tu esti o victima a TV-ului. Ia zi cate lucruri ai facut ca ai vazut la TV? Nevinovate. Dar ai facut. Daca tu sustii acum ca TV nu manipuleaza as spune ca ai 14 ani si te dai mai matur decat esti in realitate.

Adevarul este ca TV`ul manipuleaza. Iti injecteza concepte false. Iti face mintea gri si numai stii cine esti. Te arunca intr`o lume a mirajului. Incepi sa crezi ca esti absolut normal. Ti se pare ca detii adevarul. Si cand vei vrea sa pui mana pe acest adevar vei vedea ca traiesti in miraj. Celulele canceroase sunt vii. Ele traiesc impreuna cu cele sanatoase. In momentul in care celulele canceroase contamineaza corpul, toate vor muri.

Exista insa si tratamente. In urma tratamentelor ceea ce este stricat este aruncat, omorat prin chimioterapie etc. Si la final poate celulele sanatoase vor trai. Noi ortodoxi spunem ca suntem celulele sanatoase. Noi spunem ca Mantuitorul nostru Iisus Hristos ne`a spus ca cine rezista pana la capat se va mantui. Noi ne rugam sa rezistam pana la capat. Asta inseamna ce bine sa urmezi calea cea dreapta.

Lasa TV`ul o zi si spune o rugaciune. Poate te va mantui.

Mihai
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.06.2007, 13:41:34
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

In concluzie,televizorul nu este decat o metoda foarte subtila,dar la fel de eficienta de satanizare.Incet,incet,cu pasi marunti,dar siguri.Este un fel de realitate virtuala care te hipnotizeaza,iar apoi te indoctrineaza.Chestia cu schimba programul e o prostie,deoarece fiecare program e cu treaba lui acum.Poti alege cum sa te satanizezi:cu filme,cu sport,cu concursuri,muzica,stiinta,stiri,si mai nou chiar si cu desene.Iar daca esti indecis...poti sa le alegi pe toate!Pentru multi a devenit o noua constiinta,un fel de Dumnezeu.Vedeti ca diavolul a gasit cea mai buna metoda de a ne supune fara batai de cap?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.06.2007, 20:22:52
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

TOATE :)
nici n-am auzit de DDTV, ce are? filme? emisiuni? muzica?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 13:34:53
Post Bogdan N Generalitati 5 18.06.2011 22:06:08
* post * Jamaica Postul 63 15.02.2011 20:56:37
post dorinel78 Generalitati 16 25.03.2009 08:44:57
post sau nu ? andrei91 Generalitati 13 17.02.2009 19:07:46