Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #521  
Vechi 25.04.2017, 12:09:40
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

O sa zica si ei ca nu exista "nemurirea mortului", aia e nascocire a preotilor ecumenisti, afalti in alianta uc tiranul de Papa de la Roma.
Pe bune, ai dreptate, Iuliu, chiar incep sa semenecu ceva hibrid intre raskolnici bezpopovti, stilisti, acefali si adventisti.
Genial lucrat, Arhiconii!
Vorba unui parinte: daca am avea noi, oamenii, macar a mia parte din dedicatia si inventivitatea Cazutilor, dar inversate, adica puse in slujba lui Dumnezeu, ne-am mintui ca specie.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #522  
Vechi 25.04.2017, 12:16:37
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Chiar, mi s-a făcut dor de adve 128 al nostru. În comparație cu lătrăii schismatici, cel mai hardliner neoprotestant anihilaționist (adve și ieho) sunt absolut simpatici.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #523  
Vechi 25.04.2017, 13:40:22
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Chiar, mi s-a făcut dor de adve 128 al nostru. În comparație cu lătrăii schismatici, cel mai hardliner neoprotestant anihilaționist (adve și ieho) sunt absolut simpatici.
...gâfâi suslik fără a observa ca prin tastatura lui dansează încornoratii!
Reply With Quote
  #524  
Vechi 25.04.2017, 13:42:25
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Oricum are mai putini decat Staicu ala. Probabil fostul preot are vreo tastatura de fitze. :)
Reply With Quote
  #525  
Vechi 25.04.2017, 13:46:51
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Oricum are mai putini decat Staicu ala. Probabil fostul preot are vreo tastatura de fitze. :)
Chiar. De unde au răspopiții bani să trăiască fără muncă? Foarte interesant.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #526  
Vechi 25.04.2017, 15:00:04
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
Nu intelegi sau te faci ca nu intelegi, de asta a dat ca exemplu un mahomedan, spunand cat de important este pentru noi sa-l respectam in sinceritatea si devotamentul fata de dumnezeul lui. Altfel ce rost ar fi avut? A fost o invatatura, vom merge individual la judecata. Nu a spus ca islamul e bun. Tu crezi ca doar fiind ortodox gata, ai ceva pile, eu nu cred asta, n-avem taticu nicio pila.

Ps.eu sunt inalt, am probleme mari in zona lombara, mi-e greu sa stau mult timp in picioare nemiscat, deseori imi sustin mijlocul cu mainile la spate, am avut surpriza ca o femeie sa-mi dea peste maini :), peste ceva timp am dus iar mainile la spate si iar mi-a tras una. :)
Eu am stiut de la inceput ce vrei sa spui, dar nu asta spune IPS Bartolomeu, spune ca noi respectam pe toti oamenii indiferent de credinta. Am citit tot interviul, intr-un loc ii aminteste si pe atei, acum nu putem spune ca e bine ca ateul sa staruie in credinta lui, ca se apropie de Dumnezeu. Ortodoxia ii respecta pe toti, nu a gandit razboaie religioase impotriva paganilor sau inchizitia impotriva ereticilor.
Reply With Quote
  #527  
Vechi 25.04.2017, 15:00:37
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Chiar. De unde au răspopiții bani să trăiască fără muncă? Foarte interesant.
Acum ai vrea sa moara și de foame preoții și călugării marturisitori! Asta da iubire!
Reply With Quote
  #528  
Vechi 25.04.2017, 18:06:06
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Acum ai vrea sa moara și de foame preoții și călugării marturisitori! Asta da iubire!
Pai nu vor ei sa se jertfeasca zeului lor imaginar? Pai da, ei au un zeu imaginar. In nici un caz nu e vorba de Dumnezeul Adevarat, ci de unul sau mai multi arhiconi care ii invita la schisma, ducindu-i treptat la inchinarea la un Cristos fals.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #529  
Vechi 25.04.2017, 20:33:10
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Acum ai vrea sa moara și de foame preoții și călugării marturisitori! Asta da iubire!
Cred că ar vrea să muncească, nu să moară de foame, și nu călugării "mărturisitori", ci niște răspopiți schismatici.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #530  
Vechi 25.04.2017, 20:58:30
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Cred că ar vrea să muncească, nu să moară de foame, și nu călugării "mărturisitori", ci niște răspopiți schismatici.
Exact!
Mihai, sedevacantii sint, in cea mai mare parte, laici, nu?
Ei bine,, aici in Rasarit, aluatul schismei e format îndeosebi din calugari anarhici din pdv al disciplinei canonice, si din preoti caterisiti. Deh, caracteristicile dintotdeauna ale schismei la greci, rusi, romani...
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
Răspunde