Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.07.2008, 02:07:59
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grigorie
Dezamagirea mea este mare cand ma gandesc ca numai IPS Bartolomeu a votat pentru inlaturarea celor doi. Cinste lui, este un ortodox cu convingeri puternice, vigilent, constient de pericolele ce ameninta ortodoxia. Era momentul potrivit pentru a marturisi prin fapte atasamentul fata de ortodoxie, dar majoritatea ierarhilor l-au ratat. Se pare ca in Sf. Sinod cancerul ecumenist este adanc inradacinat. Sau poate a contat faptul ca unii sinodali sunt santajabili, maine putand fi ei judecati pentru alte abateri. Nu-i asa, mai bine sa nu existe precedentul unor pedepse. O mana o spala pe alta.
Partea buna este ca cei doi episcopi au admis formal ca au gresit si ca Sf. Sinod a afirmat clar ca nu este permisa comuniunea cu cei din afara Bisericii Ortodoxe. Ma asteptam la mai mult, dar sa vedem si reactiile unor Parinti duhovnicesti, a celorlalte Biserici Ortodoxe, a Sfantului Munte.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.07.2008, 09:24:07
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

acu am vz ca io mustrat canonic umpic..
dar si trebe caterisiti si iertati..
ca PS varsanufie ce zicea la tv: nu sarim la gatu pacatosului si asteptam sa se intoarca...
dar noh..asta crek mai mult la mireni se refera
nu la INALTUL cler al BOR...
mnoh acu asta e....
unii zic ca so deschis o cutia a pandorei prin iertarea ierarhilor...si ca Romania va pati multe de Sus ...
...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.07.2008, 11:54:05
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Matei 6:12. Si ne iarta noua gresealele noastre, precum [color=green]si noi iertam gresitilor nostri;[/color]

Matei 18:35. Tot asa si Tatal Meu cel ceresc va va face voua, daca nu veti ierta - fiecare fratelui sau - [color=blue]din inimile[/color] voastre.

Matei 18
21. Atunci Petru, apropiindu-se de El, I-a zis: Doamne, de cate ori va gresi fata de mine fratele meu si-i voi ierta lui? Oare pana de sapte ori?
22. Zis-a lui Iisus: Nu zic tie pana de sapte ori, ci [color=maroon]pana de saptezeci de ori cate sapte.[/color]
Reply With Quote
  #14  
Vechi 10.07.2008, 12:24:04
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

bine bine dar acu pe ce ne bazam?
ori pe ce o zis acu 7th brigade din NT ori pe canoane...
ori iertam ori caterisim.
:-/...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 10.07.2008, 12:34:21
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 7th_Brigade_TzHL
Matei 6:12. Si ne iarta noua gresealele noastre, precum [color=green]si noi iertam gresitilor nostri;[/color]

Matei 18:35. Tot asa si Tatal Meu cel ceresc va va face voua, daca nu veti ierta - fiecare fratelui sau - [color=blue]din inimile[/color] voastre.

Matei 18
21. Atunci Petru, apropiindu-se de El, I-a zis: Doamne, de cate ori va gresi fata de mine fratele meu si-i voi ierta lui? Oare pana de sapte ori?
22. Zis-a lui Iisus: Nu zic tie pana de sapte ori, ci [color=maroon]pana de saptezeci de ori cate sapte.[/color]
deci pana unde? pana la 70 cate 7 adica se intzelege shi cate 7 odata de zece ori dar shi de 490 de ori deci toata barfa bisericeasca... caci 4 este sa iei aminte ca sa cinsteshti iar 9 sa nu ridici marturie mincinoasa iar 10 este porunca sfintzeniei de lepadare de sine insutzi shi de gLumea gLumii... iar 7 este sa nu te desfranezi cu iertarea ta ci sa iertzi mereu impreuna cu Domnul in ascultarea poruncilor ca de aia este 70... shi sa nu te desfranezi... 42x???:(:(
Reply With Quote
  #16  
Vechi 10.07.2008, 12:35:47
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanhodean
acu am vz ca io mustrat canonic umpic..
dar si trebe caterisiti si iertati..
ca PS varsanufie ce zicea la tv: nu sarim la gatu pacatosului si asteptam sa se intoarca...
dar noh..asta crek mai mult la mireni se refera
nu la INALTUL cler al BOR...
mnoh acu asta e....
unii zic ca so deschis o cutia a pandorei prin iertarea ierarhilor...si ca Romania va pati multe de Sus ...
...
O sa cada un meteorit peste Romania.Oricum,cele mai vizate de meteoriti,cu trimitere de sus sunt "sfintele asezaminte monahale",unde prea cuviosii si preacuvoioasele se ocupa anatemele,blestemele"sfintele canoane" si "tipicoane",bineinteles de la bordul unor saracacioase"carute" 4*4,printre doua slujbe de sfintire si caterisire.Asta daca nu mai leaga pe vreun bolnav de Cruce,ca sa-i vina mintea la cap,ca cine l-a pus sa se duca la asemenea nebuni.Daca nu cade totusi vreun meteorit,poate ne rugam de fratii iranieini sa ne trimita nsite rachetute.Eu am sa le dau coordonatel.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 10.07.2008, 12:41:03
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de achimovjan
Citat:
În prealabil postat de ioanhodean
acu am vz ca io mustrat canonic umpic..
dar si trebe caterisiti si iertati..
ca PS varsanufie ce zicea la tv: nu sarim la gatu pacatosului si asteptam sa se intoarca...
dar noh..asta crek mai mult la mireni se refera
nu la INALTUL cler al BOR...
mnoh acu asta e....
unii zic ca so deschis o cutia a pandorei prin iertarea ierarhilor...si ca Romania va pati multe de Sus ...
...
O sa cada un meteorit peste Romania.Oricum,cele mai vizate de meteoriti,cu trimitere de sus sunt "sfintele asezaminte monahale",unde prea cuviosii si preacuvoioasele se ocupa anatemele,blestemele"sfintele canoane" si "tipicoane",bineinteles de la bordul unor saracacioase"carute" 4*4,printre doua slujbe de sfintire si caterisire.Asta daca nu mai leaga pe vreun bolnav de Cruce,ca sa-i vina mintea la cap,ca cine l-a pus sa se duca la asemenea nebuni.Daca nu cade totusi vreun meteorit,poate ne rugam de fratii iranieini sa ne trimita nsite rachetute.Eu am sa le dau coordonatel.
tzi-am zis eu ca Teologia Pironica de la protestantzi ai facut-o dumneata... :dozingoff:???:( ... sau asta nu e ipocrizie? adica dragoste fatzarnica? l-ai iubit pe Hristos shi il slujeshti aratandu-te neipocrit dar cu otrava pe limba shi cu pironul in mana... unde vrei sa-l infigi? mai bine tzi-ai infige rugaciunea aia saraca shi care bate cuiul dragostei in pieptul tau... ce facultate de Teologie ai facut? ortodoxa? nu imi vine sa cred... :dontgetit:... deshi daca tu spui... paraca nu se vede...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 10.07.2008, 13:23:16
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
Citat:
În prealabil postat de achimovjan
Citat:
În prealabil postat de ioanhodean
acu am vz ca io mustrat canonic umpic..
dar si trebe caterisiti si iertati..
ca PS varsanufie ce zicea la tv: nu sarim la gatu pacatosului si asteptam sa se intoarca...
dar noh..asta crek mai mult la mireni se refera
nu la INALTUL cler al BOR...
mnoh acu asta e....
unii zic ca so deschis o cutia a pandorei prin iertarea ierarhilor...si ca Romania va pati multe de Sus ...
...
O sa cada un meteorit peste Romania.Oricum,cele mai vizate de meteoriti,cu trimitere de sus sunt "sfintele asezaminte monahale",unde prea cuviosii si preacuvoioasele se ocupa anatemele,blestemele"sfintele canoane" si "tipicoane",bineinteles de la bordul unor saracacioase"carute" 4*4,printre doua slujbe de sfintire si caterisire.Asta daca nu mai leaga pe vreun bolnav de Cruce,ca sa-i vina mintea la cap,ca cine l-a pus sa se duca la asemenea nebuni.Daca nu cade totusi vreun meteorit,poate ne rugam de fratii iranieini sa ne trimita nsite rachetute.Eu am sa le dau coordonatel.
tzi-am zis eu ca Teologia Pironica de la protestantzi ai facut-o dumneata... :dozingoff:???:( ... sau asta nu e ipocrizie? adica dragoste fatzarnica? l-ai iubit pe Hristos shi il slujeshti aratandu-te neipocrit dar cu otrava pe limba shi cu pironul in mana... unde vrei sa-l infigi? mai bine tzi-ai infige rugaciunea aia saraca shi care bate cuiul dragostei in pieptul tau... ce facultate de Teologie ai facut? ortodoxa? nu imi vine sa cred... :dontgetit:... deshi daca tu spui... paraca nu se vede...
Draga omule,protestantii sunt mult mai intregi la minte decta noi,"ortodocsii".Ei n-au avut 1000 si mai bine de ani niste Iude in sutana care sa-i umileasca.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.07.2008, 13:44:53
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Marea greseala a protestantismului e ca a luptat impotriva respectului de preoti, si de cele sfinte in general, desi Sfanta Scriptura le vorbea prin Matei 7:6 si alte pasaje.

Parintii lor inca mai stiau sa faca diferenta intre ce se cuvine a fi respectat si ce nu se cuvine a fi respectat... dar copii lor mai putin au ajuns sa faca diferenta... Si lucrul asta (lipsa respectului) a fost pentru copii lor ca o capcana si ca un cancer...

Asha se face ca a patruns si la noi o mentalitate din aceasta protestanta in care:
- copii nu isi mai respecta profesorii
- femeile nu isi mai respecta sotzii
- fetele isi bat joc de cei care merita si ii ridica in slavi pe shmecherashi
- copii nu isi respecta parintii
etc.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.07.2008, 15:13:06
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 7th_Brigade_TzHL
Marea greseala a protestantismului e ca a luptat impotriva respectului de preoti, si de cele sfinte in general, desi Sfanta Scriptura le vorbea prin Matei 7:6 si alte pasaje.

Parintii lor inca mai stiau sa faca diferenta intre ce se cuvine a fi respectat si ce nu se cuvine a fi respectat... dar copii lor mai putin au ajuns sa faca diferenta... Si lucrul asta (lipsa respectului) a fost pentru copii lor ca o capcana si ca un cancer...

Asha se face ca a patruns si la noi o mentalitate din aceasta protestanta in care:
- copii nu isi mai respecta profesorii
- femeile nu isi mai respecta sotzii
- fetele isi bat joc de cei care merita si ii ridica in slavi pe shmecherashi
- copii nu isi respecta parintii
etc.
Draga Omule,cum iti explica ca otara ca a noastra,"ortodoxa"are 1 mil de avorturi pe an,milioane de violuri,de crime,incest,divort.Avem faradelege cat toata Europa la un loc.Mai citeste si matele presa.Cine e de vina,popii antihristi,cu educatia lor idioata,antihristica.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mitropolitul Nicolae Corneanu pensionat? costel Stiri, actualitati, anunturi 80 18.07.2011 08:48:22
Ce au cu mitropolitul Corneanu ??? guardian knight Biserica Ortodoxa Romana 1 20.06.2011 21:34:00
cum pot fi iertat?ce sa fac? 13mario Pocainta 28 16.08.2010 02:31:33
Ce mai face IPS Nicolae?Pocainta la greu dupa ce a fost iertat de Sfantul Sinod! mihailt Biserica Ortodoxa Romana 0 02.01.2009 03:24:54
Asa zisul blog al lui Corneanu grecu Biserica Ortodoxa Romana 5 13.06.2008 00:26:53