Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.07.2009, 19:19:38
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Care este menirea omului pe pamant?

Pentru ce a fost creat?
Ce trebuia sa faca si n-a facut si invers?
Este el suficient de puternic facut si pregatit pentru menirea sa? Sau a esuat?
E vina pacatelor?
E vina lui ca este asa?
Daca n-ar fi fost ispita si greseala din Rai, ar fi fost omul altfel?
Si ar fi fost fara de pacate sa zicem. Atunci care ar mai fi fost telul sau, caci mantuirea n-ar mai fi fost. Ar fi fost desavarsit.

Si ar fi trebuit sa ramana Iisus cu el aici ca om? Poate ca altfel ar fi fost lumea azi, mai buna, mai puternica. Omul ar fi fost altfel.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.07.2009, 19:34:37
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Eu nu pricep de ce ne-a inzestrat cu constiinta. Puteam sa ducem linistiti o existenta precara de dobitoace care se maninca intre ele si care-l slavesc pe creator in felul lor tainic mioritic si gata.
Asa nu mai ajungeam in prag de auto-distrugere.
Cred ca asta reprezinta cea mai mare dilema pe care nu o sa o lamurim in veci
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.07.2009, 19:39:06
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Devine din ce in ce mai clar, ca in momentul in care Adam a "aterizat" cu femeia lui pe Terra aici a dat de celelalte dobitoace printre care si bipezii australopitici au Neandertalii care traiau ca animalele insa banuiesc ca au fost anihilati de urmasii lui Adam, acestia din urma fiind mai luminati si in stare sa le puna cu usurinta capcane, si asta dupa ce s-au impreunat cu femeile acestora
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.07.2009, 18:55:08
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Pentru ce a fost creat?
Ce trebuia sa faca si n-a facut si invers?
Este el suficient de puternic facut si pregatit pentru menirea sa? Sau a esuat?
E vina pacatelor?
E vina lui ca este asa?
Daca n-ar fi fost ispita si greseala din Rai, ar fi fost omul altfel?
Si ar fi fost fara de pacate sa zicem. Atunci care ar mai fi fost telul sau, caci mantuirea n-ar mai fi fost. Ar fi fost desavarsit.

Si ar fi trebuit sa ramana Iisus cu el aici ca om? Poate ca altfel ar fi fost lumea azi, mai buna, mai puternica. Omul ar fi fost altfel.
Menirea omului este sa se mantuiasca, ca viata asta e trecatoare...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.07.2009, 13:04:04
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Menirea omului este sa se mantuiasca?
Nu cred.
Menirea inseamna pentru mine, pentru ca fost facut sa existe.
Trebuie sa ne mantuim pentru ca existam si nu suntem perfecti, si nu invers.
Omului i s-a dat o viata pe pamant.
Dar ce anume trebuie sa faca el cu aceasta viata, era intrebarea mea?
Sa aibe grija de planeta, sa se inmulteasca, sa conduca animalele (sau poate ele pe el), sa se inmulteasca?
Poate sa se duca si in alte planete?
Se omoare unul pe altul? Sau sa descopere si sa faca el alte lucruri pentru voia lui Dumnezeu?
Va disparea pana la urma?
E facut sa duca o viata normala? Este religia o menire a omului? I-a fost data poate numai ca ajutor in viata?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.07.2009, 13:33:51
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
Menirea omului este sa se mantuiasca, ca viata asta e trecatoare...
Exact , reântoarcera din lunga sa rătăcire, pribegie, reântoarcerea la Dumnezeu. Restul sunt fum și ceață și dispar precum acestea !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.07.2009, 15:05:25
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Pentru ce a fost creat?
Ca mai toti crestinii m-am gandit si eu de multe ori la aceste intrebari.

Acest tip de intrebari in general mi se pare ca provin dintr-o neascultare, o mancarime dar care pe de alta parte probabil sunt naturale si normale sa existe. Ca de fiecare data cand Dumnezeu ne da ceva bun exista si ceva poate mai negativ in legatura cu acel dar. Asa este si acest dar al curiozitatii, dorintei de a sti care aduce dupa sine si neascultare pentru ca ne bagam in lucruri care nu le putem cuprinde cu mintea noastra. Probabil ca la baza lui acest dar nu continea nimic negativ dar a avut grija vrajmasul sa bage si ceva rau, incat sa nu mai fie acel lucru dupa modelul creatiei.
Eu am o teorie care probabil nu este adevarata dar daca vrei explicatii de la oameni despre taine Dumnezeiesti, ia d'aci :
[COLOR=blue]Disclaimer: urmatoarea teorie este a mea proprie izvorata din propria mea nestiinta si ignoranta! Nu o luati de buna! Este prezentata doar pentru a zgindari neuroni obositi![/COLOR]
S-a stabilit ca omul are puterea de a altera realitatea cu puterea gandului. Acest lucru este clar spus si in Scriptura:
Citat:
6. Iar Domnul a zis: De ati avea credinta cat un graunte de mustar, ati zice acestui sicomor: Dezradacineaza-te si te sadeste in mare, si va va asculta.
S-a observat ca si daca ai doaua plante in doua incaperi diferite si te duci si strigi ocara la una din ele si o lauzi pe cealalta, dupa o perioada cea care a primit doar emotii negative va fi cel putin mai plapanda, bolnava, daca nu chiar moarta. Cea laudata va fi foarte plina de viata si frumoasa. Exemple sunt foarte multe.

Universul nostru si noi suntem toti ENERGIE. Pixul care-l tii in mana daca ai putea sa-i desfaci atomii ar genera suficienta energie pt un oras ca Bucurestiul pt cateva zile. Diferenta dintre noi si restul creatiei este ca noi putem CREA energie. Aici (cred eu) ca se aplica si explica acel "Sa-l cream pe om dupa chipul si asemanarea Noastra", adica i s-a dat omului o cantitate infima(sau nu) din acele puteri specifice doar lui Dumnezeu. Eu cred ca asta este un dar suprem.
Dupa exemplul cu plantele se poate vedea ca se poate crea energie atat pozitiva cat si negativa. Oamenii care sunt cu Dumnezeu si respecta poruncile creaza energie Dumnezeiasca (pozitiva), cei care nu asculta poruncile dar mai ales cei care se inchina vrajmasului genereaza energie neagra (negativa). Eu cred ca energia creata nu este si nu se limiteaza doar la lumea fizica de aici de pe pamant. Ceva imi spune ca atunci cand noi vom invata sa ne rugam si vom avea suflet curat ca lacrima vom putea sa generam energii superioare si sa ne integram dupa moarte in Rai. In Rai sunt doar energii pozitive si extrem de puternice. Tu fiind incarcat cu energii negative nu vei avea cum sa intri acolo doarece diferenta de "polaritate" te va respinge. Una din acele energii superioare este cea Sfanta care o primesti prin Sfanta Impartasanie. De aceea se si spune sa fii curat cand te impartasesti pt ca unii care s-au dus la Sfanta Impartasanie necuratati
Citat:
s-au imbolnavit, iar altii au si murit
Este vorba cred eu iarasi de acea "diferenta de polaritate".
Poate stiti si acele versuri din Scriptura unde Iisus intra intr-o sinagoga si erau cativa demoni in cineva, la apropiera lui Hristos acestea au si glasuit (din memorie):
Citat:
Iisuse care esti Hristosul, de ce ne chinuiesti?
. Deci, iata chiar simpla apropiere a Mantuitorului a inceput sa le produca acestora chinuri.

Si aici ajungem la a doua parte a teoriei:
deoarece se poate crea energie pozitiva la fel se poate crea si energie negativa. Acest fapt practic confirma si ideia de alegere pe care o are omul: el poate alege sa genereze energie pozitiva sau negativa. Partea proasta e ca energia negativa se poate crea si fara vrerea noastra. De multe ori ma intrebam: de ce ar vrea vrajmasul asa de tare sa ne ia sufletele in iad? Un raspuns care tot imi vine in minte este ca daca sufletul este acolo, el poate fi chinuit si v-a genera energia negativa! Nu exclud ca de fapt acea energie negativa este "hrana" demonilor si de acolo isi iau ei putere! Asa se explica ca vrajmasul vrea cat mai multe suflete, numarul sufletelor captive creste pana cand la un moment dat se va da lupta finala. S-ar putea sa fie ca pe aceasta se bazeaza vrajmasul cand crede ca va castiga lupta finala cu Dumnezeu! El presupune ca atatea miliarde de suflete vor genera extrem de multa energie negativa si astfel ar avea sanse! Ce nu se ia in considerare este ca un sfant poate tine piept la legiuni de demoni deci energiile lui Dumnezeu sunt mult superioare celor negative!
Hai ca v-am plictisit destul!

Concluzie: omul nu vom sti niciodata exact de ce a fost creat cu toate implicatiile pe care le presupune! De aceea le spune taine Dumnezeiesti! Unul din motive s-ar putea sa fie ceva legat de acele energii...

Voi reflecta si ma voi gandi la aceasta intrebare si daca vom fi sanatosi peste vre-o 30 de ani poate vin cu o concluzie ceva mai intemeiata
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.07.2009, 11:06:16
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Devine din ce in ce mai clar, ca in momentul in care Adam a "aterizat" cu femeia lui pe Terra aici a dat de celelalte dobitoace printre care si bipezii australopitici au Neandertalii care traiau ca animalele insa banuiesc ca au fost anihilati de urmasii lui Adam, acestia din urma fiind mai luminati si in stare sa le puna cu usurinta capcane, si asta dupa ce s-au impreunat cu femeile acestora
Nu prea cred chestia asta, au nascocit-o sectantii bazandu-se pe acest verset se pare:
Citat:
13. Si a zis Cain catre Domnul Dumnezeu: “Pedeapsa mea este mai mare decat as putea-o purta.
14. De ma izgonesti acum din pamantul acesta, ma voi ascunde de la fata Ta si voi fi zbuciumat si fugar pe pamant, [COLOR=blue]si oricine ma va intalni[/COLOR], ma va ucide”.
15. Si i-a zis Domnul Dumnezeu: “Nu asa, ci tot cel ce va ucide pe Cain inseptit se va pedepsi”. Si a pus Domnul Dumnezeu semn lui Cain, ca tot cel care il va intalni sa nu-l omoare.
Se omite faptul ca oamenii aia la inceput traiau foarte mult! Adam a trait 900 de ani. La fel si altii. Deci Cain a fost contemporan cu cel putin cateva sute de urmasi ai lui Adam. Despre aceea e vorba in acel verset, nu despre neandertali, robocop, spyderman, morpheus etc.

Nu sunt sigur dar ceva imi spune ca de acolo a fost si un pic de sminteala pentru evrei in sensul ca se pare ca ei tot credeau ca erau mai multe popoare la inceput si Dumnezeu i-a ales doar pe ei ca ca fiind doar ei urmasi ai lui Adam, de aceea credinta lor nu este si pentru neamuri. De aici a provenit si ura pentru Iisus (pentru ca predica si neamurilor) si tot ce a urmat.
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.07.2009, 12:01:49
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Menirea omului este sa se mantuiasca?
Nu cred.
De ce nu crezi? Explica te rog.
Citat:
Menirea inseamna pentru mine, pentru ca fost facut sa existe.
Trebuie sa ne mantuim pentru ca existam si nu suntem perfecti, si nu invers.
Ai un televizor? Crezi ca acesta a fost facut doar sa existe sau sa transmita pe ecran filme, emisiuni etc? Dumnezeu spune foarte clar in Biblie (din memorie):
Citat:
Iar pomul care nu da roade se va taia si se va da in foc
Deci este clar ca trebuie sa facem ceva. Ce? Sa canalizam Harul lui Dumnezeu aici pe pamant! Simplu.

Citat:
Omului i s-a dat o viata pe pamant.
Dar ce anume trebuie sa faca el cu aceasta viata, era intrebarea mea?
Citat:
Sa aibe grija de planeta, sa se inmulteasca, sa conduca animalele (sau poate ele pe el), sa se inmulteasca?
Inmultirea face parte din partea aia placuta a existentei noastre pe pamant. Intradevar omul a fost lasat stapan peste acest pamant.

Citat:
Se omoare unul pe altul?
Raspuns:
Citat:
10. si a zis Domnul: “Ce ai facut? Glasul sangelui fratelui tau striga catre Mine din pamant.
11. Si acum esti blestemat de pamantul care si-a deschis gura sa, ca sa primeasca sangele fratelui tau din mana ta.
Citat:
E facut sa duca o viata normala? Este religia o menire a omului? I-a fost data poate numai ca ajutor in viata?
Prin credinta in Dumnezeu si prin ascultare se poate inversa ce s-a facut la caderea din Rai. Adica se poate apropia inapoi de Dumnezeu si mantui, astfel reintregindu-se Imparatia inapoi.

Am impresia ca tu doar iti pui intrebari dar nu prea citesti mai nimic. In felul asta sigur vei ajunge inselata de duhuri si vei cadea mai rau decat inainte sa-ti pui aceste intrebari. "Studiati Scriptura" spune Ap. Pavel. Numai studiind vei putea sa avansezi. Poti lua multe de aici de pe forum, s-au scris multe lucruri interesante. De pe forum e mai usor sa studiezi in sensul ca se pune o anumita intrebare si poti vedea raspunsurile deja "mestecate" de altii mai cu experienta. Pe de alta parte o greseala la inceput e sa te bagi pe lucruri mult prea complexe. Sunt anumite lucruri in Biblie pe care le inteleg monahi cuviosi si dupa 20 de ani de studiu si rugaciune! Si nu ca ar fi prosti ci pur si simplu sunt lucruri care aparent sunt clare dar de fapt au intelesuri ascunse. E bine sa vii tot timpul cand ai neintelegeri aici pe forum.
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.07.2009, 12:42:08
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sofia, antropologia studiaza pe om ca sa vada ce este omul, dar noi il traim pe Hristos si asa intelegem ce este omul. Hristos a venit in firea noastra ca sa ne arate cum a gandit El sa fie omul.

Ce trebuia sa faca omul inainte de caderea in pacat? Sa ramana statornic in ascultare. Si cu siguranta ar fi fost diferit de omul pe care noi il intalnim astazi: cel care ne plictiseste, ne supara, etc

Acum sa nu ne imaginam ca daca omul s-ar fi aratat ascultator in toate, ar fi venit o zi in care s-ar fi plictist de a sta de vorba cu Dumnezeu. Eu ma uit la apa care curge neincetat pe aceeasi cale. Curge zilnic, nu isi spune pe aici am mai trecut, nu mai vreau sa ies la suprafata. Asa ar fi fost si omul: nesatul in a iesi sa stea de vorba cu Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rostul candelei este sa arda si rostul omului este sa se roage NECTARIE Generalitati 13 12.01.2011 20:35:49
Sabia pe care Iisus Hristos a adus-o pe pamant Rodica50 Intrebari utilizatori 4 24.10.2010 20:47:37
Care este rostul pe pamant a celor necasatoriti si a celor fara copii? sophia Nunta 52 18.10.2010 12:02:02
Dumnezeu a trimis iubirea pe pamant - de ce atunci este pacat? sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 45 08.02.2010 23:46:13
Care este misiunea oamenilor pe pamant? Andreea_Oana Generalitati 14 27.06.2007 14:01:51