Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 21.11.2008, 18:53:14
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

oare credeti,voi cei care spuneti asemenea bazaconii despre un ierarh ca ar fi ingaduit Cuvioasa Parascheva ca Moldova lui Stefan cel Mare si Sfant sa fie condusa de un antihrist.Doamne, daca ati sti ce om si monah este IPS Teofan ati plange amrnic pentru aceste acuzatii.Dar asa el se mantuieste iar cartitorii se osandesc.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 21.11.2008, 21:01:55
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

Frate Mihail nu este prima data cand agiti spiritele fara nici o acoperire.Ori o faci intentionat si ar trebui sa ne ferim de tine,ori o faci din ignoranta si ar trebui sa te opresti din bun simt.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 21.11.2008, 21:47:52
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
http://www.ziarullumina.ro/articole;...credintei.html
Iata ce afirma IPS Teofan in deschiderea respectivei conferinte:
"„Credința creștină este comună și ea ne-a așezat astăzi la această masă. Diversitatea este baza dialogului. Toți credem într-un Dumnezeu, diferit ca religie, dar comun duhovnicește".

Comentariile sunt de prisos.
Ma intreb de ce l-a vizitat IPS Teofan pe parintele Iustin Parvu?
Sa incerce sa ii administreze niste substante radioactive?
Probabil asta a fost si motivul vizitei sale la parintele Mina Dobzeu la spital - sa il mai iradieze un pic.
scuza-ma ,dar ai dreptate!Ce ai postat aici este atat de lipsit de bun simt si este doar slujire a Clevetitorului incat orice comentariu este de prisos!
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 22.11.2008, 00:11:44
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit Dracii

Pare-se ca dracii nu ii lasa pe unii sa isi vada de treaba lor! Eu cred ca unii chiar sunt bolnavi grav la suflet, dar mia ales la minte! Cum sa imprastii asemenea aberatii, grozavii de neinchipuit despre un mare om al Bisericii noastre? Cum e posibil sa aberezi, sa delirezi in asemenea hal?

Eu cred ca ar trebui dat afara din forum acest impertinent care isi permite sa se joace cu acuzatii atat de grave la adresa unui mare ierarh pe care Dumnezeu l-a randuit in mod minunat la carma scaunului mitropolitan al Moldovei!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 22.11.2008, 00:46:59
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif Vezi mesajul
Pare-se ca dracii nu ii lasa pe unii sa isi vada de treaba lor! Eu cred ca unii chiar sunt bolnavi grav la suflet, dar mia ales la minte! Cum sa imprastii asemenea aberatii, grozavii de neinchipuit despre un mare om al Bisericii noastre? Cum e posibil sa aberezi, sa delirezi in asemenea hal?

Eu cred ca ar trebui dat afara din forum acest impertinent care isi permite sa se joace cu acuzatii atat de grave la adresa unui mare ierarh pe care Dumnezeu l-a randuit in mod minunat la carma scaunului mitropolitan al Moldovei!
Nu trebuie sa ne mai mire nimic, draga Iosif, atata timp cat judecam insasi Patriarhul, Sinodul si improscam venin si ura peste tot sub masca falsei smerenii si a unei false propovaduiri a iubirii aproapelui, semanand ura si dispret. Ranchiuna a devenit virtute. Nu stiu chiar de ce te miri , uita-te aici aproape lang tine, pe acest forum, cum unii ce se cred atotsiutori si la doua randuri folosesc cuvantul iertare, ascund multa parsivenie si dispret intr o ura greu de imaginat. Asa ca draga Iosif, mirarea ta , e fara rost.Lumea s-a schimbat mult, mult de tot, dar in din pacate, in rau.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 22.11.2008, 00:51:32
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Nu trebuie sa ne mai mire nimic, draga Iosif, atata timp cat judecam insasi Patriarhul, Sinodul si improscam venin si ura peste tot sub masca falsei smerenii si a unei false propovaduiri a iubirii aproapelui, semanand ura si dispret. Ranchiuna a devenit virtute. Nu stiu chiar de ce te miri , uita-te aici aproape lang tine, pe acest forum, cum unii ce se cred atotsiutori si la doua randuri folosesc cuvantul iertare, ascund multa parsivenie si dispret intr o ura greu de imaginat. Asa ca draga Iosif, mirarea ta , e fara rost.Lumea s-a schimbat mult, mult de tot, dar in din pacate, in rau.
Ca o completare, curatenia de toamna ce a avut loc pe forum, trebuie neaparat continuata si acum la inceput de iarna si cu siguranta, asa va fi .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 22.11.2008, 05:15:28
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

daca nu ma inseala memoria Mihail si-a cerut pe undeva scuze pentru ce a spus...
Reply With Quote
  #28  
Vechi 03.08.2014, 19:44:29
ciresica ciresica is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.12.2009
Mesaje: 50
Unhappy Ce poate face o muiere dintr-un barbat...

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul


Iote acia si momentu rugaciunii cu fratii musulmani si fratii evreii:
Ce nu stiti dvs. este ca această reuniune a fost organizată de o cucoană din Iași, d-na senator Mihaela Popa, una dintre (sau cea mai mare, la momentul actual) feblețe ale IPS Teofan. O puteti vedea la tribună împreună cu domnii respectivi (a doua persoană din stânga, dupa IPS Iosif). Așa e când se bagă femeile unde nu le fierbe oala si asa e cand barbatii mesteca in oala cui nu trebuie.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 03.08.2014, 20:01:19
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Bine, dar ce anume nu este in regula cu aceasta reuniune ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #30  
Vechi 04.08.2014, 16:25:08
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu inteleg titlul acestui subiect. Anticristul nu e doar unul? Si nu ar trebui sa fie... impotriva bisericii, ci nu sa faca parte din ea?

"Toți credem într-un Dumnezeu, diferit ca religie, dar comun duhovnicește."

Nu vad ce este in neregula cu aceasta afirmatie, avand in vedere ca este destul de inaltatoare. Poate cineva sa-mi explice mentalitatea lui mihailt, va rog?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Catolicismul= pregatirea lui antiHrist myself00 Generalitati 51 09.08.2012 01:54:04
Semenle timpurilor de pe urma si venirea lui antihrist ortodox4life Generalitati 80 27.04.2012 16:38:23
Sfintii Prooroci Ilie si Enoh luptandu-se cu Antihrist vidoveczandrei Din Noul Testament 33 13.06.2011 14:48:47
Inaintemergatorii lui antihrist anna21 Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 39 25.12.2010 02:29:15
Despre Antihrist patinina34 Din Noul Testament 11 10.05.2009 23:06:25