Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.08.2009, 08:43:00
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Viata crestinului este o lupta de zi cu zi. Iar preotul este "soldat" al armatei ce se strange in Biserica, spre a lupta cu puterile nevazute, cu duhul rautatii, al neiubirii si toate celelalte duhuri inrudite. Uniforma preotului este reverenda, iar lupta acestuia cu slabiciunile sale o va duce toata viata, peste tot.

Oare, intr'o lupta, soldatul isi arunca uniforma? Nu, ci si'o pastreaza spre a fi identificat de toti ceilalti, spre a nu fi impuscat de ai sai, etc. Tot asa si preotul. Nici el nu'si arunca reverenda dupa ce termina slujba, caci dupa slujba, abia incepe lupta, odata cu iesirea din Biserica. Este nevoie ca toti crestinii de rand sa'si vada preotul in reverenda, la piata ori pe strada, ca aducere aminte ca nu sunt din lumea aceasta, ci se lupta cu toate dependentele de aici.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.08.2009, 12:16:31
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Windorin

Cred ca este putin exagerat asta cu lupta la preoti si comparatia cu soldatii.
Mai intai ca acum m-ai bagat in ceata, ca nu mai stiu acum la ce spuneti voi reverenda. Eu credeam ca va referiti la imbracamintea preotului de pe strada, din afara slujbei, acea mantie lunga, inchisa la culoare.
Imbracamintea oficiala a preotului este insa cea din biserica, diferita in functie de slujbe.
Da, unele categorii sociale au o uniforma, care este semnul lor distinctiv. Dar eu spun ca semnificatia si originea este diferita.
La soldat, bucatar, brutar, marinar, medic etc. uniforma are ami multe rosturi si cel mai larg este acela de protectie si usurare a activitatii/vietii lui. Nici unul din acestia n-ar putea purta haine civile la lucru pentru ca s-ar murdari, ar fi incurcat in miscari, etc. Uniforma de lucru este si mai usor de intretinut, se curata mai usor.
In fiecare domeniu exista o croiala, o culoare, accesorii, materiale specifice. Unii (militarii, politistii) au tinuta specifica anotimpului si mediului in care actioneaza.
In aceste cazuri primeaza rostul practic. ca pot fi si vazuti, diferentiati in acest mod este adevarat, dar cam fara importanta si uneori chiar nedorit (ii vede cel care nu trebuie cand nu trebuie, de aceea unii politisti mai umbla si in civil, iar militarii se mai si camufleaza).
Singura problema este la femeile care practica aceste profesii, pentru ca lor nu li se potriveste cu o alta menire a lor...aceea de mama. E cam greu sa fii insarcinata, sau sa alaptezi/sa porti copil in brate cand esti imbracat in uniforma, mai ales cea militara. In general femeile au alt corp.
Imi amintesc pe vremea cand faceau studentele arnata, ce chinuiala era pe ele sa imbrace uniforma (peste formele lor rotunde).
Ulterior a si devenit insemn al profesiei, fie ca se duc in lupta sau nu.
Iar bucatarul, medicul, in lume nu poarta uniforma. Militarul o poarta tot timpul. Este singurul care isi pastreaza mereu la vedere profesia.

Exista si profesii unde uniforma nu are de a face nici cu protectia, nici cu usurarea activitatii/vietii (as spune ca o ingreuiaza chiar), ci au o traditie istorica, respectiv religioasa. Ma refer la avocati si preoti.
Acum daca la preoti o mai inteleg, la avocati nu mai vad sensul in ziua de azi, dar le da un iz f. istoric.
Nici avocatii/judecatorii nu poarta uniforma pe strada.
Preotii da.
In cadrul profesiei, la preoti uniforma are si o semnificatie, mai toate partile ei isi au rolul in cadrul activitatii preotului.
Revenind la ideea lui Windorin:
Daca reverenda este tinuta de strada a preotului, ma gandesc in ce masura este ea semnul luptei preotului.
N-am inteles cu cine sa lupte preotul pe strada si daca este vorba de lupta lui personala cu ispitele, sau lupta pentru credinciosi (de a le atrage respectul asupra lui si a alunga raul).
Din punctul de vedere al credinciosului eu spun ca nu reverenda, nu vesmintele trebuie sa arate preotul, ci felul lui si ceea ce face.
Ca trebuie sa aibe un semn distinctiv este mai mult pentru apararea lui, a profesiei si indepartarea de ceilalti " oh, sa-i acordam respect, este preot". Dar eu mi-as dori tocmai sa nu se indeparteze de noi, sa nu ne provoace teama, ci sa ne fie prieten, ocrotitor, pentru copii si tineri chiar tata/bunic.
Acolo unde ispita si lupta este mare pentru preot, adica acasa la el, nu poarta nici o uniforma, nici o protectie.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.08.2009, 13:47:18
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Sunt preoti si preoti. Pentru unii, reverenda este "grea" si preotia "usoara". Pentru acestia reverenda nu e nimic altceva decat uniforma de serviciu. Dupa slujbe, fiind greu de purtat, renunta cu usurinta la ea.

Pentru altii, reverenda e "usoara" si preotia este "grea". Ei nu renunta cu usurinta la reverenda deoarece nu pierd din vedere caracterul revelator al acesteia: reaminteste permanent preotului, lucrarea pentru pentru care a fost chemat, iar celorlalti oameni, descopera prezenta in mijlocul lor a "omului lui Dumnezeu".

De aceea, in majoritatea cazurilor, modul in care un preot isi asuma reverenda, spune multe si despre cum isi asuma acesta preotia.

Last edited by Marius22; 04.08.2009 at 14:06:34.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.08.2009, 14:05:58
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Windorin. Cred ca este putin exagerat asta cu lupta la preoti si comparatia cu soldatii. Mai intai ca acum m-ai bagat in ceata, ca nu mai stiu acum la ce spuneti voi reverenda. Eu credeam ca va referiti la imbracamintea preotului de pe strada, din afara slujbei, acea mantie lunga, inchisa la culoare.

Revenind la ideea lui Windorin: Daca reverenda este tinuta de strada a preotului, ma gandesc in ce masura este ea semnul luptei preotului.
N-am inteles cu cine sa lupte preotul pe strada si daca este vorba de lupta lui personala cu ispitele, sau lupta pentru credinciosi (de a le atrage respectul asupra lui si a alunga raul). Din punctul de vedere al credinciosului eu spun ca nu reverenda, nu vesmintele trebuie sa arate preotul, ci felul lui si ceea ce face.
Da, reverenda este acea haina neagra si lunga. La aceea ma refeream.
Odata hirotonit, preotul nu mai are voie sa isi dea jos reverenda, decat in cazuri exceptionale (spitalizare, etc).

Viata crestina este lupta, iar crestinul este soldat. Aceasta este o viziune foarte intalnita in cartile Bisericii, drept pentru care imi place mult sa o am in minte. Incepand cu Sfanta Scriptura, in special cu Apostolul Pavel, si terminand cu toate cartile Parintilor, lupta si atletul crestin apar neincetat.

Cum ajuta un preot cu reverenda?

Gandesc la un caz concret. Merg prin centru, ma iau gandurile de desfranare, imi arunc privirea si vad un om in negru, este preot, caci are reverenda, acela isi tine privirea in jos, iar chipui ii este senin. Ma rusinez de mine, de slabiciunea mea, si ma ridic din caderea pe ganduri. Zic: "Slava tie, Doamne, pentru intalnirea cu acest preot."

Un alt caz. Un om deznadajduit, plecat de acasa din pricina certurilor, isi taraste pasii pe trotuarul grabit de pasii celorlalti. La un moment dat, el vede un om in negru. Este un preot, caci are reverenda. "Asta cum o vedea problema mea? Ce solutie mi'o da, ca doar e de la Biserica?" Merge langa el si ii spune: "Parinte, vreau sa ma omor." Apoi, parintele se opreste si se retrage din drum, alaturi de acel om. Impreuna incep sa vorbeasca, sa povesteasca necazul. In cele din urma, omul cel suparat va merge cu parintele la Biserica, spre a se spevedi.

Daca preotul nu poarta reverenda, nimeni nu stie ca el este preot. Iar multi ar avea mare nevoie sa stie asta.

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Sunt preoti si preoti. Pentru unii reverenda este "grea" si preotia "usoara". Pentru altii reverenda e "usoara" si preotia este "grea". De aceea, in majoritatea cazurilor, modul in care un preot isi asuma reverenda, spune multe si despre cum isi asuma acesta preotia.
Frumos spus, Marius. "In majoritatea cazurilor, modul in care un preot isi asuma reverenda, spune multe si despre cum isi asuma acesta preotia."
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.08.2009, 15:23:45
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Aveti si voi dreptate. Totusi voi spuneti prin asta ca "haina il face pe om" si fara haina aceea speciala n-ar fi preot?
In exemplul lui Windorin, preotul poate fi ca oricare trecator de pe strada, care vede un om cazut, sau trist, disperat. Se vede pe el. Si atunci el se duce si il ajuta.
Acesti oameni au nevoie mai ales de omul si nu de profesia ce o reprezinta, de omul si sufletul lui si nu de teorii religioase, in acele momente.
O spun din experienta mea, poate ca voi n-ati trecut prin asta:
Cand ai sufletul inlacrimat si esti disperat si derutat si nu poti gasi ajutor la preot pentru ca: e preot si are atatea obligatii si lume in jur, si nu se cuvine sa comunici cu el in afara slujbei, etc.
Sunt lucruri care pe unii ii impiedica sau le produc teama, distanta.
Eu sunt asa. Cu acelasi om pot vorbi mai liber daca se "dezbraca" de profesia lui, daca devine doar om si prieten pentru mine, daca nu-l vad in reverenda.
Sunt oameni care au retinere fata de uniforme, sau cadre institutionale (caldiri) etc.: fata de medici, avocati, preoti, politisti. Oamnei care pot vorbi liber si se simt bine cu acelasi om in cadru privat si se blocheaza daca ii duci in cadrul respectiv si ii primesti in uniforma respectiva. Apare senzatia de frica (singurul motiv fiind ceea ce reprezinta institutia respectiva), de distanta, de blocaj. Ex. politia pentru mine inseamna puscarie. Si cand ma duc sa-mi fac buletin sau pasaport am frica merg acolo, desi sunt nevinovata.
Puteti intelege.
Cu preotul. Ca om pot vorbi cu ei intr-una, privat (despre credinta inclusiv). In biserica, sau cand vine imbracat in reverenda, s-a terminat. Apare distanta, zidul teama, respectul fata de profesie care ma indeparteaza de om.
Ce sun, cum spun, ce am voie sa spun si cum, ce se cuvine, ce are voie el ca om, etc.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.08.2009, 16:22:17
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Totusi voi spuneti prin asta ca "haina il face pe om" si fara haina aceea speciala n-ar fi preot? In exemplul lui Windorin, preotul poate fi ca oricare trecator de pe strada, care vede un om cazut, sau trist, disperat. Se vede pe el. Si atunci el se duce si il ajuta.
Niciodata nu voi putea accepta cum ca haina il face pe om. Este evident, insa eu spun cu totul altceva.

Da, tu spui ca preotul merge la acela de pe strada. Eu spuneam insa ca acela poate merge la preot, atunci cand preotul nu'l vede sau nu indrazneste sa se apropie de el.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #17  
Vechi 29.09.2011, 17:35:50
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Eu cred ca cel care si-a luat in serios preotia si-a luat in serios si cele ce tin de ea - tinuta.

Daca sunt preoti care poarta reverenda doar pentru a se lauda cu ea sau a deschide cum spune romanul usi, de a se descurca mai usor, e mare pacat. Dar tot atat de grav e si daca o leapada dupa savarsirea unei slujbe, ca si cand ar iesi din schimb.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 29.09.2011, 18:00:14
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
S-a invocat adesea ca daca preotul ar renunta la reverenda ar putea patrunde mai usor in diverse medii si ar avea mai multa usurinta in a deschide altora pofta dupa cele spirituale. Imi aduc aminte ca in viata sfantului Paisie Aghioritul s-a tratat aceasta tema: daca este bine sau nu ca preotul sa renunte la reverenda. Parintele, ca raspuns a decojit un maslin. Dupa o vreme maslinul s-a uscat. Din ce am inteles, ar reiesi ca fara reverenda preotul e un om lipsit de viata. Oare totul sta in reverenda?
Oare tocmai parintele Paisie incerca sa ne plaseze o minciuna simandicoasa, adica bine disimulata sau doar ne inselam noi ?
Va rog sa raspundeti cind preotul este preot : cind este in biserica si in general la serviciul sau ori este si infara bisericii tot preot ?
De asemenea : pina cind un preot este preot , pina la virsta pensionarii ori si dupa aceea ?
Si iarasi , cind si cum este un preot, preot... numai in parohia sa sau si in Spania, Italia, Germania ... ?
Sau sintetizind , preotia este conditionata de timp si spatiu ? Si daca da , unde este postulata aceasta parare ?
Am pus aceaste intrebari stiind ca reverenda este semnul exterior al jugului pe care de buna voie l-a luat preotul. Ce este un preot fara reverenda in timpul lui liber ? Un simplu om care poate fi primit, tratat si inteles de mica societate in care se invirte , dupa bunul plac al acesteia . Un simplu om care poate fi respectat sau nu ca oricare alt membru al sociatatii.
Incercati sa priviti critic si celelalte categorii profesionale care au costum specific de activitate si ce mai sunt ele despuiate de insemnele onoarei, autoritatii si buneicvinte publice si apoi intelegeti ca cu atit mai mult un preot, care depaseste cu mult ceea ce se cheama ,,categorie socioprofesionala" !!!

Dar ca sa nu ajungem ca in povestea cu rabinul, unde toti aveau dreptatea lor , este bine sa citim la sfintii bisericii si sa cautam a-i crede si sa procedam asa cum ne invata ei !

NB : faceti-va obicei din a lectura cu folos Sf. si de Dumnezeu inspiratele Canoane ale Bisericii Ortodoxe , ca dupa acestea vom fi judecati de Hristos . Citind cite putin din ele in fiecare zi , vom ajunge , cu timpul, sa stim (mai trebuie sa si putem... ASTA NE INVATA DUHOVNICUL !) sa ne lucram mintuirea !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 29.09.2011 at 18:43:02.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 29.09.2011, 19:11:01
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Negroponte Vezi mesajul
haina nu-l face pe om,dar spune ceva despre om.Reverenda este uniforma preotului.Ea singura predica.Mi-aduc aminte cum imi spunea duhovnicul aceasta in plin centrul Iasului si o femeie care l-a observat pe parintele(care purta reverenda)a aruncat tigara, oarecum jenata,sperand ca preotul nu va observa(si chiar nu a observat)Si daca pe langa reverenda preotul poarta si barba si are o atitudine corespunzatoare atunci totul este in regula.
Așa, ca sfinția ta părinte. Dumnezeu să vă țină sănătos. Dacă ar știi mai mulți de pe forum ce părinte bun sunteți...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 25.06.2012, 17:37:33
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Zilele trecute am vazut intamplator, pe internet, o reclama a unui magazin de vesminte bisericesti. Legat de reverenda, se spunea ceva de genul: "... gama modelelor este larga, satisface cele mai exigente gusturi si sofisticate cerinte..."

M-am intristat oarecum gandind ca se incerca sustinerea unei "mode" a reverendei (o anumita firma, un anumit material, un anumit model etc.), lucru strain de insasi menirea ei...
Reply With Quote
Răspunde