Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.02.2010, 02:58:12
ginabadea ginabadea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2008
Mesaje: 16
Unhappy intrebare despre post

As avea o intrebare daca ma puteti ajuta. Eu si sotul meu ne dorim un copil .Incercam de 3-4 luni dar deocamdata bebe nu a vrut sa vina. Problema mea este ca perioada fertila o sa fie chiar in primele 3 zile din saptamana patimilor.Intrebarea este daca putem avea contact atunci? Este pacat? Va rog nu dati cu rosii
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.02.2010, 08:49:08
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Eu nu cred că este păcat. Dar eu sunt catolic. Probabil, dacă sunteți ortodoxă, e mai bine să discutați asta cu preotul dv, ca să fiți sigură că nu faceți ceva ce Biserica dv interzice să faceți.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.02.2010, 14:13:33
nobodyin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ginabadea Vezi mesajul
As avea o intrebare daca ma puteti ajuta. Eu si sotul meu ne dorim un copil .Incercam de 3-4 luni dar deocamdata bebe nu a vrut sa vina. Problema mea este ca perioada fertila o sa fie chiar in primele 3 zile din saptamana patimilor.Intrebarea este daca putem avea contact atunci? Este pacat? Va rog nu dati cu rosii
Dupa ce se termina postul!!!Incercati sa tineti postul si dupa aceea faceti copii!!!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.02.2010, 16:02:49
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ginabadea Vezi mesajul
As avea o intrebare daca ma puteti ajuta. Eu si sotul meu ne dorim un copil .Incercam de 3-4 luni dar deocamdata bebe nu a vrut sa vina. Problema mea este ca perioada fertila o sa fie chiar in primele 3 zile din saptamana patimilor.Intrebarea este daca putem avea contact atunci? Este pacat? Va rog nu dati cu rosii
Eu cred ca daca faceti ascultare de Dumnezeu, prin respectarea randuielii Bisericii, atunci Dumnezeu va va ramane dator si va face ascultare de rugaciunile voastre. :) Doamne ajuta!
Edit: Infranarea se face mereu cu bucurie, avand nadejdea Invierii, nu din obligatie. " Dai vointa, iei putere! "
Despre copiii nascuti in pacate, cititi la parintele Arsenie Boca. Interesul nu este sa aveti un copil cu orice pret, ci sa aveti un copil sanatos sufleteste si trupeste.

Last edited by andrei_im; 28.02.2010 at 16:14:19.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.02.2010, 16:23:22
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Si eu sunt de parere ca trebuie sa respectam perioadele de tristete ale Bisericii! Saptamana Patimilor este de o incarcatura spirutuala deosebita! Daca implinim voia lui Dumnezeu si Dumnezeu va face voia noastra!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.02.2010, 17:26:32
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Este un subiect f.delicat. Eu stiu f.bine.
Daca aceasta dorinta de a avea copil este pacat n-am inteles inca.
Aici nu veti gasi un raspuns in mod isgur.
Eu nu pot decat sa va doresc sa va ajute Dumnezeu sa aveti copii, curand.
Daca Dumnezeu procedeaza asa cum spune Andrei? Nu stiu, nu prea cred.
El acolo sus are planul nostru cu noi.
Daca El vrea sa dea cuiva copii, ii da si in post, si daca nu vrea sa-i dea, nu-i da niciodata.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.02.2010, 18:51:27
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit Este mare pacat

Citat:
În prealabil postat de ginabadea Vezi mesajul
As avea o intrebare daca ma puteti ajuta. Eu si sotul meu ne dorim un copil .Incercam de 3-4 luni dar deocamdata bebe nu a vrut sa vina. Problema mea este ca perioada fertila o sa fie chiar in primele 3 zile din saptamana patimilor.Intrebarea este daca putem avea contact atunci? Este pacat? Va rog nu dati cu rosii
Nu este bine. Este mare pacat. Ce, nu mai puteti astepta pana la urmatoarea perioada fertila?! Aveti putzintica rabdare, si voi!... ca doar nu au ntrat zilele-n sac, vba ceea!... Dar cel mai recomandabil ar fi sa cereti sfatul unui preot duhovnic.

Postez aici dedesubt, cateva fragmente extrase deosebit de relevante, referitor la subiectul in discutie, si, de ce nu, sa speram, convingatoare/lamuritoare:

"Copiii concepuți în posturi, în zile de sărbătoare, la beție, prin desfrânare adeseori se nasc greu și prezintă varii malformații ori alte probleme psihice."

”O cunoștință de-a mea a înfiat un copil, un nepot. Era de vreo 5 anișori. Acest copil era foarte-foarte rău și doamna respectivă a luat copilul și s-a dus la Parintele [Arsenie Boca] și când a văzut Părintele copilul, a pus mâna pe capul lui și i-a spus așa “Nu te mai chinui măi, acest copil a fost proiectat într-o zi de sărbătoare și asa va rămâne” și intr-adevăr acum este în vârstă și așa este de rău! (Ana Ritivoiu, Sibiu)"

”În 1939 mă aflam la Mănăstirea Brâncoveanu, de Izvorul Tămăduirii. Văd și acum acea scenă când o femeie își ducea în brate copilul handicapat, apropiindu-se de Parintele Arsenie. Părintele, înainte de a o întreba cum o cheamă și de unde este, i-a zis: “Ei, ce să-ți fac maică dragă. Ai zămislit acest copil în noaptea de Paști. Așa este?”. “Așa” a zis femeia. (Pr. Ioan Sabău)”
“Mărturii din Țara Făgașului despre părintele Arsenie Boca”. Editura Agaton
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/200...de-sarbatoare/

Uite si un alt exemplu de raspuns relevant si care ar putea da de gandit, aici:
'...nu e bine sa concepi un bb in post. Eu tin miercurea si vinerea incepand cu aceata saptamana si sper sa pot tin complet ultimele 2 saptamani de post. Stiu persoane care, mai mult sau mai putin intamplator, au pierdut sarcini cu bbei conceputi in postul Pastelui...' http://forum.desprecopii.com/forum/p...TOPIC_ID=35780

Si alt mic extras dintr-un alt material relevant, aici:
"Traditia crestinilor ortodocsi de la noi spune ca, cei care incalca cele 12 vineri mari de peste an sint predispusi atit la pierderi materiale mari cit si la boli foarte grave. Ba mai mult, se spune ca la copiii care sint conceputi in aceste zile exista riscul de a se naste cu malformatii, de a deveni epileptici, nebuni, orbi sau ciungi."
http://www.evenimentul.ro/articol/te...u-trup-si.html

Si un alt material, f. important, despre relatiile intime in timpul sarcinii, aici: http://www.ortodoxiatinerilor.ro/200...mpul-sarcinii/
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.03.2010, 16:55:50
alinnasser2010 alinnasser2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Implicit

Parerea mea este ca nu este un pacat daca va limitati la strictul negesar fara alte fantezii
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.03.2010, 18:23:31
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alinnasser2010 Vezi mesajul
Parerea mea este ca nu este un pacat daca va limitati la strictul negesar fara alte fantezii
Frumos, chiar frumos raspuns !
Cred ca asta ar insemna adevarata infranare si nevointa, fiindca omul a depasit cu mult dimensiunea strictului necesar.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.03.2010, 21:38:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ginabadea Vezi mesajul
As avea o intrebare daca ma puteti ajuta. Eu si sotul meu ne dorim un copil .Incercam de 3-4 luni dar deocamdata bebe nu a vrut sa vina. Problema mea este ca perioada fertila o sa fie chiar in primele 3 zile din saptamana patimilor.Intrebarea este daca putem avea contact atunci? Este pacat? Va rog nu dati cu rosii
Eu iti voi raspunde prin vorbele Sfantului Apostol Pavel : " Toate sa le incercati ; tineti ce esta bine "
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebare despre post Geany17 Postul 9 06.12.2011 20:58:58
Intrebare post? razvypitesti Postul 23 05.04.2011 15:07:22
intrebare despre post flyaway9112002 Postul 12 03.03.2010 20:34:24
despre post calugarii Biserica Ortodoxa si Massmedia 33 28.05.2007 10:21:35