Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 26.06.2010, 16:26:33
cuvant cuvant is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.10.2008
Mesaje: 89
Implicit Doamne ajuta

Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca in pace. Asa dupa putinta dumneavoastra lasati un pomelnic la manastire, si fiti milostiva fata de cei necajiti..
Bunul Dumnezeu sa va ajute si sa va intareasca.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 26.06.2010, 20:12:16
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Draga Gabriela, sunteti atat de tineri , tu si el- Dumnezeu sa-l odihneasca in ceata dreptilor. Este ingrozitor momentul prin care ai trecut...este atat de trist sa pleci dintre cei care te iubesc, atat de devreme... dar daca s-a intamplat, Dumnezeu stie de ce a hotarat sa se intample asa. Sa fii puternica si sa te tina Dumnezeu sanatoasa sa-l pomenesti .
Dumnezeu sa-l ierte!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #43  
Vechi 27.06.2010, 18:47:49
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Sa va ajute Dumnezeu si sa va aduca liniste in familia voastra intru multi ani binecuvantati !
A decedat sotul doamnei...
Reply With Quote
  #44  
Vechi 27.06.2010, 18:52:38
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BursucGabrielaIonela Vezi mesajul
Cu foarte mare durere anunt ca astazi 24 iunie 2010 sotul meu Ciprian Petru a decedat. El avea 34 de ani eu am 28 de ani dupa cum am mai zis. Daca vreti sa va rugati pentru intarirea noastra .
Dumnezeu sa il ierte si pe tine sa te intareasca!

Desi e foarte grea incercarea prin care treci, nu dispera! Dumnezeu stie pentru ce a ales aceasta cale si fii convinsa ca oricat de greu si nedrept ni se pare EL toate le face spre binele nostru, pentru mantuirea sotului si pentru mantuirea ta!

Nu iti ramane decat sa te rogi, sa faci toate pomenirile si sa platesti regulat pomelnic pentru iertarea pacatelor lui, la Sfanta Liturghie!

Draga mea, sa stii ca moartea lui nu a fost usoara, cancerul e foarte dureros si multi dintre cei care sufera de cancer cu rabdare si fara cartire, se mantuiesc! Ai incredere ca Dumnezeu Iti este alaturi si va fi bine!
Reply With Quote
  #45  
Vechi 28.06.2010, 12:21:56
BursucGabrielaIonela BursucGabrielaIonela is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.02.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 32
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru BursucGabrielaIonela
Implicit Vesnica pomenire

Pe cel ce a fost Ciprian Petru, sotul meu, l-am condus ieri pe ultimul drum cu multe lacrimi si durere. Iata ca maine este ziua lui de nume. Si ne roaga pe toti sa ne rugam pentru iertarea lui dupa cum a spus parintele duhovnic ieri la predica.
Nu pot decat sa va multumesc pentru ca sunteti alaturi. Nu am cuvinte sa pot spune ceea ce simt acum in aceste clipe. Doar ca totul e varza in capul meu si nu inteleg nimic.
__________________
Aduceti-va aminte de mai-marii vostri, care v-au grait voua cuvantul lui Dumnezeu; priviti cu luare aminte cum si-au incheiat viata si urmati-le credinta… Nu va lasati furati de invațaturile straine cele de multe feluri.
http://ioanagabi.weblog.ro/
Reply With Quote
  #46  
Vechi 28.06.2010, 12:25:52
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb offfffff

Draga de tine! Domnul sa te intareasca! Mult curaj iti trebuie sa treci peste acest moment atat de greu! Maica Sfanta sa te ajute cu alinarile rugaciunilor ei!

Dumnezeu sa-l ierte pe Ciprian Petru!
Reply With Quote
  #47  
Vechi 28.06.2010, 13:10:58
ioanaz's Avatar
ioanaz ioanaz is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 78
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BursucGabrielaIonela Vezi mesajul
Pe cel ce a fost Ciprian Petru, sotul meu, l-am condus ieri pe ultimul drum cu multe lacrimi si durere. Iata ca maine este ziua lui de nume. Si ne roaga pe toti sa ne rugam pentru iertarea lui dupa cum a spus parintele duhovnic ieri la predica.
Nu pot decat sa va multumesc pentru ca sunteti alaturi. Nu am cuvinte sa pot spune ceea ce simt acum in aceste clipe. Doar ca totul e varza in capul meu si nu inteleg nimic.
Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca-n pace!
__________________
Vladica Antonie isi inchipuie sfatul Sfintei Treimi la facerea omului. Dumnezeu Tatal ar fi spus: "Sa facem om dupa chipul si asemanarea noastra". "Da, dar omul acesta va cadea - zise Duhul -, si Tu, Fiule, va trebuie sa mori pentru El". "Sa-l facem, dar, sau sa nu-L facem?" - a intrebat Tatal. "Sa-L facem" - a zis Fiul.
Iata nadejdea pe care si-a pus-o Dumnezeu in om! Acestui Dumnezeu ne marturisim noi, de acesta ne rusinam, pe acesta Il iubim.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 28.06.2010, 15:24:26
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BursucGabrielaIonela Vezi mesajul
Pe cel ce a fost Ciprian Petru, sotul meu, l-am condus ieri pe ultimul drum cu multe lacrimi si durere. Iata ca maine este ziua lui de nume. Si ne roaga pe toti sa ne rugam pentru iertarea lui dupa cum a spus parintele duhovnic ieri la predica.
Nu pot decat sa va multumesc pentru ca sunteti alaturi. Nu am cuvinte sa pot spune ceea ce simt acum in aceste clipe. Doar ca totul e varza in capul meu si nu inteleg nimic.
Maine o coliva acolo la capul lui , face foarte mult! Asa va mentineti in legatura pe pamant si sa ai nadejde ca Dumnezeu este alaturi de tine si nu te paraseste chiar daca acum te simti singura si a nimanui!
Rugandu-te pentru iertarea sotului tau, el se roaga pentru tine si uite asa sunteti mereu in legatura sufleteasca!
Tu trebuie sa ai grija de sufletul lui si sa nu sari nicio pomenire! De asemenea pomenirile e de dorit sa se faca cu saracii nu cu rudeniile!

Si pomelnicul pentru el la Sfanta Liturghie la o manastire din 40 in 40 de zile sa nu lipseasca cat timp traiesti! Daca inca nu ai dat pomelnic sa il dai degrab, este foarte important sa fie pomenit pana la judecata particulara- la 40 de zile.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 09.07.2010, 09:59:40
BursucGabrielaIonela BursucGabrielaIonela is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.02.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 32
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru BursucGabrielaIonela
Angry

Și tu, femeie care ți-ai pierdut bărbatul, de ce plângi? Nu cumva pentru că ți-ai pierdut ocrotitorul și ai rămas singură pe lume? Niciodată să nu spui așa ceva. Căci nu L-ai pierdut pe Dumnezeu, Care este ocrotitorul nostru, al tuturor. De vreme ce-L ai ca ajutor pe Dumnezeu, n-ai nevoie de nimeni altul. Nu cumva atunci când soțul tău trăia nu tot Dumnezeu era Cel care vi le dădea pe toate? Așa să te gândești, și să spui precum David: „Domnul este luminarea mea și mântuirea mea; de cine mă voi teme? Domnul este ocrotitorul vieții mele; de cine mă voi înfricoșa?” (Psalmi 26, 1). De-acum Acesta, „Părinte al orfanilor și judecător al văduvelor” (Psalmi 67, 5), îți va purta de grijă mai mult decât ți-a purtat mai înainte.
Nu cumva, dimpotrivă, a fost bun? Și în cazul acesta trebuie să te bucuri, pentru că a murit „ca nu cumva răutatea să-i strâmbe înțelepciunea, ca nu cumva înșelarea să-i amăgească sufletul” (Înțelepciunea lui Solomon 4, 11). Nu cumva era tânăr? Chiar și pentru aceasta să-I mulțumești lui Dumnezeu și să-L slăvești, fiindcă l-a luat lângă Dânsul. Așa cum pe cei care merg să primească vreun rang, îi conducem cu bucurie și mulțumire, la fel trebuie să ne luăm rămas bun și de la cei care pleacă din viața aceasta, pentru că se duc aproape de Dumnezeu, unde vor primi mare cinstire și fericire.
Nu spun, desigur, că nu trebuie să ne pară rău pentru despărțirea de persoanele dragi nouă, care mor, dar să nu ne întristăm mai mult decât trebuie. Căci ne vom mângâia destul dacă ne gândim că omul pe care l-am pierdut era muritor, ca noi toți. Dacă ne revoltăm nu arătăm altceva decât faptul că cerem lucruri care nu se potrivesc cu firea omenească. Te-ai născut om, prin urmare muritor. De ce suferi pentru ceva atât de firesc, cum este moartea? Sfantul Ioan Gura de Aur, Despre intampinarea mortii.

Mie personal mi se par foarte aspre aceste cuvinte ale Sfantului Ioan Gura de Aur. Si oricat as vrea sa accept nu pot . Mereu ma intreb de ce ? De ce sa Ii multumesc Lui Dumnzeu sau cum sa Ii multumesc ca sotul e mort? Cum sa ma bucur?
Mai spune ca devreme ce il am pe Dumnezeu nu imi trebuie pe nimeni altul? Atunci ma intreb de ce a mai lasat taina casatoriei? Si iarasi spune ca ne vom mangaia destul ca omul pe care l-am pierdutr era muritor. Nu am nici o mangaiere si nici un raspuns , ma doare foarte tare, mai ales ca a fost atat de tanar . Am incercat inainte si dupa casatorie sa tinem randuiala data de biserica si Dumnezeu ca sa ne fie bine , si ce folos? Uneori in disperarea mea imi zic poate ca era biine sa duc o viata necumpatata si nu mi se intampla asa pentru ca na pe aia rai nu ii ia Dumnezeu. Dar iarasi ce folos, ca mai tarziu sau mai devreme imi primeam sau urma sa imi primesc rasplata poate nu aici dar dincolo sigur.
Cum pot accepta ca Dumnezeu asa a vrut? Ca Dumnezeu mi-a ingaduit un rau atat de mare anumit, caci toate se fac cu ingaduinta Lui prin urmare si boala i-a fost randuita tot de Dumnezeu ca astfel sa se sfarseasca din aceasta viata.
Sotul meu a fost un om cu multa credinta tare, foarte puternica, un exemplu pentru toti o pilda de urmat, si poate Dumnezeu il va mantui dar durerea este prea mare sa pot accepta sau sa ma pot mangaia cu astfel de ganduri. A suferit foarte mult chiar daca i-a fost scurta dar niciodata nu a cartit oricat de greu i-ar fi fost avea nadejde in Domnul . Si in viata cand era sanatos la orice necaz fie el cat de mare imi spunea pasiv si vesel: ai incredere in Dumnezeu si va fi bine. Eu inca nu am ajuns la nivelul lui acum cu atat mai mult decad in fata lui Dumnezeu prin razvratire. Ar trebui sa ma gandesc sau sa ma bucur ca l-a luat Dumnezeu atat de devreme sa numai pacatuiasca si ca a vrut sa ii daruiasca un rang deosebit, nici asa nu pot sa ma mangai si nu pot accepta.
mereu ajung la intrebarea : Dece?
__________________
Aduceti-va aminte de mai-marii vostri, care v-au grait voua cuvantul lui Dumnezeu; priviti cu luare aminte cum si-au incheiat viata si urmati-le credinta… Nu va lasati furati de invațaturile straine cele de multe feluri.
http://ioanagabi.weblog.ro/
Reply With Quote
  #50  
Vechi 09.07.2010, 11:25:16
umilul umilul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.11.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit Iertati-ma !!

Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca de-a dreapta Lui, in astfel de momente si clipe nu prea sunt cuvinte de spus, dar este o poezie care tare mi-e draga si care cred ca spune totul :

PSALM DE MANGAIERE
Nu te intrista, straine,
De esti izgonit,
Caci mai mult decat tine
Eu am patimit.

Cruce, spini, otet si fiere
Am gasit la oameni,
Ca sa-ti dau tie putere
Mie sa te-asemeni.

Bucura-te deci, o, frate,
Daca patimesti,
Prin rabdare-or trece toate
Caci cu Mine esti.

Nu cata-n aceasta vale
Numai mangaieri;
Viata-ntreaga este o cale
Plina de dureri.

Deci du crucea suferintei,
Rabda-al vietii chin,
In nadejdea biruintei
Du macar un spin.

Daca vei slabi-n ispite,
Ratacind prin lume,
Roaga-te mai mult, iubite,
Strig-ma pe (Mine) nume.

Iar eu fara nici o sila
O sa-ti ies inainte
Si-o sa fac cu tine mila
Ca un bun Parinte.

Langa tine-apoi voi merge
Tot mereu, mereu,
Lacrima din ochi Ti-oi sterge
Ca un Dumnezeu.

Nu te intrista, copile,
Daca suferi mult;
Roaga-te-n aceste zile
Iata, te ascult.

De vei fi cuprins de valuri
Si de tot slabit,
Eu o sa te scot la maluri,
Fiul meu iubit.

De vei fi batut de ganduri
Si de dor pe cale,
Iti voi sterge-n orice randuri
Lacrimile tale.

De nu ai in lume mama,
Lasa, fiul meu,
Nu mai fi cuprins de teama,
Tata iti sunt Eu!

Fugi de oameni, de pacate
Urca sus calvarul,
Iata vin la tine, frate,
Ca sa-ti duc amarul.

Si voi ramanea cu tine
Pana la mormant,
Numai tu sa crezi in Mine
Caci cu tine sunt.

Si voi duce-a ta povara
Oriunde vei fi,
Fie iarna, fie vara,
Eu te voi pazi.

Pe cei stapaniti de ura
Ii voi imblanzi,
Iar pe cei ce ma injura
Ii voi risipi.

Pe cei plini de ganduri rele
Ii voi impaca,
Si pe fiii Maicii Mele
Nu ii voi lasa.

Nu mai plange deci, o, frate,
Pe carari straine,
Mani vor trece-aceste toate
Si vei fi cu Mine!…


Pace tuturor si iertati-ma daca v-am gresit !!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Apel la rugaciune silvia55 Umanitare 3 27.01.2012 00:02:51
apel pt rugaciune jonzy30 Generalitati 3 24.01.2011 18:40:06
Apel de rugaciune sunsray Generalitati 4 01.07.2010 16:34:38
Apel pentru rugaciune! snowdrop Umanitare 6 24.11.2008 16:56:43
apel la rugaciune c.ovi Umanitare 2 04.06.2007 19:28:05