Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 09.07.2010, 22:31:08
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o copila Vezi mesajul
Stiu ca schimbarea duhovnicului necesita un motiv intemeiat. Oare acesta e suficient?
daca simti ca nu te ajuta sa progresezi duhovniceste poate ca ar trebui sa-l schimbi.
doar un om mai exigent te poate face sa iti vezi greseala mai bine si sa iti arate drumul spre indreptare.iar duhovnicul comun e solutia ideala...
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #52  
Vechi 12.07.2010, 15:05:37
o copila o copila is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit o noua dilema

Dragi prieteni,

oare chiar exista conflictul intre generatii? pana unde trebuie sa mergi in ascultarea celor mai in varsta?
De unde imi vine asta? Pai, iarasi am primit reclamatii la adresa sotului meu. V-am spus la inceput ca desi suntem vecini cu mama mea, dintr-o data, adica mai precis de cand am inceput sa o ignor eu pe mama lui (cu motiv, zic eu) a inceput si el sa faca la fel cu mama mea (fara motiv, zic eu). Ce inseamna acest ignor? Adica "Buna ziua" si Buna ziua". E urat, stiu, pentru ca ne-a ajutat mult, dar4 daca el atat stie, atat face. Am discutat cu el pe tema asta, dar........"o sa treaca si asta".....
La fel s-a intamplat si azi, cand s-au intalnit , si era de fata si o alta vecina. Aceasta cand a vazut cele mai sus mentionate...s-a scandalizat. Bun, este o doamna, fosta profesoara.....hai sa zicem ca este putin.....sensibila. Si mi-a transmis prin mama, ca ea este suparata pentru felul cum sotul meu se poarta cu soacra lui. OK! Eu acum ce sa fac?? Sunt in mijloc. Daca ii spun lui, ne certam. Daca nu-i spun, se supara mama. Stiu ca normal ar fi noi sa ne intelegem cu totii, nora cu soacra, ginere cu soacra, etc, dar daca nu merge???? Pe cine sa impac?? intr-adevar, el este mai.......din topor, unii zic ca e badaran. Dar sa-i dau eu acum educatia de acasa? Nu prea merge. Mai nou evit si sa ma intalnesc cu mama, inainte ieseam la plimbare mult, numai pentru a nu-mi mai spune una si alta, ca "ai sa vezi unde ai sa ajungi", "o sa ajungi la vorbele mele", "daca nu ma respecta pe mine, nu te respecta nici pe tine", etc. Normal ca in capul meu se formeaza o moara!

Voi, care poate sunteti mai trecuti prin viata ca mine, ce ziceti? Ce atitudine ar trebui sa iau eu?
Reply With Quote
  #53  
Vechi 12.07.2010, 15:55:13
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o copila Vezi mesajul
Dragi prieteni,

oare chiar exista conflictul intre generatii? pana unde trebuie sa mergi in ascultarea celor mai in varsta?
De unde imi vine asta? Pai, iarasi am primit reclamatii la adresa sotului meu. V-am spus la inceput ca desi suntem vecini cu mama mea, dintr-o data, adica mai precis de cand am inceput sa o ignor eu pe mama lui (cu motiv, zic eu) a inceput si el sa faca la fel cu mama mea (fara motiv, zic eu). Ce inseamna acest ignor? Adica "Buna ziua" si Buna ziua". E urat, stiu, pentru ca ne-a ajutat mult, dar4 daca el atat stie, atat face. Am discutat cu el pe tema asta, dar........"o sa treaca si asta".....
La fel s-a intamplat si azi, cand s-au intalnit , si era de fata si o alta vecina. Aceasta cand a vazut cele mai sus mentionate...s-a scandalizat. Bun, este o doamna, fosta profesoara.....hai sa zicem ca este putin.....sensibila. Si mi-a transmis prin mama, ca ea este suparata pentru felul cum sotul meu se poarta cu soacra lui. OK! Eu acum ce sa fac?? Sunt in mijloc. Daca ii spun lui, ne
certam. Daca nu-i spun, se supara mama. Stiu ca normal ar fi noi sa ne intelegem cu totii, nora cu soacra, ginere cu soacra, etc, dar daca nu merge???? Pe cine sa impac?? intr-adevar, el este mai.......din topor, unii zic ca e badaran. Dar sa-i dau eu acum educatia de acasa? Nu prea merge. Mai nou evit si sa ma intalnesc cu mama, inainte ieseam la plimbare mult, numai pentru a nu-mi mai spune una si alta, ca "ai sa vezi unde ai sa ajungi", "o sa ajungi la vorbele mele", "daca nu ma respecta pe mine, nu te respecta nici pe tine", etc. Normal ca in capul meu se formeaza o moara!

Voi, care poate sunteti mai trecuti prin viata ca mine, ce ziceti? Ce atitudine ar trebui sa iau eu?

Eu zic sa incepi sa vorbesti cu mama lui indiferent care ar fi motivul care te impiedica; iti este si ea mama iar tu ca fiica tebuie sa o respecti! Raceala care o manifesti fata de mama soacra o resimti in alte aspecte, vezi? Nu ii dau dreptate sotului tau cu aceasta atitudine dar pune-te putin in locul lui: daca ai sti ca soacra nu te iubeste si tot baga zazanie intre voi( pentru ca din acest mesaj asta am inteles), te mai trage inima sa te porti altfel? Din punct de vedere crestin, da, trebuie sa ne purtam altfel, sa raspundem raului cu bine si sa iertam tot timpul. Fii tu mai intai un model si ai sa vezi schimbarea!

Si inca ceva, mama ta nu ar trebui sa se supere daca nu ii spui sotului, ba chira nici nu ar trebui sa te indemne sa ii zici pentru ca asta ar aduce probabil o noua cearta intre voi, si ar bucura-o? Tu trebuie sa lupti pentru familia ta si sa nu asculti gura lumii!

Last edited by gabriela8; 12.07.2010 at 15:58:57.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 12.07.2010, 16:32:01
ioanaz's Avatar
ioanaz ioanaz is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 78
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Eu zic sa incepi sa vorbesti cu mama lui indiferent care ar fi motivul care te impiedica; iti este si ea mama iar tu ca fiica tebuie sa o respecti! Raceala care o manifesti fata de mama soacra o resimti in alte aspecte, vezi? Nu ii dau dreptate sotului tau cu aceasta atitudine dar pune-te putin in locul lui: daca ai sti ca soacra nu te iubeste si tot baga zazanie intre voi( pentru ca din acest mesaj asta am inteles), te mai trage inima sa te porti altfel? Din punct de vedere crestin, da, trebuie sa ne purtam altfel, sa raspundem raului cu bine si sa iertam tot timpul. Fii tu mai intai un model si ai sa vezi schimbarea!

Si inca ceva, mama ta nu ar trebui sa se supere daca nu ii spui sotului, ba chira nici nu ar trebui sa te indemne sa ii zici pentru ca asta ar aduce probabil o noua cearta intre voi, si ar bucura-o? Tu trebuie sa lupti pentru familia ta si sa nu asculti gura lumii!
Subscriu! Una din primele porunci este "Sa-ti iubesti aproapele ca pe tine insuti", apoi biserica ne indeamna sa ne rugam pentru "vrasmasii nostrii si sa-i binecuvantam", iar insusi Iisus ne spune sa iertam de 77 de ori cate 7, iar daca cineva iti trage o palma sa ii intorci si celalalt obraz. Stiu ca astea le stim cu totii, le stii si tu! De asemenea stiu ca sunt si greu de pus in aplicare insa niciodata imposibile, pentru ca altfel nu ni le-ar cere chiar Mantuitorul nostru. Ceea ce cred eu ca e bine, este sa ierti si sa uiti orice ti-a facut soacra. Ura va macina si va consuma si va indeparteaza de Iubire, iar Dumnezeu dupa cum stim este Iubire. Apoi prin iertare vei da un exemplu sotului tau, si poate vei asista chiar la impacarea dintre mama ta si sotul tau. Dumnezeu sa va ajute!
Cat despre divort am vazut ca te-ai razgandit. Bine ai facut!
__________________
Vladica Antonie isi inchipuie sfatul Sfintei Treimi la facerea omului. Dumnezeu Tatal ar fi spus: "Sa facem om dupa chipul si asemanarea noastra". "Da, dar omul acesta va cadea - zise Duhul -, si Tu, Fiule, va trebuie sa mori pentru El". "Sa-l facem, dar, sau sa nu-L facem?" - a intrebat Tatal. "Sa-L facem" - a zis Fiul.
Iata nadejdea pe care si-a pus-o Dumnezeu in om! Acestui Dumnezeu ne marturisim noi, de acesta ne rusinam, pe acesta Il iubim.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 12.07.2010, 16:40:22
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit lumea lume si mrejele sale de nedescilcit !

Citat:
În prealabil postat de o copila Vezi mesajul
Dragi prieteni,

oare chiar exista conflictul intre generatii? pana unde trebuie sa mergi in ascultarea celor mai in varsta?
De unde imi vine asta? Pai, iarasi am primit reclamatii la adresa sotului meu. V-am spus la inceput ca desi suntem vecini cu mama mea, dintr-o data, adica mai precis de cand am inceput sa o ignor eu pe mama lui (cu motiv, zic eu) a inceput si el sa faca la fel cu mama mea (fara motiv, zic eu). Ce inseamna acest ignor? Adica "Buna ziua" si Buna ziua". E urat, stiu, pentru ca ne-a ajutat mult, dar4 daca el atat stie, atat face. Am discutat cu el pe tema asta, dar........"o sa treaca si asta".....
La fel s-a intamplat si azi, cand s-au intalnit , si era de fata si o alta vecina. Aceasta cand a vazut cele mai sus mentionate...s-a scandalizat. Bun, este o doamna, fosta profesoara.....hai sa zicem ca este putin.....sensibila. Si mi-a transmis prin mama, ca ea este suparata pentru felul cum sotul meu se poarta cu soacra lui. OK! Eu acum ce sa fac?? Sunt in mijloc. Daca ii spun lui, ne certam. Daca nu-i spun, se supara mama. Stiu ca normal ar fi noi sa ne intelegem cu totii, nora cu soacra, ginere cu soacra, etc, dar daca nu merge???? Pe cine sa impac?? intr-adevar, el este mai.......din topor, unii zic ca e badaran. Dar sa-i dau eu acum educatia de acasa? Nu prea merge. Mai nou evit si sa ma intalnesc cu mama, inainte ieseam la plimbare mult, numai pentru a nu-mi mai spune una si alta, ca "ai sa vezi unde ai sa ajungi", "o sa ajungi la vorbele mele", "daca nu ma respecta pe mine, nu te respecta nici pe tine", etc. Normal ca in capul meu se formeaza o moara!

Voi, care poate sunteti mai trecuti prin viata ca mine, ce ziceti? Ce atitudine ar trebui sa iau eu?
Sora, sa stabilim de la inceput citeva aspecte : eu sunt ,,un passant" prin forum , un spiter, un fel de cautator de neant aici si pretutindeni . De asemenea aici pe forum sunt supusii mai multor dumnezei si Hristosi si si de religii la urma urmei . Asa ca parerile pe care le vei primi pot varia mult intre ele. Ca atare , s-ar putea sa-ti fie greu sa intelegi sfaturile tuturor si sa mai si alegi varianta zisa buna dar nu trebuie sa renunti pt. asta. Eu imi voi spune parerea din punctul de vedere al ortodoxului traditionalist . Sincer sa fiu nu prea stiu ce inseamna sa fi traditionalist dar asa obisnuieste sa ma denumeasca cei ce fac segregari/discriminari pe tipuri si categori. Deci , parerea mea :

Din prea multe considerente sociale, din dorul de cinste si echitate, de dreptate,onoare si modernism familial nefondat ati ajuns sa fiti f. bine prinsi de lumea in care traiti si sa aveti in centrul modelelor voastre sociale si a vietii voastre insasi pe ,,domnul om". In felul acesta ati uitat de Domnul Dumnezeu . A nu uita de D.zeu nu inseamna a te gindi la el de 114 ori pe zi (adica doar a-ti veni in minte), de a invoca numele lui in apararea sau indreptatirea ta, de a te inchina cind treci pe linga o biserica sau cind acasa fiind te miri de ceva f. mult, sau cind suparata de celallalt il intrebi uimita sau sarcastic daca mai are cumva vreun D,zeu , sau nici macar ca in fiecare zi iti faci multul sau putinul de rugaciune catre El ori ca te insemnezi cu semnul sfintei cruci ! A nu uita de D.zeu insemneaza un singur lucru ; a face in fiecare clipa poruncile lui D.zeu . Hristos ne spune raspicat la Matei : ,,...nu cel ce-mi zice mie Doamne, Doamne, va intra in imparatia cerurilor , ci cel ce face poruncile Tatalui Meu" Iar eu cred ca tu (si sotul tau) de aceea intrii pe un forum crestin si de aceea pui problema lui D.zeu , deoarece te intereseaza mintuirea ta proprie , in primul rind, si apoi si pe a sotului . Dar daca chiar nu glumesti cu mintuirea atunci mai ai un singur lucru de facut : ceas de ceas poruncile lui D.zeu . De asemenea stim de la Hristos si de la ap. Pavel ca barbatul necredincios prin femeia credincioasa se indreapta si se mintuieste si si invers dar acesta din urma nu este cazul tau !
Acestea fiind zise sa le mai adaugam si pe celelate de care te faci obligata spunind ca esti crestina si ca voiesti mintuirea :
- Hristos ne spune si sf. ap. Pavel intareste aceasta ca femeia este supusa barbatului. Nu ne spune cita vreme sa fie supusa, nici cit de profund si nici daca trebuie sa aiba inima buna sau dusmanie atunci cind se supune dar tinind cont ca unirea sotilor in cununie este permanenta atunci aceste obligatii sunt asisderea !
- tu ti-ai ales de buna voie viata de familie, si tot de bunavoie ai intrat in taina si juramintul cununiei cu barbatul ales de tine ... pai atunci de ce nu voiesti sa-ti indeplinesti juramintele liber consimtite si facute ?
- femeia are obligatia morala duhovniceasca si conjugala de a face , indeplini, foarte multe in cadrul casatoriei considerindu-se ca a fost matura cu adevarat cind a voit sa se cunune , ca a stiut ce-si alege si ca a jurat ca asa va implini. Tu de ce spui ca foarte mult v-a ajutat mama ta ? Pai si cind ai facut taina cununiei ai avuto si pe mama ta intre voi doi socotind ca tu nu poti duce trasura casatoriei doar cu sotul tau si atunci ai avea nevoie de ajutorul ei ? Poate sotul tau nu voieste sau nu apreciaza acest ajutor . Are dreptate , el cu tine s-a cununat si de la tine asteapta sa-ti implinesti toate datoriile de nevasta si nu de la mama ta . Tu daca esti mamoasa si inca nematurizata suficient de ce te-ai intins pina la a cere taina cununiei . Pe dealta parte , mama ta este dintre acei oameni care vor sa li se recunoasca ajutorul daruit cu facerea de osanale ? Si mama mea a facut aceiasi greseala , tot profesoara fiind , pina am puso la punct explicindu-i ca ajutorul este dezinteresat si neconditionat,altfel nu se mai cheama ajutor ! A plins, a trintit si a bufnit cum ca mi-as bate joc de grija si ajutorul ei dar pina la urma nu a avut in cotro si a inteles si a lasat-o mai usor cu ajutorul .
- de ce permiteti vecinilor si cunoscutilor mai apropiati sau mai departati sa analizeze si sa comenteze aspecte intime din viata familiilor voastre si sa va faca observatii ? Si voi sunteti obisnuiti sa faceti la fel ? Daca da , poti vedea ca D.zeu va arata masura si nefirescul faptelor voastre punindu-va sa patimiti rusinea si nici de cum sa va gasiti o scuza sau o justificare indreptatindu-va astfel in greseli. Nici mama ta si nici a lui si nici unul dintre parinti sau rude nu are atita cinste (nu-i trebuie aparata onoare cu vehementa) incit sa fie motiv de scandal intre voi decit numai daca deja v-ati obisnuit cu certurile din temiri ce ca si cu bautul apei . Linistea familiei este sacra ! Intre sotul tau si nimeni nu ai ce sa cauti tu chipurile impartind dreptatea si incercind sa faci pace . Daca ai acceptat aceasta postura de dragul mamei tale este semn ca trasul ponoaselor este abia la inceput . Intre mama ta si sotul tau alesul este sotul tau asa cum ai jurat in taina casatoriei si cum vi s-a citit ca ,,... va lasa femeia pe mama sa si barbatul pe mama lui si se vor uni si vor forma un singur trup" Atentie, nu duh ci clar trup! Pai ti-ai uitat juramintele ? Mamei trebuie doar sa-i explici cu frumosul ca acesta este sotul tau ales de tine si incununat de D.zeu pe vecie . Daca ea nu intelege este treaba ei . Dar probabil ca nu esti vrednica de aceasta atitudine deoarece ai nevoie de ajutorul ei si ea, mama , desi este cea mai apropiata fiinta nu da niciodata , de-adevaratelea, ajutorul gratuit ci il vrea rascumparat ... si de aici cercul vicios al certurilor !


Ca sa o scurtam sa si tragem o concluzie :
nu poti fi si cu lumea (morala lumeasca si pretentiile personale in virtutea lumii impuse si asteptate de la sot) si cu Hristos . Daca vei incerca din ambitie totusi asa ceva vei vedea ca inafara esecului iti scapa printre degete o lunga perioada de timp care ai fi putut-o folosi pt. mintuire. Recomandarea mea este sa il alegi pe Hristos si sa-i faci poruncile apucind hotarita cale familiei ortodoxe dornica de mintuire . Aceasta inseamna o jertfa tot la fel de mare ca a unui calugar din minastire . Daca ai crezut ca viata de familie inseamna numai dragoste , miere, buna intelegere, schimbarea atributiilor si obligatilor familiale intre parteneri in ,,conformitate" cu timpurile prezente, pace, candoare, miau-miau si pis-pis intre soti , vacante, excursii, croaziere, libertinaj volitiv ca si inaintea casatoriei, refuzuri capricioase, alintari,indolente... etc, etc, insemneaza ca ai intrat in viata casnica mult prea nepregatita si ai ignorat complet existenta ispititorului. Pai casatoria fiind una din caile spre mintuire crezi ca ispititorul doarme si te lasa pe tine sa intrii in rai fara lupta singeroasa? Te inseli daca ai crezut asa. Revino la Hristos cu tot duhul si cugetul tau, invata cu ajutorul duhovnicului sa traiesti cu adevarat viata in duh si adevar si apuca-te de lupta pt. mintuirea amindurora !

Ceea ce ti-am spus sunt pareri si recomandari pt. situatia in care esti o ortodoxa vajnica si traditionalista . Daca esti altfel ignora mesajul meu si fa dupa sfatul unora sau a altora sau cum crezi de cuvinta ! Mintuirea ta sta doar in mina ta !

Last edited by zaharia_2009; 12.07.2010 at 17:06:12.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 12.07.2010, 23:11:21
o copila o copila is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Sora, sa stabilim de la inceput citeva aspecte : eu sunt ,,un passant" prin forum , un spiter, un fel de cautator de neant aici si pretutindeni . De asemenea aici pe forum sunt supusii mai multor dumnezei si Hristosi si si de religii la urma urmei . Asa ca parerile pe care le vei primi pot varia mult intre ele. Ca atare , s-ar putea sa-ti fie greu sa intelegi sfaturile tuturor si sa mai si alegi varianta zisa buna dar nu trebuie sa renunti pt. asta. Eu imi voi spune parerea din punctul de vedere al ortodoxului traditionalist . Sincer sa fiu nu prea stiu ce inseamna sa fi traditionalist dar asa obisnuieste sa ma denumeasca cei ce fac segregari/discriminari pe tipuri si categori. Deci , parerea mea :



Ca sa o scurtam sa si tragem o concluzie :
nu poti fi si cu lumea (morala lumeasca si pretentiile personale in virtutea lumii impuse si asteptate de la sot) si cu Hristos . Daca vei incerca din ambitie totusi asa ceva vei vedea ca inafara esecului iti scapa printre degete o lunga perioada de timp care ai fi putut-o folosi pt. mintuire. Recomandarea mea este sa il alegi pe Hristos si sa-i faci poruncile apucind hotarita cale familiei ortodoxe dornica de mintuire . Aceasta inseamna o jertfa tot la fel de mare ca a unui calugar din minastire . Daca ai crezut ca viata de familie inseamna numai dragoste , miere, buna intelegere, schimbarea atributiilor si obligatilor familiale intre parteneri in ,,conformitate" cu timpurile prezente, pace, candoare, miau-miau si pis-pis intre soti , vacante, excursii, croaziere, libertinaj volitiv ca si inaintea casatoriei, refuzuri capricioase, alintari,indolente... etc, etc, insemneaza ca ai intrat in viata casnica mult prea nepregatita si ai ignorat complet existenta ispititorului. Pai casatoria fiind una din caile spre mintuire crezi ca ispititorul doarme si te lasa pe tine sa intrii in rai fara lupta singeroasa? Te inseli daca ai crezut asa. Revino la Hristos cu tot duhul si cugetul tau, invata cu ajutorul duhovnicului sa traiesti cu adevarat viata in duh si adevar si apuca-te de lupta pt. mintuirea amindurora !

Ceea ce ti-am spus sunt pareri si recomandari pt. situatia in care esti o ortodoxa vajnica si traditionalista . Daca esti altfel ignora mesajul meu si fa dupa sfatul unora sau a altora sau cum crezi de cuvinta ! Mintuirea ta sta doar in mina ta !
Zaharia, multumesc pentru timpul si rabdarea de a raspunde.
In primul rand lamureste-ma si pe mine ce inseamna ,,un passant" prin forum , un spiter Eu sunt.... o copila si nu prea ma pricep.

Luand textual ceea ce ai scris,( pentru ca altfel nu reuseam sa retin)..........
Hristos ne spune si sf. ap. Pavel intareste aceasta ca femeia este supusa barbatului. Nu ne spune cita vreme sa fie supusa, nici cit de profund si nici daca trebuie sa aiba inima buna sau dusmanie atunci cind se supune dar tinind cont ca unirea sotilor in cununie este permanenta atunci aceste obligatii sunt asisderea !.........eu am o problema in a intelege treaba asta cu supunerea, sau cum mai citeam, barbatul sa domine femeia. ca sa fiu supusa inseamna sa ascult de barbatul meu, sa fac ce zice el. Da? Pentru asta ar trebui ca el sa zica ceva, nu? Ce ma fac daca el nu zice nimic si se lasa in voia lelii, adica nu stie sa conduca o familie? Probabil ca de aici pleaca toate. El nu zice nimic, trebuie sa preiau eu carma, sa zic eu "fa aia, si aialalta", dar nu e bine pentru ca eu sunt femeie si n-am voie sa dau directive...... Si uite-asa
femeia are obligatia morala duhovniceasca si conjugala de a face , indeplini, foarte multe in cadrul casatoriei considerindu-se ca a fost matura cu adevarat cind a voit sa se cunune , ca a stiut ce-si alege si ca a jurat ca asa va implini. Tu de ce spui ca foarte mult v-a ajutat mama ta ? Pai si cind ai facut taina cununiei ai avuto si pe mama ta intre voi doi socotind ca tu nu poti duce trasura casatoriei doar cu sotul tau si atunci ai avea nevoie de ajutorul ei ? Poate sotul tau nu voieste sau nu apreciaza acest ajutor . Are dreptate , el cu tine s-a cununat si de la tine asteapta sa-ti implinesti toate datoriile de nevasta si nu de la mama ta . Tu daca esti mamoasa si inca nematurizata suficient de ce te-ai intins pina la a cere taina cununiei .
Sotul de ce a apreciat acest ajutor atunci cand l-a primit? trebuia sa spuna atunci "NU, multumesc, ne descurcam singuri" Inseamna ca si pentru el trasura casatoriei a tras si trage greu. Pai atunci, daca vrea sa fim in 2, sa fim! Acum e usor sa spuna ca el s-a insurat cu mine si nu cu mama.
Cred ca este normal sa vrei sa iti faci o familie dar sa nu stii in ce te bagi, pentru ca nu ai de unde. Am inteles care e rolul mamei si care e al sotului. Dar, nu este o porunca "cinsteste pe mama ta si pe tatal tau...." ? Stiu ca nu o cinstesc certandu-ma cu sotul meu, dar acceptand ca el sa nu o respecte nu particip si eu la asta?
Nu prea ma iau eu dupa ce zice lumea, comentariile celorlalti nu m-au impresionat, doar ca acum am fost putin....socata cand am realizat ca si cineva din afara poate observa situatia. Stii vorba aia, cand 2 oameni iti spun ca esti beat , du-te si te culca.
Daca ai crezut ca viata de familie inseamna numai dragoste , miere, buna intelegere, schimbarea atributiilor si obligatilor familiale intre parteneri in ,,conformitate" cu timpurile prezente, pace, candoare, miau-miau si pis-pis intre soti , vacante, excursii, croaziere, libertinaj volitiv ca si inaintea casatoriei, refuzuri capricioase, alintari,indolente... etc, etc, insemneaza ca ai intrat in viata casnica mult prea nepregatita si ai ignorat complet existenta ispititorului. Pai casatoria fiind una din caile spre mintuire crezi ca ispititorul doarme si te lasa pe tine sa intrii in rai fara lupta singeroasa?
Teorie cunosc, am citit destule, dar practica asta.......
Eu sincer ma asteptam la alte probleme, piedici, ceea ce avem noi acum mi se par prostii, adica altii au probleme mult mai grave, stiu, dar uite ca prostiile astea ma retin si nu stiu cum sa le gestionez.

E greu sa fii mare! Ma uit la copilita mea....c.e-i pasa ei....nu stie nimic din framnatarile noastre....
Reply With Quote
  #57  
Vechi 13.07.2010, 03:01:58
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit casnicia cu un prost crescut

Citat:
În prealabil postat de o copila Vezi mesajul
Spuneam ca nu stie sa se comporte, ragaie in public, trage aere (scuzati explicitatea), vorbeste cu mine cu "ma" si "ba", simt ca nu ma respecta.
cine n-are 7 ani de-acasa nici ca-i va avea vreodata!

lipsa de respect in casnicie este un abuz psihic.

respectul reciproc este o conditie sine qua non ptr dragostea in casnicie.

lipsa de respect fata de sotie este sinonima cu faptul ca sotul nu isi indeplineste datoria de baza in familie, aceeasi de a-si iubi sotia.

daca n-ai avut ochi sa vezi la timp anumite lucruri, asta nu inseamna ca trebuie sa le induri la infinit.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 13.07.2010, 06:41:43
rusu87 rusu87 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Mesaje: 11
Implicit Angi

Cred ca peste 10 ani asa cum ai zis o sa-ti fie mult mai bine ca acum. O sa creasca fetita si o sa ai cu cine vorbi.Certurile astea o sa dureze cam 5 ani cel mult prt ca este timpul de acomodare unul cu celalat.Nu va cunoasteti de aceea va certa-ti.Eu,te sfatuiesc sa ai rabdare cu el prt ca el nu a avut grija niciodat de copii,nu a spalat biberoane nici nu a schimbat copii de scutece. si nici nu crede ca el a spalat vasele sau macar sa dea cu matura etc.Vad ca are totusi vointa si te ajuta la treaba chiar daca nu o face din toata inima.Eu te-as sfatui sa-l lasi sa faca treaba asa cum el poate si cind este rindul tau o faci asa cum tie iti place.Daca tu,tot il chicalesti la cap el se supara si chiar ajunge la vorba ta ca este un inutil.Divortul nu este o solutie.Gindeste-te,si cu celalalt barbat oare nu ai sa te mai certi???Celalalt poate are alte defecte,poate o sa fie mult mai dichisit si detait decit tine si el o sa fie care o sa stea cu gura pe tine,si nu cred ca o sa-ti placa.
Bunul Dumnezeu sa va apere mica casatorie de dusmani,sanatate voua si la bebe.
Citat:
În prealabil postat de o copila Vezi mesajul
Multumesc de raspunsuri!
As putea zice ca sunt doua solutii dimetral opuse :)
Pelerin, nu vreau sa divortez, culmea, inainte de casatorie eram amndoi credinciosi, reuseam sa postim, sa ne spovedim, chiar pana la nasterea copilei. Apoi...........pauza totala! Adica, mergem la biserica, dar mergem cu copila la impartasit, agitatie, nu mai pot asculta slujba, ea nu are rabdare, deci nu pot spune ca particip la sfanta liturghie. Ma rog, dar asa am impresia ca nu ma aude nimeni, stii cum e sa simti ca parca Dumnezeu e suparat pe tine si nu te asculta? Si are si de ce.
Nu suntem in stare sa tinem un post, de spovedit nici nu se pune problema.
Cum spuneam, nu vreau divort, dar......vreau sa ma gandesc la copila, o iubesc enorm, chiar si asta imi reproseaza, ca mereu copila intai si apoi el. Am luat totul pe umerii mei si am gresit, dar nu mi-am dat seama, bucuria de a avea o familie era prea mare. Am gresit.
Daca acum sunt problemele astea, ce va fi peste 10 ani? Si ma doar mult faptul ca imi dezamagesc mama, stiu ca sufera ca s-a chinuit sa ma tina in scoala, a vrut ce e mai bun pentru mine, si eu....ce-am facut.
EUdany, Doamne ajuta ca nu bea! cred ca daca bea, nu l-as fi luat de sot, nu mai stateam pe ganduri. Am fost la preot si am vorbit, sigur, ne indeamna la rugaciune, nu la divort, dar...........simt cateodata ca ma lupt cu morile de vant.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 13.07.2010, 07:15:53
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Muta-te in/pe alt(a) sat/comuna/oras/tara/continent/planeta.
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #60  
Vechi 13.07.2010, 08:08:25
o copila o copila is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Muta-te in/pe alt(a) sat/comuna/oras/tara/continent/planeta.
Singura.....sau.....?
Reply With Quote
Răspunde