Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 28.07.2010, 11:49:02
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Nu ma pot incadra la tratamente babesti pentru ca este un mod de viata, de fapt o reintoarcere la viata simpla de odinioara.

Pentru cine este interesat, in format electronic DIETA VIETII - o pledoarie pentru tot ceea ce este simplu si natural, dar si bun, fara a fi imoral sau a ingrasa.
Attached Files
File Type: doc dieta-vietii.doc (298,0 KB, 8 views)
Reply With Quote
  #32  
Vechi 28.07.2010, 13:30:31
IulianBobo IulianBobo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.10.2007
Mesaje: 16
Implicit Binecuvantare

Ma bag si eu ca musca in lapte. Spre binele altora o spun si fara falsa modestie. Lacrimi, ar fi bine inainte sa ceri sfat de la duhovnicul propriu cand implici in tratamente sfintenii. Fara sfatul duhovnicului poti cel mult cu un betigas pe care il folosesti doar la uleiul din cadnela sau mir, sa iti faci semnul crucii pe zona afectata, dar atentie, nu este nici aici permis in toate zonele corpului. Cere sfatul duhovnicului, iar smerirea aceasta manifestata prin intrebare la parinte trebuie sa-ti aduca vindecare.
Doamne ajuta.

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Multumesc. Tocmai mi-a promis un frate ca ma ajuta cu niste ulei din candela Sf Nectarie...
Reply With Quote
  #33  
Vechi 28.07.2010, 15:52:17
ioanaz's Avatar
ioanaz ioanaz is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 78
Implicit alte tratamente naturiste pt durerea de masele

Am gasit din intamplare un articol cu tratamente naturiste pentru durerea de masele asa ca daca mai este nevoie il veti putea citi aici : http://revistaplafar.ro/remedii-natu...seaua-mea.html
Sanatate multa si doamne ajuta!
__________________
Vladica Antonie isi inchipuie sfatul Sfintei Treimi la facerea omului. Dumnezeu Tatal ar fi spus: "Sa facem om dupa chipul si asemanarea noastra". "Da, dar omul acesta va cadea - zise Duhul -, si Tu, Fiule, va trebuie sa mori pentru El". "Sa-l facem, dar, sau sa nu-L facem?" - a intrebat Tatal. "Sa-L facem" - a zis Fiul.
Iata nadejdea pe care si-a pus-o Dumnezeu in om! Acestui Dumnezeu ne marturisim noi, de acesta ne rusinam, pe acesta Il iubim.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 28.07.2010, 18:20:25
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Sunt multe multe multe site-uri cu multe multe multe tratamente naturiste pe internet pentru orice fel de durere,pentru durere in general,pentru cap,pentru dinti,pentru stres,pentru orice.

Accesand google si scriind tratamente naturiste sau remedii naturiste gasesti site-uri specializate in asa ceva care au de toate pentru toti.
Multa sanatate
Reply With Quote
  #35  
Vechi 06.12.2012, 15:12:10
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Ati auzit de metoda Kneipp:
"Consacrarea terapiei cu apa ca metoda recunoscuta de vindecare a fost opera celebrului pastor german Sebastian Kneipp (1821-1879). Acesta a realizat un sistem complex de tratamente cu apa, compus din spalaturi, bai, jeturi si aburi, atat cu apa rece, cat si cu apa calda. Chiar si in prezent, exista peste o suta de forme ale terapiei cu apa preluate din procedurile clasice initiate de Kneipp, care se folosesc pentru prevenirea si vindecarea unor afectiuni extrem de variate. "
http://www.formula-as.ro/2007/774/fo...ia-cu-apa-8074

De aici am invatat, ca daca ma doare capul iarna, sa ies cu picioarele goale pe zapada. Durerea trece instantaneu.

Pentru dureri dentare: baie la picioare cu apa rece, in care s-au pus cuburi de ghiata. Nu se vindeca astfel dintele sau maseaua; doar dispare durerea, dar la dentist tot trebuie mers.
Abia acum am descoperit acest topic si mi se pare foarte interesant. E pacat sa nu-l mai scoatem din cand in cand din "arhive".
Despre Kneipp, am o parere extrem de buna, desi nu el este autorul originar al tratamentelor cu pa, ci Vincenz Priessnitz (1799 - 1851). Undeva in raftul dedicat sanatatii, aveam si o carte micuta a acestui mare "vraci" si stiu ca de la el am urmat acea "terapie" a alergatului descult, dimineata, pe o pajiste inrourata. Desi aparent este doar un adjuvant, aceasta alergare cu talpile goale prin roua face adevarate minuni in dezintoxicarea organismului. E adevarat ca eu in acea perioada mai urmam si un alt fel de regim naturist, dar toate combinate la un loc, practic m-au ridicat din groapa in urma cu 25 de ani!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 06.12.2012, 15:24:04
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de padrevicentiu Vezi mesajul
ce tratamente babesti stiti pentru dureri de cap si de masea?
biter suedez
Reply With Quote
  #37  
Vechi 06.12.2012, 22:50:17
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Abia acum am descoperit acest topic si mi se pare foarte interesant. E pacat sa nu-l mai scoatem din cand in cand din "arhive".
Despre Kneipp, am o parere extrem de buna, desi nu el este autorul originar al tratamentelor cu pa, ci Vincenz Priessnitz (1799 - 1851). Undeva in raftul dedicat sanatatii, aveam si o carte micuta a acestui mare "vraci" si stiu ca de la el am urmat acea "terapie" a alergatului descult, dimineata, pe o pajiste inrourata. Desi aparent este doar un adjuvant, aceasta alergare cu talpile goale prin roua face adevarate minuni in dezintoxicarea organismului. E adevarat ca eu in acea perioada mai urmam si un alt fel de regim naturist, dar toate combinate la un loc, practic m-au ridicat din groapa in urma cu 25 de ani!
MA bucura ceea ce citesc. Si Kneipp a traiti tot atunci, ca preot in Elvetia. El a incercat toate tratamentele descrise, pe propria piele si a facut tratamentul mai bland. Initial era f dur tratamentul, iar Kneipp a spus ca nu e necesar sa se chinuie oamenii inutil.
Eu am fost vegana multi ani si am facut numai dus rece, vara si iarna. Vara simteam lipsa apei reci din timpul iernii.
Acum merg pe zapada cu picioarele goale si nu mai am picioare si maini reci. Dar, trebuie sa recunosc, ca am facut o prostie: am mers desculta pe iarba prin ploaie. La un moment dat am simtit o sageata prin picior pana la sold si de atunci ma cam doar soldul, cand si cand. Mai face omul si greseli.

Va recomand insa tutror sa va obisnuiti sa mergeti desculti pe zapada, cate un pas, doi si apoi treptat mai mult. Veti vedea ca dupa o saptamana sau doua nu va va mai speria zapada, ci veti merge cu toata placerea si bucuria, ca v-ati autodepasit.
Ceea ce as vrea sa incerc, este sa tin post negru, dar cu apa de legume.
In general nu imi e mila de mine si nici de corpul meu. Totusi trebuie a il tin sanatos, ca sa rezist mai multi ani, ca sa castig timp pentru mantuire.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 06.12.2012, 23:42:09
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Dar, trebuie sa recunosc, ca am facut o prostie: am mers desculta pe iarba prin ploaie. La un moment dat am simtit o sageata prin picior pana la sold si de atunci ma cam doar soldul, cand si cand. Mai face omul si greseli.
Anumite "greseli" trebuie sa faca parte din viata noastra, fiindca altfel am "scapa de sub control"... E adevarat ca si mersul pe zapada necesita mult curaj, daca nu chiar o doza mare de nebunie. Oricum, chiar si descult prin roua, trebuie multa prudenta, totul progresiv si daca nu suntem destul de constienti asupra efectelor adverse in cazul exceselor, avem mare nevoie de un supraveghetor avizat, care sa ne spuna cat timp si in ce ritm, in conditia noastra de sanatate. Totusi, in cartea mea, sfaturile erau de o simplitate dezarmanta. Se intampla totusi, ca si in religie de altfel, sa credem ca putem ajunge mai sus decat suntem sfatuiti pentru conditia noastra! Ori... nu putem deveni alpinisti, numai fiindca am urcat dealul Feleacului!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 07.12.2012, 00:17:43
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mosneagule, aud ca vine zapada, asa ca ia-ti inima in dinti si mergi un pas, doi pe zapada cu picioarele goale. Apoi repede, fara sa te stergi, iti pui ciorapi grosi si mergi pana se incalzesc picioarele. Sa vezi ca nu iti trebuie cine stie ce curaj si nu e nebunie.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 07.12.2012, 00:30:03
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Mosneagule, aud ca vine zapada, asa ca ia-ti inima in dinti si mergi un pas, doi pe zapada cu picioarele goale. Apoi repede, fara sa te stergi, iti pui ciorapi grosi si mergi pana se incalzesc picioarele. Sa vezi ca nu iti trebuie cine stie ce curaj si nu e nebunie.
Poate ca n-ar fi rau dar ma tem de un singur lucru: ar putea sa-mi placa, si sa nu mai vreau sa ma mai incalt dupa aceea. Tu poate nu stii cum e, dar eu stiu: daca te prinde politia fara cauciucuri de iarna, ai incurcat-o!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tratamente Naturiste - Ajutor Tina06 Generalitati 15 21.12.2018 20:22:47
Dogme babesti camy_d Reguli in Biserica 164 03.08.2016 14:46:05
Cele mai puternice tratamente naturale luci_p109 Generalitati 58 05.03.2013 15:05:48
Superstitii babesti si obiceiuri gresite tigerAvalo9 Generalitati 22 02.04.2012 23:37:38
Inventii preotesti sau babesti... Va_iubesc Reguli in Biserica 51 26.07.2010 18:18:53