Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 29.05.2012, 12:37:39
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Adică un creștin care viețuiește într-o familie nu poate fi ”căsătorit mistic cu Domnul”?
Nu, am explicat mai înainte (pe scurt) unui alt interlocutor. Este motivul pentru care călugărițele (ca și călugării) ortodocși nu se pot căsători, fiind deja căsătoriți mistic cu Domnul.

Citat:
Deja o dai puternic în sofisme. Dar dacă un candidat la preoție nu are chemare pentru monahism, înseamnă că nu poate să ajungă preot?
Nu. Preoțirea înseamnă intrarea într-un ordin. Este sacramentum ordinis.

Citat:
De altfel canonul 13 al Sinodului Ecumenic Quinisext spune clar:
Străvechea minciună ortodoxă cu acest canon o găsiți demontată aici: http://www.profamilia.ro/apologetica.asp?celibat=4
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #192  
Vechi 29.05.2012, 12:55:23
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Străvechea minciună ortodoxă cu acest canon o găsiți demontată aici: http://www.profamilia.ro/apologetica.asp?celibat=4
Dintre ideile amintite in acel material expun:
Canonul 6 stabilește că preoților și diaconilor nu le este permis să se căsătorească după hirotonire.


Canonul 13 : Acest canon decide că preoții, diaconii și subdiaconii în Biserica Orientală pot, "în conformitate cu străvechile orânduieli date de Apostoli", pentru desăvârșire și dreaptă rânduială, să conviețuiască cu soțiile lor și să facă uz de căsătorie cu excepția timpului în care slujesc la altar și săvârșesc sfintele taine, când trebuie să se înfrâneze. Aceasta s-a hotărât de către Părinții adunați la Conciliul din Cartagina, în Africa: "Preoții, diaconii și subdiaconii trebuie să se înfrâneze în timpul în care slujesc la altar, pentru ca să păstrăm și noi ceea ce a fost transmis de către apostoli și a fost observat din timpurile cele mai vechi, folosind timpul pentru toate, în special pentru rugăciune și pentru post: așadar, cei care slujesc la altarul dumnezeiesc trebuie să se înfrâneze întru totul în timpul slujbelor lor sfinte, ca să poată dobândi ceea ce cer de la Dumnezeu cu toată umilința". Cine, așadar, îndrăznește, încălcând canoanele apostolilor, să-i lipsească pe slujitorii "in sacris", adică pe preoți, pe diaconi și subdiaconi de la unirea și împreunarea cu soțiile lor legitime, ca și cel care, sub pretextul evlaviei, își alungă soția și continuă să trăiască separat de ea, trebuie exclus din cler.


Nu stiu ce nu e clar. Unii incalca flagrant canoanele sfintilor parinti.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
  #193  
Vechi 29.05.2012, 13:06:15
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
. Deci, poligamia nu este permisă.

asta cu siguranta ca nu se permite!
  #194  
Vechi 29.05.2012, 13:07:39
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Va referiti cumva la (neo)protestanti si daca da, la ce anume?
da, sunt astfel de grupari religioase (numite mai bine zis: secte), care au inteles ad_literam acele cuvinte ale Mantuitorului.
  #195  
Vechi 29.05.2012, 13:24:23
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Necuratul si-a varat zdravan coada, dezbinand Biserica lui Hristos, biserica primara. Inovatiile aduse reprezinta tichia de margaritar pe capul chelului. Nu de astfel de inovatii are nevoie un traitor crestin pentru a-si atrage harul Duhului Sfant, ci de post, rugaciune si nevointa, de virtuti crestine si de lupta cu pacatul. Fara acestea suntem niste zerouri umflate si atat.

Dumnezeu sa ne ajute sa intelegem ce sa agonisim si ce sa respingem in fiecare moment al vietii noastre. Caci viata noastra duhovniceasca este alcatuita dintr-un lung sir de alegeri.

Fiecare trebuie sa poarte o cruce potrivita pentru el. Daca e prea mare, va cadea sub povara ei. Celibatul mi se pare o cruce prea mare pentru un preot catolic tanar, aflat in mijlocul lumii. E ca si cum ai pune paie langa foc si te-ai ruga apoi sa nu arda!

Abia isi stapaneste gandurile de desfranare si patimile un monah postitor incercat. Nu e gluma. In Vietile Sfintilor scrie cat de greu este sa lupte cu gandul desfranarii, cu patimile in general, chiar si un pustnic. Cum sa vii sa-i ceri sa duca o astfel de lupta unui preot tanar care mai trebuie sa si povatuiasca enoriasele sa fie cuminti? E o cruce prea mare, pe care cred ca aceia care au pus-o pe umerii catolicilor au ales-o din trufie. Ar fi bine sa-si recunoasca neputintele si sa-si ia o cruce pe care pot s-o si duca.

Dupa o perioada de sihastrie, timp in care s-a despatimit, Sfantul Serafim de Sarov a povatuit multi credinciosi si credincioase. Sa luam aminte la viata acestui sfant.
  #196  
Vechi 29.05.2012, 13:38:52
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Și uite ce meșteșugit ne-am îndepărtat de la ideea topicului fratelui Cristi.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #197  
Vechi 29.05.2012, 13:45:29
tikkun_olam tikkun_olam is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Celibatul mi se pare o cruce prea mare pentru un preot catolic tanar, aflat in mijlocul lumii. E ca si cum ai pune paie langa foc si te-ai ruga apoi sa nu arda!
Dar celibatul nu este incompatibil cu căsătoria. Poți să fii celib chiar și în interiorul căsătoriei, doar că dorința prea mare a unora de a îi controla pe preoți chiar și cu priivre la ce fac în propria casă sau în propriul dormitor i-a împins la alegerea acestei soluții extreme. Este la mijloc o mentalitate de tip big-brother pe care vîrfurile catolicilor și-au manifestat-o de multe ori în istorie, alt exemplu fiind Inchiziția ereziilor.

Cred că rânduiala ortodoxă în care i se permite preotului să se căsătorească (ba din câte am înțeles i se și impune oarecum) este cea mai normală atunci când este luată în serios de preot și de soția lui. De la un moment dat, pentru cei care într-adevăr doresc viața creștină mai apropiată de desăvârșire, chiar în interiorul căsătoriei se ajunge la celibatul amândurora de comun acord, în sprijinul reciproc pentru mântuire. Dezlegarea de "pat", care pentru unii este foarte grea, dacă nu imposibilă (doar a vorbit și Pavel despre cei care nu se pot înfrîna) ar trebui să apară în interiorul căsătoriei în mod natural, de comun acord între cei doi soți, odată și cu evoluția spirituală a amândurora și cu înălțarea chiar și a "frecvenței" iubirii dintre cei doi soți. Odată cu mai marea spiritualizare a celor doi în timp, și iubirea sau grija reciprocă se spiritualizează și ruperea de relațiile sexuale apare în modul cel mai firesc chiar în interiorul căsătoriei.
  #198  
Vechi 29.05.2012, 13:55:55
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Fiecare trebuie sa poarte o cruce potrivita pentru el. Daca e prea mare, va cadea sub povara ei. Celibatul mi se pare o cruce prea mare pentru un preot catolic tanar, aflat in mijlocul lumii. E ca si cum ai pune paie langa foc si te-ai ruga apoi sa nu arda!
Da, primul celibatar tinar pe care il cunoastem se numeste apostolul Ioan. Ce vi se pare dumneavoastra nu are nici o legatura cu ceea ce poate Domnul nostru si harurile pe care EL le daruieste celor care Il urmeaza.
Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Abia isi stapaneste gandurile de desfranare si patimile un monah postitor incercat. Nu e gluma. In Vietile Sfintilor scrie cat de greu este sa lupte cu gandul desfranarii, cu patimile in general, chiar si un pustnic. Cum sa vii sa-i ceri sa duca o astfel de lupta unui preot tanar care mai trebuie sa si povatuiasca enoriasele sa fie cuminti? E o cruce prea mare, pe care cred ca aceia care au pus-o pe umerii catolicilor au ales-o din trufie.
De ce nu sinteti la fel de aspra cu Biserica Ortodoxa care accepta in monahism tineri de 18 ani. Crucea lor nu e la fel de grea? Si pe Biserica Ortodoxa tot trufia o mana atunci cind pune pe umerii unor adolescenti o astfel de cruce? Pe de alta parte, v-as ruga sa faceti un mic exercitiu simplu: mergeti in fiecare zi la biserica si va impartasiti in fiecare zi, timp de o luna. Veti vedea o diferenta. Preotii catolici asa fac, si nu o luna, ci toata viata lor. Nimic nu are putere si forta mai mare in alungarea patimilor decit ajutorul nemijlocit al Domnului nostru Isus Cristos, ajutor obtinut prin Jertfa zilnica a Sfintei Liturghii si prin impartasirea zilnica cu Trupul si Singele Domnului.
Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Ar fi bine sa-si recunoasca neputintele si sa-si ia o cruce pe care pot s-o si duca.
Cred ca ar fi bine sa va vedeti de neputintele dumneavoastra si nu ale altora, pentru ca Unul e Judecatorul. Pentru un crestin ortodox care vorbeste despre asceza, despre despatimire mi se pare putin simplist sa reduca totul la a fi sau a nu fi casatorit, pe de o parte, iar pe de alta parte, care este problema dumneavoastra daca unii oameni aleg sa Il urmeze pe DOmnul nostru in castitate, asemenea indemnului sfintilor apostoli?

Sa vi se para acest lucru imposibil, cind DOmnul nostru ne da tot ce avem nevoie starii noastre, inseamna sa va indoiti de puterea DOmnului, sincer!
  #199  
Vechi 29.05.2012, 14:27:24
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Așa cum BOR impune episcopilor celibatul !
Chiar Mitropolitul meu, IPS. Laurentiu Streza are cinci copii si este vaduv.
Si calugarii depun votul castitatii, dar eu am explicat care e diferenta intre vietuirea in lume si in manastire. In primul rand episcopii sunt calugari si nu sunt facuti episcopi la varsta tineretii. In al doilea rand episcopii nu au aceleasi sarcini ca si preotii si un contact permanent cu oamenii prin spovedanie, botez, etc.
Si nu in ultimul rand noi vorbim doar teoretic, dar chiar practica a arata ca e corect cum spun ortodocsii, nu cred ca are rost sa vorbim ca si cum cazurile nu ar fi arata ca asa este.
  #200  
Vechi 29.05.2012, 14:40:21
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Dintre ideile amintite in acel material expun:
Canonul 6 stabilește că preoților și diaconilor nu le este permis să se căsătorească după hirotonire.
Daca am inteles bine asta e si regula in BO. De fapt preotilor nu li se cere sa se casatoreasca, ei se casatoresc pentru ca dupa aceea nu se mai pot casatori, in starea in care sunt la hirotonie asa trebuie sa ramana.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un virus ciudat bântuie Biserica Ortodoxă Română: Andreescu (noi dezvăluiri!) stoianov Despre Biserica Ortodoxa in general 40 06.09.2015 17:03:42
Papa - Biserica Catolica - Singura Biserica legionar Biserica Romano-Catolica 133 16.07.2013 11:22:01
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Dialog BOR - Biserica Catolica Ducutu Biserica Romano-Catolica 70 08.05.2013 00:19:29