Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.05.2016, 22:32:16
Alessanderonline Alessanderonline is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit

http://jurnalspiritual.eu/in-fiecare...-lui-dumnezeu/
Pentru dvs, doamna Antonia.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.05.2016, 08:39:11
altulunul altulunul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2016
Mesaje: 254
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alessanderonline Vezi mesajul
Asa cum a scris si Antoniap, nu e bine sa cititi carti de la sectari, mai ales daca va numiti ortodox.

Despre muzica eu cred ca ar fi acceptabila daca o faceti din nevointa. Pentru ca de exemplu sunt cantareti romani demni de apreciat: Paula Seling de exemplu, provine dintr-o familie de preoti. Si canta si muzica crestina ortodoxa, "Ridica-voi ochii" este extraordinara, extraordinara.
Evident ca ar fi bine ca omul sa practice o meserie traditionala, daca poate, dar nu toata lumea are o astfel de sansa.

In schimb scrierile protestante smintesc si nenorocesc in partea esentiala.
Toate pacatele pe care le face crestinul cu voie sau fara voie, pot fi spovedite la preot. Si asta se poate face doar in Ortodoxie

Last edited by altulunul; 28.05.2016 at 08:41:44.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.05.2016, 09:56:23
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alessanderonline Vezi mesajul
Imi cer iertare daca am spus asa.

Poate aveti dreptate... Cine sunt eu?
Pur si simplu...
Am un prieten care-a intrat intr-o deznadejde incredibila printr-o afirmare de aceasta asemanare...
Sa incercam sa iubim fratii asa cum sunt si da, sa-i ajute Dumnezeu prin rugaciunile noastre sa urmeze calea cea mai dreapta...

Inca o data, imi cer iertare daca v-a durut ce-am zis.
Imi retrag tot.
Daca numele dvs e chiar Antonia, ma voi ruga pt dvs...
Va voi ruga sa-mi dati si numele de botez de sfant pentru a ma ruga pt dvs...
Inteleg.
E admirabil ceea ce ati facut...
Dumnezeu sa te ocroteasca. Nici vorba sa fiu suparata. Numele meu nu este Antonia, dar un gand bun ajunge la mine oricum. Oamenii trebuie sa citeasca si despre iad, ca sa se teama de pacate mari si sa lupte pentru a-si sfinti sufletele. In cartea ,,Mantuirea pacatosilor" de Agapie Criteanul, exista un capitol despre Rai si unul despre iad. Pe mine acelea m-au pus pe ganduri cu adevarat.

Si revin asupra mandriei care se cuibareste in sufletele noastre chiar si atunci cand interpretam cantari duhovnicesti. Nu intamplator, Sfantul Lavrentie de Cernigov spunea: ,,Sa ne fereasca Dumnezeu de mandria psaltilor!" Si el a cantat in strana si stia ce spune. Eu mi-am dat seama ca am adunat multa mandrie chiar cand cantam cantari duhovnicesti. Dupa ce mi-am hranit orgoliul cu cantece lumesti, mi-a fost foarte greu sa gasesc un ton smerit. Mi-am dat seama ca, pentru un ton smerit in cantare trebuie sa luptam asa cum lupta ascetii pentru rugaciunea curata. Mandria, principala ispita a celor care canta, il infurie cel mai tare pe Dumnezeu. Daca nu i-a iertat pe ingerii razvratiti...

Insa, pentru fiecare pacat exista pocainta. Din cate am citit, daca intepretarea este smerita si are in vedere slava lui Dumnezeu, nu slava personala, atunci suntem pe calea cea buna.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.05.2016, 10:44:07
Alessanderonline Alessanderonline is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit

Va multumesc pentru raspunsuri. Dumnezeu sa va binecuvinteze!
Hristos a Înviat!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.05.2016, 12:00:52
Alessanderonline Alessanderonline is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit

Rog din inima mea, unul din moderatorii acestui forum sa inchida acest topic si sa-l dea eventual si in arhiva!
Va multumesc...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 31.05.2016, 21:03:31
Urbanophon Urbanophon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Eu scriu texte, cant si produc muzica hip-hop de 11 ani. Asta imi place. Am urcat de sute de ori pe scena, am facut poze, am dat autografe etc. Dar zic mereu in rugaciuni: Tata, ingaduie-mi bucuria asta dar nu imi lasa inima sa se mandreasca.

Domnul ne-a dat bucurii si placeri in viata asta. Cine e ravnitor, se dedica in totalitate rugaciunii si lui Dumnezeu...gen calugarii. Imparatia Cerurilor are multe locasuri...fiecare cat a putut sa isi daruiasca inima Creatorului. Fa ceea ce iti place, cauta smerenia in continuu si multumeste mereu lui Dumnezeu pentru darul ce ti l-a dat. Cu bucurie sa dai si cu bucurie sa primesti...paine si arta.

Succes in ceea ce faci!
Reply With Quote
Răspunde