Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.07.2023, 20:25:50
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 280
Implicit Baconsky – IPS Streza, un „BINOM” PRIMEJDIOS pentru B.O.R. și pentru nația română

Recent, „domnul” Baconsky, care scria cel puțin până la o vreme, și poate încă mai scrie la „Telegraful român” păstorit de IPS Streza, unde vom vedea și ce indicații ideologico-politice le trimite abonaților acelei publicații, care bănuiesc, nu știu, dar bănuiesc că sînt majoritatea preoți ai BOR, cu „binecuvîntarea” lui IPS Streza, și-a afirmat acordul, ba chiar „binecuvîntarea” ca România să fie treptat invadată de peste 1 milion de asiatici, sub acoperirea că ar veni cu permise permanente de muncă, nu doar întru sfidarea Constituției României, dar și a celui mai elementar bun simț față de români și de tragedia și dificultățile prin care aceștia au trecut și trec de decenii încoace.

Citat:
Teologul Teodor Baconschi spune că venirea în România, la muncă, a un milion de asiatici ar fi „o veste bună”. În opinia sa, venirea asiaticilor ar fi o veste bună „nu doar pentru o anumită mixitate și a unei experiențe inter-culturale, care mai destupă capul”.

„Sunt 100.000 în fiecare an, deci 1 milion în zece ani. Este o veste bună, nu doar pentru o anumită mixitate și a unei experiențe inter-culturale, care mai destupă capul. Ci pentru verificarea siguranței de sine. Esti xenofob când nu ești sigur pe identitatea ta, după 100 de ani de stat român național, unitar, membru al UE, ar trebui să fim mai siguri pe această identitate și să primim, fără atâtea griji că dacă apare cineva, omul diferit, exponent al unei culturi pe care n-o înțelegem, ne va eclipsa istoric”, a spus Baconschi la podcastul lui George Buhnici.
https://r3media.ro/teodor-baconschi-...nterculturala/
Baconsky vrea să ne schimbe „softul” de țară (podcastul de pe yt al lui Buhnici)

Evident că găzduirea unui astfel de personaj care emite astfel de idei în spațiul public, și în cadrul unui podcast despre care speră probabil să facă audiență mare, ca răul făcut prin astfel de idei să fie cât mai mare, la „Telegraful român”, și mai mult ca să dea directive ideologico-politice prin intermediul acelei publicații, este o chestiune extrem de dubioasă, de problematică, de gravă pentru „găzdoiul” IPS Streza. (Sau cel puțin așa ar trebui să fie, într-o țară normală.)

La prima vedere ar părea că legăturile între cele două personaje menționate în titlu s-ar reduce la atât, dar mai apar informații mai vechi, cu privire la afinitățile față de O.T.A.N. sau NATO cum i se mai zice ale amîndurora, deși noi, românii, putem să vedem la ce hal de transformare în colonie, de supunere unui neocolonialism am ajuns „sub umbrelele protectoare ale NATO”. Ba mai mult, putem să observăm că nea Baconsky dă directive politice în sens euratlantist, NATO-ist prin intermediul „Telegrafului român”, cu „binecuvîntarea” tacită a redactorului-șef al publicației, IPS Streza.

IPS Streza susține misiunea NATO de protejare a Europei și României

Baconsky în iulie 2022 în „Telegraful român”, publicație „patronată” de IPS Streza la Sibiu:
Citat:
Evident, Biserica Ortodoxă Română nutrește înclinația – dar și obligația naționalăde a proteja ce am dobândit în deceniile de după colapsul URSS: statutul de membru NATO și UE, libertatea (inclusiv religioasă), respectul față de drepturile omului, economia de piață și vocația de a ne consemna istoria adevărată, pentru a ne face – fie și sub forme simbolice – dreptate. Nu mă aștept la un fiasco în această privință. Sondajele de opinie arată că majoritatea românilor apreciază aceste noi realități ca pe un succes comunitar deschis spre un viitor mai civilizat, prosper și stabil. În acest context sociologic, BOR va servi fără ezitări interesul României de a se dezvolta fără asuprire. Sunt convins că păstorii noștri sufletești - de la Patriarhul Daniel și ceilalți membri ai Sfântului Sinod, până la clerul de mir și cinul monahal – înțeleg că Estul Europei devine acum centrul sensibil al Occidentului euro-atlantic. Vom avea mai mulți bani, suport politic și capacități defensive ca oricând. Deja faimosul ”flanc estic” al NATO va fi determinant pentru coeziunea și siguranța a circa un miliard de oameni. În noul cadru geopolitic, BOR are vocația de a construi punți ecumenice, de a sprijini integrarea în UE a Ucrainei, Republicii Moldova și a statelor ex-iugoslave din Balcanii de Vest și de a preveni, cu tot curajul, pericolul oricărei deteriorări a standardelor democratice de la noi și din regiunea unde ne aflăm.
http://telegrafulroman.blogspot.com/...e-cumpana.html

Deocamdată în această postare am adus mai mult aspecte introductive, care să așeze puțin tematica despre care ar fi această discuție, dezbatere. Mai încolo, în alte postări voi reveni și cu analize, dacă se va îngădui, cu anumite aprecieri referitoare la cele menționate deja și poate chiar și la altele.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.07.2023, 01:55:03
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Nea Baconschi (sper că i-am ortografiat corect numele) e cunoștință mai veche a P.F. Daniel se pare că au publicat el Baconschi, P.F. Daniel și ÎPS Casian primul nr postdecembrist al publicației Vestitorul Ortodoxiei, ulterior s-a perindat și pe la ziarul Lumina:

https://www.youtube.com/watch?v=FkL0V-LT0qc

Uită-te și tu cu câte emisiuni și actualități e prezentat Baconschi pe tv trinitas:

https://www.youtube.com/@TRINITASTVo...uery=baconschi

Deși omul a gafat acu câțiva ani, peste norma morală a oricărui cult

https://www.cancan.ro/s-a-infierbant...ibile-14977620

Nu mi se pare un individ de promovat pe trinitas tv sau în alte medii ortodoxe, poate nici nu e ortodox din moment ce a fost ambasadorull României la Vatican.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 20.07.2023 at 04:51:34.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.07.2023, 09:41:43
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Domnul shunca de salam polonez, ca asa s-ar traduce numele domniei sale pe romaneste, Baconsky, e o mancare de dulce, deci noi care citim ar trebui sa pricepem ca n-are rost sa fim liberi si aparati de nato daca suntem prosciuto-robi pacatului incselaciuniunilor ce scoate bube dulci pe interior care ne tin in sclavia sexopatimilor sulimenizante doar din priviri pentru ca mandrindu-ne cu grozavii laudaroase o sa ajungem dumnedraci in toata regula euroatlantica fara sa stim, ca puii barnaivi de plumb avand impresia ca asta e raiul-mantuirii si crezand ca asa ar trebui sa ne comportam, ca niste beroi prozeliti ai eretismului ecumenist cosmopolit sateist mari politruci aparatori ai pacii lgbtiste si transgenderiste ce vine de la lume in loc sa gasim calea cea buna sa devenim impreuna tara pacii lui Dumnezeu, precum in Cerul crestin-ortodox asa si pe pamantul binecuvantat.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 20.07.2023 at 13:02:50.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.07.2023, 16:23:46
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 280
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nea Baconschi (sper că i-am ortografiat corect numele)
Numele corect este Baconsky.
Cealaltă variantă a apărut probabil ca să pară mai român decât este.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Uită-te și tu cu câte emisiuni și actualități e prezentat Baconschi pe tv trinitas:
https://www.youtube.com/@TRINITASTVo...uery=baconschi
L-am mai văzut și eu pe la Trinitas TV, dar n-am știut că era chiar așa de prezent. Bineînțeles că asta incumbă culpă și asupra Preafericitului, dar asta nu înseamnă că vina Preafericitului ar anula vina sau culpa „protopopului” IPS Streza. Amîndoi „frăciorii de la Bossey” au probleme mari și mai devreme sau mai târziu vor trebui să dea socoteală în fața Bisericii, chiar și aici pe pămînt.

De altfel, din punctul meu de vedere, nu există imunitate absolută pentru nicio funcție ierarhică. În condițiile în care vor fi găsiți vinovați, Biserica are dreptul să își facă ordinea la ea în casă și deci să îi caterisească, indiferent ce ar fi ei, patriarhi, mitropoliți și așa mai departe.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu mi se pare un individ de promovat pe trinitas tv sau în alte medii ortodoxe, poate nici nu e ortodox din moment ce a fost ambasadorull României la Vatican.
Păi nu știu dacă el este promovat sau este promovat, dacă mă înțelegi ce vreau să zic. Adică de către cine este promovat. Că mie după analiza faptelor, mi se pare că de fapt Baconsky este „șeful” lui Streza și poate și al Preafericitului, s-a mai văzut și cazul Bănescu Vasile care se crede un fel de „patriarh” fără învestitură, dar vorbește clar de multe ori fără nicio aprobare din partea Preafericitului, iar dacă în anumite chestiuni Preafericitul tace și lasă să prevaleze unele teze ale „preafericitului” Bănescu, atunci s-ar putea ca în viitor Preafericitul să aibă probleme pentru această pasivitate.

Mie îmi este cât se poate de clar că IPS Streza are probleme foarte serioase, care în mod clar îi pun sub semnul întrebării vrednicia în funcțiile pe care le ocupă. Vedem că în materie de educație, Iohannis și FDGR și-au făcut și își fac de cap atât în ceea ce privește anumite ore de religie, cât și învățămîntul în limba germană din cuprinsul Eparhiei Sibiului, ceea ce ne duce la concluzia că într-o anumită măsură „chiriarhii” sînt Iohannis, FDGR, iar nu „marele” Streza.

Acum vedem că Baconsky dă directive și face prelucrare politico-ideologică prin intermediul „Telegrafului român”, ceea ce duce la concluzia că într-o anumită măsură „chiriarhul” este Baconsky, iar nu „marele” Streza.

Păi dacă vedem care sînt faptele și vedem bine că „marele” Streza este așa de incapabil în atâtea chestiuni ce țin de presupusele lui competențe, dacă vedem că de fapt alți „chiriarhi” (Iohannis, FDGR, Baconsky) fac legea, ca să zic așa, cel puțin în anumite chestiuni și în anumite măsuri, n-ar fi fost și n-ar fi mai bine pentru Biserică și pentru „protopopul” IPS Streza să își prezinte DEMISIA din funcțiile pe care le ocupă? Că vedem bine că „frăciorul de la Bossey” și alții din Sinodul BOR nu se gândesc să îl caterisească. N-ar fi fost și n-ar fi mai bine ca acest personaj să plece, de bună voie sau silit de Biserică, ca să curme cât mai poate din atâta și atâta rău pe care l-a făcut și continuă să îl facă?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.07.2023, 00:06:36
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul

Păi nu știu dacă el este promovat sau este promovat, dacă mă înțelegi ce vreau să zic. Adică de către cine este promovat. Că mie după analiza faptelor, mi se pare că de fapt Baconsky este „șeful” lui Streza și poate și al Preafericitului, s-a mai văzut și cazul Bănescu Vasile care se crede un fel de „patriarh” fără învestitură, dar vorbește clar de multe ori fără nicio aprobare din partea Preafericitului, iar dacă în anumite chestiuni Preafericitul tace și lasă să prevaleze unele teze ale „preafericitului” Bănescu, atunci s-ar putea ca în viitor Preafericitul să aibă probleme pentru această pasivitate.
Părerea mea e că Vasile Bănescu dirijează Trinitas tv, deși director e părintele Dima care slujește cu Vasile Ioana.
Altfel nu se explică de ce zilele trecute a apărut pe post Teodor Paleologu un polemist care l-a tot atacat pe ÎPS Teodosie și preoții care avertizau cu privire la vaccin, Teodor Paleologu care a persiflat Referendumul pt Familie și în campania electorală a făcut culoar către USR.

Nu ar mai trebui să apară pe post persoane conflictuale cu ierarhi ai B.O.R., Trinitas tv e un TVR bisericesc, toate familiile arondate unei parohii plătesc un 0.50 de bani- un leu pe lună pt ca postul să funcționeze, banii se strâng din veniturile parohiilor.

Nu mi se pare normal ca Trinitas tv din banii mei, să facă campanie sau să umfle ideile unor impostori care parazitează mediul conservator, care se prezintă pe ei ca pe viitorul creștin democrației când ei sunt la fel ca progresiștii, ca stângiștii, vor imigrație necontrolată, educație lgbt, parteneriate civile, melting pot, măsuri verzi care amenință proprietatea individuală, religie mondială unică, sincretism de orice fel, amestecare și babilonie.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 21.07.2023 at 00:13:50.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.09.2023, 13:42:29
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 280
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
(...)
La prima vedere ar părea că legăturile între cele două personaje menționate în titlu s-ar reduce la atât, (...)
Ce să zic și cu dezbaterea asta, unii probabil ar fi zis „domne, despre ce binom ar fi vorba”, că zic unii nu s-ar fi auzit mai nimic prin presă, cel puțin prin presa centrală, despre un astfel de „binom”. Dar, ce să vezi, domnu Baconsky iată că a fost „promovat” de la saitul „Telegrafului român”, și acum este pe prima pagină a saitului Mitropoliei Ardealului, cu un text fixat, deocamdată, chiar sub textul fixat pe prima pagină al IPS-ului Streza. Deci „domnu Streza” nu doar că nu se dezice și nu îl chestionează public pe Baconsky, ba vedem că de fapt Baconsky „urcă”. Acum nu știm dacă pentru ceea ce a evidențiat r3media, pentru ceea ce am evidențiat aici, sau eventual pentru ambele, dar este clar „domnu Streza” se adîncește în aceste raporturi extrem de dubioase și care comportă o din ce în ce mai mare culpă morală, inclusiv a „dumnealui”.

Căci cât cinism pestilențial, cvasi-diabolic pot să aibă astfel de personaje, după ce au fost zeci de ani în funcții de conducere sau măcar în anumite prim-planuri ale societății (Baconsky a fost și în politică, iar pe de altă parte a fost cel puțin în anumite prim-planuri ale vieții intelectuale, de unde putea de mult să intervină în mod corespunzător, dacă i-ar și păsat și dacă ar fi și avut curajul să facă așa ceva, e problema „dumnealui” dacă n-a făcut ceea ce ar fi putut să facă), și vorbim despre o societate în care s-au comis peste 23 de milioane de avorturi în câteva decenii, care a suferit încă o masivă hemoragie umană printr-o mare migrație de milioane de oameni, deci vorbim despre milioane sau zeci de milioane de vieți omenești pe care aceste personaje, printre altele, evident, că nu doar ei au fost la putere sub diverse forme în această țară, deci vieți omenești pe care acești oameni nu au știut, nu au fost capabile să le păstorească în mod corespunzător, iar acum să vină cu astfel de așa-zise „soluții” de un asemenea nivel de gravitate și periculozitate pentru viitorul și identitatea românilor și a României? Precizez că nu țin neapărat să generalizez, că personajul care a venit cu propunerea, ba chiar vrea să o prezinte drept „cool”, drept ceva legitim și legal (ea fiind din start anticonstituțională, adică împotriva voinței poporului român), este „domnul” Baconsky, însă problema pentru IPS Streza este că vedem că „dumnealui” nu doar că nu se delimitează public de acest personaj sinistru, nici măcar nu îl chestionează public, ci vedem că Baconsky „urcă” mai nou direct pe prima pagină a saitului mitropoliei conduse de „domnu Streza”. Deci nu ține povestea cu inocența IPS-ului Streza, atâta vreme cât discutăm despre lucruri cât se poate de publice.

(Nu dau link nici la articolul respectiv, nici măcar la saitul mitropoliei, însă pentru cine vrea, nu are decât să caute pe internet saitul mitropoliei Ardealului și să se convingă de adevărul celor afirmate de mine referitor la prezența cu un text fixat pe pagina principală a saitului a lui Baconsky.)
Reply With Quote
Răspunde