Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.09.2023, 13:42:47
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 735
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Când oamenii nu au mintea luminată, normal că ei nu văd anumite adevăruri, acolo unde alții le văd, pentru că au mintea mai luminată.
Of mai David, mai stiu eu pe cineva care se credea mai luminat ca toti. A cazut ca un fulger din cer! Vorbeste cu duhovnicul tau daca ai ca doar iti intuneci inima cu lucrurile astea.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.09.2023, 23:48:42
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.970
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Cred și eu că începuse să devină mai „comunicativ”, mai „colaborativ”, mai ales după ce au făcut așa-zișii protestatari de după tragedia de la Colectiv cu câteva luni în urmă pe strada Mitropoliei. Înainte se ținea tare cu acei 86% de care vorbea „dumnealui” că ar fi „utilizabili” din punct de vedere politic. Și poate nu întîmplător în serile acelea de proteste de la Sibiu, inclusiv cu acele huiduieli vizavi de catedrala ortodoxă, a apărut așa-zisul „Părinte” Necula să vorbească la presă că „e nevoie de comunicare”. (Apropo, poate nu întîmplător Bănescu spunea despre modul de comunicare al Preafericitului atunci la tragedie, că ar fi comportat „niște greșeli de comunicare”.) Iar ulterior s-a văzut clar cum a eșuat referendumul pentru definirea familiei, asta doar așa spre exemplu.
Tot o ții tare cu referendumul pt familie, tu ce ai făcut ca să se împlinească cvorumul, că n-am văzut nimic decât critică ?

Iar la colectiv interpretarea a fost mult deplasată, de parcă a pus cineva din B.O.R. focul acolo cam așa se punea problema, majoritatea tinerilor de acolo erau majori, unii au simțit că nu e în regulă și au plecat la timp, deci orice de la înghesuială, la ușă și geamuri sudate trebuia să le ridice semne de întrebare sau măcar instinctul de conservare să lucreze.

Când te pui singur în situații de risc, înghesuială cu risc de călcare în picioare, e Patriarhul României de vină sau purtătorul de vorbe Costel Stoica ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 11.09.2023 at 23:51:22.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.09.2023, 09:04:16
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Tot o ții tare cu referendumul pt familie, tu ce ai făcut ca să se împlinească cvorumul, că n-am văzut nimic decât critică ?
eu raman la parerea mea ca, cvorumul a fost indeplinit numai ca...vorba tatucului Stalin: Nu contează cine votează, contează cine numără voturile. Acolo au fost alte interese EURO-SUA LGBTQ unde traditia crestina trebuie distrusa in frunte cu familia traditionala

Citat:
Iar la colectiv interpretarea a fost mult deplasată, de parcă a pus cineva din B.O.R. focul acolo cam așa se punea problema, majoritatea tinerilor de acolo erau majori, unii au simțit că nu e în regulă și au plecat la timp, deci orice de la înghesuială, la ușă și geamuri sudate trebuia să le ridice semne de întrebare sau măcar instinctul de conservare să lucreze.

Când te pui singur în situații de risc, înghesuială cu risc de călcare în picioare, e Patriarhul României de vină sau purtătorul de vorbe Costel Stoica ?
sigur ca da, si la Crevedia tot patriarhul in frunte cu sinodul BOR este de vina
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.09.2023, 09:24:49
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.970
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
eu raman la parerea mea ca, cvorumul a fost indeplinit numai ca...vorba tatucului Stalin: Nu contează cine votează, contează cine numără voturile. Acolo au fost alte interese EURO-SUA LGBTQ unde traditia crestina trebuie distrusa in frunte cu familia traditionala
Din păcate cvorumul a fost îndeplinit doar în județul Suceava și a fost foarte aproape să se împlinească în Bihor și Dâmbovița, în rest a fost dezastru în toate reședințele de județ, deci nu doar la Sibiu, ci mai peste tot de la București, la Constanța, Arad, Craiova șamd, chiar și unde erau minorități neoprotestante care ar fi putut influența votul cu un 2-5% cât să treacă pragul.

Orașele universitare nu și-au făcut treaba, deși poate numeric au votat zeci de mii de oameni și pare mult căci nu e niciun stadion sau sală în România unde să aduni mai mult de 40.000 de oameni.

Asta și pt că omul creștin din România e fricos, crede presa, nu a învățat să facă față la cel mai greu război, cel de dezinformare, nu e învățat să facă față psihologic la stresul electoral, e comod, dezinteresat, persiflant când vine vorba de marile mize.

Părerea mea e că a fost și un bine în toată treaba asta, că s-a văzut câți oameni înțeleg altceva decât zice presa, și poate și pt B.O.R. e bine că a văzut că are de muncă altfel poate apărea o relaxare și mai mare și nu se mai făceau atâtea proiecte.

De bine de rău Mitropolia Moldovei face foarte multe activități cu tineretul anual, care normal costă, dar merită, mi se pare că s-au intensificat de atunci.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde