Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.10.2023, 00:50:23
tigeratlantic9's Avatar
tigeratlantic9 tigeratlantic9 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 163
Implicit Care-i scopul pentru care am fost creați și ni s-a dat o viata de catre Dumnezeu?

Care-i scopul pentru care am fost creați și ni s-a dat o viata aici de catre Dumnezeu?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.10.2023, 02:05:52
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 736
Implicit

E o intrebare buna, si eu m-am gandit de multe ori. Raspunsul clasic este ca am fi fost creati sa-l slavim pe Dumnezeu. Mie mi se pare ca slava pe care o dam Domnului este doar pentru noi caci ne ajuta sa crestem in iubire de Dumnezeu, sa ne smerim, si sa ne ducem cu mintea catre ceruri. Mai mult mi-a placut ce le-a zis Sf. Pavel atenienilor.

Faptele Sfintilor Apostoli 17, 26-27
Citat:
Și a făcut dintr-un sânge tot neamul omenesc, ca să locuiască peste toată fața pământului, așezând vremile cele de mai înainte rânduite și hotarele locuirii lor, ca ei să caute pe Dumnezeu, doar L-ar pipăi și L-ar găsi, deși nu e departe de fiecare dintre noi.
Adica am fost facuti sa ne ridicam catre Dumnezeu, avem din firea umana aceasta tragere de a creste si a ne dezvolta. Daca o folosim prost, ne preamarim singuri ca Lucifer si tot ca el cadem si ne sfarsim. Daca o folosim bine, folosim ravna pentru a ne ridica mai aproape de Dumnezeu prin stradanie, cruce, si iubire curata.

Adica ne-a facut sa fim in comuniune cu El si sa ne depasim firea pamanteasca inspre indumnezeire. Adam si Eva au cazut, dar Hristos ne-a oferit mantuirea universala si obiectiva, dandu-ne tuturor sansa sa-L acceptam pe Dumnezeu in inimile noastre prin Sfintele Taine si randuirea bisericeasca.

Deci raspunsul meu pentru tine e acelasi ca in fiecare topic: du-te la o biserica ortodoxa, traieste dupa randuiala, asculta de duhovnic, impartaseste-te si spovedeste-te. Dumnezeu ne-a oferit tot ce ne trebuie sa ne mantuim si Biserica Ortodoxa a pastrat toata credinta intreaga si nepatata.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.10.2023, 08:26:32
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.994
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Adica am fost facuti sa ne ridicam catre Dumnezeu, avem din firea umana aceasta tragere de a creste si a ne dezvolta...

Adica ne-a facut sa fim in comuniune cu El si sa ne depasim firea pamanteasca inspre indumnezeire...
Intreaga creatie are aceasta directie transcendentala, imposibil de evitat.

14.Dacă lucrul cuiva, pe care l-a zidit, va rămâne, va lua plată.
15. Dacă lucrul cuiva se va arde, el va fi păgubit; el însă se va mântui, dar așa ca prin foc.(1Cor3,14-15)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.10.2023, 21:28:21
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 736
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Intreaga creatie are aceasta directie transcendentala, imposibil de evitat.

14.Dacă lucrul cuiva, pe care l-a zidit, va rămâne, va lua plată.
15. Dacă lucrul cuiva se va arde, el va fi păgubit; el însă se va mântui, dar așa ca prin foc.(1Cor3,14-15)
Intreaga creatie adica si necuvantatoarele? Animalele n-au nicio directie transcedentala, sunt doar organisme instinctuale care traiesc sub pecetea instinctului de supravietuire. Si omul poate sa faca asta cand isi pierde aspiratia cereasca si se pierde in patimi trupesti, devenind asemenea animalelor, dar asta nu trebuie confundata cu o aspiratie care transcede cele pamantesti data prin crearea dupa chipul lui Dumnezeu.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.10.2023, 05:38:28
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.994
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Intreaga creatie adica si necuvantatoarele? Animalele n-au nicio directie transcedentala, sunt doar organisme instinctuale care traiesc sub pecetea instinctului de supravietuire.
Da, si necuvantatoarele, care vor deveni cuvantatoare, care la general/inceput, tot sub instinct de supravietuire vor trai.
Nu animalele au directie transcendentala, ci creatia, in ere cosmice.

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
dar asta nu trebuie confundata cu o aspiratie care transcede cele pamantesti data prin crearea dupa chipul lui Dumnezeu.
Aspiratia de care vorbesti este a Duhului Sfant, in niciun caz a oamenilor, deoarece aceasta apiratie duce la suferinta si la rastignire, fara de care nu exista mantuire, proces instituit in prima zi de creatie.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 09.10.2023 at 05:44:54.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.10.2023, 11:45:07
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 736
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Da, si necuvantatoarele, care vor deveni cuvantatoare, care la general/inceput, tot sub instinct de supravietuire vor trai.
Nu animalele au directie transcendentala, ci creatia, in ere cosmice.

Aspiratia de care vorbesti este a Duhului Sfant, in niciun caz a oamenilor, deoarece aceasta apiratie duce la suferinta si la rastignire, fara de care nu exista mantuire, proces instituit in prima zi de creatie.
Eu vorbesc despre ortodoxie; tu despre ce vorbesti? De interpretarea ta personala a realitatii?
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.10.2023, 12:28:19
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.288
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigeratlantic9 Vezi mesajul
Care-i scopul pentru care am fost creați și ni s-a dat o viata aici de catre Dumnezeu?
Scopul este sa fim duhovnicesti in adevarul Adevarat, sa fim noi prin Harul si Puterea lui Dumnezeu odihna si pacea Domnului Dumnezeu iubirea, credinta credincioasa si speranta, caci iubirea nu cauta ale sale si duce lupta cea buna ca sa nu cada, sa nu cada niciodata in neascultare prin pacate si faradelegi, ipocrisme si greseli fatale. Pentru scopul asta cu implinire fericita nu trebuie sa se faca omul pe sine insusi ci sa se lase in mana Sfintei Treimi, ca sa fie facut de Dumnezeu si primit in Imparatia Sa, imparatia cereasca si pamanteasca a Domnului Iisus-Hristos Cuvantul Caruia i s-a dat toata puterea lui Dumnezeu, de facere, de carmuire, de inviere, de vindecare, de reparare si de innoire a toate.

Deci lasa-te cu totul in mainile Sale, inima, minte, suflet, trup si tot ce iti apartine. Daca nu stii ce inseamna asta atunci vezi vietile dreptilor, sfintilor, proorocilor si credinciosilor smeriti din toate timpurile si de azi care si-au luat Crucea si au urmat Domnului Iisus-Hristos si vezi cum au ascultat si au crezut si cum cred ei in Cuvantul Lui si urmandu-i pe ei aplica azi asemenea in viata ta caci este scris "Mila voiesc si nu jertfe"... nu jertfe de pacat pentru a spala si ierta de pacat, jertfe desarte care sunt o gretosenie si o uraciune inaintea Domnului.

Pe scurt, ne-a facut sa biruim pacatul-moartea prin rabdare in adevar fara tradare in ascultare, si apoi sa-l biruim mereu pe pacat cu toata ispita lui cu tot veghind cu trezvie ca sa nu cadem in recidiva caci dragostea ca sa fie ea si sa ramana dragoste si virtute si fericire vesnica nu se grozaveste in greseli si calcari ci se sfieste si cauta sa nu cada niciodata si asa poate ea face asta, prin ascultare si smerenie, rabdand pana la sfarsit toate rautatile ipocrite care vin mereu uneltind ca s-o incerce si s-o corupa si s-o compromita aruncand-o in murdarie si sclavie pacatoasa vesnica rupand-o de iubirea lui Dumnezeu ca s-o faca slujnica la mamona, o carpa imputzita, rupta, tererfelita, imbibata in pacura, vrednica de gheena si de focul gheenei, caci focul se cuvine neascultarii prin pacate si faradelegi iar ea cazand in cadere, in nerabdare, in judecata, se dovedeste ca nu a fost dragoste adevarata ci doar o desertaciune, o ipocrizenie, un chip ascuns al rautatii, o inselare, o desfranare, o patima bolnava, o camelehoatza ce ar vrea sa se dea mare peste ale altora ca libertatea impostoare!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 09.10.2023 at 16:28:31.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.11.2023, 07:20:36
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.994
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Demetrius;
Da, si necuvantatoarele, care vor deveni cuvantatoare, care la general/inceput, tot sub instinct de supravietuire vor trai.
Nu animalele au directie transcendentala, ci creatia, in ere cosmice.

Aspiratia de care vorbesti este a Duhului Sfant, in niciun caz a oamenilor, deoarece aceasta apiratie duce la suferinta si la rastignire, fara de care nu exista mantuire, proces instituit in prima zi de creatie.
Eu vorbesc despre ortodoxie; tu despre ce vorbesti? De interpretarea ta personala a realitatii?
Eu i-as spune revelatie.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.11.2023, 11:14:39
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 736
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Eu i-as spune revelatie.
Revelatie ca revelatie, dar vezi sa nu fi venit din alta parte.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
Răspunde

Tags
scopul vietii, viata