Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 25.02.2009, 18:17:41
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

geo.nektarios a sarit de fapt calul, prin literele rosii de-o schioapa folosite.

geo.nektarios, crezi ca te impui mai cu succes in discutie daca folosesti litere gigantice? singurul lucru pe care reusesti sa-l faci e sa-i agresezi vizual pe cei care citesc acest topic.

Foloseste si tu litere normale, ca majoritatea celor de pe forum, si vei face un bine tuturor.
Reply With Quote
  #162  
Vechi 25.02.2009, 18:48:06
Mariusica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Spusesem la inceput ca vreau sa vorbesc si de lucrurile frumoase din aceasta lucrare dar si de cele grave.
Pentru ca sunt multe lucruri frumoase in aceasta lucrare, pe care lumea nu le stie si ar merita mentionate.
Dar geo.nektarios nu m-a lasat si a preferat sa vorbim de ceea ce eu am considerat a fi grav.
Reply With Quote
  #163  
Vechi 25.02.2009, 19:04:20
Mariusica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nelutafilip Vezi mesajul
Daca mai sunt dubii legate de Parintele ierodiacon Visarion Iugulescu mergeti la manastirea Cernica si cereti informatii, in special de la staretul manastirii; in treacat treceti si pe la mormantul parintelui si spuneti-va pacatele clevetirii;
domnule mariusica, se pare ca nu mai ai cu cine sa barfesti legat de acest subiect-nadajduiesc in mila lui Dumnezeu ca cei cu mintea intrega s-au convins de adevarata stare a lucrurilor.
Doamne ajuta si sa auzim numai de bine!
Sora nelutafilip,
Iti multumesc pentru grija ta fata de mine. Dar aici nu este vorba de clevetire ci de adevar.
Spui ca "nadajduiesc in mila lui Dumnezeu ca cei cu mintea intrega s-au convins de adevarata stare a lucrurilor", in concluzie eu am mintea stramba? Ca sa nu zic putina.
Nu neg asta.
Dar ceea ce stiu, este ca daca tu spui asta cu sinceritate ceea ce spui, nu cunosti mai nimic din aceasta lucrare. Sau din aceasta stare a lucrurilor.
Reply With Quote
  #164  
Vechi 25.02.2009, 19:07:12
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

nu-mi pomeni mie de aspra judecata doar pentru ca eu nu mai cred.
NU crezi, e treaba ta, m-am referit ca "ni s-a dat mult sa cunoastem, mult ni se va cere"! si la faptul ca "avem judacata aspra" de vbim de rau pe aproapele si numai! Daca nu esti constient de asta, te ustura ce spun...

Am cunoscut lucrarea Parintelui Visarion in 1993.
Si am stat pana in 2005.
Cred ca e ceva mai mult decat 2-3 ani cum ziceai tu in alta parte.
...eu din sfarsitul lui '90!!! deci... Iar din 2005 pana in 2009 mai sunt ceva in plus, nu crezi???

Nu cred ca este cazul sa dau mai multe detalii despre pozitia mea in aceasta lucrare, dar iti spun ca stiu foarte multe lucruri din "bucataria" lucrarii. Vrei sa-ti vorbesc punctual despre practici ce sunt la marginea ereziei? Iti vorbesc. Si crede-ma ... am ce sa spun. Dupa razboi multi viteji se arata!
NU sunt de folos cuvintele de prisos si nici mandria de a-mi arata cine ai fost! oricum daca ai fost, nu ma ajuta cu nimic si nici nu ma afecteaza decat ca esti un LAS, acuzand in plus "scuturandu-te" de "mizeria lucrarii", iar apoi ar fi bine sa Ii multumesti lui Dumnezeu pt te-a "luminat" si te-a scos "din ratacire"!!!

Iti multumesc ca nu m-ai contrazis cand am afirmat ca Parintele Cleopa a fost interzis in interiorul lucrarii. Cred ca pentru orice crestin ortodox sincer doar acest fapt si este prea mult.
Oricum Parintele Cleopa nu a fost pana la urma o exceptie. Ani intregi m-am ferit sa spun, de exemplu ca-l citesc pe Parintele Arsenie Papacioc sau Sfantul Ignatie Brancianinov (sunt doar doua exemple).
Pentru ca mi se replica sec: la ce-ti foloseste, predicile lui Taica Parinte iti sunt de ajuns ca sa te mantuiesti.
Albina nu face miere numai dintr-o singura floare! Eu ce ar trebui sa fac??? sa nu mai citesc ce am de citit la scoala dintre cartile de Teologie??? sau am "dezlegare"???
Sa fim SERIOSI!!! In Bucuresti e multa habotnicie si bigotism!!!

Ce sa mai spun despre ultima ta postare? Daca o puneai in alta parte parea cuvant de intelepciune. Dar plasata in acest subiect al forumului nu face decat sa dovedeasca latura extremista a membrilor acestei lucrari. Eu nu cred ca daca as spune unui ucenic de-al Parintelui Arsenie Papacioc, ceva gen ... bai vezi ca am auzit ceva urat despre parintele tau, mi-ar replica ... vezi ca te asteapta aspra judecata ... asa pur si simplu.
Nici macar nu ai avut rabdare sa vezi ce am de spus.
m-am luat de postarile fratiei tale ce faci si unde le postezi??? NU!!! daca nu te-ai lua de mine, nu m-as lua de tine!!!
Legat de "extremism" ar trebui sa fii mai atent cum exprimi acest cuvant, oricum cuvintele ce ustura si spun adevar sunt mereu numite "extremiste" sau "eretice"!!!
Apoi nu este ULTIMA replica ci este REPOSTARE (cauta si o mai gasesti o data) si nu ma refeream la TINE!!! Vezi cine rastalmaceste???

M-ai luat din prima cu judecata, doar pentru ca am anuntat ca am ceva de zis.
repet: daca nu ma "provocai" direct era mai bine!!! Apoi NU intelege gresit termenul de "judacata"!!!

Am o rugaminte. sa nu-mi spui tu sa ies din discutie. Daca nu iti place ce se vorbeste aici iesi tu.
Blagosloviti si ma iertati, frate!
Rugamintea PORUNCITOARE pe care o pui nu dovedeste diplomatie si smerenie, ci RAUTATE!!! Eu nu te-am "provocat" la discutie si sa imi vezi ''reactiile" ca sa mi le judeci si sa mi le categorisesti!!!

EU te-am INDEMNAT sa te opresti din a vbi de rau atat pe "visarionisti" cat si pe altcineva! oricine ar fi!!! Nu vrei sa intelegi, esti RESPONSABIL dupa cum ti-am spus in PRIMA postare, ca raspuns la "provocare"!!!
Reply With Quote
  #165  
Vechi 25.02.2009, 19:09:21
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mariusica Vezi mesajul
Spusesem la inceput ca vreau sa vorbesc si de lucrurile frumoase din aceasta lucrare dar si de cele grave.
Pentru ca sunt multe lucruri frumoase in aceasta lucrare, pe care lumea nu le stie si ar merita mentionate.
Dar geo.nektarios nu m-a lasat si a preferat sa vorbim de ceea ce eu am considerat a fi grav.
...pt ca a vbi de rau este lucrul de care SUNTEM responsabili si sunt DOVADA DE NEASCULTARE a poruncii hristologice ce ti-am amintit-o mai sus!!! NU vrei sa INTELEGI, esti RESPONSABIL!!! Pt orice cuvanta desert vom da seama!!!
Reply With Quote
  #166  
Vechi 25.02.2009, 19:10:08
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
geo.nektarios a sarit de fapt calul, prin literele rosii de-o schioapa folosite.

geo.nektarios, crezi ca te impui mai cu succes in discutie daca folosesti litere gigantice? singurul lucru pe care reusesti sa-l faci e sa-i agresezi vizual pe cei care citesc acest topic.

Foloseste si tu litere normale, ca majoritatea celor de pe forum, si vei face un bine tuturor.
Iarta-ma! Nu o sa mai folosesc, dar uneori simt nevoia...
Reply With Quote
  #167  
Vechi 25.02.2009, 19:11:42
Mariusica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
...pt ca a vbi de rau este lucrul de care SUNTEM responsabili si sunt DOVADA DE NEASCULTARE a poruncii hristologice ce ti-am amintit-o mai sus!!! NU vrei sa INTELEGI, esti RESPONSABIL!!! Pt orice cuvanta desert vom da seama!!!
Eu voiam doar sa-mi spun punctul de vedere. Si voiam sa o fac cat mai obiectiv.
Reply With Quote
  #168  
Vechi 25.02.2009, 19:20:29
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mariusica Vezi mesajul
Eu voiam doar sa-mi spun punctul de vedere. Si voiam sa o fac cat mai obiectiv.
NU suntem NOI indreptatiti sa facem aceasta, daca SINODUL BOR nu o face, cine sunt eu sa o fac??? MANDRIA
Reply With Quote
  #169  
Vechi 25.02.2009, 19:36:48
Mariusica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
NU suntem NOI indreptatiti sa facem aceasta, daca SINODUL BOR nu o face, cine sunt eu sa o fac??? MANDRIA
probabil te refereai la mandria ta
Reply With Quote
  #170  
Vechi 25.02.2009, 19:39:10
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mariusica Vezi mesajul
probabil te refereai la mandria ta
cine se scuza se acuza!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Visarion Iugulescu mihele_m Intrebari utilizatori 12 21.05.2014 12:12:17
Parintele Visarion MIHAELA095 Generalitati 15 12.05.2014 17:11:12
Ierodiacon Visarion Iugulescu geo.nektarios Generalitati 97 02.06.2012 16:26:27
Visarion Iugulescu vylyca84 Stiri, actualitati, anunturi 10 01.06.2012 15:56:59