Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.02.2006, 17:28:29
dianamangiurea dianamangiurea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2006
Mesaje: 6
Implicit

Si daca unii oameni sunt atat de ipocriti ca sa interpreteze unele vorbe dupa placu lor(cum sa ii aranjeze mai bine) ....asa nu inseamna ca stiu mai mult sau ca stiu geografie.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.02.2006, 17:52:33
Chriss-tian78 Chriss-tian78 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2005
Mesaje: 112
Implicit

nu interpetez nimic, asa spun scripturile, nu ai auzit de noul testament?,n-am facut degeaba teologie ca sa interpetez dupa placul meu, asa ca daca vrei sa stii mai bine citeste mai mult, poate ma ajungi:p. Esty cumva de alta confesiune, decat cea ortodoxa?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.02.2006, 12:44:10
Chriss-tian78 Chriss-tian78 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2005
Mesaje: 112
Implicit

referitor la carne de porc

http://www.nistea.com/intrebari-raspunsuri/preceptele-vechiului-testament.htm
Reply With Quote
  #14  
Vechi 10.02.2006, 12:45:25
Chriss-tian78 Chriss-tian78 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2005
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Chriss-tian78
referitor la carne de porc

http://www.nistea.com/intrebari-raspunsuri/preceptele-vechiului-testament.htm
Parintii nostri ne-au invatat sa citim Legea cea veche prin cea Noua, dupa cuvântul Apostolului Ioan, care zice: „Pentru că Legea prin Moise s-a dat, iar harul şi adevărul au venit prin Iisus Hristos.” (Ioan 1, 17).
Domnul Iisus Hristos este implinirea legii (Apostolul Pavel spune in epistola catre Romani 13, 10: „iubirea este împlinirea legii”). Si vedem aceasta adeseori in cuvintele Sale din Evanghelii. In predica de pe munte, unde gasim un soi de concentrat al invataturii Sale, Domnul spune:

38 Aţi auzit că s-a zis: "Ochi pentru ochi şi dinte pentru dinte".
39 Eu însă vă spun vouă: Nu vă împotriviţi celui rău; iar cui te loveşte peste obrazul drept, întoarce-i şi pe celălalt.
40 Celui ce voieşte să se judece cu tine şi să-ţi ia haina, lasă-i şi cămaşa.
41 Iar de te va sili cineva să mergi o milă, mergi cu el două.
42 Celui care cere de la tine, dă-i; şi de la cel ce voieşte să se împrumute de la tine, nu întoarce faţa ta.
43 Aţi auzit că s-a zis: "Să iubeşti pe aproapele tău şi să urăşti pe vrăjmaşul tău".
44 Iar Eu zic vouă: Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă blestemă, faceţi bine celor ce vă urăsc şi rugaţi-vă pentru cei ce vă vatămă şi vă prigonesc,
45 Ca să fiţi fiii Tatălui vostru Celui din ceruri, că El face să răsară soarele şi peste cei răi şi peste cei buni şi trimite ploaie peste cei drepţi şi peste cei nedrepţi.
46 Căci dacă iubiţi pe cei ce vă iubesc, ce răsplată veţi avea? Au nu fac şi vameşii acelaşi lucru?
47 Şi dacă îmbrăţişaţi numai pe fraţii voştri, ce faceţi mai mult? Au nu fac şi neamurile acelaşi lucru?
48 Fiţi, dar, voi desăvârşiţi, precum Tatăl vostru Cel ceresc desăvârşit este.
(Matei, cap. 5)

Acel „insa” din „Eu insa va spun vou㔠este un adversativ. Iisus aduce corectii legii vechi, ceea ce arata ca El este Cel care împlineşte si desavarseste legea cea veche.
De aceea, preceptele legii Vechiului Testament nu le citim decât prin învatatura lui Iisus, pe care Biserica creştina a transmis-o mai departe pâna azi.

Deci Biserica crestina a privit altfel mâncarurile decat lumea evreriasca. Deja Apostolul Petru are o viziune in care i se spune „Cele ce Dumnezeu a curăţit, tu să nu le numeşti spurcate.” (Faptele Apostolilor 10). Iar Apostolul Pavel explica in Epistola catre Romani ca „nu mâncarea ne va pune înaintea lui Dumnezeu”, ci iubirea si atentia la aproapele (Romani 8). Daca deci Biserica a rânduit niste reguli de postire, aceasta nu este pentru ca ceva din creatia lui Dumnezeu este spurcat sau necurat, ci pentru ca experienta de viata in Hristos arata ca este bine sa ne înfrânam, iar infranarea aceasta nu este un efort individual, ci o lucrare a Bisericii.

Doamne ajuta.

p.iulian
Reply With Quote
  #15  
Vechi 10.02.2006, 14:48:01
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ai dreptate. Nu mancarea sfinteste pe om, deci abtinerea de la anumite alimente de origine animala(lapte, oua, carne) este recomandata de biserica, pentru ca impreuna cu rugaciunea, fapta buna, milostenia si mai ales smerenia si dragostea de aproapele, omul sa se poata apropia mai bine de Dumnezeu. Ce va rog, dragilor, nu va certati...:( Hai sa dovedim ca suntem vrednici de numele de crestini. Doamne ajuta!:)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.02.2006, 19:59:24
dianamangiurea dianamangiurea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2006
Mesaje: 6
Implicit

Eu nu am facut teologia dar vad ca tu degeaba ai facut-o ca nu stii sa dai o explicatie logica si sa iti argumentezi parerea.

Multumesc celor care au incercat sa geseasca si imi dea o explicatie plauzibila.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 13.02.2006, 08:05:40
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianamangiurea
Eu nu am facut teologia dar vad ca tu degeaba ai facut-o ca nu stii sa dai o explicatie logica si sa iti argumentezi parerea.

Multumesc celor care au incercat sa geseasca si imi dea o explicatie plauzibila.
Doamne ajuta!:)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 13.02.2006, 22:19:44
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianamangiurea
In vechiul testament se afirma ca porcul este un animal necurat, deci care nu trebuie mancat. Intrebarea e: De ce nu s-a introdus aceasta lege in viata de zi cu zi a credinciosilor.Cum se face ca nimeni nu a auzit si nu mai tine cont de acest capitol?
Sunt dezolat sa constat ca multi crestini (de alte confesiuni) pleaca de la har spre litera. Din moment ce paganii (care nu tineau legea lui Moise si deci mancau si carne de porc) au primit harul Duhului Sfant, dovedind ca mesajul evanghelic nu mai e legat de Ierusalim, de ce ne intoarcem inapoi? Parerea mea este ca lipseste harul si atunci omul - ca sa aiba oarecare siguranta ca tot a facut ceva - se intoarce la lege. Apoi, "ceea ce a curatit Domnul, tu sa nu numesti necurat" ii spune Domnul in vedenie lui Petru.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 09.05.2006, 10:50:42
serhi137 serhi137 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.05.2006
Mesaje: 4
Implicit

Buna mai Diana Mangiurea.Din cate am vazut , si o zic ca sa te condamn esti tare impotriva la ce cred ortodocsii in privinta mancarii de porc.Nu pot sa nu remarc o urma de adventism in principile tale de a gandi si a te exprima .Daca insa gresec imi cer scuze pt aceasta pt ca nu asta este important.
Ai intrat pe acest forum ca sa discuti cat se poate de rational si prietenesc, cu noi ortodocsii, si admir acest lucru.
Esti si tu om ca si noi si trenuie sa fii tratata asa cum si noi am vrea sa fim tratati de alti.Insa cu tot respectul am libertatea pe care de fapt o are fiecare(de la Bunul Dumnezeu) de a nu-ti impartasii aceleaasi conceptii de interpretare a Sfintei Scripturi.
Ce pot sa zic insa despre aceasta carne de porc .Intr-adevar in Vechil Testament scrie despre aceste lucruri.Ca acestea sunt spurcate si ca ele nu trebuiesc mancate.Totusi in acelasi Vechi testament sunt si exemplele "ochii pt ochii, si dinte pt dinte" deci oarecum ar trebuii sa avem grija ce selectionam de acolo si ce mai respectam ,pt ca ambele credinte si cea ortodoxa si cea adventita(sper sa nu ma insel) admit faptul ca dupa venirea lui Hristos Dumnezeu unele lucruri nu mai sunt la fel.
Insa cel mai bun exemplu care il am acum in minte si care ma face pe mine unul(parere ppersonala, nu neaparat si corecta) este aceea ca in Noul Testament nu se pomeneste nimic despre mancare spurcata sau ceva de genul acesta.Ba mai mult Bunul Dumnezeu zice clar ca nu mancarea il spuca pe om, ci ceea cei iese din gura.Lucru intru totul adevarat.Insa repet nu se pomeneste nimic de aceasta spurcaciune a unor animale in care credeti.
Totusi vei veni sa-mi zici ca Vechiul Testament este inca valabil.Si atunci daca Vechiul Testament este valabil, nu m-as lega insa numai de citatele referitoare la "ochii pt ochii" ci la altele.De exemplu de ce preotii nu se imbraca asa cum este specificat in Vechea Scpipture, de ce nu mai se tine o sarbatoare al carei nume nu mi-l aduc aminte acum nu m-ai se tine, si multe alte lucruri care sunt scriese acolo.
Insa in schimb imi vei zice ca scrie in Vechiul Testament ca aceasta carne de porc si sambata este lasata de Dumnezeu.Si atunci draga , aceaste lucruri de cine sunt lasate?
Nu tot de Dumnezeu.
Parerea mea, (probibil gresita sau nu)este sa cercetezi mai mult credinta in care te aflii si sa cauti sa gandesti intr-un mod cat mai obiectiv aceste aspecte referitoare la religie si nu sa gandesti asa cum iti dicteaza acei pastori sau oameni.
Fiecare e liber sa aleaga si sa cerceteze, iar acest drept il avem fiecare dintre noi.Ar trebuii sa-ti exercitii si tu acest drept si sa cauti mai mult decat iti ofera acesti pastorii.Ar fii foarte mult sa scriu si sa vorbesc cu tine, dar insa timpul nu ma lasa sa-ti povestesc de toate.
Daca ai timp poti imi poti scrie pe adresa serhi137@yahoo.com si putem vb acolo mai multe.
Iti multumesc pt rabdarea avuta ca sa citesti acest mesaj, si imi cer scuze pt eventualele greseli ortografice si de exprimare ce poate le-am facut.
papa
astept un raspuns de la tine, fie pe forum fie pe mail.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 09.05.2006, 10:52:47
serhi137 serhi137 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.05.2006
Mesaje: 4
Implicit

"Buna mai Diana Mangiurea.Din cate am vazut , si o zic ca sa te condamn esti tare impotriva la ce cred ortodocsii in privinta mancarii de porc."

Scuze.Am vazut din start o gresala a mea.
Am vrut sa zic ca nu te condamn, nu ca te condamn.Scuze.:):):)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nu sunt intenții curate în spatele la ce a întreprin Usl nothing1000 Generalitati 0 22.07.2012 12:44:18
Bauturi tari si animale necurate NeInocentiu Secte si culte 0 12.05.2012 20:44:58
sterilizarea la animale beatricef Intrebari utilizatori 20 04.05.2011 16:54:31
Despre mancaruri curate si necurate strajeru Secte si culte 0 26.11.2007 01:53:59
ANIMALE PISICUTA35 Generalitati 23 18.05.2007 13:36:06