Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.08.2009, 17:53:33
nela_27 nela_27 is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.08.2009
Locație: cluj-napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit in ce situatie preotul poate refuza sa participe la o pomana?

Doamne ajuta!
Am o problema: bunica mea a murit de curand (Dumnezeu s-o odihneasca in pace) iar de la inmormantare au intervenit foarte multe probleme....
Preotul a cerut o anumita suma pentru oficierea slujbei de inmormantare, care i-a si fost data, nimeni nestand sa se gandeasca in acel moment daca e mare suma sau nu, daca se da chitanta pt ea sau nu...
Fiind la tara, acolo totul se afla de catre ceilalti sateni care au fost revoltati de cuantumul sumei si l-au intrebat pe preot de ce totusi a costat atat, mai ales ca parintii mei nu au o situatie materiala atat de infloritoare (nu ca eu as crede ca tariful de inmormantare este diferit, fiind calculat in functie de situatia materiala a celui decedat...)
Preotul a tagaduit c-ar fi cerut atat, mai mult, a inceput sa se certe in public cu tatal meu pentru aceasta (ceea ce iarasi nu cred ca i se potriveste unei persoane care a imbracat aceasta haina) si toate au culminat cu faptul ca refuza sa vina la pomenile care se vor face pentru bunica mea.
Eu nu stiu ce as putea face in acest caz, dar stiu ca nu asta ar trebui sa fie atitudinea unui pastor de suflete.
Va rog, pe cei care aveti mai multe cunostinte in acest domeniu, sa-mi dati un sfat.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.08.2009, 18:00:00
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb

Nu judecati si nu va puneti mintea cu dumnealui. Fiecare va da socoteala pentru ale sale. Chemati un preot dintr-un sat vecin, sau din cel mai apropiat oras. Sigur veti gasi!

Dumnezeu s-o ierte si s-o odihneasca cu dreptii pe bunica ta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.08.2009, 19:21:04
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Mai intai ca nu inteleg de ce la sat trebuie toata lumea sa stie totul si sa se amestece. Pe de alta parte imi place ca sunt uniti oamenii.
Pe urma nu stiu cum se calculeaza aceste preturi.
Si in al treilea rand ce inseamna "nu vine la pomeni"?
Adica acasa la masa? Dar asa este obiceiul?
In rest, slujbele se fac la biserica, respectiv la mormant, asa ca oamenii merg la preot/biserica si nu invers.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.08.2009, 19:29:20
nela_27 nela_27 is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.08.2009
Locație: cluj-napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

Parintii mei sunt din Vrancea, eu sunt in Cluj, de aceea e mai dificil sa comunic cu preotul de acolo, mai ales ca nu sta la casa parohiala din comuna, avand apartament in oras.
Acolo sunt alte randuieli: se fac pomeni la 7 zile, 20 zile, 40 zile, 6 luni etc, la care este invitat o mare parte din sat, pe langa rude, iar preotul trebuie sa vina sa citeasca binecuvantarile cuvenite pentru acestea...Obiceiul este sa vina preotul la cel care face pomana...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.08.2009, 20:47:37
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

În primul rând bine ai venit pe forum.
Fiecare credincios are obligația să plătească la biserică o sumă de bani anual (contribuție).Nu este o sumă prea mare (câteva zeci de lei) sumă stabilită de către consiliul parohial.La oraș sunt foarte mulți enoriași care nu frecventează biserică și nici această sumă nu o plătesc niciodată.La țară oamenii sunt mai apropiați de biserică și mai conștiincioși.
Atunci când au un eveniment de genul celui despre care ne spui, unii preoți cer și această contribuție și pe anii din urmă.Așa s-ar explica și suma mare cerută de către acel slujitor despre care ne spui.Pentru aceste sume ar trebui să se dea chitanță (eventual ceri) sau să fie trecute într-un caiet.
Este o situație foarte neplăcută cea prezentată de tine.Era bine să păstrezi o relație amiabilă cu preotul până după înmormântare iar dacă aveai nemulțumiri să i le spui după.
Dacă refuză să înmormânteze pe cel decedat ești pusă în situația de a te adresa protopopului de care aparține parohia pentru a beneficia de serviciile altui preot sau să apelezi pur și simplu la altul (deși riști să iasă scandal).
Reply With Quote
  #6  
Vechi 31.08.2009, 01:04:51
nela_27 nela_27 is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.08.2009
Locație: cluj-napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

La noi se plateste in fiecare an contributia, mai mult decat atat, vine chiar preotul si o incaseaza. Aceasta nu reprezinta o problema pentru ca, de cate ori a cerut bani preotul pentru a-i investi in cele trebuincioase bisericii, i-au fost dati, fara a i se cere chitanta descarcatoare pentru asta-nu stiu daca se tine un registru si oricum nu asta are relevanta.
La tara nu este ca in oras, oamenii se intreaba unul pe altul cat a platit pentru inmormantare sau nunta, curiozitatea oamenilor e chiar bolnavicioasa iar de data aceasta a mers pana acolo pana a se declansa acest incident.
Nu vreau ca aceasta problema sa degenereze si, cu atat mai mult, sa ajunga la protopopiat. Am postat pe acest forum deoarece, desi nu eram membru, am citit adesea cu interes raspunsurile la diferitele nedumiriri a celor ce stiu mai putine despre aceste subiecte, cum sunt si eu.
Am ramas insa surprinsa ca preotul a reactionat in acest mod si nu a aplanat acest conflict care acum e pe buzele intregii comunitati. Mi-as fi dorit ca macar preotii sa fie mai putin orgoliosi decat noi noi iar daca gresesc, sa-si insuseasca greselile. Toti suntem oameni si suntem supusi greselii.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Copilul trebuie sa participe la inmormantarea celor dragi costel Slujba inmormantarii 36 22.06.2012 17:36:59
Poate preotul refuza iertarea pacatelor spovedite? moldoveanu Impartasania (Taina Euharistiei) 22 25.08.2011 04:03:06
Pomana julline Generalitati 57 20.11.2010 18:29:36
nunta-se poate da de pomana? nicosim Nunta 2 03.02.2010 18:57:58
preotul calugar hirotonit poate deveni apoi preot mirean? ana1987 Calugarul 103 13.11.2009 22:13:10