Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 18.09.2009, 15:56:58
SHOTO SHOTO is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 21
Implicit ok merci!

ok e asa cum zici tu! Weekend placut la toti cei care au raspuns la aceasta intrebare. Va doresc tot binele din lume!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 18.09.2009, 15:59:46
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Am mai intalnit odata pe unul care se intreba daca Adam a avut buric sau nu.
Cat de psictisita trebuie sa fie mintea unui om spre a se macina si a cauta rezolvari la unele lucruri de genul asta.
Diavolul ne umple mintea cu lucruri inutile.

Oare, faptul ca omul nu se poate abtine de la rau, nu este destul de interesant pentru a'l macina ?!

Hai mai bine sa ne punem intrebari dintr'acestea. Putem sa spunem ca suntem liberi ?!
Facem raul pe care nu il vrem (manie, lovire, baut, fumat, desfrau) si ne este atat de greu sa savarsim binele (rabdare, blandete).

Nu sunt niciodata de parerea "crede si nu cerceta".
Doar ca am incredere in sfintii care au cercetat unele si au lasat altele.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #23  
Vechi 18.09.2009, 16:03:53
strajeru's Avatar
strajeru strajeru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru strajeru
Implicit

Citat:
În prealabil postat de SHOTO Vezi mesajul
Am o mare intrebare:
Cum a fost posibil ca din doua persoane care aveau aceeasi grupa de sange sa iasa oameni cu 4 grupe diferite de sange. Cred in Dumnezeu dar as dori sa aflu acest lucru. Multi oameni au ridicat din umeri la auzul acestei intrebari.
Dupa cum ne spune si Parintele Cleopa si Hronograful lui Chedrinos,Adam si Eva au avut 50 de fii si 50 de fiice.Pana la Avram nu era interzisa casatoria intre frati,dupa aceea s-a stabilit sa nu se ia in casatorie rudeniile pana la gradul 4 inclusiv.
In afara de aceasta sa nu uitam ca dupa popularea pamantului de catre Adam/Eva si urmasii lor a venit potopul si au ramas in viata 8 oameni :Noe cu sotia,si fii lui cu sotiile lor(astfel se explica si aparitia celor 3 rase de oameni).Deja de la Noe incoace nu se mai luau fratii intre ei ci verii.
Gandeste-te ca toate acestea au fost facute prin puterea lui Dumnezeu si prin poruncile Sale.Vedem ca in ziua de azi nu se casatoresc rudele de sange pana la al saptelea grad inclusiv tot din porunca Sa.
Oare se contrazice Dumnezeu? Sa nu fie !
Pt. a raspunde tuturor intrebarilor care lovesc in Ortodoxie puse de fii acestei lumi trebuie sa fii foarte bine informat si sa intelegi ca Ortodoxia nu se ascunde dupa deget.Orice intrebare care o pun fii lumii acum,a fost pusa si de inaintasii lor,iar Dumnezeu a raspuns tuturor intrebarilor prin glasul Sfintilor Parinti.
Sfatul meu pentru tine: Studiaza temeinic Ortodoxia,chiar daca asta inseamna ani si o biblioteca impresionanta de carti.
In 10 ani de zile am citit aprox 2000 de carti(sau mai mult) si am acasa vreo 600.
De ce am facut asta ? Pentru ca ma chinuiau sute de intrebari fara raspuns(nici sa dorm nu ma lasau) si totodata doream sa gasesc macar o mica dovada ca nu exista Dumnezeu lucru care(atunci) mi-ar fi produs o imensa bucurie.De ce?
Pai cui nu-i covine sa faca ce il taie capu',si sa stie ca nu va da raspuns niciodata nimanui,mai ales cand se vede clar cat de neputincioase si oarbe sunt legile omenesti si se poate face slalom printre ele cu usurinta?
Deci: Studiaza !
Reply With Quote
  #24  
Vechi 18.09.2009, 16:14:30
SHOTO SHOTO is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 21
Implicit

ok asa e! dar ma repet. Omenirea a ajuns la un grad de cultura si civilizatie mult mai avansat decat acum 2000 de ani si apar intrebari care sunt in conformitate cu noile descoperiri stiintifice. Nu trebuie sa fim ca cei care l-au negat pe Galileo Galilei ( care a demonstrat ca pamantul e rotund si plat ). Deci va da-ti seama care era stadiul de cultura ( ma refere la stiinta ) al omenirii la vremea aceea. Cu cat v-a avansa stiinta ca atat religia trebuie sa aiba raspunsuri pentru ca ma repet inca o data multi oameni isi vor pierde credinta iar asta e un lucru f grav.
Pai daca as avea raspunsurile astea domnule nu as face un bine oamenilor. ia mai gandeste. Deocamdata oamenii de la tara inca nu au habar de gene. Iti poti imagina ce se va intampla peste 50 de ani? Cati oameni din anturajul tau si-au pus problema asta? Si daca si-au pus-o ce raspunsuri ii vei da? daca fiul tau care te chinui sa-l educi cat mai corect sa-i spui ca exista Dumnezeu, sa-l duci la biserica si sa vina pe la 18 ani ( cand se vorbeste de gene la scoala) si sa te intrebe aceeasi chestiune pe care v-am adresat-o voua, ce veti face?
Ei, la asta nu va asteptati, nu-i asa?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 18.09.2009, 16:23:29
SHOTO SHOTO is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 21
Implicit

Domnule! nu cred ca trebuie sa ne intrecem in cate carti am citit ca nu e grad de comparatie intre noi. Eu zic sa cititi esenta intrebarii pe care am adresat-o. Nu ma intereseaza ce s-a intamplat de la noe incoace pt ca nu mai face parte din context. La Noe erau deja formate ca sa zic asa grupele de sange. Sa fim mai modesti in raspunsuri ca asa cere si religia ortodoxa si sa nu fim farisei. Scuze pentru raspunsul asta dar esti cam increzut.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 18.09.2009, 16:38:52
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
UNEORI logica lui Dumnezeu bate logica noastra.
de vreme ce adn barbatului e diferit de cel al femeii putem presupune ca inainte de crearea fememnii structura lui se schimba, se particularizeaza.

de vreeme ce nu avem nici o marturie in acest sens totul e ipotetic.
daca reduci intelepciuena lui Dumnezeu la puterea de intelegere a omului nu e de mirare ca te scufunzi in nisipuri miscatoare
Imi plac intrebarile de acest gen.Ele sunt dovada de progres, pentru ca o persoana care nu este interesata de religie nu ar intreba asa ceva.Si uite, cati oameni intreaba pe forum!Poate cineva sa spuna ca religia crestina e depasita sau muribunda?:)
Traim timpuri in care oamenii dupa ce au avansat atat de mult dpdv al intelegerii lumii materiale incep sa puna intrebari, ceea ce e bine.E un pas care trebuie facut si trebuie tratat cu respect si delicatete.
Dumnezeu nu ne-a dat creier degeaba.Poti sa zici ca "intelepciunea Lui este superioara puterii de intelegere a omului", dar nu si in aceste cazuri.Altfel ne transformam in niste oi usor de manipulat cu perspective de genul "fa asta!De ce?Dumnezeu zice!De ce?D'aia ca e Dumnezeu si El stie si tu nu deci taci si fa!".De ce ne spune Biblia, scrisa sub influienta Cuvantului lui Dumnezeu ca Eva a fost creata din coasta lui Adam?De ce avem ratiunea necesara pentru a intelege genetica?Ambele, pentru ca trebuie sa intrebam, iar intreband vom sti, iar stiind vom intelege.Si nu e Biblia o marturie, apropo de ce zice colegul pe care l-am citat?
Sunt doua cai aici:
-nu stim totul despre genetica
-pasajul biblic are un inteles ocult si nu trebuie sa o luam ad-literam ca Eva a fost facuta dintr-o coasta...
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
  #27  
Vechi 18.09.2009, 19:24:35
strajeru's Avatar
strajeru strajeru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru strajeru
Implicit

Citat:
În prealabil postat de SHOTO Vezi mesajul
Domnule! nu cred ca trebuie sa ne intrecem in cate carti am citit ca nu e grad de comparatie intre noi. Eu zic sa cititi esenta intrebarii pe care am adresat-o. Nu ma intereseaza ce s-a intamplat de la noe incoace pt ca nu mai face parte din context. La Noe erau deja formate ca sa zic asa grupele de sange. Sa fim mai modesti in raspunsuri ca asa cere si religia ortodoxa si sa nu fim farisei. Scuze pentru raspunsul asta dar esti cam increzut.
Nu neg ca sunt increzut. Mandria este una din patimile care ma chinuie,insa nu am spus ce am citit pt a ma da mare,pt ca nu-mi foloseste.Din contra,cu cat stiu mai mult cu atat ar trebui sa fac mai mult insa la mine e invers.
Dumnezeu nu ne va judeca dupa numarul cartilor citite ci dupa faptele care le-am facut din ceea ce am citit si am auzit in Biserica.
Am mentionat ca am citit si cat am citit pt ca doar asa am gasit raspuns intrebarilor mele,lucru pe care te indemn sa il faci si tu
Reply With Quote
  #28  
Vechi 18.09.2009, 20:09:57
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Chiar credeti ca 'Eva a fost facuta din coasta lui Adam' inseamna literal ca i-a scos Dumnezeu o coasta si a facut-o din ea pe Eva?
Este clar ca este o expresie simbolica, in ebraica se spune 'dintr-o parte' a lui Adam (side).
Si inseamna ca Eva are aceeasi natura ca Adam, este tot fiinta umana.
Daca vrem sa luam ttotul ad literal, ajungem sa credem ca Dumnezeu avea maini ca sa ia pamantul si gura ca sa sufle peste Adam.
Noi nu stim cum s-au petrecut lucrurile exact la facere. Nu a fost raspuns evaziv ce am scris. Este pur si simplu misterios. Ni se spune atata cat avem nevoie sa stim.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 18.09.2009, 21:26:20
piedonee's Avatar
piedonee piedonee is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de strajeru Vezi mesajul
Nu neg ca sunt increzut. Mandria este una din patimile care ma chinuie,insa nu am spus ce am citit pt a ma da mare,pt ca nu-mi foloseste.Din contra,cu cat stiu mai mult cu atat ar trebui sa fac mai mult insa la mine e invers.
Dumnezeu nu ne va judeca dupa numarul cartilor citite ci dupa faptele care le-am facut din ceea ce am citit si am auzit in Biserica.
Am mentionat ca am citit si cat am citit pt ca doar asa am gasit raspuns intrebarilor mele,lucru pe care te indemn sa il faci si tu
am si eu o intrebare ca tot esti citit:EU ZIC CA DUMNEZEU NU EXISTA....comenteaza
Reply With Quote
  #30  
Vechi 18.09.2009, 21:54:13
piedonee's Avatar
piedonee piedonee is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Chiar credeti ca 'Eva a fost facuta din coasta lui Adam' inseamna literal ca i-a scos Dumnezeu o coasta si a facut-o din ea pe Eva?
Este clar ca este o expresie simbolica, in ebraica se spune 'dintr-o parte' a lui Adam (side).
Si inseamna ca Eva are aceeasi natura ca Adam, este tot fiinta umana.
Daca vrem sa luam ttotul ad literal, ajungem sa credem ca Dumnezeu avea maini ca sa ia pamantul si gura ca sa sufle peste Adam.
Noi nu stim cum s-au petrecut lucrurile exact la facere. Nu a fost raspuns evaziv ce am scris. Este pur si simplu misterios. Ni se spune atata cat avem nevoie sa stim.
Atat timp cat este facut de Dumnezeu nimic nu e misterios,pt ca EL este intelepciunea si perfectiunea dupa cum vezi nu a facut nimic imperfect ci noua ni se pare ca ar fi ceva imperfectiuni dar nu sunt pt ca sunt facut cu INTELEPCIUNE exact cum zice ps.TOATE INTRU INTELEPCIUNE LE AI FACUT...,deci imposibilu devine posibil...atunci cand pt Dumnezeu nimic nu i cu putinta la facut pe Adam a luat tarana si a suflat Duh Sf dar cand a facut o pe Eva tu crezi ca mai era necesar sa respecte acels ritual ...nu pt ca doar la mintea noasra am fi repetat proceedeul dar EL fiind Dumnezeu Creatorul EA fost mai usor sa ea din propia creatie sa faca alta fiind mult mai complex acest procedeu aratand prin asta compxitatea cu care a creat facand o pereche..... si e clar daca ea facut pereche, sa ea din el pt ca astfel erau doar"colegi"daca ar fi fost luati separat dar daca intri in compexitatea lucrurilor iti dai seama cata maratie exista....,aratand ca unul fara celalant nu va putea trai caci ei sunt un trup dar in acelas timp doua,si la creatie a zis SA FACEM OM si a facut si dupaia ea facut pereche...lundu i separat nu ar mai fi fost pereche si in noul testament se vorbeste ca in Hristos nu exista barbat sau femeie ci un singur trup....deci fiecare creatura si fiecariu procedeu de creatie are minunatiile lui daca intram in interior vom vedea cu cata iubire a facut Dumnezeu aceste lucruri...de la Adam pana incoace timp de 7000 mii de ani au fost intot deauna probleme din cauza discriminari intre femei si barbati dar niciodata nu s a luat in consideratie ca ambii sunt egali pt ca Dumnezeu nu a facut creaturi imperfecte asta insemnad sa omita greseli ceea ce e imposibil pt ca e Dumnezeu.....!

Last edited by piedonee; 18.09.2009 at 22:09:10.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
despre transfuzia de sange Mirela0110 Generalitati 29 02.10.2016 11:52:19
Donati sange! Dia20_diana Umanitare 77 08.07.2016 09:04:10
Doneaza sange ! Meritoriu Stiri, actualitati, anunturi 14 17.01.2012 19:03:41
Despre picaturile de sange varsate de IisusHristos Daneza Stiri, actualitati, anunturi 2 07.12.2007 12:25:41