Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 10.04.2014, 06:24:13
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit off-topic

a) În anul 879 a avut loc un Sinod la Constantinopol, care a condamnat erezia latină „filioque” și orice modificare a Simbolului de Credință. Acest Sinod a avut toate caracteristicile unui Sinod Ecumenic(!) și mult timp a fost numit în Răsărit „al VIII-lea Sinod Ecumenic”. Bineînțeles, Occidentul niciodată n-a recunoscut acest Sinod și nu-l menționează în manualele de istorie, iar plagiatorii noștri de manuale occidentale de asemenea nu spun mare lucru despre acest Sinod. Dar Teodor Balsamon (sec. XII), Nil al Tesalonicului (sec. XIV), Nil de Rhodos (sec. XIV), Simeon al Tesalonicului (sec. XV), Marcu al Efesului (sec. XV), Dositei al Ierusalimului (sec. XVII) ș.a., au considerat Sinodul de la Constantinopol din anul 879 drept al VIII-lea Sinod Ecumenic. Reiterând acest lucru, devine foarte clar că nici o unire cu romano-catolicii nu poate avea loc până nu va exista o condamnare oficială din partea lor a adaosului „filioque”. Iată de ce, și teologilor ortodocși ecumeniști nu le convine să spună adevărul despre al VIII-lea Sinod Ecumenic din anul 879, ținut în timpul Sf. Fotie, patriarhul Constantinopolului.


b) În anul 1351, tot la Constantinopol, a avut loc un Sinod care a formulat învățătura despre har și energiile necreate, propusă de Sf. Grigore Palama. Din motive obiective(!), la Sinod n-au putut participa decât ierarhi ai Patriarhiei Constantinopolului și un delegat al patriarhiei Antiohiei. Însă, la un Sinod precedent (1347), cu aceeași tematică, participase și patriarhul Lazăr al Ierusalimului, care ulterior a semnat și hotărârile Sinodului din 1351 alături de patriarhul Ignatie al II-lea al Antiohiei. La scurt timp, decizia Sinodului a fost „ratificată” și de Sinoadele Bisericilor din Bulgaria, Serbia și Rusia, și receptate fără obiecții de toate Bisericile Ortodoxe. Acest lucru l-a făcut pe Nil de Rhodos (sec. XIV), mare canonist și ierarh, să considere Sinodul din 1351 drept „al IX-lea Sinod Ecumenic”. Această idee era larg răspândită în sec. XIV-XV, dar nu existau condiții pentru convocarea unui Sinod mai mare, care să confirme ecumenicitatea Sinodului din 1351, iar mai târziu, situația politică s-a înrăutățit și mai mult, încât problema a fost definitiv abandonată, mai ales că nimeni nu avea rezerve față de dogmele proclamate la Constantinopol în timpul disputelor palamite.

Prin urmare, a spune că Biserica Ortodoxă are doar șapte Sinoade Ecumenice și nu poate avea mai multe, înseamnă o limitare a vieții Bisericii la sec. VIII – idee foarte convenabilă romano-catolicilor, care ne-au și băgat în cap că Sf. Ioan Damaschin ar fi „ultimul Sfânt Părinte din Răsărit”, ceilalți fiind doar „teologi ai epocii post-patristice”. Viața Bisericii este însă dinamică, iar harul Duhului Sfânt este lucrător în Biserică până astăzi și „ne va călăuzi la tot adevărul” (Ioan 16:13) ori de câte ori va fi nevoie, și anume prin glasul sobornicesc al Bisericii, nu prin persoane particulare, indiferent cât de înduhovnicite ar fi sau ar părea că sunt.

http://www.teologie.net/2014/03/15/m...odox-probleme/
Reply With Quote
  #72  
Vechi 10.04.2014, 08:07:10
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Chiar dacă a fost vinovat de panerezia secolului, nu suntem noi mai sfinți decât Sfântul Sinod.
Puțin respect!
Sa nu exageram totusi cu privire la sfintenia multor componenti ai Sf Sinod. Una este sa respectam hotararile si regulamentele Sf Sinod atat timp cat sunt conforme cu invataturile Bisericii si alta este sa fim naivi. Faptul ca sfintenia nu este chiar principalul criteriu in alegerea iererhilor este o realitate, ca se vand posturi de preoti, de preoti parohi, de episcopi este iar o realitate.
Eu nu am instigat la revolta sau la schisma, dar este bine sa avem discernamat. Atat timp cat canoanele spun ceva, iar cel care le incalca nici macar nu se caieste cam am toate motivele sa ma indoiesc de intentiile cu care s-a luat decizia de membrii Sf Sinod. La fel si in cazul IPS Theodosie care este filmat cum vinde posturi de preoti. Hai sa nu simulam prostia mai mult decat este cazul.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 10.04.2014, 08:41:16
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Sa nu exageram totusi cu privire la sfintenia multor componenti ai Sf Sinod.
Să nu perseverăm în bârfă și judecată.
Mai ales în judecata preoților.

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Faptul ca sfintenia nu este chiar principalul criteriu in alegerea iererhilor este o realitate, ca se vand posturi de preoti, de preoti parohi, de episcopi este iar o realitate. Atat timp cat canoanele spun ceva, iar cel care le incalca nici macar nu se caieste cam am toate motivele sa ma indoiesc de intentiile cu care s-a luat decizia de membrii Sf Sinod.
La fel si in cazul IPS Theodosie care este filmat cum vinde posturi de preoti.
Cred că un arhicon sectar își bate joc de mintea ta
Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Eu nu am instigat la revolta sau la schisma, dar este bine sa avem discernamat.
Asta e poezia tuturor răzvrătiților. De la Core, Datan și cu Abiron până la tine.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 10.04.2014, 09:46:51
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Poti sa il crezi linistit. Asta este departe de a fi cea mai mare problema a unui ierarh al BO care s-a "impartasit" cu catolicii si nu am vazut vreo declaratie prin care sa se caiasca pentru ca a facut asa ceva. Potrivit canoanelor trebuia caterisit.
Nu noi il judecam, Dumnezeu este cel care judeca, dar canoanele sunt canoane. Daca ne abatem de la dreapta credinta pe aspecte atat de sensibile si de importante este foarte grav.
Comentariul meu a avut în vedere numai colaborarea cu Securitatea.

Last edited by CristianR; 10.04.2014 at 10:09:39.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 10.04.2014, 10:08:29
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Să nu perseverăm în bârfă și judecată.
Mai ales în judecata preoților.


Cred că un arhicon sectar își bate joc de mintea ta

Asta e poezia tuturor răzvrătiților. De la Core, Datan și cu Abiron până la tine.
-daca preotii,episcopii..sunt in erezia ecumenista atunci nu trebuie sa tinem cont de ei,si nu-i judecam deloc,erezia trebuie condamnata public,nu trebuie sa bagam capul in pamant ca strutul; de ex Patriarhul Daniel a fost ales de o comisie bisericeasca din care faceau parte si 2 masoni,mare tragedie...:

Sfântul Ioan Gură de Aur (+ 407) „Dacă cineva contraface măcar o mică parte a chipului regelui pe moneda regală, în felul acesta o falsifică; la fel și în credința cea adevărată, acel care va schimba chiar cât de puțin în ea, o vatămă pe toată. Căci dacă, pe de o parte, dogma este răstălmăcită, și înger de ar fi, să nu-l credeți. Nimic nu folosește viața virtuoasă, dacă credința nu este sănătoasă.”
Dacă episcopul sau clericul este viclean în chestiunile credinței, atunci fugi și leapădă-te de el, nu numai ca de un om, ci chiar și înger din cer de-ar fi. "
Reply With Quote
  #76  
Vechi 10.04.2014, 13:30:34
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-daca preotii,episcopii..sunt in erezia ecumenista atunci nu trebuie sa tinem cont de ei,si nu-i judecam deloc,erezia trebuie condamnata public,nu trebuie sa bagam capul in pamant ca strutul; de ex Patriarhul Daniel a fost ales de o comisie bisericeasca din care faceau parte si 2 masoni,mare tragedie...:

Dacă episcopul sau clericul este viclean în chestiunile credinței, atunci fugi și leapădă-te de el, nu numai ca de un om, ci chiar și înger din cer de-ar fi. "
Tu ești sectar cipist, răzvrătit împotriva Bisericii. Nu discut cu tine.
Au discutat alții de două sau chiar de trei ori. Acum ești deja ca un vameș.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 10.04.2014, 14:01:56
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Tu ești sectar cipist, răzvrătit împotriva Bisericii. Nu discut cu tine.
Au discutat alții de două sau chiar de trei ori. Acum ești deja ca un vameș.
-esti tu bolnav cu capu...
-eu sunt ortodox nu sectar,daca resping satanismul,masoneria,ereziile...insea,mna ca sunt sectar ?
-nu sunt razvratit impotriva Bisericii ci accept hotararile sfintilor,a sinoadelor ecumenice si canoanele care trebuie respectate
-Biserica este formata din toti credinciosii ortodocsi mireni,din preoti,episcopi..care resping ereziile
-Biserica nu inseamna dealul Mitropoliei
-ti-am dat citate din canoane si sfinti ,de ce nu zici nimic,sau nu esti de acord cu ele sectaristule
-daca nu accept controlul populatiei inseamna ca sunt sectar ?
-atunci voi ce sunteti ?

Last edited by antiecumenism; 10.04.2014 at 14:04:34.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 10.04.2014, 14:39:25
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
sunt sectar ?
Da
Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
nu sunt razvratit impotriva Bisericii
Ba ești.
Nu asculți decât de secta voastră și judeci Sfânta Biserica și preoții.
Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-Biserica este formata din toti credinciosii ortodocsi mireni,din preoti,episcopi..care resping ereziile
Sectarii răzvrătiți nu fac parte din Biserică.
Voi v-ați autoanatemizat.

Plus că erați deja anatemizați de Sfinții Părinți

Last edited by Dalian; 10.04.2014 at 14:41:46.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 10.04.2014, 14:56:24
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Da

Ba ești.
Nu asculți decât de secta voastră și judeci Sfânta Biserica și preoții.
Sectarii răzvrătiți nu fac parte din Biserică.
Voi v-ați autoanatemizat.

Plus că erați deja anatemizați de Sfinții Părinți
-nu judec Biserica ci doar ecumenistii,intelegi tu?
-de ce sunt sectar? la modul concret?
-eu nici nu stiu daca tu esti ortodox,daca respecti hotararea sinodului BOR din 1937 care a anatemizat masoneria,nu stiu daca esti impotriva ecumenismului satanist,deci eu nu stiu daca tu faci parte din Biserica ortodoxa,pt ca eu fac parte
Reply With Quote
  #80  
Vechi 10.04.2014, 17:47:23
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-nu judec Biserica
Deja ai judecat-o precum sectarii și ecumeniștii.
Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
nu stiu daca esti impotriva ecumenismului satanist
Bănuiam eu că ești un ecumenist mai mascat.
Eu nu sunt doar împotriva ecumenismului satanist.
Sunt împotriva ecumenismului de orice fel.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
bartolomeu anania a colaborat cu securitatea! Radu32 Despre Biserica Ortodoxa in general 4 08.01.2013 19:06:30
Bartolomeu Anania - Memorii Marius22 Generalitati 10 26.02.2011 23:20:01
La multi ani, IPS Bartolomeu Anania! monica.miholca Stiri, actualitati, anunturi 3 22.03.2009 17:11:45
I.P.S. Bartolomeu Anania alecsandru Stiri, actualitati, anunturi 6 25.03.2006 23:03:41