Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 18.02.2010, 01:22:35
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Scuze de mica întârziere, am fost în rugăciune ! Deci , subsemnatul Cristian Ștefan P. , domiciliat în București sectorul 3, postesc astfel :miercurea și vinerea și toate Posturile Mari de peste an . 2- Nu mănânc carne, lapte, ouă . . . ( de dulce ) și nu iau în considerare chestia cu ulei și fără ulei . 3-Post negru nu am ținut niciodată, nu pentru că nu pot, dar n-am avut bunăvoință .3 - în general pun accentul foarte mult pe rugăciunea scrisă inclusiv Psaltirele amândouă, rugăciunile SF.Părinți , și rugăciunea liberă plus meditația spre Dumnezeu și Maica Domnului. În Rugăciuni sunt incluse și 10- 12 Acatiste plus Sfinții mei de suflet. Cam asta este d'le prieten din listă Iustin !
Ma declar invidioasa pe cele 10-12 acatiste pe care le faci zilnic, Cristi!! Cum reusesti? Le faci acasa, la munca...? Mie-mi ia cam jumatate de ora un acatist, asadar 10 x 30 min = 5 ore?
Doamne ajuta!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 18.02.2010, 01:26:29
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Postul acesta e mai greu, in sensul ca, sunt asa de mari incercarile, incat esti uimit de cat de repede te enervezi. Cand simti, ca te-ai enervat putin, spune rugaciunea inimii in minte, o sa vezi ce te linisteste. toate incercarile de care ai spus, sutn puse ca sa te descurajeze, sa nu mai ti post, cere-ti iertare celui cu care te-ai certat, o sa te simti mai bine.



Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Multumesc tuturor pentru confidente
Tot nu m-am lamurit daca postul acela canonic,e obligatoriu sau e 'dupa puteri'
De 3 zile e postul,nu am mancat de loc produse animale,dar deja m-am certat cu cineva,am facut observatie rautacioasa altuia,si de la rugaciune am chiulit,iar la Canon nu am ajuns azi
Mai bine mancam un gratar,si nu le greseam pe acestea.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 18.02.2010, 01:34:04
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Scuze de mica întârziere, am fost în rugăciune ! Deci , subsemnatul Cristian Ștefan P. , domiciliat în București sectorul 3, postesc astfel :miercurea și vinerea și toate Posturile Mari de peste an . 2- Nu mănânc carne, lapte, ouă . . . ( de dulce ) și nu iau în considerare chestia cu ulei și fără ulei . 3-Post negru nu am ținut niciodată, nu pentru că nu pot, dar n-am avut bunăvoință .3 - în general pun accentul foarte mult pe rugăciunea scrisă inclusiv Psaltirele amândouă, rugăciunile SF.Părinți , și rugăciunea liberă plus meditația spre Dumnezeu și Maica Domnului. În Rugăciuni sunt incluse și 10- 12 Acatiste plus Sfinții mei de suflet. Cam asta este d'le prieten din listă Iustin !
Fii Binecuvantat, frate drag!!!
...vezi sa nu stie stanga ce face dreapta!
Lasa totul in seama lui Dumnezeu Care pe cele ascunse ale fiecaruia le cunoaste si le rasplateste fiecaruia dupa straduinta, dar tot in taina! Dumnezeu si toti Sfintii sa te intareasca sa ramai la aceasta dragoste sfanta, dar lasa sa le stie numai Dumnezeu si sfintii dragi!
Stiu ca citesti Vietile Sfintilor... stii cat se ascundeau sa nu stie nimeni nevointa lor... numai de Dumnezeu stiuti! Poti arata ce canon faci dar nu pe tine direct... fii discret ca Sf.Pavel: 2 Corinteni 12:
2. Cunosc un om în Hristos, care acum paisprezece ani - fie în trup, nu știu; fie în afară de trup, nu știu, Dumnezeu știe - a fost răpit unul ca acesta până la al treilea cer.
3. Și-l știu pe un astfel de om - fie în trup, fie în afară de trup, nu știu, Dumnezeu știe
4. Că a fost răpit în rai și a auzit cuvinte de nespus, pe care nu se cuvine omului să le grăiască.
5. Pentru unul ca acesta mă voi lăuda; iar pentru mine însumi nu mă voi lăuda decât numai în slăbiciunile mele.
6. Căci chiar dacă aș vrea să mă laud, nu voi fi fără minte, căci voi spune adevărul; dar mă feresc de aceasta, ca să nu mă socotească nimeni mai presus decât ceea ce vede sau aude de la mine.
__________________
Reply With Quote
  #124  
Vechi 18.02.2010, 03:58:41
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit postul mirenilor

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Dar ceea ce pentru altii e normal: sa posteasca fara ulei sau sa ajuneze pina la ora 15
noua ne-a zis parintele sa nu mancam nimic pana la pranz (adica de la 12 am, la 12 pm) si apoi mancare normala de post. pot sa te asigur ca e ceva efort, mai ales daca esti obisnuit sa-ti incepi ziua cu o cafea fierbinte, si eventual un mic dejun pe langa ea. iar mancatul fara ulei este pentru cei din manastire, asa mi-a spus mie un prieten teolog, aici pe forum.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 18.02.2010, 06:38:50
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Ma declar invidioasa pe cele 10-12 acatiste pe care le faci zilnic, Cristi!! Cum reusesti? Le faci acasa, la munca...? Mie-mi ia cam jumatate de ora un acatist, asadar 10 x 30 min = 5 ore?
Doamne ajuta!
Nu e vorba de un Acatist de la cap la coadă , ci câte 3 ( trei)- condacuri și trei icosuri zilnic .

Am marea șansă să pot sta în rugăciune cam 80% din timp și la serviciu , plus că nu pot dormi mai mult de 3-4 ore pe noapte. Slavă lui Dumnezeu pentru toate !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #126  
Vechi 18.02.2010, 06:45:52
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Multumesc tuturor pentru confidente
Tot nu m-am lamurit daca postul acela canonic,e obligatoriu sau e 'dupa puteri'
De 3 zile e postul,nu am mancat de loc produse animale,dar deja m-am certat cu cineva,am facut observatie rautacioasa altuia,si de la rugaciune am chiulit,iar la Canon nu am ajuns azi
Mai bine mancam un gratar,si nu le greseam pe acestea.
Ești un om deosebit , dragă Iustin ! Nu ești singur în lupta asta frate și asta contează cel mai mult . Dumnezeu și Maica Lui să-ți fie alăturea neâncetat ! Amin !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #127  
Vechi 18.02.2010, 10:16:09
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Fii Binecuvantat, frate drag!!!
...vezi sa nu stie stanga ce face dreapta!
Lasa totul in seama lui Dumnezeu Care pe cele ascunse ale fiecaruia le cunoaste si le rasplateste fiecaruia dupa straduinta, dar tot in taina! Dumnezeu si toti Sfintii sa te intareasca sa ramai la aceasta dragoste sfanta, dar lasa sa le stie numai Dumnezeu si sfintii dragi!
Stiu ca citesti Vietile Sfintilor... stii cat se ascundeau sa nu stie nimeni nevointa lor... numai de Dumnezeu stiuti! Poti arata ce canon faci dar nu pe tine direct... fii discret ca Sf.Pavel: 2 Corinteni 12:
2. Cunosc un om în Hristos, care acum paisprezece ani - fie în trup, nu știu; fie în afară de trup, nu știu, Dumnezeu știe - a fost răpit unul ca acesta până la al treilea cer.
3. Și-l știu pe un astfel de om - fie în trup, fie în afară de trup, nu știu, Dumnezeu știe
4. Că a fost răpit în rai și a auzit cuvinte de nespus, pe care nu se cuvine omului să le grăiască.
5. Pentru unul ca acesta mă voi lăuda; iar pentru mine însumi nu mă voi lăuda decât numai în slăbiciunile mele.
6. Căci chiar dacă aș vrea să mă laud, nu voi fi fără minte, căci voi spune adevărul; dar mă feresc de aceasta, ca să nu mă socotească nimeni mai presus decât ceea ce vede sau aude de la mine.

Depinde fiecare cum priveste. Stiu ca i-ai scris acestea din dragoste dar poate ca, prin exemplul lui, ne poate urni si pe noi cei carora ni se pare mult si un acatist, pe noi astia "suficientii".

Last edited by iana; 18.02.2010 at 14:35:15.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 18.02.2010, 17:11:22
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Cristiboss
Cristi, iarta-ma, dar nu e mai bine sa te rezumi in fiecare zi la un singur acatist, de la cap la coada?
Si eu citesc peste an mai multe acatiste, insa fiecare la sarbatoarea propriu-zisa (1, 2 sau cate zile tine sarbatoarea).
De ex. Ioachim si Ana in 9 sept., Sf.Duh de Rusalii, pentru Maica Domnului in postul Ei (acatist si alte rugaciuni), de nasterea ei, acatistul respectiv etc.
Nu le mai imbucatati.
In Postul Pastelui citesc pentru Iisus Hristos.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #129  
Vechi 18.02.2010, 18:02:17
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Cristiboss
Cristi, iarta-ma, dar nu e mai bine sa te rezumi in fiecare zi la un singur acatist, de la cap la coada?
Si eu citesc peste an mai multe acatiste, insa fiecare la sarbatoarea propriu-zisa (1, 2 sau cate zile tine sarbatoarea).
De ex. Ioachim si Ana in 9 sept., Sf.Duh de Rusalii, pentru Maica Domnului in postul Ei (acatist si alte rugaciuni), de nasterea ei, acatistul respectiv etc.
Nu le mai imbucatati.
In Postul Pastelui citesc pentru Iisus Hristos.
Simpatică ești și atât de sinceră ! Nu le îmbucătățesc , căci așa fac de mult timp, aproape că le știu pe de rost , cu excepția celor apărute mai recent în viața mea . Doamne ajută !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #130  
Vechi 18.02.2010, 21:43:47
ar14rai
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile postul

I-a zis Dumnezeu in Rai lui Adam:
sa nu injure?
sa nu minta?
sa nu fure?
sa nu curveasca?
sa inghita "camila"?

NU!

Dar ce i-a zis?
SA NU MANANCI!

Deci, faceti ascultare de Biserica
si tineti postul asta trupesc... faceti ascultare... strecurati voi "tantarul"...
ca stie El de ce...

Si oricum... la ospatul Stapanului sunt asteptati si cei ce au postit, si cei ce n-au postit, nu?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 13:34:53
Fie-va mila de un om aflat in mare, mare ispita! Ana-Maria N Umanitare 42 08.04.2012 15:12:22
toata lumea vorbeste de un cutremur mare in 2010 annajanette Generalitati 17 27.05.2010 16:57:00
O mare rugaminte odata cu aceasta Sfanta mare sarbatoare mara2008 Generalitati 7 25.12.2009 22:35:45
La multi ani 2010 adrian010155 Generalitati 10 18.12.2009 00:01:09