Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 10.02.2010, 17:03:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Asa e! Nu e o mandrie ca tii posturile ,ci dimpotriva e o ascultare !

O mandrie este daca tii posturi mai aspre,fara ulei,pana la apusul soarelui sau o anumita ora si arati asta celorlalti!
Mandrie ? Cu siguranta ! Cand te dai mai vrednic decat esti , cand te maresti cu nevointa ta , cand dai lectii si pui la colt . . . , toate duc la : Slava DESARTA . Adevaratul post e atunci cand cel de langa tine habar n-are ca-l ti , si in primul si primul rand , postul inseamna - Schimbarea , in bine , a atitudinii fata de tine insuti si fata de cei din jurul tau ! dar iata cum am ajuns din nou la - Slava DESARTA ! . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #32  
Vechi 10.02.2010, 18:52:42
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ar14rai Vezi mesajul
Vedem preoti care nu postesc, care nu fac nici macar sfintele slujbe, care fumeaza in usa bisericii, care te jecmanesc de bani...
Si totusi nimeni nu le spune nimic. Ma refer la enoriasi.
Se face si asta, parinte. Mai dojenesc si enoriasi (da, vai! chiar asa), doar ca nu prea prinde. Culmea este ca altii (tot enoriasi) contrabalanseaza prin ridicarea in slavi a respectivilor preoti (deh, sa se bage pe sub pielea lor) si punerea la punct a "fariseilor" care postesc sau cer o minima corectitudine in viata parohiei.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 10.02.2010, 21:52:32
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Si nu stiu cum se nimereste ca intr-o zi in care se poate manca absolut de toate, mai putin carne, tocmai carne se gateste! Precis ca daca ar fi fost o zi normala, de frupt, aveam in farfurie cartofi prajiti! Fericiti voi care stati singuri si nu va controleaza nimeni ce mancati!
Am citit intr-una din cartile despre martirii inchisorilor comuniste, ca nu li se dadea sa manance carne tot anul, cu exceptia vinerii Patimilor. Comunistii faceau exact pe dos, batandu-si joc de tot ce e sfant. Neavand calendar in inchisoare, crestinii puteau astfel sa isi dea seama cand pica Pastele.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 10.02.2010, 21:56:16
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Cand mi-o mai iau inainte gandurile cu "mama ce fac eu incerc sa tin postul alea alea" -- lasand la o parte ca mai face misto de mine mikiduta cu cate una alta -, incerc sa-mi aduc aminte de citatul asta:

Citat:
[Stapanul] Va mulțumi, oare, slugii că a făcut cele poruncite? Cred că nu.
Deci mai usor, Jane darling, cu mandria pe scari.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #35  
Vechi 10.02.2010, 22:02:05
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ar14rai Vezi mesajul
Cat priveste postul celor care fac munci grele...
Norocu` lor, nu?
Multi se ascund in spatele acestui paravan.
Nu fac ei asemenea munci grele 40 de zile. Dar in perioada asta, nici nu incearca sa posteasca.
Cunosc cazul concret al unui om care a postit tot postul Pastelui facand o munca foarte grea in constructii. Pleca dimineata la 8 si venea seara la 20. La pachet isi lua tot mancare de post( mancare gatita).
Nimeni nu e de condamnat daca face munca grea si nu tine post, dar pana la urma mai depinde si de credinta si ravna fiecaruia.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 10.02.2010, 22:06:59
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Asa e! Nu e o mandrie ca tii posturile ,ci dimpotriva e o ascultare !

O mandrie este daca tii posturi mai aspre,fara ulei,pana la apusul soarelui sau o anumita ora si arati asta celorlalti!
Si as mai completa: sa tii post atunci cand nu trebuie: sambata si duminica( in afara posturilor randuite de biserica), in perioadele de harti, sa tii post marti ( martea sf Anton) dar in schimb sa nu tii miercuri si vineri cand e randuit de biserica...
Fapta buna fara ascultare e ca o nuca gaunoasa. Pe dinafara arat bine, dar cand o spargi, nu te alegi cu nimic.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 10.02.2010, 22:21:31
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

tinand cont de faptul ca-n romania, ortodoxismul reprezinta peste 90%, si peste an sunt 4 posturi mari, cum poti sa te ascunzi ca ti post? merge o perioada, apoi nu. mai ales cand toti stiu care-s perioadele de post.

va dau exemplu meu, lucram in redactia unui cotidian, lucrand de dimi pana seara, uneori pana tarziu in noapte, o colega sau coleg facea comanda de pizza, gyros sau hamburger. cand s-a lasat postul, n-am mai comandat, a mers scuza 'MS, NU DORESC', cateva zile, pt ca intre timp io mancam in bucataria redactiei de post, inevitabil, intrau colegi, ma intrebau: tii post???
ce era sa fac? sa mint? si asha or aflat ca tin post. nu e lauda, ci doar realitatea.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 10.02.2010, 22:32:37
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
tinand cont de faptul ca-n romania, ortodoxismul
ORTODOXIA


inevitabil, intrau colegi, ma intrebau: tii post???
ce era sa fac? sa mint? si asha or aflat ca tin post. nu e lauda, ci doar realitatea.
Mi se pare normal sa dam marturie_: ,,DA, tin post!ŽŽpt. ca cei care nu tin sa vada ca se poate, ca nu e o utopie si poate intr-o buna zi vor tine si ei. Si asa cum noi care tinem post nu ii judecam pe cei care nu tin, asa si cei care nu tin sa ne respecte pe noi cei care tinem. Sincer, celor care ma iau la misto pe tema asta, le-o retez imediat.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 10.02.2010, 23:00:28
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

ORTODOXÍSM s. v. ortodoxie.
Sursa: Sinonime

irelevanta corectarea !!





Citat:
În prealabil postat de caliyo Vezi mesajul
Mi se pare normal sa dam marturie_: ,,DA, tin post!ŽŽpt. ca cei care nu tin sa vada ca se poate, ca nu e o utopie si poate intr-o buna zi vor tine si ei. Si asa cum noi care tinem post nu ii judecam pe cei care nu tin, asa si cei care nu tin sa ne respecte pe noi cei care tinem. Sincer, celor care ma iau la misto pe tema asta, le-o retez imediat.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 10.02.2010, 23:13:55
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Nu e aiurea. -ismele au mai toate conotatie negativa, in general se refera la ideologii. Ortodoxia nu este ideologie.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 13:34:53
Fie-va mila de un om aflat in mare, mare ispita! Ana-Maria N Umanitare 42 08.04.2012 15:12:22
toata lumea vorbeste de un cutremur mare in 2010 annajanette Generalitati 17 27.05.2010 16:57:00
O mare rugaminte odata cu aceasta Sfanta mare sarbatoare mara2008 Generalitati 7 25.12.2009 22:35:45
La multi ani 2010 adrian010155 Generalitati 10 18.12.2009 00:01:09